“Samsung Smart School” Çözümü ve Bir Pilot Uygulama : Fevziye Mektepleri


27 ülke arasında en kapsamlı çalışma olduğu ifade edildiği üzere, Samsung Electronics Türkiye ve FMV Işık Okulları arasında yapılan iş birliği çerçevesinde 2012-2013 dönemi itibariyle orta ve lise kademelerinin ilk sınıfları olan; 5. ve 9. sınıflar ile lise hazırlık seviyesi öğrencilerine okuyan 718 öğrenci ve 206 öğretmene Samsung’un en güncel teknolojilerini taşıyan Galaxy Note 10.1 tablet ve sınıflara 65 inç interaktif tahta verildi. Dördüncü yılın sonunda tüm orta-lise kademesindeki öğrencilerin proje kapsamına alınması hedefleniyor. Proje kapsamında kütüphane, ölçme değerlendirme, eğitim teknolojileri gibi eğitime destek veren diğer birimlerin çalışanları da tabletli eğitim süreci ve planlaması içerisinde aktif olarak yer alacak.

 

Samsung Smart Schools

 

Samsung Electronics yetkilisi Selçuk Mirza konuyla ilgili açıklamasında; “FMV Işık Okulları iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu proje, Samsung‘un, geleceğin sınıfını yaratma konusundaki yatırımlarının bir göstergesidir” dedi.

 

Samsung School’un içeriğinde neler bulunuyor?

Samsung tarafından geliştirilen eğitim yazılımı ile tamamen entegre ve bire bir öğrenmeye dayalı, daha eğlenceli ve daha etkili bir interaktif öğrenme ortamı yaratılıyor. Proje aynı zamanda öğrencilerin kitap yüklerini de şimdiden ciddi oranda azalttı.

Samsung School”, öğretmenlere içerik ve ekran paylaşımı sağlayabilme ve eş zamanlı grup aktiviteleri organize etme olanağı sunmanın yanı sıra, öğrencilerin ders materyallerine, dersler ve okulla ilgili bilgilere ve forumlara erişmelerini mümkün kılıyor. “Samsung School” yoklama, öğrenci geri bildirimi, not gibi verilerin girişinin yanı sıra raporlama, uygulama/ içerik kütüphanesi ve kolay dosya/ekran paylaşımı sayesinde öğrencilerin eşzamanlı kontrollerinin sağlanmasını da olanaklı kılıyor.

 

h1_school

 

Samsung School, öğretmenlerin interaktif ve ilgi çekici bir öğrenme ortamı yaratmasına yardımcı olan üç entegre sistem sunuyor:

İnteraktif Yönetim Çözümü – Ders sırasında kullanılmak üzere geliştirilen bu çözüm, öğretmenlere; öğrencilere ders içeriklerini kolaylıkla iletebilme, öğretmen ekranını veya herhangi bir öğrencinin ekranını sınıfla paylaşma imkânı sunuyor. Bu çözüm sayesinde öğretmenler; grup etkinliklerini organize edebiliyor, hazırladıkları soru ve cevapları öğrencilere ulaştırabiliyor, testler veya kısa anketler yapabiliyor ve öğrencilerin ekranlarını kilitleyerek sınıfın dikkatini istedikleri zaman kendilerine çekebiliyorlar.

Eğitim Yönetim Sistemi – Öğretmenlerin öğrencilere; elektronik ders kitaplarının, öğretici uygulamaların ve ders programlarının yanı sıra okulun yapmış olduğu duyuruları ve ders dışı etkinliklerle ilgili bilgileri ulaştırmalarını sağlıyor. Öğrenciler tüm bu içeriklere istedikleri zaman ulaşabiliyorlar.

Öğrenci Bilgi Sistemi – Öğretmenler öğrencilerin; genel bilgilerini, derse katılımını, ve not bilgilerini takip edebiliyorlar.

 

Peki biz bu haberin satır aralarından neler öğrenmiş olduk?

Samsung’un şu konularda rakip sistemlerin önüne geçmiş olduğu anlaşılıyor.

Başlangıçta yaygın olarak dile getirilen, öğrencilerin kendilerine dağıtılan tabletlerle internet’e girip giremeyecekleri, oyunlar oynayarak dikkatlerini dağıtmalarının nasıl önüne geçileceği konusunda, okul sınırları içindeyken tabletlerin istenilen özelliklerinin (merkezden) kapatılıp açılabilmesi akıllıca bir çözüm olmuş.

Tabletli eğitim sisteminde eleştirilen bir başka konu da “kağıt kalemle yazma tecrübesinin ortadan kalkacağı” idi. Samsung tabletlerde ise ekran üzerinden kalemle el yazısı notlar ve çizimler ekleyebilme özelliğinin mevcut olması (bu konuda rakipleri arasında tek örnek olduğu ifade ediliyor) yine önemli avantajlardan görülüyor.

 

galaxynote-290x160

 

Rakip örneklerde görebildiğimiz interaktif ders içeriklerini ise bu haberde göremedik fakat içerik geliştirilmesinde üçüncü parti kurumlarla işbirliği yapılmakta olduğu söyleniyor. Apple’daki gibi, eğitmenin kendi içeriğini oluşturma imkanının olup olmadığı ise –tıpkı Microsoft çözümünde olduğu gibi- belirtilmemiş.

 

Learninghubekrem2

 

FMV Işık Okulları Bilgi İşlem Yöneticisi Candan Asal’ın: “Tablet destekli eğitimle küreselleşen dünyaya entegre olup her türlü bilgiye ulaşmayı ve … diğer okullarla da bilgi paylaşımı içinde olmayı hedefliyoruz” ifadesinden, bu sistemde uluslararası ortak bir bilgi havuzundan yararlanma imkanı olacağı anlaşılıyor.

Tüm akıllı cihazlarını birbiriyle kolayca haberleştiren teknolojisi, tabletini okulda bırakan öğrencinin evdeki akıllı televizyon üzerinden çalışmalarını sürdürebilmesini sağlamak türünden daha bir çok imkanı sunabilecek altyapısı da Samsung’un da rekabete güçlü bir giriş yapmakta olduğunun göstergeleri.

Başlangıçta tabletli eğitim için öne sürülen sorunlara her bir tarafın bulduğu bu gibi özgün çözümler kısa sürede diğerlerine de sirayet edecek ve başlangıçtaki ortak kaygılardan giderek arınmış ideale yakın e-eğitim sistemleri ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Bir de kehanet: Aynı anda birden çok uyarana odaklanmayı gerektiren bu yeni eğitim sisteminin insan beyninin daha gelişim çağından başlayarak düşünme ve algılama biçimini, dolayısıyla yapısını da değişmeye başlayacağı yeni bir çağa girmekte olduğumuz yönünde söylem ve araştırmalarla karşılaşmaya hazır olalım.

 

Kaynaklar

donanimhaber
(video söyleşi içerir)
shiftdelete.net
(video söyleşi içerir)
chip.com.tr

Wall Street Institute

2 Comments

  1. özge dedi ki:

    Çok güzel bi yazı olmuş. Elinize sağlık. Sitenizi de çok beğendim bu arada. bu bilgiyi sitemde paylaşabilir miyim. Kaynak göstererek tabi. TŞK ederim şimdiden. Bu arada site adresim: http://www.incehesap.com/cep-telefonu-fiyatlari/

  2. admin dedi ki:

    İlginiz için teşekkür ederiz. Sitemizdeki herşeyi paylaşabilirsiniz :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız