PowerPoint Dersleri 6 – Resimlerin Arka Planını Yok Etmek


PowerPoint eğitimi serimizin 6’ıncı bölümünde resimlerle çalışmaya geri dönüyoruz.

Profesyonel PowerPoint sunum örneklerinde resimlerin genellikle “zeminsiz” (arka plan fazlalıkları temizlenmiş olarak) kullanıldığı dikkatinizi çekiyordur. Hem çok daha şık ve profesyonel duruyor, hem de mesajın dışındaki diğer her şey “temizlenmek” suretiyle eğitim veya sunum esnasında gereksiz görsel kirliliğin önüne geçilmiş oluyor.

 

00_arka_plan

 

Bunun için PNG, WMF veya GIF” formatlarından birini kullanmak mümkün. Resim işleme programları aracılığıyla zemin kaldırma işlemini Photoshop ve ücretsiz Gimp için daha önce işlemiştik.

Aslında 2010 sürümünden itibaren PowerPoint’in kendisi de bu iş için bir araçla birlikte geliyor. Bu yazıda “Arka Planı Kaldır” işlemini göstermeye çalışacağız.

Boş bir slayt açıp, üzerindeki başlangıç çerçevelerini de fare ile seçerek silelim. Şimdi tamamen beyaz bir slaytımız var. Buna işlem yapmak istediğimiz resmimizi de çağırıp (Ekle/Resim veya sürükleme yoluyla) üzerini çift tıklayalım.

 

01_resim

 

Üst menüde en soldaki düğme bizi işte bu işlemi yapmamızı sağlayacak alt menüye ulaştıracak.

 

02_arka_plani_kaldir

 

Bu düğmeye bastığımız anda hem uygulama menüsüne ulaşıyoruz, hem de slayt üzerindeki resmimizin bir çerçeve içine alınmış ve bazı alanlarının kırmızı ile kapatılmış olduğunu görüyoruz.

 

03_cerceve

 

PowerPoint bu çerçeveyi kullanarak resim üzerinde kazanmak istediğimiz alanı belirlememizi istiyor. Çünkü buna bakarak hangi bölgeyi yok etmeye çalıştığımızı tahmin edecek arka plan yok etme işlemine bu başlangıç seçimi ile adım atacağız. Bu çerçeveyi kenar veya köşelerinden tutarak tam istediğimiz bölgeye çekmek gerçekten önemli.

 

04_cerceve2

 

Bazı durumlarda sadece bu kadarcık bir işlemle tam istediğiniz sonucu alarak çıkmanız mümkün ama çoğu zaman da sonradan müdahalelerde bulunmanız gerekiyor. Yukarıdaki örnekte biz sadece gökyüzünü yok etmeye uğraşıyorduk ve bir iki küçük hata dışında neredeyse mükemmel diyebileceğimiz bir başlangıç yaptık. Bizi rahatsız eden, sadece iki bölge bulduk. Birinde korumak isteyeceğimiz bir alanın kırmızı ile örtüldüğünü, yani yok edileceğini, diğerinde ise aksine yok edilmesi gereken bir alanın korunmakta olduğunu gördük. PowerPoint tam da bu işlemler için birer araç sunmuş.

 

05_kaldirilacak_alani_isaretle

 

Kaldırılacak Alanları İşaretle” yazan düğmeye tıkladığımızda bize bir “kalem” verildiğini görüyoruz. Bunu yok etmek istediğimiz parçanın üzerine bir çizgi çekelim. O alanın da kırmızıya boyandığını göreceğiz.

 

06_cikart

.

07_cikart2

Bu kez “Korunacak Alanları İşaretle” düğmesini tıklıyor ve yine kalemi alarak kaza ile üzeri kırmızı renkte örtülmüş alanımız üzerine ve taşmayacak şekilde bir çizgi atıyoruz.

 

08_korunacak_alani_isaretle

 

09_koru

 

Orası da kurtarıldı.

Çizgi çekmek yerine sadece ilgili bölgeyi tıklamanız da mümkün. Ben çizgi çekerek o hat boyunca karşılaşılan benzer tondaki piksellerin hepsini birden seçmiş olduğumuzu tecrübe ettiğim için bu yöntemi daha çok kullanıyorum.

Bazen bir alanı geri kazanmaya çalışırken bu kez resmin farklı bir yerinde elde tutmak istediğiniz bir alanın da beraberinde yok olduğunu görebilirsiniz. Sıkılmadan tüm yok etmek ve tüm kazanmak istediğiniz alanları bu şekilde işlemek zorundasınız. Jiletle çizilmiş sınırlar beklememelisiniz ama sunumlarda zaten bu kadar keskinliğe ihtiyacınız da olmayacaktır. Küçük bir hile ile o kenarları biraz bulanıklaştırabilir veya gölge verebilirsiniz. Sonuç genellikle çok çok iyi oluyor.

 

10_zeminsiz

 

İşin aslı resminizi seçerken bilinçli olmak gerekiyor. Küçük ve bulanık resimlerle başarı şansı yok gibi. Resminizi daha başından, örneğin bir slaytın büyük bölümünü dolduracak kadar büyük boyutta ve ayrıntıları, renk geçişleri belirgin (keskin) olanlardan seçmelisiniz.

Aynı yöntemle bir de güneş figürünü zeminsizleştirdikten sonra animasyon vererek binaların arkasında gezdirebiliyorum.

 

11_zeminsiz2

 

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

6 Comments

 1. Sevinç dedi ki:

  çok faydalı bir paylaşım olmuş. teşekkürler.

 2. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 3. asena dedi ki:

  Merhaba, ben bir sunumun arka plânına yerleştirilmiş yazı ve resimleri “hide background graphics” sekmesini işaretleyerek kaldırabiliyorum. Ancak o işaret kaldırıldığı anda hepsi geri geliyor. Bunları tamamen silmenin yolu nedir? Teşekkür ederim.

 4. admin dedi ki:

  Merhaba. Slaytın üzerine sağ tıklayın ve gelen menüden “Arka planı biçimlendir”i seçin. “Dolgu” sekmesi altında “Düz dolgu”yu işaretleyin ve en alttaki renk paletini açıp (küçük siyah üçgenli işaret) oradan örneğin beyazı seçip “Kapat” deyin. Eğer bütün slaytlara uygulanmasını istiyorsanız çıkmadan önce “Tüm slaytlara uygula”yı seçin. Bu şekilde rengini ayarlamış olduğunuz aynı yolla “Resim veya Doku Dolgusu”nu işaretleyip bilgisayarınızdan bir arka plan resmini çağırabilir, yine, bunu da o slayta veya tümüne uygulayabilirdiniz

 5. ebru dedi ki:

  ben arka plana mavi renk kody ama sonradan eklediğim resimlerin arkası mavvi olmuyor nasıl olucak? teşekkür ederim

 6. admin dedi ki:

  Merhaba. Yapmış olduğunuz işlemi madde madde anlatabilir miydiniz?

Yorum, Katkı ve Sorularınız