V-Book’tan Damlalar


Microsoft’un uluslararası eğitim partneri Sebit ve onun e-eğitim yazılımı “V-Book” hakkındaki yazımızda bu platform ile ilgili ayrıntıları merak etmekte olduğumuzu belirtmiştik.

 

v-book

 

Türkiye Teknoloji Direktörü Buğra Karabey’in Microsoft Resmi Blog’unda yayınlanan makalesinde yer alan, Ankara Keçiören Lisesi’ndeki “V-Sınıf” pilot çalışmasına ait videoda V-Book’un iş başındaki görüntüleri ile de karşılaşınca paylaşmak istedik.

.

.

Özellikle animasyonlar içindeki parçalara müdahale edilerek durumlarını değiştirmenin sistemde buna uygun etkileşimler oluşturması çarpıcıydı.

 

v-book-2

 

Eğitmenlerin kendi V-Book’larını düzenleme imkanlarının olup olmayacağını hala merak etmekteyiz. Sebit’in sitesindeki iletişim formunu kullanarak bu soruyu kendilerine de ilettik. Gelecek yanıtı buradan paylaşmak üzere şimdilik bir başka alıntıyla konuyu desteklemiş olalım.

Modüler bir yapıda tasarlanan AC VBooks, kişiselleştirilebilen öğrenme deneyimi ile bir anlamda kendi kendini oluşturan yeni nesil elektronik kitap uygulaması… Her bir uygulama birbiriyle bağlantılı konuları bir arada sunuyor. Öğrenme nesnelerini kullanıcının yeterliğine göre sıralıyor. İhtiyaca göre ayrı ayrı satın alınabilen küçük parçalar halinde yer alan bu uygulamalarda kullanıcı, konu ile ilgili hazır bulunuşluğunu değerlendirdikten sonra detaylı konu anlatımlarına çalışabiliyor, özet bölümünün ardından ilgili testi çözüyor. Sistem, eksiklerini belirleyen geri bildirimler vererek, kullanıcıyı bu eksiklerini tamamlayabileceği anlatımlara yönlendiriyor.

VBook’larda ”widget” adı verilen, kullanıcının etkileşime girip sonucu görebildiği özgün etkileşimlerin yanı sıra interaktif etkinlikler ve 3D animasyonlar bulunuyor. Kullanıcı ayrıca, VBook’un üzerine notlarını alabiliyor, link ekleyebiliyor. Sebitin içeriğinin, yakında matematik, kimya ve biyoloji VBook’ları ile de eğitsel uygulama marketlerinde yer alması bekleniyor.

Bulut teknolojisiyle uyumu sayesinde kullanıcının öğretmen/öğrenci tabletinde, bilgisayarında, cep telefonunda herhangi bir aktarma gerekmeksizin kullanabildiği bu uygulamalar, elektronik kitap teknolojisine yepyeni bir yaklaşım getirerek, bir sonraki nesli başlatıyor.

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız