PowerPoint Morphing Efekti – 2. Bölüm – Nasıl Yapılır?


Önceki bölümde PowerPoint‘te “Morphing” (Dönüşüm) efektinin kullanıldığı profesyonel sunum örnekleri paylaşmış ve bu yeni özelliğin kullanımı konusunu başka bir makalede aktarma sözü vermiştik.
.
morph
.
Öncelikle şunu belirtelim; nesneler arası dönüşüm aynı slayt üzerinde olmuyor. Bir slayttan diğerine geçerken oluyor. Yani bu özelliğe ‘’Animasyonlar’’ sekmesinden değil, ‘’Geçişler’’ sekmesinden ulaşabiliyoruz.

Bir slayta örneğin bir kare şekli yerleştiriyor, sonra bu slaytı – sol sütundan üzerini sağ tıklayıp – çoğaltıyor (Şekil 1 ve 2) ve ikincisinde o kareyi örneğin başka yere taşıyor, boyutlarını, rengini, hatta 180 dereceye kadar eksenini değiştiriyorsunuz (Şekil 3) Bu değişikliklerin yapılışını önceki derslerde görmüştük (180 dereceden fazla çevirirseniz daha kısa olan öbür yönü tercih ediyor. Şart ise iki hamlede yapabilirsiniz tabi)
.
01 donusum slayt cogalt
.
Bu aşamada yukarıda ‘’Geçişler’’ menüsünden ‘’Dönüşüm’’ü seçtiğinizde o karenin verdiğiniz son haline dönüşerek geçtiğini görüyorsunuz. Tekrar izlemek istediğinizde sol üst köşede görülen ‘’Ön izleme’’ düğmesini kullanabilirsiniz.
.
02 morphing donusum
.
Dönüşüm (morphing) oluşturmayı görmüş olduk.
.
Dış Hatları (Siluet) Değiştirmek
.
Öncelikle fark etmişsinizdir, ilk slaytta da çoğalttığımız slaytta da aynı kökenli şekil (kare) vardı. Bunun biçim özellikleriyle oynayabiliyorduk. Peki, ben bu karenin ikinci slaytta üçgene dönüşmesini istiyorsam, ikinci slayttaki kareyi silip onun yerine bir üçgen çağırsam olur muydu derseniz, hayır öyle olmuyor. Mutlaka orijinal şeklin dönüşmüş hali isteniyor. Yine de, bu ihtiyacı şu şekilde karşılayabilirsiniz: İkinci slayttaki karenin üzerini sağ tıklayın ve ‘’Noktaları Düzenle’’ komutunu verin.
.
03 noktalari duzenle
.
Şimdi kareyi oluşturan köşelerdeki noktalar müdahale edilebilir oldular. Artık bunlardan iki tanesini sırayla aralarındaki kenarın merkezine çekerek onu bir üçgene dönüştürebiliriz. (Beyaz kareler, üzerinde durdukları kenar çizgisini yuvarlaklaştırmak içindir. Bu aşamada onlara dikkat etmenize gerek yok. Siz siyah olanları sürükleyerek istediğiniz üçgeni oluşturun. Dilerseniz yuvarlak hatlar de verebilirsiniz elbette. Dönüşüm efekti bunu da içerecektir)
.
04 kareden ucgene
.
Bu yolu kullanarak karmaşık şekilleri (belki önce o şekli kendiniz oluşturarak) yine karmaşık şekillere dönüştürebilirsiniz. Örneğin, başlangıçta sade bir kare olan şekle bir çok nokta daha ekleyip, bunların yerleriyle de oynayarak daha karmaşık bir şekil elde ettikten sonra slaytı çoğalttık ve ikincisindeki şekli tekrar noktalarıyla oynayarak değiştirdik.
.
05 karmasik sekiller
.
Oluyor fakat bilmemiz gereken şu ki, dönüşüm efekti tıpkı 180 derecenin üzerinde çevirdiğinizde bu kez yakın olan öbür yönü seçtiği gibi şekiller arası dönüştürmelerde de bazı yerlerde kestirmeden gitmeye çalışıyor ve o bölgelerde yumuşak bir geçiş yerine atlamalı bir geçişle karşılaşabiliyorsunuz. Bu durum gözü rahatsız edebilecek boyutta olabiliyor. Çok titiz iseniz aynı savunma yöntemini kullanacak ve o bölgeleri belki iki, belki daha çok sayıda aşama ile kurgulayacaksınız. Birçoğumuzun karmaşık şekillerle işi olacağını sanmıyorum.
.
Şekiller Yerine Resimleri Değiştirebilir Miyiz?
.
Bu soruya yanıtımız yine ‘’normalde hayır’’ olacak; iki farklı ‘’kökendeki’’ nesneler değiştirilemiyor. Fakat yine bir hile kullanarak amacımıza ulaşabiliyoruz. Yöntemimiz basit: Aslında yine aynı kare şeklini kullanacağız fakat bu defa karelerimizin birincisinin içinde (dolgu olarak) bir resim, ikincisinin içinde de farklı bir resim olacak. Kare şeklimiz değişirken içindeki resimler de dönüşerek değişecek. Karenin içine dolgu resmini atadıktan sonra sınırlarını da (çerçevesini) kaldırırsanız aslında ortada sadece resim duruyor olacak ve bu yolla resimleri de birbirine dönüştürebilmemizin önünde hiçbir engel kalmayacak.
Yalnız, burada da etkileyici bir dönüşüm elde etmek istiyorsak iki farklı resim aslında o kadar da farklı olmamalı. Birbirlerine şekil ve renk olarak ne kadar yakın iki resim kullanırsanız sonuç o kadar güzel oluyor.
.
Yapalım…
.
Önce şu üç resmi sırayla, üzerlerini sağ tıklayıp, gelen menüden ‘’Resmi farklı kaydet’’ komutu ile bilgisayarınıza alın. Bilgisayarınızın içini görebileceğiniz pencere çıkacak ve nereye kaydetmek istediğiniz sorulacak. Örneğin ‘’Masaüstü’’nü seçin ve ‘’Tamam’ diyerek onaylayın.
.
cicek 1

