Yeni Nesil Çizim Aracı Stylus Kalemler ve FiftyThree’den “Pencil”


Dokunmatik ekrana sahip tabletler, cep telefonları, notbook ve bazı bilgisayarların önemli bileşenlerinden biri de bu yüzeyler üzerinde not alma, kolayca çizimler yapabilme imkanı sağlayan stylus kalemler. Birçok tanınmış marka “graphic pen veya akıllı kalem” de denilen stylus ürünler ve bunlarla uyumlu kolay çizim yazılımları geliştirmeye devam ediyor. Bazıları ürünle birlikte gelirken, dilerseniz cihazınız ile uyumlu pek çok çeşit arasından ayrıca seçebiliyorsunuz.

Bir atölye kurmadan, ortalığı batırmadan, her ortamda kucağınızda hafif bir yüzey ve bir stylus kalem ile zorlu resim çalışmaları yapabilmek gerçekten mucize gibi. Tek tıkla, kaleminize birbirinden farklı ve orijinalleri çok pahalı olabilen çizim aletlerinin işlevlerini, onların da farklı uç özelliklerini kazandırabiliyor, her tür ve renkte boyayı sınırsız kullanabiliyor, çizim yanlışlarınızı kolayca geri alabiliyor, beğenmediğiniz renkleri sonradan yine kolayca değiştirebiliyor, istediğiniz bölgeleri büyüterek çalışabiliyorsunuz.  Kaleminizi yüzeye bastırma şiddetiniz tıpkı gerçek kalem ve fırçalardakine benzer etki oluşturabiliyor.

Elektronik çizim aparatları tüm bu avantajlarıyla profesyoneller tarafından kısa sürede benimsenmiş görünüyor.  Bu araçlarla oluşturulan eserler ile düşündüğümüzden daha sık karşılaştığımızdan emin olabilirsiniz.

 

drawing_with_graphic_pen

 

İçerik görselleştirme konusu bizim ana ilgi alanımız. Sürekli okurlarımız bilirler; görselleştirme denildiğinde elle yapılan çizimler de işin içine girdiği için geçmişte uygun fiyatlı ve kabul edilebilir kalite seviyesinde gördüğümüz bazı grafik tabletler için tanıtım yazıları da yayınlamıştık.

Kızım için satın aldığım bir tanesini şahsen deneme şansı buldum ve sıkça sözü edilen o meşhur “ilk intibayı” ben de bire bir yaşadım. Normalde bir kağıt üzerine bir şeyler karaladığınızda bu “anında” gerçekleşen bir eylemdir. Oysa elektronik çizim araçlarını kullanırken, kalemi her oynattığınızda ekrandaki izinin -belki saliseler kadar kısa da olsa- bir gecikmeyle görünüyor olması başlangıçta düpedüz şiddetli hayal kırıklığı yaratıyor ama ortak yargıya uygun olarak, buna kısa sürede tamamen alışıyorsunuz ve o andan itibaren elektroniğin mucizeleri bir kez daha sizi kendisine hayran bırakıyor.

Eğer dokunmatik ekrana sahip bir bilgi işlem cihazınız yoksa da üzülmeyin. Bu kez de dokunmatik yüzeyi ile birlikte gelen graphic tabletlerini kablolu USB veya kablosuz Bluetooth bağlantısı üzerinden eski bilgisayarlarınıza bile bağlayabiliyor ve internette kolayca erişebileceğiniz çok sayıda ücretsiz çizim yazılımı ile uyum içinde kullanabiliyorsunuz. Genius’un 150 TL’dan başlayıp orta – üst segmente uzanan veya Wacom’un 3.000 USD’lere ulaşabilen yelpazede sizin için uygun bir grafik tablet çözüm bulabilirsiniz.

Gelelim bu yazının asıl konusu olan ürüne…

Fiftythree adlı girişim önce iPad’ler için çıkardığı -retina ekran için optimize edilmiş- ücretsiz “Paper” adlı çizim uygulaması ile dikkatleri çekti. Kendisi ücretsiz olmasına karşın, profesyonellerin farklı fırçalar satın alabildikleri uygulama kısa sürede popüler oldu.

 

fiftythree_paper

 

Yazılımdaki başarısını sürdürmeye çalışması beklenirken, FiftyThree çok kısa bir zaman aralığı içinde bu kez “Pencil” isimli stylus kalemiyle işin donanım yönüne de el atarak yine ses getirmeyi başardı.

 

fiftythree-pencil-stylus-4

 

Pencil stylus, iPad Air, iPad 4, iPad 3, iPad Mini ve Retina Ekranlı iPad Mini ile Bluetooth bağlantı teknolojisi üzerinde kablosuz olarak iletişim kurabiliyor.

 

pencil_stylus_fiftythree_06

 

Ahşap (50 dolar) ve alüminyum (60 dolar) olmak üzere iki farklı malzeme seçeneğiyle satın alınabilen Pencil, 90 dakikalık şarj ile normal kullanımda bir ay batarya ömrü ortaya koyabiliyor. Ceviz gövdeye sahip model, iPad Smartcover’a manyetik olarak yapışma özelliğine de sahip olarak üretilmiş.

 

FiftyThree-Pencil-magnet-thumb-620x408-71100

 

Palm Rejection” sistemiyle ekrana dokunmadan, elin ve kalem ucunun nerelerde olduğu algılayarak sadece kalem temaslarını işliyor. Avuç kenarının ekrana temas etmesi ile çokca yaşanan sıkıntıları da bertaraf ederek normal kağıt kullanımı rahatlığında çizimler yapılmasına imkan sağlıyor.

Kalemin arka ucunun silgi olarak kullanılabilmesi yine pratik bir çözüm olmuş. Böylece uygulama içerisinden ayrıca silgi seçeneğini seçmeye gerek kalmıyor.

 

53-pencil-erase

 

Kalemin yazı ve silgi sensörleri daha hızlı ve doğru tepki verebilmesi için 14 ayar altın kaplama olarak üretildiği belrtilmiş.

Avuç teması engelleme, silgi ve parmakla çizgi yumuşatma gibi özellikler sadece ücretsiz Paper uygulaması ile birlikte kullanıldığında geçerli. Diğer yazılımlarla normal stylus kalem olarak yine kullanılabiliyor.

iPad ekranlarının teknik özelliklerinden kaynaklanan zorunlulukla daha kalın bir uç ve gövde yapısına sahip görünmesine rağmen ergonomisi ile rahat bir tutuş sağlayan Pencil tek parça malzemeden oluşan tasarımıyla da aslında zariflikten ödün vermiş görünmüyor. İlk bakışta o nispeten kaba görünen uçtan kendisinden beklenmeyecek şekilde nasıl incecik çizgilerin çıkabildiğini aşağıdaki karşlaştırmada ve tanıtım videosunda da izleyebilirsiniz.

 

tumblr_mwzb9zm05H1rshklqo1_500

.

Video

.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

2 Comments

 1. Kerim Dündar dedi ki:

  Merhabalar,

  Konuyu inceleyen bir başka iki Türkçe makaleyi bu link’lerden okuyabilirsiniz:

  iPad’i Grafik Tablet Olarak Kullanmak:
  https://www.gridbook.net/makalelerblog/2014/11/29/ipadi-grafik-tablet-olarak-kullanmak

  iPad’i Eskiz Aracı Olarak Kullanmak- Eskizlemenin Geleceği:
  https://www.gridbook.net/makalelerblog/2014/11/29/ipadi-eskiz-arac-olarak-kullanmak-eskizlemenin-gelecegi

 2. admin dedi ki:

  Teşekkürler

Yorum, Katkı ve Sorularınız