Tabletle Eğitimin Kolay Yolu: TEA


Tabletler artık eğitim sisteminin temel araçlarından biri olmaya başladı. Devletin Fatih Projesi ve birçok özel okulun bu araçları eğitim sistemlerine uyarlamak için harekete geçmesi bu durumun en büyük göstergesi. Eğitim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış Terra Bilgi İşlem tarafından geliştirilen TEA (Terra Education Application) tabletle eğitime geçmeyi planlayan eğitim kurumlarına Mac ve Windows işletim sistemleri üzerinde çalışan, kullanımı basit ve işlevsel bir çözüm sunuyor. Halen bir çok özel eğitim kurumunda kullanılmmakta olan yazılım hazırlanırken özellikle klasik eğitim sistemine kolay adaptasyon, sınıf içinde kolay paylaşım ve etkileşim yanı sıra, eğitimin zaman ve mekândan bağımsız olarak devamlılığı amaçlanmış. Bu amaçlara ulaşmada basitlik ilkesi ön planda tutulmuş.

.

terra-education-application-01

.

TEA çözümü temel olarak aynı basitlik ve işlevsellik ilkeleri doğrultusunda geliştirilmiş üç modülden oluşuyor;

In-Class

Sınıf içinde kablosuz ağ üzerinden akıllı tahta ile tabletlerin etkileşimli çalışmasını sağlıyor. Bu modülde eğitmen ekranda açtığı bir soruyu seçenekleriyle birlikte öğrenci tabletlerine gönderebiliyor ve anında cevapları toplayabiliyor. Akıllı tahta üzerinde bir konuyu anlatırken istediği bölümü sesli video olarak tek bir tuş ile öğrencilerine gönderebiliyor.

.

.

Homework

Öğretmenlerin bilgisayar üzerinde farklı formatlarda sorulardan oluşan ödevler hazırlayıp, öğrenci tabletlerine gönderebildikleri Homework ellerinde bulunan veya –Word gibi- farklı uygulamalarda hazırladıkları soruları etkileşimli ödevler haline getirip yayınlamalarını sağlıyor. Öğrenciler, gelen ödevleri anlık bildirim ile tabletlerine alıp, çözümlerini yaptıktan sonra öğretmenlerine geri gönderiyorlar.

.

.

Farklı Soru Türleri
Öğretmenler eşleme, matris ve diyagramı, doğru / yanlış, çoktan seçmeli, boşluk doldurma, şema gibi farklı türde sorular içerebilen ödevler hazırlayabilmekte ve soru bankasından yararlanabilmektedir.

Dijital İçerik Ekleme
Öğretmenler içeriklerine herhangi bir dijital materyal, (resim, pdf,  ses veya film) ekleyebiliyorlar. Bu özelliği kullanarak ses-video sorular oluşturmak da mümkün kolonmoş.

Reports

Üçüncü modül, ölçme-değerlendirme için Reports adını taşıyor. Öğretmenlerin gelen ödev sonuçlarını ve öğrencilerin ders içi başarılarını görebildikleri bir web tabanlı yazılım. Raporlama sistemine bağlanan öğretmenler, öğrencilerin sadece doğru ve yanlışlarını değil, aynı zamanda hangi soruda ne kadar zaman harcadıklarını ve soru çözümünün ön görüntüsünü de görebiliyor.

Raporlara erişmek için herhangi bir web tarayıcı üzerinden PC, Mac veya mobil cihazları kullanılabiliyor.

Akıllı Filtreleme

Sadece gerekli verileri görüntülemeyi mümkün kılan, iyi tasarlanmış, basit web arayüzü konulara indirgenmiş raporlar almak için yardımcı oluyor.

.

terra-education-application-02

.

Erişim Ayrıcalıkları

Kullanıcılar kendilerine tanınan imtiyazlara göre raporlara erişebiliyorlar. Örneğin, okul yöneticileri tüm raporlara ulaşabilirken, bir matematik öğretmeninin sadece kendi sınıf ve öğrencilerinin raporlarına erişmesini sağlamak mümkün.

Ayrıntılı Ölçme ve Değerlendirme

Yanıtlar, bireysel sorular, sınava harcanan süre, öğrenciler ve puanları ayrı ayrı değerlendirilebiliyor.

.

terra-education-application-03

.

Basit kullanım yanı sıra, sistemi diğer tüm çözümlerden farklı kılan özelliklerden bir diğeri, eğitmenlerin ellerinde bulunan tüm içerikleri bu sistemle kullanabiliyor olması. Diğer bir deyişle, öğretmen akıllı tahta ekranında açabildiği tüm dosyaları (PDF, Word, Power Point hatta web sayfaları) öğrenci tabletlerine gönderip anında öğrencilerden cevap alabiliyor.

Dahili Ağ Üzerinden Erişim

Sistemin herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymaması ve kurum içi kablosuz ağı kullanması ise hem hızlı hem de kesintisiz çalışmasını sağlıyor.

Bir sitem:

Resim ve videoları çıkarırsak toplamda 20 cümleden oluşan web sitesinin sadece İngilizce dilinde hazırlanmış olmasını can sıkıcı bulduk. Konu herhalde çeviri zorluğu olmasa gerek. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

TEA Mobile

Öğrencilerin gönderilen yayın, ödev ve sınavları kendi mobil cihazlarından alabilmelerini, gerekiyorsa işleyerek geri gönderebilmelerini, hatta sınıftaki etkileşimli tahtaya aktarabilmelerini mümkün kılmak üzere farklı işletim sistemlerini destekleyen minik programcıkları o işletim sisteminin (Mac, Windows 8.1) uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirebiliyorlar.

.

terra-education-application-04

.

Temel işlevleri
– Eğitimciler sınıf ile anlık (öncesinde herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duymaksızın) olarak
içerik paylaşabilirler.
– Eğitimciler öğrencilere anlık olarak soru gönderebilirler.
– Gönderilen soruların cevapları üzerinden istatistiki veriler elde edebilirler.
– Öğrenciler defterlerini tabletleri üzerinde tutabilirler. Defter sayfalarını etkileşimli tahta ekranına göndererek sınıfla paylaşabilirler.
– Öğrenciler, ders içeriklerini diledikleri zaman görüntüleyebilirler (Internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın).
– Öğrenciler gönderilen dijital ödevleri TEA Mobile üzerinden çözüp geri gönderebilirler.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

3 Comments

    Yorum, Katkı ve Sorularınız