cicek 2

cicek 3
.
Resimler masaüstünüze gelmiş olmalılar. Şimdi PowerPoint sunumu açın ve boş bir slayta bir kare şekli çağırın. Üzerini sağ tıklayın ve ‘’Dolgu’’yu seçin. Yeni menüde ‘’Resim’’i seçtiğinizde sonraki aşamada ‘’Dosyadan’’ tercihi ile yine bilgisayarınızın içini göreceksiniz ve doldurulmasını istediğiniz resmi göstermeniz istenecek. Masaüstüne gidin ve çiçeklerden ilkini çift tıklayarak kareyi doldurmasını sağlayın.
.
09 sekil dolgusu

10 sekil dolgusu cerceveli

.

Resim geldi fakat karenin çerçevesi hala duruyor. Onu da resmi çift tıklayarak hızlıca ulaşabileceğimiz ‘Biçim’ menüsünden sırayla ‘’Şekil Ana Hattı / Ana Hat Yok‘’ komutlarıyla kaldırabiliriz.
.
11 cerceve kaldir

12 sekil dolgusu cercevesiz
.
Şimdi elimizde sadece çiçek resmi var. Üstelik biz bu resmi ‘zeminsiz’ seçtiğimiz için (PNG, WMF, TGA gibi formatlardaki resimler zeminsiz olabiliyorlar) yaprakların arasından slayt zemini görülebiliyor olacak. (Ben her zaman zeminsiz resimlerle çalışmayı seviyorum. Bunlara bir de gölge efekti verirseniz derinlik duygusu da katabiliyorsunuz)
.
Şimdi üzerinde çalıştığımız slaytı anlattığımız gibi çoğaltın ve ikincisinde aynı karenin içini diğer bir çiçek resmiyle doldurun. O da zeminsiz. İkinci slayttaki resmi başka yere taşıyın hatta biraz döndürüp sonucu kontrol edin. Müthiş değil mi!
.
Şimdi daha çok sayıda çiçeği slaytın üst yarısına değişik büyüklüklerde dağıtıp bu slaytı da çoğaltın. İkincide bu kez tüm çiçekleri alt yarıya indirin ve hepsini tek tek biraz döndürün. Sonuca bakın. Dönerek düşen bir çiçek yağmuru oldu değil mi!
.
13 cicekler
.
Efekt Seçenekleri
.
Geçişler sekmesinde ‘’Dönüşüm’’ü kullandığınızda aynı menünün ortalarına doğru bir de ‘’Efekt Seçenekleri’’ olduğunu göreceksiniz. Burada üç seçenek var. Birincisi zaten değiştirmediğiniz sürece ön tanımlı olarak şekilleri birbirine dönüştürmeye yarıyor. Demek ki bizim için yeni olanlar diğer ikisi.
.
14 donusum efekt secenekleri
.
Bunlardan ‘’Sözcükler’’ bir metni başka bir metne çevirirken -olduğu kadarıyla- ikisinde de mevcut, ortak sözcüklerin yerlerini değiştirirken ortak olmayanları kendisi oluşturuyor. ‘’Karakter’’ seçeneğinde ise bu işlem sözcüklerle değil her bir harf ayrı ayrı kullanılarak yapılıyor. Bunu daha kolay anlatabilmek için bir örnek yapalım:

Boş bir slaytta ‘’Ekle / Metin Kutusu’’ yolunu izleyerek bir metin oluşturalım. Örneğin, şu iki cümleyi kopyalayıp oraya yapıştırabilirsiniz:

Buraya denemek için uzun bir metin yazmak gerekiyor.
Anlamlı olması da şart değil aslında.

Şimdi bu slaytı çoğaltın ve ikincisinde metni aşağıdaki gibi değiştirin:

Buraya Anlamlı denemek olması için da uzun
şart bir değil metin aslında gerekiyor yazmak.

Dikkat ettiğiniz gibi, aslında aynı metinde kelimelerin yerlerinin değiştirilmesinden ibaret. Biraz daha hareket katmak için ikinci yazıyı biraz da aşağıya doğru çekin.
.
Şimdi ‘’Geçişler’’ sekmesinden önce ‘’Dönüşüm’’ ü, ardından da ‘’Efekt Seçenekleri / Sözcükleri’’ seçelim. Ön izlemeye baktığınızda kelimelerdeki yer değiminin gayet keyifli bir efekt oluşturduğunu göreceksiniz. Şimdi aynı şeyi bir de ‘’Karakterler’’i seçerek deneyin.
.
Mantığını anlamak için bu kez ikinci slayttaki kelimelerden bazılarını silin ve bir iki bambaşka kelime daha serpiştirip tekrar izleyin.
.
Sonuç
.
Yeni sürümle birlikte elimizde bayağı keyifli yepyeni bir oyuncak olduğunu gördük. Aslında düşündükçe bu efekti kullanarak o kadar çok ve farklı işler yapabileceğimizi anlıyoruz ki, örneklerin ucu bucağı yok. En iyisi makalenin birinci bölümüne geri dönüp oradaki profesyonel sunum örneklerini tekrar izleyin derim. Şimdi daha anlamlı gelecektir.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız