İnternet Tarayıcıları için Renk Körlüğü (Daltonizm) Eklentileri


Renk körlüğü (Daltonizm) yaygın bir görme bozukluğu. Bazı internet tarayıcıları bu sorunu yaşayan kullanıcıları için renkleri uyarlayan eklentiler sunuyorlar.

 

renkler

 

Chrome

Chrome tarayıcısında üst sağda göreceğiniz alt alta üç çizgi şeklindeki “Ayarlar” düğmesine basın. Açılan sayfanın solundaki menüden “Uzantılar”ı seçin. “Daha fazla uzantı edinin” satırını tıklayarak ulaşacağınız sayfanın sol üstündeki arama satırına “Chrome Daltonize” yazıp Enter’a basarak aratın ve gelen sonucun sağındaki “Chrome’a Ekle” komutunu tıklayın. Açılacak minik pencereyi “Evet” ile onaylayarak geçin. Bir önceki “Uzantılar” sayfasında artık bu eklentinin yerleşmiş olduğunu görebiliyoruz. Yanındaki “Seçenekler” satırına tıkladığımızda karşımıza şu sayfa gelecek.

 

snap060

 

Color vision deficiency” yanındaki satırı küçük ok işaretine basarak açtığınızda üç farklı tip renk körlüğü için seçeneklerden oluştuğunu göreceksiniz. Bunlar sırasıyla Deuteranope (yeşil) Protanope (kırmızı – yeşil) ve Tritanope (mavi – sarı) renklere karşı görme sorunu olanlar için. Uygun seçeneği işaretleyerek çıkın.

Run at page load” seçeneği tarayıcının her açıldığında ayrıca komut gerekmeksizin bu ayarı otomatik olarak yapmış olmasını sağlayacak.

Bundan sonraki kullanımlarınızda Chrome tarayıcısının sağ üst köşesine renkli yuvarlak bir düğmenin daha eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Eğer yukarıdaki gibi otomatiğe bağlamadıysanız bu düğmeye basarak her defasında renk düzenlemesini kendiniz uygulayabilir veya “sağ tıklayarak” seçenekler ayarına buradan da kolayca ulaşabilirsiniz.

.

Firefox

Firefox’ta “Araçlar / Eklentiler / Eklenti edin” komutları ile ulaşacağınız sayfanın arama satırına “ Colorblinds Tool” yazarak Enter’a basın. Gelen eklenti için “Kur” komutunu kullanarak indirme ve kurulum işlemini gerçekleştirin. Tarayıcının bir kez kapatılıp tekrar açılmasıyla aktif olan yazılıma tekrar “Araçlar / Eklentiler / Eklentiler” komut yolunu kullanarak ulaşın. Bu sayfada Tools for Colorblinds satırının sağındaki “Seçenekler” düğmesine basın. Karşımıza üç seçenekli küçük bir pencere gelecek. Aynı seçenekler burada da sıralanmış.

 

snap059

 

Sorunun bizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemiyoruz fakat bu eklenti bize çalışıyor gibi görünmedi.

.

Internet Explorer

Bu tarayıcı için biz uygun bir eklenti ile karşılaşmadık. Gelecekte üretilmesi ihtimaline karşı nasıl aranacağını buraya not düşmüş olalım: “Araçlar / Eklentileri Yönet / Daha fazla araç çubuğu ve uzantı bul” komutları ile ulaşacağınız arama sayfasında ilgili kelimeleri (İngilizce önerilir) kullanarak eklenti araması yapabilirsiniz.

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız