Glossi ile Dijital Dergi Yapımı – 1


Glossi “Dizayn veya teknik beceri gerekmeksizin kendi dijital dergilerinizi oluşturun ve yayınlayın… Tüm ihtiyacınız bir fikir…” sloganı ile hizmete başlamış çok yeni bir e-dergi (dijital dergi) servisi. Buradan ulaşabileceğiniz site henüz başvuru ve onay sistemi ile kullanılabilen “kapalı beta” (deneme) aşamasında.

 

glossi-thumb

 

Glossi’de size sunulan birbirinden kullanışlı hazır araçlarla, gönlünüzce dizayn edebileceğiniz derginize (serviste bunların her birine yine “Glossi” deniyor) içerik ekleme konusunda da çok geniş imkanlar tanınıyor. Dergi içeriğinize dilediğinizce fotoğraflar, animasyonlar, PDF’ler, video ve ses dosyaları, harici kaynaklara ulaşan linkler ekleyebiliyorsunuz. Dijital derginiz tüm platformlarda (bilgisayarlar, mobil cihazlar, tüm işletim sistemleri) izlenebiliyor.

 

feature1-mobile

 

Takipçileriniz çalışmalarınıza bu servisteki hesabınız üzerinden topluca ulaşabilecekleri gibi, dilerseniz onları resimde gördüğünüz sosyal paylaşım kanallarında paylaşabiliyor, verilen embed kodlarını kullanarak dergilerinizi (veya başkalarının çalışmalarını da) kendi blogunuzda, sitenizde kolayca yayınlayabiliyorsunuz. (WordPress temelli bloglarda paylaşım için halen üzerinde çalışılmakta olduğu belirtilmiş. Göreceğiniz üzere biz sıkıntı yaşamadık)

 

snap044

 

Glossi bir dijital dergi servisi ama tüm bu özellikleriyle biz onu kolayca eğitim yayınları oluşturmak için de kullanabileceğiz demektir. (Yaratıcıları da aynı düşüncedelermiş)

Geçmişte e-dergi yazılımlarının hem pahalı, hem daha az yetenekli hem de kendi servislerinde ücret karşılığı yayınlama zorunluluğu getirdiklerini hatırlarsak bu özelliklerin önemini daha rahat kavrayabiliriz.

Glossi bilgisayarınıza kuracağınız bir program değil. Tüm işlemleri internet üzerinden yapıyorsunuz. O nedenle işe (ücretsiz) üye olmakla başlıyoruz.

Hemen her sayfada görebileceğiniz “Request An Invitation” yazılı sarı düğmeye tıklayarak ulaşacağınız yeni sayfada “Enter your email address” yazılı satıra e-posta adresinizi yazıp alttaki sarı düğmeye basarak gönderiyorsunuz.

 

register-1

 

Zaten üye iseniz hesabınıza girebilmek için “Already a member? – Log in here” yazısına tıklamanız veya her sayfada sağ üst köşede göreceğiniz “Log in” komutunu kullanmanız mümkün.

Eğer bir ünlü kişi, bir marka veya iş hayatınız ile ilgili hesap açmak istiyorsanız o takdirde “Optional” ile başlayan cümlenin kutucuğunu doldurmayı da ihmal etmeyin. Biz o yolu denemediğimiz için sonrasının farklı gelişip gelişmediğini bilmiyoruz.

Bu aşamayı tamamladığınızda “We got it, thanks!” ibaresi ile başvurunuzun gönderildiğini anlıyorsunuz. “Yakında e-posta hesabınıza bir davetiye gönderilecek” deniyor. Bizim davetiyemiz iki gün sonra ulaştı. Belki bize özgü bir gecikmedir veya ileride bu kadar uzun sürmeyecektir.

Gelen postadaki “You’re in!” ifadesi ile “kabul edildiğimizi” anlıyoruz.

 

register-3

 

Click here to Register” satırına tıklayarak asıl üyelik formumuzu dolduracağımız sayfaya yönlendiriliyoruz.

 

register-4

 

En üstteki satıra tıklayarak bir “kullanıcı adı” yazıyorsunuz. İnsanlar dergilerinizi yapan kişiyi o isimle tanıyacaklar. Daha önceden alınmış bir isim seçerseniz kırmızı renkli bir satır çıkarak sizi uyaracak.

Alttaki satıra bir de “Password” yani sitedeki hesabınıza girerken sorulacak bir parola yazmalı, sonrasında “I accept…” ile başlayan kutucuğu doldurarak sözleşmeyi okuyup anladığınızı kabul etmeli ve en sonunda “Register” yazılı sarı düğmeyi tıklayarak işleminizi tamamlamalısınız. O andan itibaren siteye kendi hesabınızla giriş yapmış oluyorsunuz.

Yeni bir dergi hazırlamayı bir sonraki yazımızda ele alacağız. Dilerseniz (İngilizce olmakla birlikte) açıklayıcı videolar için YouTube’daki Glossi kanalını veya sitenin rehber sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Şu kadarını söyleyebiliriz ki, Glossi’yi kullanmak PowerPoint kullanmaktan daha kolay.

Tanıtım yazımızın son bölümünü Glossi örneklerine ayırarak tamamlayalım…

Kullanıcılar tarafından hazırlanmış dijital dergileri ana sayfanın üzerindeki sekmeleri kullanarak aşağıdaki kriterlerle listeleyebilirsiniz.

Newest : En yeniler
Popular : Beğeni
Featured : Özel
Categories : Konulara göre

 

glossi-homepage

 

Üzerini tıklayarak çağıracağınız dergilerin içinde sayfa çevirme efektiyle geziliyor. (Kenarlardaki siyah oklar)

 

snap054

 

Alttaki “Pages” komutunu tıkladığınızda derginin tüm içeriğini küçük sayfalar halinde bir şerit üzerinde görebiliyor, buradan dilediğiniz sayfalara atlayabiliyorsunuz.

 

snap055

 

Şimdiden beğendiğiniz Glossi’leri net ortamında dostlarınızla paylaşabilirsiniz. Her sayfada, sağda göreceğiniz düğmeleri kullanmanız yeterli olacaktır.

Glossi’nin yeteneklerini sergilemesi açısından şu çalışmalara özellikle göz gezdirmenizi öneririz.

venice76/1312-fight-club
normakamali/1087-norma-kamali-collection
imandi/1853-new-girl
markjeffrey/2556-max-quick-the-two-travelers-max-quick-2

Bir örneği de buraya alalım. Böylece paylaşımlarda nasıl göründüğü hakkında fikir edinmiş oluruz.

.

.

Bu örneklerdeki canlı resimleri hatırlamış olmalısınız. Şu yazılarımızda işlemiştik (12)

Sonraki bölümde görüşmek üzere…
.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. denizgökceoğlu dedi ki:

    merhaba.ben dijital dergi hazırlamak istiyorum.ben bir dergi yazılımı satın almak üzereydim.bu yazıyı okuduktan sonra yanlış anlamadıysam ücretsiz olarak hazırlayabilceğimi düşündüm.sanırım doğru anladım.sadece internet üzerinden mi hazırlayabiliyoruz.bu şekilde hazırlanmış dergiler var mı bana bu anlamda biraz yardımcı olur musunuz.dergiye başlamak için ilk aşama ne olmalı ?

  2. admin dedi ki:

    Merhaba. Yeni ve ücretsiz servislerin çoğalmakta olduğu doğru. Bazı örneklerini burada ele almıştık. Acaba e-dergi konusundaki tüm yazılarımıza göz atabildiniz mi? Bazıları işinizi görebilir. http://www.egiticininegitimi.net/?s=e-dergi

    Bu yazıdaki uygulama ücretsiz ve çoğu özelliği ile fazlasıyla yeterli

Yorum, Katkı ve Sorularınız