PowerPoint Morphing Efekti – 1. Bölüm – Tanım ve Örnekler


Morph, biçim, biçim değiştirmek anlamlarına geliyor. Grafik, video montaj gibi görselleştirme alanlarında morphing bir nesnenin şekil değiştirmesi, gözler önünde dönüşüm geçirmesini sağlama tekniği. Uzunca süredir resimler üzerinde çok başarılı mophing uygulamaları var. Bunlardan birini biz de incelemiştik.

.

morph

.
.
Sunum programları arasında uzun yıllar kendi kendisiyle yarışmanın durağanlığını üzerinden atamadıktan sonra, PowerPoint’in özellikle 2010 sürümünden itibaren adeta ”devrimsel” sıçramalar yaptığını sık sık paylaşıyoruz. Gelinen nokta itibariyle benim zihnimde geriye sadece şu iki eksikliğin kaldığını düşünürdüm: Üç boyutlu nesnelerin içeri aktarılabilmesi (Örneğin, bir nesneyi evire çevire inceleyebilmek) ve morphing yani nesnelerin başka nesnelere dönüşebilmesi. Bunlardan ilkini bazı eklentiler kullanarak bir dereceye kadar başarmak mümkün. Doğrusu, ikincisinin öyle kolay kolay gerçekleşeceğine dair umudum bulunmuyordu fakat Office 365 ile gelen son sürümün beraberinde – tam olarak düşündüğüm gibi olmasa bile- morphing özelliğini de getirdiğini görmek hoş bir sürpriz oldu.
.
Morping efektini iki makalede inceleyeceğiz. Konuyu daha iyi aktarabilmek için bu aşamada öncelikle bazı profesonel sunum örnekleri izleyelim.
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.
PowerPoint‘te morphing efektinin nasıl yapıldığını inceleyeceğimiz ikinci bölümde görüşmek üzere.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız