VideoStudio X6 ile Ekran Görüntüsünü Video Olarak Kaydetmek


Ekrandaki görüntülerin resim veya video olarak kaydedilmesi konusunu uzunca süredir işliyoruz. Bu kez kullanımını daha önce gördüğümüz video montaj programı VideoStudio’nun beraberinde gelen “Screen Capture” uygulamasını kullanarak ekranımızın video kaydını nasıl alabileceğimizi göreceğiz.

 

screenRecording

 

Programı açıp, üst menüden Capture (yakalama) sekmesine gelin. Ortadaki listenin sonunda göreceğiniz “Screen Capture” (ekran yakalama) düğmesine basın.

 

01_menu_list

 

Asıl program birazdan görüntüsünü alacağımız ekranı bizim için boşaltmak adına alta inerek gösten kaybolacak, onun yerine küçük bir yakalama penceresi ile karşılaşacağız.

02_screen_capture_window

 

Aynı anda tüm ekranımızın da ince, mavi çizgili bir kare içine alınmış olduğuna dikkat edin. Bu çerçeve kayıt alanını belirliyor. Bu çerçeveyi kenar veya köşelerindeki tutamaçlarından sürükleyerek, ekranın tamamının değil, istediğimiz belli bir bölümünün kaydını yapmak elimizde.

Fullscreen” (Tam ekran) yazan satırın sonundaki beyaz küçük oku tıkladığımızda o an bilgisayarımızdaki açık durumda olan tüm program pencerelerinin bir listesini de “Applications” başlığının altında bulabiliyoruz. Dilersek bunlardan birini seçebilir ve sadece o program penceresinin içinde kalanları kaydedebiliriz.

 

07_fullscreen_custom

 

Bunun dışında, yakalama penceremiz çok basit görünüyor. Kırmızı düğmeye bastığımızda kayıt işleminin başlatılacağı anlaşılıyor.

.

Deneyelim…

.

İstisna Durum: Kırmızı düğmeye bastığımızda bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz.

 

03_warning_about_shortcuts

 

Kaydı durdur / devam ettir komutları için F11 tuşunu normalde bu program kullanacakmış ama daha önce yüklenen bir başka program o tuşu başka bir iş için kendi kullanımında tutuyormuş. Bunu bizim programın Settings (Ayarlar) bölümünden değiştirip kendimize başka bir tuş atayabilirmişiz. (Eğer bunu yapmaz isek F11 tuşunu her iki program birden kullanmaya devam ediyor) Bu ayarlamaları sonra göreceğiz.

.

Yukarıdaki istisna durumu bir kenara bırakırsak, kayıt tuşuna bastığımızda ekranda 3’ten geriye sayım rakamları çıkıyor. Bu sırada son hazırlıklarınızı da yapabilirsiniz. Bu pencerede de kayıt işlerini bizim için çok kolaylaştıracak kısayol tuşları ile ilgili ipuçları var. F10’a basarak kaydı sonlandırabilir veya F11’i kullanarak kayıttan çıkmaksızın “durdur / devam et” fonksiyonlarını kullanabilirmişiz. Sayım bittiğinde kayıt başlıyor.

 

04_starting

 

Bir deneme kaydı yaptıktan sonra F10 ile sonlandırıyoruz. Hemen ardından aşağıdaki pencere çıkıyor. Kaydın tamamlanmış olduğunu, oluşturulan dosyaya –eğer başka bir yer göstermemiş isek- VideoStudio’nun kitaplığından ulaşabileceğimizi söylüyor. (Bunu bir daha görmek istemiyorsanız içindeki kutucuğu tıklayın)

 

05_complete

 

Tamam”a basarak çıktığımız anda, daha önce aşağıya inerek ekranı boşaltmış bekleyen VideoStudio’nun asıl montaj gövdesi yeniden ortaya çıkıyor ve bizim yaptığımız kayıt dosyasının da buradaki rafta durmakta olduğunu görüyoruz. Kaydımızı burada izleyebilmek ve gerekirse üzerinde yapmak isteyebileceğimiz montaj işlemleri için her şey otomatik olarak ve sırasıyla karşımıza getiriliyor.

 

06_main_window

 

Yaptığımız kaydı incelediğimizde benzerlerinden daha ufak yer kaplayan WMF formatında ve kabul edilebilir kalitede kaydedilmiş olduğunu görüyoruz. O sırada açık olan bir WebTV uygulaması da içindeki akışıyla birlikte kaydedilmiş.

Akıcı bir kaydın bilgisayarınızın donanım gücü ile de doğrudan ilgili olacağını bilmemiz gerekiyor. İşlemci gücü, hafıza miktarı hatta ekran kartının gücü de önemli (VideoStudio ekran kartının işlemci gücünü de kullanabiliyor) Zayıf donanımlarda kayıt çok atlamalı olabilir hatta sistem kilitlenebilir.

1 Megabyte’lık kayıt 7 saniye sürmüş. Disk üzerinde 100 Mb’lık yere 1920 / 1080 çözünürlüğündeki bir tam ekranın 12 dakikalık kaydını yapabileceğimiz, 1 GB’lık yere iki saatlik kayıt sığdırabileceğimiz anlamına geliyor. Bunlar çok iyi değerler.

Tabi birçok kayıt seçeneğini önceden değiştirerek kaliteyi daha da artırmak veya kaliteden ödün vererek dosya boyutunu daha küçük tutmak, kayıt yerini, kısa yolları, ses kaydı opsiyonlarını seçmek elimizde.

Tüm bu değişiklikleri “Settings” (Ayarlar) düğmesine basarak ulaşacağımız menüden yapabiliyoruz.

 

09_settings_window

 

Filename (Dosya ismi) satırına dilerseniz farklı isimleri önceden verebileceğiniz gibi, bildiğiniz üzere sonradan da bu değişikliği yapabilirsiniz. Öyle bırakın gitsin.

Save to (Kayıt yeri) eğer değiştirmemişsek dosyaların nereye kaydedilmekte olduğunu gösteriyor. Burası bende “Belgeler\Corel VideoStudio Pro\15.0\” yolu takip edilerek ulaşılan klasördeymiş. Dilersek başka bir klasörü, örneğin, ulaşımı daha kolay olsun diyerek doğrudan “Belgelerim”i göstermek pratik olabilir. Bunun için satırın sonundaki klasör resimli ikonu tıklamalı ve açılacak pencereden yeni hedef klasörünü seçerek “Tamam” demeliyiz. Yeniden değiştirmediğimiz sürece bu seçim hatırlanacaktır.

Format ( Video dosyası) tipini buradaki açılır menüden tıklayarak seçebiliriz. Buradaki liste bilgisayarınızda önceden yüklü codec’lere göre değişiklik gösterebilir. İleri düzey kullanıcı değilseniz buna da dokunmayın.

Frame Rate (Saniyede görüntü sayısı) Malum, videolar aslında hızla, peş peşe gösterilen resimlerdir. Saniyede 15 resim gösterimi eğitsel videolar için belki kabul edilebilir normalde videoların akıcı görüntülenebilmesi için 25 alt sınır kabul edilir. Öbür taraftan, bu değer artırıldıkça kayıt işleminin bilgisayara bindireceği yük ve kasma ihtimali de o derece artacaktır.

Audio Settings (Ses Ayarları) bölümünde

Voice yanındaki ilk düğme seçili (sarı) ise seslerin de kaydedileceği anlamına geliyor. Sesleri almak istemiyorsanız yanındaki (yuvarlak) düğmeye basarak pasifleştirin.

Sound Check (Ses Kontrol) ile ulaşacağınız küçük bir başka pencereden deneme ses kaydı (Record) yapabilir, sese seviyesini buradan ayarlayabilir (Input Volume) veya bilgisayarınızda birden fazla ses kaynağı var ise bunlar arasında (Input Device) seçim yapabilirsiniz.

 

08_sound_check

 

Bir önceki menüye dönersek buradaki “System audio” (sanıyorum, bilgisayardaki uyarı benzeri sistem seslerinin de dahil edilip edilmeyeceği ile igili ama bu opsiyonun Windows 7 veya Vista ile çalışabileceği uyarısı aldığım için deneyemedim çünkü ben hala XP’den vazgeçebilmiş değilim.

Control Settings bölümü bir önceki sürümde yoktu. X6 sürümüyle birlikte geldi ve gerçekten eksikliği hissedilen bir özelliği eklemiş oldu. Özellikle ekran üzerinde yaptığınız işlemlerin videosunu çekecek ve bunu eğitim amacıyla kullanacaksanız fare tıklamalarınızın görsel bir efekt ile belirginleştirilmesini istersiniz. “Mouse click animation” kutusunun dolu olması bu efektin devrede olacağı anlamına geliyor ve tıklamalarınız büyüyen mavi halkalarla belirginleştiriliyor. Renk  veya animasyonu değiştiremiyorsunuz. Fare animasyonu istemediğiniz zamanlarda bu kutucuğu boşaltmanız gerekecek.

 

10_mouse_animation

 

Enable F10 / F11 shortcut key” kutucu dolu olursa başta da belirttiğimiz şekliyle bu tuşları kullanımı devrede olacak demektir.

Primary (birincil) veya secondary (ikincil) monitör seçimi eğer aynı anda birden fazla monitör ile çalışıyorsanız bunlardan hangisinin kaydedileceği ile ilgili. Video montaj işleriyle ilgilenenlerin birden çok monitör kullanmaları sık karşılaşılan bir durum.

Sözün kısası aslında bir çok capture (yakalam) programında olduğu gibi kullanıcının bu ince ayarlarla uğraşmak zorunda kalmaksızın doğrudan, en çok iki kısayol tuşunu kullanarak başarılı kayıtlar yapabilmesini mümkün kılan başarılı bir uygulama.

.

Diğer ekran video kayıt programı incelemelerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.egiticininegitimi.net/2011/05/13/bandicam-ile-oyunlar-ve-ekran-goruntulerini-video-olarak-kaydetmek/

http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/06/ucretsiz-ekran-goruntusu-video-kayit-yazilimi-microsoft-expression-encoder-4/

http://www.egiticininegitimi.net/2010/04/23/ekran-goruntusunu-video-olarak-kaydetmek-bb-flash-express/

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. murat dedi ki:

    ben X3 versiyonundan beri kullanıyorum.her yeni sürümünde yükseltme yaparak kullanmaya devam ediyorum ve programdan çok memnunum.program professiyonel gibi duruyor ama herkesin kolaylıkla kullanabilir.kullanımı çok kolay.zaten program size rehberlikte ediyor.ekran görüntüsü almaya kadar tüm araçları kullanmak çok kolay.bu programı herkese tavsiye ederim.kuzenim de 2 ay önce satın aldı kullanıyor.ve çok memnun.

  2. admin dedi ki:

    Gerçekten de amatörler için profesyonel bir yazılım olduğu söylenebilir :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız