OCR Lideri ABBY’den FineReader 12 Pro – 1. Bölüm


OCR yazılımı kullanmaksızın bir belgeyi bilgisayara aktarabilmek, onu klavye başında yeniden yazmayı, kimi zamanlar sayfa yapısını da tablo veya resimleriyle aynı şekilde biçimlendirmeyi gerektiren çok emek, zaman ve maliyet isteyen sıkıcı bir çabadır. Bir de bu işin binlerce belge ile yapılması gerektiği durumları düşünün.

.

OCR_xith_abby

.

6 yıl kadar önce makalelerimizden birinde şunları yazmışız:

“Eskiden basılı bir metindeki yazıları bilgisayara geçirmemiz gerektiğinde karşımıza alır, bir taraftan okur diğer taraftan yazar dururduk. Çok sıkıcı işti. Hele uzun metinler söz konusuysa…

Bilgisayar teknolojisi bu ihtiyaca OCR ile cevap verdi. Yani “Optical Character Recognition” (Optik Karakter Tanıma) Daha da açıkçası, resim halindeki metinleri üzerinde işlem yapılabilir “dijital metinlere” çevirme. Öğretmenler, eğitimciler için önemli ihtiyaçlardan biri.

Zaman hafızam çok kötüdür ama OCR bundan 5-6 yıl öncesine kadar gayetle de berbat bir teknolojiydi. Çevirilerin yarısı hatalı olurdu. Onları aralardan ayıklayıp tek tek düzeltmektense baştan yazmanın daha mantıklı olduğu sınır ABBYY’nin geliştirdiği ürünlerle deyim yerindeyse aniden aşılıverdi.

Diğer hiçbir OCR yazılımı Türkçe karakterleri tanıyamazken, ABBYY Fine Reader mükemmel bir Türkçe desteği ve neredeyse kusursuz sonuçlarla bilgisayarlarımızı fethetmişti. Bunu belli başlı diğer diller için de başarmış ve bir anda dünya çapında yayılmıştı. O günlerin küçük yazılım firması bugün 200 ödüllü, 900 çalışanı olan uluslararası dev bir kuruluş. Getirdiği yenilikler ve AR-GE gücüyle çok kısa sürede eline geçirdiği liderliği bırakmaya niyetli görünmüyor.”

.

Daha önce de 3 ayrı makalede sizlere tanıttığımız ABBY, donuk dataların dijitalleştirilmesinde 18 yıllık geçmişi ve ar-ge çalışmaları ile OCR’nin “vazgeçilmezi” olma pozisyonunu 12. Sürümü ile iyice pekiştirmiş görünüyor.

.

ABBYY_finereader_12_logo

.

Yalnız Metinler Mi?

Tüm basılı yayınlar, taranmış belgeler, formlar, sınav kâğıtları, testler, raporlar, mektuplar, faturalar, fax gönderileri, yazı – tablo içeren fotoğraflar (OCR), el yazıları (ICR), alpha-numeric dokümanlar (İşaret algılama kartları – OMR) hatta barkodlar gibi akla gelebilecek her türlü donuk datayı –içerdikleri tablolar ve resimler dahil, orijinal sayfa yapıları da korunarak- işlenebilir, yeniden düzenlenebilir ve içinde arama yapılabilir dijital formatlara (Word, Excel, PDF, HTML, TXT vb.) çevirebilmekten bahsediyoruz.

Windows ve MacOS üzerinde çalışabilen ABBY FineReader 12 kişisel ve kurumsal ihtiyaçlara özelleştirilmiş daha fazla ürünü, daha çok dil desteği ve %99,8’lere varan doğruluk oranını, daha hızlı ve kullanımı daha kolay, kullanıcı dostu bir ara yüz ile sunuyor. Yeni bir sürümden daha fazla ne beklenebilir, bir sonraki sürüme daha ne eklenebilir doğrusu kestiremiyorum.

.

FineReader 12 hangi formatları tanıyor ve hangi formatlarda çıktı alabiliyor derseniz listesi aşağıdaki gibi:

Görseller
PDF, BMP, PCX, DCX, JPEG, JPEG 2000, JBIG2, PNG, TIFF, XPS, DjVu, GIF

Dokümanlar
DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPTX, RTF, PDF, PDF/A, HTML, CSV, TXT, ODT, DjVu, EPUB, FB2

Desteklenen Uygulamalar
Microsoft Word 2003 (11.0), 2007 (12.0), 2010 (14.0) ve 2013 (15.0)
Microsoft Excel 2003 (11.0), 2007 (12.0), 2010 (14.0) ve 2013 (15.0)
Microsoft PowerPoint 2003 (11.0) (Uyumluluk Paketi ile), 2007 (12.0), 2010 (14.0) ve 2013 (15.0)
Apache OpenOffice Writer 3.4, 4.0
Corel WordPerfect X5, X6
Adobe Acrobat/Reader 8.0 ve üzeri
E-kitap biçimleri Epub, fb2, Kindle
Barcod : 22 tip

.

Sonuçların profesyonel düzeyde redakte edilmesi ve doğrulanması için dahili bir düzenleme aracı da sunan FineReader 12’nin Türkçe dahil 190 dilde metin tanıma kapasitesi diğer bütün OCR yazılımlarının üzerinde bir rakam. Birden fazla dilden oluşan belgelerin otomatik tanınarak işlenmesi de mümkün kılınmış. Yine Türkçe dahil 48 dilde sunulan sözlük desteği bu yazılımı yabancı dilleri anlama ve öğrenmede de etkili bir yardımcı kılıyor.

FineReader gücünü ödüllü ABBYY OCR teknolojisinden alıyor. OCR veya metin tanıma işleminde, kaynak belgenin orijinal yerleşim ve biçimlendirme özelliklerini koruyarak belge görüntülerini düzenlenebilir metinlere dönüştüren akıllı algoritmalar kullanılıyor.

.

ABBY_page_setup

.

Kamera ile Çekim

Malum, OCR teknolojisinde basılı bir belgeyi çözümleyebilmesi için FineReader’a gösterebilmek adına öncelikle onu bir tarayıcıda (scanner) taratmanız, başka değişle, bilgisayarınıza resim olarak da olsa aktarmanız gerekiyor.

Tarayıcı (scanner) kullanmak istemiyorsanız veya bulunduğunuz ortamda mevcut değilse cep telefonunuzun fotoğraf kamerası ne güne duruyor!

Ofis dışında seyahat ettiğiniz ve düzenleme, arşivleme, diğer belgeler yaratmak için bazı önemli belgeleri dijitalleştirmeye ihtiyaç duyduğunuz zaman dijital bir kamera, taşınabilir bir tarayıcı olarak kullanılabilir.

Eğer kitaplarla çalışıyorsanız (örneğin kütüphanede), sadece dijital kameranızı alarak, tüm gerekli metin ve resimleri daha sonra masaüstü veya taşınabilir bilgisayarınızda işleyebilmek için çekebilirsiniz. Taranamayan kitaplar da bu yolla sorun olmaktan çıkacaktır.

.

“Eskiden belirli bir metni Optik Karakter Tanıma (OCR) tekniğiyle bilgisayara aktarmak için ilk önce taratırdım; derken bir gün aktarmam gereken çok kalın bir kitap çıktı. İlk on-on beş sayfadan sonra; her defasında sayfa çevirip yeniden tarayıcıya yerleştirmekten ve doğru konumda tutmaya çalışmaktan bunaldığımda, ilk fark ettiğim bunu taratmanın çok uzun süreceği oldu. Daha sonra da kitabın bu işleme dayanamayıp dağılabileceğini fark ettim. Ardından tarayıcıyı bir yana bıraktım ve günümüzde yaygın olarak kullanılan dijital ‘bas-çek’ fotoğraf makinemi elime aldım. Birkaç denemeden sonra işler sorunsuz ilerledi! FineReader sayfaların fotoğraflarını başarıyla tanıdı.

Tüm kitabın ‘fotoğraflarını çekmek’ yaklaşık on beş dakika sürdü ve ardından fotoğraflar FineReader tarafından Optik Karakter Tanıma işleminden geçirildi. İhtiyacım olan sonucu, bu değerli kitaba zarar vermeden hızlı ve yüksek kaliteli bir yolla elde ettim.”

.

FineReader 12, otomatik modda bile fotoğrafta yamuk çıkan metinleri başarıyla düzeltebiliyor.

Çekim ipuçları için şu sayfaları ziyaret edin ( 12 )

Dünya dilleri ile bu derece içli dışlı bir firmanın ürünleri için yine her dilde kapsamlı bilgilendirme ve müşteri desteği veriyor olması şaşırtıcı değil. Kişisel ve kurumsal tüm ABBY ürünleri hakkında ayrıntılı ve anlaşılır Türkçe bilgi ve desteğini, tanıtım videoları ve broşürleri http://www.abbyy.com.tr/ sitesinde bulabilmek mümkün.

15 günlük deneme sürümünü (340 MB) buradan indirebilirsiniz.

Programın yeni sürümünü bir süre denedikten sonra kullanımı ile ilgili tecrübelerimizi bir sonraki makalede paylaşacağız.

.

ABBY’nin ürün çeşitliliğinde de geniş bir yelpazesi bulunuyor. Biz bunlar arasından iki tanesine daha bu yazıda kısaca yer vermek istedik.

.

Küçük / Orta Ölçekli İşletmeler için ABBYY FineReader 12 Corporate

Otomatik belge dönüştürme yeteneği ABBYY FineReader Corporate kullanıcılarının ağdaki çok işlevli aygıtlarla (MFP) daha verimli çalışmasını sağlıyor. Esnek kurumsal lisanslama ve LAN üzerinde merkezi lisans yönetimi, sunucu tabanlı kurumun yazılım maliyetini düşürürken yükleme ve yönetim sürelerini kısaltıyor. Ağ işbirliği araçları, büyük boyuttaki belgelerin kısa sürede işlenmesini sağlıyor.

Rutin görevlerle düzenli olarak uğraşmak gerektiğinde otomatikleştirilmiş görev modu desteği
elle müdahaleye gerek kalmadan otomatik olarak çalışıyor.

Kendi dijital işleme altyapınızla uyumlulaştırmak istediğinizde yazılım geliştirme kitini (SDK) kullanabilirsiniz.

.

ABBYY PDF Transformer

Her tür ve her karmaşıklık düzeyindeki PDF belgeleriyle çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikler bu yazılımda bulunuyor. Belgenin türü, kaynağı ve uyumlu olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek yok.

PDF oluşturmak, açmak, birleştirmek, yeniden düzenlemek veya değiştirmek, başka formatlara dönüştürmek, yorumlar eklemek, paylaşmak, imzalayarak koruma altına almak.

Yer imleri, bir belgede gezinmeyi çok kolaylaştırır. Belgenin istediğiniz yerlerine yer imleri ekleyebilir, böylece dilediğiniz zaman bu noktalara hemen dönebilirsiniz. Mevcut yer imlerini kolaylıkla düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Saymakla kolay kolay bitiremeyeceğimiz özelliklerini şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

.

PDF Çevrimiçi Dönüştürücü

Bu hizmeti herhangi bir yazılım yüklemeden, internet üzerinden ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken çok basit: Aşağı bakan minik ok işaretlerini kullanarak ulaşacağınız listelerden tercih ettiğiniz giriş ve çıkış formatlarınızı belirledikten sonra dönüştürülecek objeyi fare ile sürükleyip sitedeki işaretli alana bırakmanız yetiyor. Sonucun size gönderilebilmesi için e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

.

ABBY_cevrimici_donusturucu

.

PDF, JPG, PNG, BMP, TIFF, PCX, DCX, DJVU formatlarından Word, Excel, Aranabilir PDF, Metin, PowerPoint ve E-Kitap formatlarına ücretsiz dönüştürme hizmeti alabiliyorsunuz.

Bu hizmete ulaşabileceğiniz adresi internet tarayıcınızın “sık kullanılanlar” listesine eklemenizi öneririz.

.

Teşekkürler ABBY

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız