Keynote İncelemesi – Emre İnanç Karakaş


Gelişen bilgisayar teknolojisi eğitimcileri yeni eğitim metotları uygulamaya yöneltmiştir. Şu herkesin dilinde –kimilerinin gönlünde- olan tabletler tüketicilerin ilgisini çekmektedir. Bu yazımı da Apple’ın IOS platformu için geliştirmiş olduğu Keynote uygulamasına ayırdım. Keynote incelemesine geçmeden önce PC ve tablet arasındaki farkı özellikle dile getirmek isterim. İlk tablet diyebileceğimiz iPad tanıtılırken Apple’ın kurucusu Steve Jobs Tabletin aslında bir bilgisayar ve telefon olmadığını bu ikisi arasında yer alan farklı bir segment ürün yarattıklarını dile getirmiş ve Neo-PC çağına girdiğimizi belirtmişti. İlk iPad çıktıktan sonra tabletler hızla son tüketiciler arasında kullanılmaya başlandı ve eğer tahminler doğru çıkarsa 2015 yılında tablet satışları bilgisayar satışlarını geçecek.

.

Keynote İncelemesi 01

.

Şu an tablet almayı düşünen eğitmenler için şunu özellikle belirtmek isterim. Bilgisayarda yaptığınız temel işlemleri (mailleri kontrol etme, sosyal ağlara bağlanma, Office dokümanı kontrol etme vb.) tabletlerde yapabilirsiniz. Fakat bir PC/Mac’ta yaptığınız işlemlerin hepsini tablette yapmanız teknik açıdan çok sabır isteyen bir iş veya biraz kısıtlıdır. Tabletlerde temel düzeyde her işlemi yapabilmemiz mümkündür. Bu işlemlerin arasında Office dosyaları görüntüleme ve oluşturmada yer almaktadır. Sizlere IOS işletim sistemi için geliştirilen Keynote isimli sunum uygulamasının incelemesini yapacağım. Kolaylık olması açısından inceleme iPad ile yapılmıştır.

KeynoteNedir?

Keynote, Apple’ın IOS platformu için geliştirdiği bir sunum yaratma ve sunma uygulamasıdır. Bunun yanı sıra MS Office’in muadili olarak adlandırabileceğimiz ve sadece Mac platformunda çalışan iWork yazılımıyla da gelmektedir. Burada şunu özellikle belirtmek isterim, Mac’ler için ofis yazılımı Keynote, Pages ve Numbers programlarının yer aldığı bir pakettir.

IOS platformu için söz konusu uygulamalar tek tek satılmaktadır. Keynote’u sadece iPad ve iPhone cihazlarda kullanabilirsiniz. Şu anda Android ve Windows Phone sistemleri için bu uygulamayı kullanamamaktadır. Keynote, dokunmatik ara yüzü sade ve anlaşılır bir yapıya sahiptir. Uygulamayı kullandığınızda işlevlerini tam olarak öğrenmeniz birkaç saat sürüyor.

Keynote Sunu hazırlama

Keynote’u indirip uygulamayı çalıştırdığınızda “Get Started” isminde uygulamayı tanıtıcı bir sunum karşılamaktadır. Yeni bir eğitim/sunu yaratmak istediğinizde ekranın sol üst köşesinde yer alan “+”ya dokunmanız yeterlidir. Uygulama, size ne yapmak istediğinizi soruyor. “Sunu yarat” seçeneğine dokunduğunuzda Keynote size 12 adet hazır tema menüsünü açar ve kullanmak istediğiniz temayı seçmenizi istiyor. Ben incelememde Modern Portföy temasını seçtim.

.

Keynote İncelemesi 02

.

Hazır gelen temaları hazırlamak istediğiniz sunumun formatına uygun olarak seçebilirsiniz. Apple hazır gelen temaları dışında başka bir tema indirmemize izin vermiyor. Bu açıdan farklı bir tema yaratmak istiyorsanız biraz uğraşmanız gerebilir.

.

Keynote İncelemesi 03

.

Tema seçildikten sonra sunu hazırlama ekranımız açılıyor. PowerPoint ara yüzünün aksine Apple, bu ekranı oldukça sade hazırlamış. Çalışılan ekran büyük bir şekilde sağ tarafa yerleştirilmiş. Sol ortada slaytlar yer almaktadır. Yazı tipi, font, renk vb. temel ayarlar sağ üst köşede, bulunan ekle, stil ve ayar olarak adlandırabileceğimiz 3 düğmenin altına gizlenmiş. Play düğmesi ise PowerPoint’te kullandığımız F5 tuşunun işlevini yerine getirmektedir. Sol üst tarafta ise Sunular düğmesi sunularınıza ulaşmanızı sağlar. Geri al düğmesi ise bilindiği üzere yapılan işlemin geri alınmasını sağlamaktadır. Sol alt tarafta yer alan + düğmesi ise yeni bir slayt eklememizi sağlamaktadır. Tasarımdaki bu sadelik ekrana tam olarak hakim olmanızı ve küçük düğmelerle yanlışlıkla dokunulmamasını sağlıyor.

.

Keynote İncelemesi 04

.

Çalıştığınız slaytla işiniz bittikten sonra sol alt tarafta yer alan +’ya dokunduktan sonra uygulama bundan sonraki slayt tasarımını nasıl olacağını belirlemeniz için küçük bir pencerede ek slayt tasarımlarını göstermektedir. Sunumuzun bir sonraki konusuna göre tasarıma dokunduğunuzda Sununuzun 2. Slaytı ekrana geliyor.

.

Keynote İncelemesi 05

.

Sizlere Keynote’un biraz detay özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Teorik olarak PowerPoint’te yapabildiğiniz her şeyi Keynote’da yapmanız mümkün. Yazıların fontlarını ve büyüklüklerini değiştirebilir, kalın yapabilir veya italik yazabilirsiniz. Slaytlar arası geçişler düzenleyebilir, animasyonları istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf, video, şekil, köprü, bağlantı, hesap tablosu vb. sunumunuza yardımcı öğeleri ekleyebilirsiniz. Bu öğeleri eklemek için ekranın sağ üst köşesindeki “+”’ya dokunmanız yeterlidir. Açılan küçük pencere dört ana başlık belirmektedir Ortamlardan video ve fotoğraf alabilir, Tablolar menüsünden tablo oluşturabilir, Grafik menüsünden sunularınızı daha rakamsal ifade edebilir, Şekiller menüsünde ise istediğiniz şekli ekleyebilirsiniz. Düğmelerin bu şekilde alt menülere aktarılması ekranı daha sade yapmakla beraber uygulamaya alışma sürecinde sunum yapma hızınızı olumlu olmayan yönde etkilemektedir.

.

Keynote İncelemesi 06

.

Keynote İncelemesi 07

.

Keynote İncelemesi 09

.

Keynote İncelemesi 10

.

Animasyon konusuna değinmeden geçemeyeceğim. Uygulamanın animasyonlarını çok beğendim. Açıkçası Apple burada çok iyi bir iş çıkarmış. Animasyon ve geçişleri istediğiniz gibi yapılandırabiliyor ve yaratıcılığınızı gösterebiliyorsunuz. Slaytta yer alan fotoğraf, yazı, grafik vb. öğelere dokunduğunuzda öğenin üzerinde küçük bir pencere belirmektedir. Bu pencereyi kullanarak animasyon ekleyebilir, kopyala-yapıştır özelliğini kullanabilirsiniz.

Sunumunuzu sonlandırmak isterseniz sol üst köşede bulunan Sunular menüsüne dokunarak tüm sunularınızın yer aldığı menüye ulaşabilirsiniz. Bu menüde isterseniz sunularınızı görsel klasörler halinde kategorilendirebilirsiniz.

.

Keynote İncelemesi 11

.

Keynote İncelemesi 12

.

Keynote İncelemesi 13

.

Kaydetme ve Dosya Formatı

Keynote sunularınızı kendi dosya formatında kaydeder Eğer hazırladığınız dosyayı başka bir işletim sisteminde kullanmak isterseniz .ppt veya PDF formatına dönüştürebilir ve uyumluluk sorunu yaşamazsınız. Tabi bu durum tam tersi içinde geçerlidir. Yaptığım testlerde, hazırladığım sunumları Windows 8 işletim sisteminde PowerPoint, Libre Office Open Document Sunum programlarında yazı karakteri ve font büyüklüğü açsından sorunsuz çalıştırdım. Yalnız aynı olumlu değerlendirmeyi animasyonlar için maalesef yapamayacağım. Keynote’da hazırladığınız sunumu PowerPoint’te görüntülemek isterseniz Keynote’a özgü animasyonlar “solarak” seçimiyle gelmektedir. Eğer orijinal Apple animasyonuyla sunumunuzu yapmak istiyorsanız sunum sırasında ya IOS ya da Mac tabanlı bir cihaz kullanmanız gerekmektedir. Sunumlarınızı iPad üzerinden rahatlıkla sunabilirsiniz. Tabi bunun için ek bir aparata ihtiyacınız olmaktadır. iPad için VGA, HDMI vb. evrensel bağlantı kurmanızı sağlayan aparatları rahatlıkla internetten bulabilirsiniz. Yalnız sunumunuz birkaç saatten uzun sürecekse iPad’in aydınlatmasını en azda tutmanızı sunumun ortasında şarjınızın bitip tatsız bir şey yaşamamanız için özellikle öneririm. Çünkü bağlantı aparatları iPad’e takıldıktan sonra sunum içerisinde şarj imkanınız olmamaktadır.

Sonuç ve Değerlendirme

Hedef kitle açısından basit sunumlar hazırlayan kullanıcılar için ideal bir çözüm olan Keynote, profesyoneller için aynı olanağı verememektedir. Teorik olarak hemen her şeyi yapabilirsiniz fakat yıllardan beri fare-klavye ikilisine alışmış biz eğitmenler için dokunmatik ara yüz alışması ve çalışması zor diyebilirim. Tabi bu durum sadece Keynote’a özgü bir olumsuz değerlendirme olmadığını, PC için tasarlanan programların tablet uygulamalarından bu gibi olumsuz değerlendirmeler olduğunu da söylemek isterim. Özetle bu tip uygulamalar PC yazılımlarına bir alternatif olmaktan ziyade şu anda tamamlayıcı/özel durumlar için kurtarıcı programlar olarak adlandırabiliriz.

Keynote, dokunmatik ara yüz için tasarlanmış programlar arasında en çok beğendiğim program. Yukarıda da belirttiğim gibi PC/Mac’teki sunum programlarıyla yapabildiğiniz hemen her şeyi yapabiliyorsunuz. Tabletin küçük ve hafifliğini düşündüğümüze sürekli seyahat halinde olan eğitimcilerin çok faydalanacağı bir programdır. iPad’iniz varsa ve tabletinize bir sunum programı istiyorsanız Keynote’u kullanmanızı öneririm. Umarım bu incelememle sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Eğitimlerinizi verimli ve başarılı geçirmeniz dileğiyle. Hoşçakalın.

Sevgiler

Emre İnanç KARAKAŞ – Eğitmen

Wall Street Institute

14 Comments

 1. yusuf özkan dedi ki:

  Başarılarınızın devamını dilerim.elinize sağlık

 2. admin dedi ki:

  Teşekkür ederiz Yusuf Bey.

 3. Hasan Aksa dedi ki:

  Emre İnanç Bey yazınız için çok teşekkür ederim. Tabletim için program arıyordum. Keynote ile Office Plus arasında kalmıştım. Keynote’u daha çok beğendim. Emeğinize ve elinize sağlık.

 4. akif dedi ki:

  keynote ile yaptığımız sunum video formatına dönüştürülebiliyor mu ? , dönüştüren bir program var mı?

 5. akif dedi ki:

  keynote ile yaptığımız sunumu video formatına dönüştüre biliyor muyuz? ya da dönüştüren bir program var mı?

 6. admin dedi ki:

  Merhaba. Keynote konusunda fazla bilgiye sahip değilim doğrusu. Bu yazıyı kaleme alan Emre Bey belki daha doyurucu yanıtlayabilir. İnternet’te “keynote to video” ibaresiyle arama yapılınca bir çok çözüm var gibi görünüyor.

 7. Emre İnanç Karakaş dedi ki:

  Merhaba,

  IOS platformundaki Keynote uygulamasıyla sunumlarınızı video formatına kolay bir çözümle maalesef dönüştüremiyoruz. Bunun için halen PowerPoint ve/veya diğer yazılımları kullanmak “zorundayız”
  En olası çözüm, iPad’e sunumunuzdaki slaytların tek tek fotoğraflarını çekerek iMovie uygulamasına yükleyerek videoya dönüştürebilirsiniz.
  Fakat slayt sayısına göre çok zaman alan bir iş olduğunu belirtmek isterim.

  Saygılarımla

 8. Berkan Bağcı dedi ki:

  Merhabalar,

  Keynote’ta Trebuchet MS fontunu etkinleştirmek istiyorum ancak programdaki font ayarlarında Türkçe kategorisine herhangi bir ekleme ya da çıkarma yapamıyorsunuz. Ancak sunum hazırlama sayfasında da sadece Türkçe fontları gösteriyor.

  Biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz?

  Saygılarımla,

  Berkan.

 9. Berkan Bağcı dedi ki:

  Bunu yazdıktan hemen sonra sorunu çözdüm.

  Kitaplık > Fonts ‘taki istediğiniz fontu Sistem > Fonts klasörüne attığınız zaman sıkıntı çözülüyor.

  Bilginize :)

 10. admin dedi ki:

  Berkan Bey, değerli katkı için teşekkürler.

 11. Bora dedi ki:

  Teşekkürler mesleğe kattığınız bilgi ve dğer için

 12. ekrem dedi ki:

  Acaba keynote ipod touch 5 te çalışıyor mu ve de yaptığımız sunumu mac olmayan bir bilgisayara nasıl aktaririz teşekkürler.

 13. admin dedi ki:

  Bu sorunun yanıtını Emre Bey’den bekleyeceğiz :)

 14. Emre İnanç Karakaş dedi ki:

  Merhaba,

  iPodunuz IOS 8 ve üzeri ise rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Mac olmayan bilgisayara sunumlarınızı iki şekilde aktarabilirsiniz. Birincisi sunum tasarım modundayken sağ üst köşede paylaş butonu bulunmaktadır. Bunu tıkladığınızda size dosya uzantısını nasıl paylaşmak istediğinizi sorar (ppt, keynote veya Pdf) Mac dışındaki PC’ler için ppt seçmeniz gerekmektedir buradan mail ile hesabınıza iletebilirsiniz.

  Ikinci olarak iCloud üzerinden bulut hesabınıza otomatik iletirsiniz. Bunu yapabilmek için iCloud’un aktif olması gerekmektedir. Ardından PC’nizden iCloud.com’dan Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek sunumu indirebilirsiniz
  Not: iCloud ve IOS cihazları Eşzamanlı Çalışır. Bunun için herhangi bir yerden sildiğiniz doküman tüm cihazlarda silinir. Buna dikkat edin.

Yorum, Katkı ve Sorularınız