Disk Bölümlemek


Birçok yazımızda bilgisayarlarımızda işletim sistemimiz yanı sıra tüm verilerimizi barındırmakta olan sabit disklerimizin (veya aynı işi hareketli parça barındırmadan yapan yeni nesil hızlı SSD’lerin) en az iki parça halinde düzenlenmiş olmasının önemine değindik. Yeni satın alınan bilgisayarlar maalesef bu bölümleme olmadan geliyorlar. Windows’ta “Bilgisayarım”a tıkladığınızda, tüm işletim sistemi, yüklenen programlar ve geriye kalan boş alanların hepsinin “C” isimli o tek parçada durmakta olduğunu görürsünüz. Bu ise eğer yazılımsal olarak “C” bölümünde veya fiziksel diskinizin kendisinde bir sorun yaşarsanız tüm bilgilerinizin kaybolacağı anlamına geliyor.

.

Oysa diskiniz iki parçadan oluşsa, siz önemli bulduğunuz dokümanlarınızı sonradan oluşturacağınız bu ikinci bölümde tutuyor (veya zaman zaman oraya yedekliyor) olsanız, Windows’un çökmesi halinde “C” bölümünü yeniden formatladığınızda sadece o bölümdeki veriler kaybolacak fakat örneğin “D” bölümünüzdeki her şey yerli yerinde duruyor olacaktır.

 

sabit disk

 

Diski en az iki parçaya ayırmanın başka yararları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi “C”yi de gelecekteki çökmelere karşı koruma altına alabilmektir. Bunu “C” bölümünün o anki haliyle bire-bir kopyasını (imajını) alarak yapabiliriz. Fakat bunu yapabilmek için “C”nin dışında bir başka bölüme ihtiyacımız olacağı açıktır. Aksi takdirde “C” çöktüğünde yedeğimiz de kaybolacağı için bu çabanın bir anlamı olmayacaktır.

.

İmaj almak bir bilgisayarcı için olmazsa olmazlardandır. Yeni kurulmuş ve tüm ön ayarları kullanıcıya uyumlu hale getirilmiş, henüz hiçbir zararlı yazılımın bulaşmamış olduğu temiz ve hızlı bir Windows’un üzerine gerekli programlar da yüklendikten sonra bu zahmetli işleri her çökmenin ardından tekrarlamak hepimiz için zaman alan, zor ve sıkıcı, acemiler için ise başkalarına yaptırılması gereken, masraflı bir sıkıntıdır. Oysa işletim sisteminizi o ideal ve ışıl ışıl haliyle bir kenara yedeklemek ve günü geldiğinde sadece dakikalar içinde tekrar açabilecek olmak gerçekten büyük nimet.

.

İmaj almaya dair geçmişte bir çok makale yayınlamıştık. (Onlara buradan ulaşabilirsiniz) Disk bölümleme konusuna ise -biraz da içerdiği riskler nedeniyle- pek girmek istemediğimizi itiraf edelim. Chip Dergisi’nin internet sitesinde yayınlanan doyurucu rehber makaleyi görünce duyurmak istedik. (Buradan ulaşabilirsiniz)

.

Aman dikkat! Lütfen, bölümleme işlemine başlamadan önce tüm değerli verilerinizi harici bir diske yedekleyin ve bu işlemi de sağlıklı bir şekilde yapmış olduğunuzdan emin olun.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

4 Comments

 1. User dedi ki:

  Bu güzel siteyi biraz geç fark etmiş olmakla beraber oldukça beğendim, doyurucu bilgiler mevcut,
  http://www.egiticininegitimi.net/2010/01/20/bilgisayar-teknolojileri-%e2%80%93-acronis-ile-imaj-almak-2/ adresinde olduğu gibi, işime yaradı; tebrikler ve iyi çalışmalar.

 2. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler :)

 3. forumlandrover dedi ki:

  disklerde dosya kayıplarına sık sık raslıyoruz bunun sebebi nedir

 4. admin dedi ki:

  Yılmaz Bey, bilgisayardan iyi anlayan bir tanıdığınızın işletim sisteminin log’larını (günlüklerini) incelemesini öneririz. Bir de ömrünün sonuna gelmiş bir disk de üzerindeki hatalı bölgelerin (bir hastalık gibi) yayılmaya başlamasına bağlı olarak dosya kaybediyor olabilirsiniz. Sabit dikler bilgisayar çalışıyorken sarsılmaları halinde okuyucu kafa disk yüzeyine çarpıp oradan mikroskobik boyutlarda parçaları koparmış olabilir. O yüzden bilgisayarlar çalıştıkları sırada sarsılmamalıdırlar. Kopan parçalar yüzeyin başka bir yerine yapışabilir. Bu kez okuyucu kafa oradan geçerken yeniden zıplar ve yeni parçalar koparır. Bir kanser gibi giderek artan hızla disk bozulmaya başlar. Bir yerde tamamen iflas edecektir. Windows’un disk inceleme yardımcı aracını kullanın. Tabi değerli tüm dosyalarınızı farklı bir diske yedeklemeyi de ihmal etmeyin.

Yorum, Katkı ve Sorularınız