Khan Academy Artık Türkçe


Khan Academy’yi yaklaşık iki yıl önceki bir yazımızda önermişiz. O zamanlar İngilizce içeriğine gıpta ile baktığımız bu on-line eğitim platformu şimdi STFA Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı’nın girişimleri ile Türkçe’ye kazandırılıyor. (Birçok yazımda belirttiğim üzere, günümüz Türkiye’si için bu gibi çok kıymetli internet kaynaklarının çevirisinden daha önemli bir çaba göremiyorum)

“Herkese istediği an, istediği yerde ve dünya standartlarında, bedelsiz eğitim” sloganıyla klasik eğitim sistemini geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Khan Academy, 2006 yılında Salman Khan tarafından Amerika’da kurulmuş, bugün itibariyle aylık 8 milyon kullanıcı ve 10 milyon ders sayısı ile dünyanın en büyük ücretsiz online öğrenim platformu haline gelmiş durumda. Halen 5 bin civarındaki eğitsel video ve 100 binden fazla test içeren platformda bu sayılar her geçen gün artıyor. Bugüne kadar 300 milyon ders verilmiş ve 1,5 milyar soru cevaplanmış.

 

khan-academy-turkce

 

Salman Khan‘ın ilk kez kendi yeğenleri için başlattığı sistemde yüklenen videoların başkaları tarafından da izlenmeye başlanması ardından birçok hayırseverin bağışları ile platformun gelişmesine katkı sağladıkları belirtiliyor.

Harvard‘da bir konuyu en iyi bilen dünya çapındaki bir profesörün videosunu, Türkiye’deki ya da Çin’deki kişinin, hızlı trende giderken kulaklığından dinleyebilmesini” amaçlayan platformda Matematik’ten Organik Kimya’ya, basit toplamadan diferansiyel denklemlere, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine ve hatta okulu bitirmiş ama öğrenmeye meraklı her yaştaki insana, her konuda eğitim veriliyor. Bu videoların en uzunu 20 dakikalık. Dolayısıyla sıkmadan, öğrenciye eğlenceli bir öğrenim imkanı sağlanmak amaçlanıyor. Materyalin çok renkli ve eğlenceli olmalarına önem verilmiş. Hem öğrenciye hem de öğretmenlere birçok olanak sağlayan platformun diğer bir özelliği de kar amacı gütmüyor ve tamamen ücretsiz olması.

Khan Academy evde (ya da nerede isterse orada) öğrenip, okulda öğretmenlerle eksiklerin giderilmesi için geliştirilmiş alıştırmaların yapıldığı, kişinin kendi bilgi seviyesini ölçüp, kendini geliştirebilmek için yönlendirme alabileceği interaktif araçları kullanabildiği, alışılmış eğitim anlayışından farklı olarak kurduğu eğitim sistemiyle, Amerika’da çok kısa sürede hem ev hem de okullarda yaygınlaştı.

 

Bill-Gates-Salman-Khan copy

 

Tüm bireylere kendi öğrenme hızına uygun ve eşit öğrenim imkanı sağlayan kişiselleştirilmiş bir öğrenim metodu içeren platform, aynı zamanda öğretmenlerin ve öğrencilerin birebir geçirdikleri zamanı artıran ve iki tarafın da sınıf içinde çok daha aktif olduğu bir öğrenim sistemini içeriyor.

Kullanıcılar Khan Academy‘de yer alan testler ile seviyelerini belirleyebiliyor, sistem tarafından kendilerine sunulan tavsiyeler doğrultusunda eğitimlerini tamamlayabiliyor. Ayrıca aileler çocuklarının gelişimini Khan Academy‘nin raporlama sistemi üzerinden takip edebiliyor. Khan Academy bu yeni öğrenim metodu ile öğrencileri desteklediği kadar öğretmenleri de güçlendiriyor.

STFA Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı’nın girişimleri sonucunda, platform Türkçe hizmet verecek. Vakıf tarafından 2 yıldır çalışmaları devam eden “Khan Academy Türkçe“nin tanıtımı dolayısıyla Salt Galata’da basın toplantısında konuşan STFA üst yöneticisi (CEO) Mehmet Ali Neyzi, hedeflerinin dünya üzerinde Türkçe konuşan 240 milyon kişiye dünyanın her yerinde ücretsiz eğitim vermek olduğunu söyledi.

Web sitesinin bütün özellikleriyle 2014‘ün Haziran ayında devreye girmesinin hedeflendiğini belirten Neyzi, şu an 2 bin videoda olduklarını, şu ana kadar hiç bir tanıtım olmamasına rağmen, bugüne kadar Khan Academy Türkçe‘den 500 bin kişinin ders gördüğünü söyledi.

Neyzi, ayrıca aynı bilgiyi cep telefonları üzerinden, görme engelliler için sesli olarak verebildiklerini de vurguladı.

Öğretmenlerin platformu sahiplenmelerinin önemine değinen Neyzi, öğretmenlerin daha kaliteli bir eğitim vermek için bu teknolojiyi kullandıklarında hem kendisine hem de öğrenciye büyük bir atılım sağlamış olduğunu ve zaman kazandıklarını ifade etti.

 

The-Khan-Academy-Team

 

Neyzi, Khan Academy‘nin Türkçe içeriğinin, STFA Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) arasındaki işbirliği kapsamında, Türkiye genelindeki okullara ulaştırılacağı ve Bakanlık tarafından hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında, Khan Academy Türkçe derslerinin de yer alması için anlaşma imzalandığını ifade etti.

Khan Academy yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Eğitim Yayınları ve İçerik Grup Başkanı Mustafa İlkhan da, Türkçe eğitim içeriği konusunda kat etmeleri gereken ciddi bir mesafe olduğunu belirterek, EBA‘da bugün itibariyle 50 bine yakın görsel, 4 bine yakın video, 3 bin ses içeriğiyle, 110 dergi, bin 240 e-kitap, Khan Academy gibi 54 interaktif eğitim portalının yanı sıra bir çok özelliğin bulunduğunu söyledi.

İlkhan, “iki, üç yıl öncesinde bizzat arkadaşlarımla yaptığımız bir toplantıda Khan Academy‘nin Türkçeleşmesine ilişkin kaynağı nasıl bulabiliriz diye konuşmuştuk. Bugün işte bunun sevincini yaşıyoruz. Bu yüzden STFA Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı ve Khan Academy yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

.

YouTube Tanıtım Videosu

.

.

Khan Academy‘nin Kurucusu Salman Khan‘ın TED 2011 Konuşması

.

.

Khan Academy Türkçe ‘ye buradan ulaşabilirsiniz

Basın toplantısında bulunan Fundalina’dan izlenimlerini de içeren güzel bir blog yazısı

STFA Bilimsel Çeviri Vakfı

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız