Glossi ile Dijital Dergi Yapımı – 2


Bir önceki yazıda tanıttığımız dijital dergi yapım ve paylaşım servisi Glossi‘nin nasıl kullanılacağını söz verdiğimiz üzere bu bölümde inceleyeceğiz.

 

glossi-thumb2

 

Üst sekmelerden “Create a Glossi”ye basarak dergi yapımına başlıyoruz. Karşımıza bu sayfa gelecek.

 

01-glossi-main

 

Sol üstte “Give Your Glossi a Title” yazan satıra çalışmanız için vereceğiniz ismi yazmalısınız.

Onun altındaki alanda dergimizin önceden belirlenmiş ama istersek değiştirebileceğimiz (default) başlangıç şablonu görüyoruz. İlk ve son sayfalar (kapaklar) burada tek başlarına görünüyorlar. Gerçek bir dergide de öyle olacaktır. Diğer sayfaların ikililer halinde gösterilmesi akıllıca çünkü dergiyi açtığınızdaki görünümleri de öyledir. Here iki sayfaya birden yayılan bir kompozisyon tasarlamak istediğinizde onları burada da aynı şekilde görmek istersiniz. Bu çalışma alanında sayfaları fare ile sürüklemek suretiyle sıralamasını değiştirebilirsiniz.

Köşelerindeki çarpı işaretlerine basarak mevcut sayfaları silebilir veya “Add Page” düğmesini kullanarak dijital derginize aşağıda göreceğiniz şablonlara sahip yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. Uzun bir liste halinde sıralanan bu şablonları topluca görebilmek adına aşağıdaki resimde yan yana dizdik.

 

02-pages

 

Gördüğünüz gibi sayfaları yönetmek çok kolay. İşlemek de öyle… Hangi sayfayı tıklarsanız sağ tarafta onun büyük ve işlenebilir halini bulacaksınız.

Metin girilecek bölümlerin içlerine tıkladığınızda bu alanları tıpkı Word kullanır gibi işleyebiliyorsunuz. Bu kutuları tutarak başka yerlere sürükleyebileceğinizi, sağ alttaki tırnaktan tutarak büyüklüklerini yeniden ayarlayabileceğinizi de belirtelim.

 

02-text-area

 

Metinle çalışma sırasında otomatik olarak üst şeride yerleşen komut düğmelerini ayrıca anlatmaya gerek bile görmüyoruz. Tüm metin işleme yazılımlarındaki ile aynı. (Yine de bilemediğiniz bir ayrıntı varsa en alttaki iletişim bölümünü kullanarak sormaktan çekinmeyiniz)

 

03-text-toolbar

 

Bu araç şeridinde yadırgama ihtimaliniz olan tek konu ortalarda yer alan zincir ve kopuk zincir işaretleri olabilir. Bunlar fare imleci ile taranarak seçilmiş metin, kelime veya karakterlere “link eklemek” veya kaldırmak üzere kullanılabileceğiniz komutlar. Kendisine web üzerinde başka bir kaynağa gitmek üzere link vermek istediğiniz bir kelimeyi fare imleci ile tarayarak “seçilmiş” hale getirdikten sonra bu düğmeye tıkladığınızda karşınıza şu kutucuk çıkacaktır.

 

04-insert-link

 

Link URL” satırına gidilecek harici web sayfasının adresini kopyalayıp yapıştıracaksınız. (Önceden o adrese gidin ve üst satırda görünen sayfanın adresini tamamen seçtikten sonra üzerini sağ tıklayarak çağıracağınız menüden “kopyala” komutuna basın. Hemen ardından bu kutucuktaki satıra yine sağ tıklayın ve bu kez “yapıştır” komutunu kullanın)

 

05-insert-link-2

 

Target” yazılı satırın sonunda aşağı bakan bir ok görüyorsunuz. Bunun anlamı orada gizlenmiş bir menü olduğudur. Bunu açtığınızda karşılaşacağınız seçenekler, oluşturduğunuz linke tıklandığında oraya dergiden çıkılıp (aynı pencerede) mi gidileceği, (Open Link in same window) veya o sayfanın gösterimi için yeni bir penceremi açılacağını (Open Link in a New Window) belirler

Resimler

Resim alanlarını, içlerini kaplayan büyük çarpı işaretlerinden tanıyabilirsiniz. Kimi zaman metin alanları ile üst üste gelebilirler. Dergilerde resimler üzerine de metinlerin yazılabildiğini hatırlayın. Hatta seçeceğiniz sayfa arka plana bir resim yerleştirmeye ve onun da üzerinde başka resimler bulunmasına izin veriyor olabilir. (İncelerseniz, kapak sayfası böyledir)

Resim alanlarını da sürükleyebiliyor fakat büyüklükleriyle oynayamıyorsunuz. İçlerine tıkladığınızda sol bölümdeki yapı da otomatik olarak değişir ve “Clippings” sekmesine geçilmiş olur. Buraya siz de istediğiniz zaman başlığına tıklayarak geçebilirsiniz. Aşağıdaki resimde görülen şekiller hazırda tutulmakta olan kullanışlı figürler.

