Kitap : Çocuklar için Kodlama – Zafer Demirkol


İlkokullarda bilgisayar programlamanın “Kodlama” adıyla ders olarak müfredata gireceği haberi gerçekten heyecan verici. Sadece tarihi kesin değil. Bundan kısa bir süre önce de Sayın Zafer Demirkol’un çocuklara kodlama öğretmeyi hedefleyen kitabının yayınlandığı duyurulmuştu. Kızımla önümüzdeki yaz tatilinde odaklanabileceğimiz harika bir meşgale gibi görünüyor.

.

cocuklar_icin_kodlama_600x450

.

Programlamaya 1985 yılında 16 yaşında başlayan, 18 yaşında Boğaziçi Üniversitesi’nde Quick Basic kurslarına katılan Zafer Demirkol, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’ni kazandı ve okurken kod yazmaya da devam etti. 1999 yılında Avustralya’da New South Wales Üniversitesi’nde “English for Business Communication” eğitimi alan, Avustralya’da üniversitede çalışma gruplarında web yazılımları üzerine olan bilgisini arttıran Demirkol, Türkiye’ye döndüğünde ilk ASP kitabını yayınladı. Şu ana kadar toplam 10 kitabı yayınlanan, 3 kez Microsoft MVP (Most Valuable Professional) seçilen Demirkol, Maltepe ve Yeditepe Üniversitelerinde, “Bilgisayar Mühendisliği”, “Bilişim Teknolojileri”, “Bilgisayar Öğretmenliği”, “Bilişim Yönetim Sistemleri” bölümlerinde değişik dönemlerde “Nesneye Yönelik Programlama”, “Web Programlama”, “İleri Web Tasarımı”, “Veritabanı Programlama”, “Mobil Programlama” dersleri vermeye devam ediyor.

.

Bundan sonrasını Sn. Demirkol’un kaleminden aktarıyoruz:

‘’Evet zamanı geldi. Biraz daha durursak geçecek.
Çocuklarımıza kodlama öğretmenin zamanı geldi.
Buradaki tek sorun, bunu nasıl yapacağız?
Bu konuda araç sıkıntısı yok… Yani çocuğunuza programlamayı öğretirken kullanabileceğiniz
programlar, web siteleri, bilgisayar gibi araçlardan bahsediyorum.
İnternette ararsanız onlarca yüzlerce kaynak bulabilirsiniz.
Esas soru hala değişmiyor: çocuğuma, öğrencime programlamayı nasıl öğreteceğim?
Araç olması yetmiyor… Bunları nasıl kullanacağız?
İşte maalesef buna yönelik kaynaklar yok.
Yani o an çocuğunuza kod öğretmek için kullandığınız programdaki, kaplumbağa uygulamasını
neden yapıyorsunuz? Bu yaptığınız uygulamanın gerçek dünyadaki programlama tekniklerindeki karşılığı nedir?
Programlama temel tekniklerinden hangisini öğreniyor? ve “daha hangi teknikleri hangi sırayla
öğrenmeli?” ve “bu öğrendikleri gerçek programlama yapılarında işe yarayacak mı?” gibi daha
pek çok soru işareti oluşuyor.
Yani sonsuz bir soru yumağı içinde, sadece labirentte ilerleyen bir kaplumbağa uygulamasını
yapması, çocuğumuzun programlama konusunda ilerlemesini sağlamayacaktır.
Ancak bilinçli hazırlanmış bir metotla, yukarıdaki soruları da cevaplayan,
sistematik yöntem ve uygulamalarla olabilir bu…. İşte kitabı bunun için yazdım.’’

(Kaynak)

.

“30 yıldır programlamayla uğraşıyorum. 16 yaşında ilk programlarımı yazmaya başladım. Yıllarca profesyonel olarak kod yazdım . Programlamayla ilgili 10 kitabım yayınlandı. Üniversitelerde dersler, seminerler veriyorum. Son yıllarda profesyonel yazılımcılara, yeni yazılım teknolojileriyle ilgili eğitimler veriyorum. Onlara günümüzdeki en son yazılım teknolojilerinin teorisini ve pratiğini anlatıyorum.
Ve en önemlisi bir babayım. 7,5 yaşında bir oğlum var.
Dünyada çocuklara kodlamayı öğretmeyi amaçlayan bir takım hareketlenmeler gözlemliyordum. Bu konuda ciddi adımlar atılmaya başlanmıştı. Önceleri bir izleyiciydim. Ancak bir gün “ama benim de bir çocuğum var neden kodlama öğrenmesin?” düşüncesi birden bütün benliğimi kapladı. Önceleri “daha çok erken” düşüncesi hakimdi.
Ama ne için erkendi?
Elindeki tabletle saniyede bilmem kaç hareketi yakalayıp, anında karar verebilen (ki itiraf edeyim ben bunu beceremem) çocuklardan bahsediyoruz.

30 yıllık programcılık ve eğitim tecrübemi, çocuklara programlamayı öğretmek için adamaya karar verdim.
Bunun için
“Nereden başlanmalı?”,
“Nasıl sevdirmeli”,
“Bu kadar araç ve yöntem arasında hangilerini kullanmalı?”,
“Kaç yaşında başlanmalı?”,
“Nasıl çalışmalı?”

Bu konuda o kadar çok kaynak, bilgi, araç, yöntem vs. vardı ki sonunda yönümü kaybettim ve umutsuzluğa kapıldım…… Önerilen yöntemleri, araçları kullanmak istesem oğlumun kafasını karıştırabilir, kodlamayı sevdireyim derken daha çok uzaklaşmasına sebep olabilirdim. Açık söyleyeyim “ürktüm”. Nereden başlayacağımı, hangi aracı, yöntemi kullanacağımı bilemedim.
Üstelik ben 30 yıldır bu işle uğraşıyordum. Yüzlerce yetişkin öğrencim vardı… Ama hiç çocuk öğrencim olmamıştı. Çocuğuma bildiklerimi nasıl aktaracaktım, onu ürkütmeden, zorlamadan nasıl kodlama öğretecektim? Eğer ben bile bu sorunları yaşıyorsam, işi bu olmayan anneler, babalar , öğretmenler nasıl yapacaktı bu işi? Yılmadım daha çok araştırdım. Daha fazla zaman ayırdım epey bir yol kat ettim.

… Aklıma gelmiş, aklınıza gelebilecek pek çok soruya cevap bulmaya çalıştım. Bunu yaparken oğlum bana son derece yardımcı oldu. Onun görüşleri ve yaklaşımlarını not ettim. Başka çocukların yaklaşımlarını gözlemledim. Birikimlerimi bir kitap olarak sundum: “Çocuklar için Kodlama” kitabım yakında kitapçıların raflarında yerini alacak. Ayrıca gelişen bir konu olması nedeniyle, bu site vasıtasıyla yeniliklerden haberdar etmek istedim. Elimden geldiğince bu siteye içerik girmeyi hedefliyorum. Etkileşimli bir ortam yaratarak doğru metot ve araçları burada paylaşmaya devam edeceğim.”

(Kaynak)

.

Bahçeşehir Üniversitesi STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Merkezi ve Pusula Yayıncılık işbirliğiyle yayına hazırlanan “Çocuklar İçin Kodlama” kitabı, 4 yaş üstü tüm çocukları kodlama, yazılım ve programlama dünyasıyla tanıştırıyor.

Kitapta çocukların, öğretmenleri ve ebeveynleri rehberliğinde algoritma ve programlamaya ilişkin temel kavramları kolayca öğrenebilmeleri için hazırlanan grafik ve platformlar anlaşılır bir dille tanıtılıyor. Google’ın görsel olarak program geliştirilmesini sağlayan kütüphanesi Google Blockly, çocuklara programlamayı sevdirmek ve öğretmek için MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen web temelli platform Scratch ve yine Microsoft gibi bilişim firmaları tarafından desteklenen code.org’un kullanımına ilişkin detaylar da kitapta yer alıyor. “Çocuklar İçin Kodlama” kitabı rehberliği ve ücretsiz erişilen bu kaynaklar aracılığıyla 4 yaş üstü çocuklara kodlama ve programlama dünyasının kapılarını açabilir, web üzerinden yürütülen uygulamaları adım adım izleyerek örnekleri hayata geçirebilirsiniz.

Öğretmen ve Ebeveyn Rehberliğinde Çocuklar için Kodlama

Kitabı yayına hazırlayan ve 30 yıldır programcılık yapan Zafer Demirkol’un yedi yaşındaki oğluyla yardımlaşarak hazırladığı kitap, öğretmenlere ve velilere programlamanın temel kavramlarını çocukların anlayabileceği bir şekilde nasıl anlatabileceklerine dair yol gösteriyor. Çocukların 4 – 5 yaşından itibaren programlamaya başlayabileceğini belirten Zafer Demirkol, “Çocuklar okuma yazma bilmeden önce de görsel araçları kullanarak programlama ve kodlama ile tanışabilirler. Uygulama ve örnekler çocukların hoşlanacağı türden grafiklerden oluştuğundan programlamayı sevdirmek için ayrıca bir çaba harcamanıza gerek yok. Bu kitapla çocuklara programlama öğretmek anne – babalar için de eğlenceli bir deneyim olacak. Hatta şu ana kadar programlamayla, algoritmalarla, kodlamayla bir aşinalığınız olmadıysa, siz de bu kitabı kullanarak yazılım dünyasına ilk adımı atabilirsiniz” diyor.

Bugünden itibaren tüm kitapçılarda ve online kitap satış mağazalarında yer alacak kitap için bir de web sitesi geliştirilmiş: www.cocuklaricinkodlama.com

Yazar Zafer Demirkol tarafından oluşturulan web sitesinin iki temel amacı bulunuyor: İlki kitapta olabilecek güncellemeler, düzeltmeler, linklerde olabilecek değişimler ve duyuruları bu site üzerinden yapmak. İkinci olarak da çocuklar için kodlama teknolojilerindeki en son gelişmeleri buradan duyurmak, geliştirilen yeni araç ve uygulamaları buradan paylaşmak. Kitaptaki örnek uygulamalara da bu web sitesinden basitçe erişim imkanı mevcut.’’

(*Basın bülteninden)

Çocuklar İçin Kodlama, birçok farklı mağazada 37 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkarılmış durumda.

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız