Corel VideoStudio Pro X6 Çıktı


İçerik görselleştirmekten bahsettiğimizde video edit (montaj) programları önemli yer tutuyor. Biz de sitemizde makul fiyatı karşılığında profesyonele çok yakın işler çıkarmayı mümkün kılan Corel VideoStudio serisi ile bugüne kadar yakından ilgilendik. Yazılımın geçtiğimiz günlerde Pro X6 versiyonu çıktı. Bu yazımızda 6’ıncı sürümle gelen yeniliklere göz atacağız.

 

corel-videostudio-x6

 

Daha hızlı ve kolay video işleme

Daha ileri düzey özel efektler

21 adet katman (layer) ve aralarında yer değiştirme imkanı

Web, disk (BlueRay – DVD vb) ile en son akıllı telefon ve tabletler gibi mobil cihazlarla uyumluluk. YouTube, Facebook veya kişisel sitenize doğrudan gönderim imkanı.

HTML5, MP4 yanı sıra menü, altyazı ve SD kart uyumluluğu gibi ek özellikleriyle birlikte yüksek çözünürlüğün yaygın formatı AVCHD (2.0 – 3D – Progressive – Plus) desteği.

 

avchd2Support2

 

4K olarak da anılan Ultra High Definition (Ultra yüksek çözünürlük) desteği gibi “beklenebilecek” iyileştirmelerin yanında “atılım” niteliğinde yenilikler de içeriyor.

 

ultrahd4KVideoSupport

 

Sahneye dışarıdan eklediğiniz objeler (yazı, resim, animasyonlar) için yeni hareket yolu efekti oldukça ilginç ve yararlı görünüyor. Dışarıdan eklediğiniz objeyi kendi çizeceğiniz bir yol üzerinde hareket ettirebildiğiniz gibi, video içinde hareket halinde olan bir figürü mimleyerek onun çizdiği rotayı otomatik olarak takip etmesini de sağlayabiliyorsunuz. Bu gerçekten etkili bir yenilik olmuş.

 

motionTracking

 

Kullanıcı yükünü büyük oranda alan bir başka özellik ise videolardaki konuşmaların yerini otomatik algılayarak önceden hazırlanmış altyazıları buna paralel olarak kendiliğinden doğru yerlere yerleştiren yeni altyazı (subtitle) düzenleyicisi. (Tabi, Türkçe desteğini deneyerek görmemiz gerekecek)

Daha önce de mevcut olan fakat bu sürümde daha da geliştirildiği söylenen ekran görüntüsünü video olarak kaydetme (record screen) özelliği diğerleriyle birleştiğinde eğitim videoları (tutorials) hazırlama alanında yazılımın bir hayli iddialı duruma geldiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca, yeni nesil DSLR fotoğraf makinaları ile stop-motion (küçük farklar içeren seri resimlerin peş peşe eklenmesi ile oluşturulan videolar) hazırlamak istediğinizde bu süreci bilgisayarınız üzerinden, pratik olarak kontrol edebilme imkanı yanı sıra…

 

dslrEnlargedMode

 

Video içi değişken hız atamaları sağlayan yeni kontroller ve bir Apple formatı olan QuickTime için alfa (şeffaf arka plan) katmanı özelliği de bir video edit yazılımı için önemli artılar.

.

.

Pro X6 sürümüne 70 Euro fiyat ile sahip olabiliyor veya bir önceki sürüme sahip iseniz 50 Euro karşılığında yükseltme (upgrade) yapabiliyorsunuz. Premium özel efektler barındıran Ultimate X6 sürümünün satış ve upgrade fiyatları ise 90 ve 70 Euro olarak belirlenmiş.

.

Yazılımın 1 aylık kısıtlamasız deneme sürümünü  “Download trial” yazısına tıklayarak indirebilirsiniz.

Sürümler arası özellikler karşılaştırma tablosunu buradan inceleyebilirsiniz.

Donanım gereksinimleri ve desteklenen formatlar bilgisine buradan, eğitici videolara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

17 Comments

 1. Kırkyıl dedi ki:

  Acaba geniş kapsamlı kullanım klavuzu ne zaman hazırlarsınız adminim.

 2. admin dedi ki:

  Levent Bey, son zamanlarda doğru dürüst makaleler hazırlama fırsatımız olamadı. Şöyle rahat bir dönem yakalayabilsek birikmiş çok konu var ama… VideoStudio’ya gelince aslında bu sürümle gelen yenilikler dışında herşey eskisi gibidir. Sadece o yeniliklerin peşine düşeceğimiz bir yazı dizisi yakında hazırlanacaktır. İlginiz için çok teşekkürler.

 3. kemal067 dedi ki:

  sevgili admin,
  x6 yı kurup inceledim. share bölümünde videoyu son haline getirirken verilen seçeneklerde (bluray, dvd mp4 gibi) elle değer atayabilmek istiyorum. mesela bitrate oranı gibi.
  böyle bir seçenek benmi göremmedim yokmudur.

 4. admin dedi ki:

  Kemal Bey, “Create Video File” menüsünün en altındaki “Custom” seçeneğini tıklayın. Gelen pencereden önce “Kayıt Türü”nü belirleyin. Ardından “Options”a girerek parametrelerle oynayabiliyorsunuz.

 5. kemal067 dedi ki:

  teşekkürler admin, mkv olmaması eksiklik değilmi sizce.

 6. Can dedi ki:

  Videoyu yapıyorum ama kaydederken bir süre sonra hata verip kapanıyor yardımcı olur musuuz?

 7. admin dedi ki:

  Can Bey, hata uyarısında ne yazıyor acaba? Yetersiz alan veya bellek gibi donanımsal bir şey de olabilir ama en iyisi ne yazdığına bakmamız. Belki işlediğiniz videonun bir karesi bile bozuk olabilir. İhtimal çok yani.

 8. mehmet dedi ki:

  corel x6 nerden indirebilirim linki varmı acill

 9. hesna dedi ki:

  admin acaba 1 aylık deneme sürümü ücretlimidir

 10. admin dedi ki:

  Hayır, ücretsiz. Kısıtlaması da bulunmuyor.

 11. Ayla GÜLDÜ dedi ki:

  bir video görüntüsüne resim kilitlemek istiyorum fakat resim havada kalıyor video ise altta gidiyor belli bir şekilde 2 sn tim yukarda gözüküyor acaba nasıl kilitleyebilirim resmi videoya

 12. admin dedi ki:

  Merhaba. Anladığım kadarıyla videonun içinde hareket etmekte olan bir alanın üzerine bir resim kilitlemek istiyorsunuz. Bu konu soru – cevap köşesinde açıklanamayacak kadar ujun ve karışık görünüyor. En iyisi biz başına oturup konunun makalesini yazalım. Bunun için hafta sonu programın son sürümünü indirip incelememiz ve makaleyi hazırlamamız gerekecek. Şimdilik bu isteğinizi gerçekleştimek için bizim tezgah dediğimiz bölgenin (video – ses yollarının olduğu alttaki bölge) hemen üzerinde sıralı komut düğmeleri arasında “Track Motion” isimli olanı kullanarak önce o “yolu” oluşturmanız gerektiğini söyleyelim. Belki biraz kurcalar veya internette bulunabilecek eğitim videolarına ulaşabilirseniz makaleyi beklemenize de gerek kalmayabilir. “VideoStudio Track Motion” ibaresi ile internette videolar arasında arama yaparsanız sonuç alacağınızı düşünüyorum.

 13. Alp dedi ki:

  X9 çıkmış yeni versiyon ile ilgili makaleleriniz olacak mı?
  Ayrıca Profesyonellerin yaptığı videolar hayal gücümüzü geliştirmesi açısından faydalı oluyor. Daha fazla video ekleyebilir misiniz?
  Saygılarımla.

 14. admin dedi ki:

  Alp Bey, olacak olmasına da ne zaman :) Şu anda ben de X9 versiyonunu kullanıyorum. Makale çıkıncaya kadar sormak istediklerinizi önden sorabilirsiniz tabi. Bu arada önceki versiyonlarıyla neredeyse tamamen aynı olduğunu, sadece bir iki yenilik ve iyileştirme bulunduğunu belirtelim. Yani önceki versiyonlarıyla ilgili serileri inceleyerek X9’u da pekala ayrıntılarıyla öğrenmiş sayılabilirsiniz..

 15. TeknoBoy dedi ki:

  Merhabalar, Screen Capture yaptığımda “Prepare Record Failed!!! #15” hatası alıyorum. Bunu çözümünü için yardımcı olur musunuz?

 16. admin dedi ki:

  Merhaba. Bu sorun sistemde birden fazla ses işlemcisi olduğunda ortaya çıkıyor görünüyor. Eğer sessiz çekim yapmaya razı iseniz çözmek kolay. Screen capture komutu ile kendi küçük penceresini çağırdığınızda oradaki “Settings” bölümünü açın ve “Audio Settings” altındaki sesli kayıt komutlarını kaldırıp deneyin. Sesli çekimi başarmak için korkarım her bilgisayarda kendine özgü olan ses ayarlarıyla oynamınız gerekecek ama bu konuda uzaktan yardım mümkün değil maalesef. Ses ayarları ile deneme – yanılma metoduyla oynarayak çözmeniz de imkan dahilinde. Umarız bu sorunu bir güncelleme ile çözmeyi başarabilirler.

Yorum, Katkı ve Sorularınız