 

06-clippings-tab

 

Dergide kullanacağımız resimleri çağırmak için “Upload” komutunu kullanacağız. Bu düğmeye bastığınızda iki seçenekli bir pencere açılacak. “Upload from Desktop” komutu ile bilgisayarınızın içini göreceğiniz pencereye ulaşacaksınız. Buradaki resimlerinizi tek tek veya (klavyeden “Ctrl” tuşuna basılı iken) aynı anda birden fazlasını seçerek topluca çağırabilirsiniz.

 

07-upload

 

Resimlerinizin yüklenmesi tamamlandığında alttaki “Save” (kaydet) düğmesine basın.

Add from URL” seçeneğinde sizden bir web adresini ilgili satıra yapıştırmanız istenecek. Sonrasında, komut düğmesine tekrar tıkladığınızda o web sayfasından yüklenen resimler arasından istediklerinizi üzerlerindeki “Select” komutlarını kullanarak seçebilecek, en alttaki “Save” komutu ile de koleksiyonunuza ekleyebileceksiniz.

Yüklediğiniz resimler default olarak “Uncategorize” klasöründe toplanacak. Klasörlerde kaç resim bulunduğunu yanlarındaki rakamlardan anlamak mümkün. İstediğiniz zaman bu başlığı tıklayarak resimlerinizi görebilir, bulundukları yerden sürükleyerek sayfanızdaki ilgili resim kutucuğuna taşıyabilirsiniz. Çok miktarda resimle çalışmanız gerektiğinde bunları örneğin, konu başlıklarına göre farklı klasörler halinde tasnif etmeyi isteyebilirsiniz. O takdirde “Add New Folder” komutu ile (aynı satıra isim yazarak) yeni klasörler ekleyebilir, herhangi bir klasör isminin üzerine geldiğinizde görünecek olan çarpı işaretini kullanarak mevcut klasörleri silebilirsiniz. Çok sayıda resim olduğunda ön izleme bölümünün üst köşesindeki sağ – sol okları ile koleksiyonunuz içinde gezmek mümkün.

 

08-folders

 

Şimdi bir sayfa şablonu seçin, daha sonra resimlerinizden birini sürükleyerek buradaki resim kutularından birine bıraktıktan sonra şunları deneyin:

Resmi kutu içinde sürükleyerek konumlandırabiliyorsunuz.
Sol üstteki işaretten tutarak çerçevesi ile birlikte yerini değiştirebiliyorsunuz.
Sağ üstteki çarpıyı kullanarak silebiliyorsunuz.

 

09-image-toolbar

 

Yukarıdaki araç çubuğunda başta görünen düğme ile resmin çerçeveye sığdırılmasını, sonraki düğme ile orijinal boyutlarına getirilmesini sağlayabiliyorsunuz. Üstteki sürgüyü kullanarak serbest boyutlandırabiliyorsunuz. (O menüyü kaybederseniz resmi çift tıklayarak tekrar çağırabilirsiniz)

İmage Filters” menüsünü açarak resim üzerinde -şimdilik çok kısıtlı- efektler uygulayabiliyorsunuz. Bu biraz zaman alabiliyor (Buradaki siyah-beyaz ve sephia renklendirmeleri denedikten sonra vazgeçmek için menüden “None”u tıklayın)

 

10-main-toolbar

 

Daha yukarıdaki araç şeridinde, göz simgesi bulunan düğmeye bastığınızda o sayfayı rehber çizgilerden arınmış haliyle görebilirsiniz. Yanındaki dairesel ok sembolü taşıyan düğme ise sayfa şablonunda yaptığınız değişiklikleri (eklediğiniz içeriklere dokunmaksızın) sıfırlayarak ilk haline çevirir.

Video tutorials” ile YouTube üzerindeki eğitici videolara, “Help Guides” ile yardımcı metinlere ulaşabilirsiniz.

Çalışmanıza daha sonra devam etmek istediğinizde, ulaştığınız noktayı (her bir sayfa için) üstteki “Save” komutu ile kaydetmeyi ihmal etmemelisiniz. Sonraki dönüşünüzde, üstte kendi kullanıcı adınızı tıklayarak ulaşabileceğiniz özel alanınızda ilgili projeniz üzerine geldiğinizde görünecek olan “Edit” komutu ile çalışmaya devam edebilirsiniz.

Prewiev” komutu ile yayınlamadan önce e-derginizi son haliyle izleyebilirsiniz. “Publish” ise dijital derginizi son haliyle yayınlamanız için.

.

PDF ve Video Eklemek

Sayfa şablonları içinde adı “Full Page Image” (yalnız resim) olanı seçtikten sonra aynı yolla bilgisayarınızdan çağırdığınız PDF belgenizi buna ekleyebileceğiniz belirtilmiş. Video ekleyebilmek için ise yine sayfa şablonları arasından bu amaçla dizayn edilmiş olanı (alttaki resimde üzerinde video işareti bulunan) kullanmanız gerekecek. Sadece YouTube ve Vimeo servislerindeki videoların çağırılabileceği belirtiliyor.

 

11-video-page

 

Yalnız, denemelerimizde ne PDF ne de video dosyası eklemeyi başaramadık. Bunun sebebi servisin Beta aşamasında olması veya bizim XP işletim sistemi kullanıyor olmamızla bağlantılı olabilir. Bu özellikleri diğer kullanıcıların sorunsuz çalıştırabildikleri anlaşılıyor. Konuyu sorduk ve yanıt bekliyoruz. Açıklığa kavuştuğunda bu başlığı yeniden düzenlemiş olacağız. Kendi denemelerinde sonuç alan okuyucularımız da tecrübelerini paylaşarak bize yardımcı olabilirler.

Karşılaştığımız aksiliklere rağmen bizi memnun eden bir gelişme de kullanıcıların servise eklenen özelliklerden e-posta yoluyla haberdar edilmeleri oldu. Yazıyı hazırladığımız esnada gelen postada artık resimlere de link eklenebildiğinden ve yazı alanlarında sütunlar oluşturabilmeye dair yeniliklerden bahsediliyordu.

 

12-mail-info

 

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

7 Comments

 1. Deniz İncesu dedi ki:

  Özenli anlatımınız, güncel bilgilendirmeleriniz, bu ve diğer paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

 2. admin dedi ki:

  Nazik ve yüreklendirici desteğiniz için biz teşekkür ederiz.

 3. mustafa dikici dedi ki:

  bızım dergımızın her bıseyı hazır PDF formatına donduruldu ve E dergi yapımını beklıyo glossiye hazır dosyalarımızı sayfalarımızı atabılıyomuyuz ve hangi formatta .. duzenlenecek bırsey kalmadı dergımızde ve hazırladıgımız dosyaları koymak ıstıyoruz glossi bunun ıcın uygunmudur? bilgilendırme ıcın cok saolun

 4. admin dedi ki:

  Mustafa Bey, olabileceği belirtilmiş ama biz başaramayıp bunu programın henüz beta aşamasında olmasına veya bizim XP kullanıyor olmamıza da bağlı olabileceğini belirtmişiz. Sorun program kaynaklı idiyse bugüne kadar çözülmüş olması gerekir. Bence yazının son bölümünde anlatıldığı gibi bizzat deneyip görmeniz en sağlıklısı olacak. Sonuçta ücretsiz bir servis. Denemekten zarar gelmez :)

 5. mustafa dikici dedi ki:

  hersey ıcın coktesekuurler cevabınız içinde fakat benden sadece jpeg gif ve png istiyor bızde Pdf seklınde var . bı onerınız varmı acaba?

 6. mustafa dikici dedi ki:

  vedee yakınlaştırmada sıkıntı cıkıyomu ? yani bizim puntolarımız kucuk ve normal edergıler nasıl okunuyosa o sekılde yaklaştırarak okunuyo. yakınlastırma varmı bu programda?

 7. admin dedi ki:

  Mustafa Bey, yeniden sitelerini ziyaret ettim ve denemeler yaptım. PDF desteği gelmemiş maalesef. 10 MB’a kadar jpg, png, gif resimlerin yüklenebildiği anlaşılıyor ve yine maalesef ki yakınlaştırma özelliği de göremedim. İsterseniz başka bir dergi yapım programı veya servisi deneyin. Bazıları ücretli olmak üzere bir kaç alternatif daha incelemiştik. Bunların hepsine birden ulaşmak için sitenin arama kutucuğuna e dergi yazıp enter’lamanız yetecektir.

Yorum, Katkı ve Sorularınız