PowerPoint Püfleri : Ekran Görüntüsü Yakalama Aracı


PowerPoint’in 2010 sürümünden itibaren, beraberinde gelen “Ekran Görüntüsü” aracı ile çalışmak oldukça kolay. “Ekle” sekmesi altında bulabileceğiniz bu düğmeye tıkladığınızda toplamda iki seçenekli basit bir uygulama ile karşılaşıyorsunuz.

Birinci bölümde o an açık olan uygulamalar “Kullanılabilir Pencereler” başlığı altında ön izleme resimleriyle (thumbnail : tırnak resim) birlikte gösteriliyor. Herhangi birisine tıkladığınızda o uygulama penceresinin görüntüsünü resim olarak alıyor ve slaytın üzerine otomatikman yapıştırıyor. Bu pencerelerin birbirlerinin üzerine binmiş ve görüntüsünün kapatılmış olmasının önemi yok.

 

powerpoint_ekran_yakalama_araci

 

Bir uygulamanın penceresini değil de, ekranınız üzerinde kendi belirleyeceğiniz herhangi bir alanın görselini istiyorsanız bu kez 2 numaralı seçenekteki “Ekran Kırpma” satırını tıklamalısınız. Hemen ardından PowerPoint’in aşağı inerek sizin için boşalttığı ekran mavi bir sis ile kaplanıyor. Fare imlecini görüntüsünü almak istediğiniz bölgeyi kapsayacak şekilde, üst köşeden çapraz alt köşeye doğru sürükleyerek alanınızı belirliyorsunuz. İmleci bıraktığınız an bu bölgenin de resmi alınıyor ve slayt üzerine yapıştırılıyor.

Bu araç aslında tüm Office 2010 – 2013 bileşenlerinde de (Word, Excel) mevcut ve aynı şekilde kullanılıyor.

Bir ekran görüntüsü yakalamak (capture) istiyorsunuz fakat bunu PowerPoint’ten başka yerde de resim olarak kullanmak istiyorsanız, bu aşamaları yine tamamlıyor, farklı olarak, bu kez slayt üzerindeki o görüntüyü sağ tıklayıp “Resim olarak kaydet” komutunu kullanıyorsunuz. Açılan kayıt penceresini kullanarak bu resmi Gif, Jpeg, Png, Tiff, Bmp, Wmf formatlarından herhangi biriyle ve isim vererek istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. Ofis son sürümlerde power point kullanmamıştım. Şimdi bir baktımda gayet faydaı ve başarılı bir anlatım.

    teşekkürler

  2. admin dedi ki:

    2010 sürümünden itibaren gerçekten çağ atladı diyebiliriz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız