Eğitimde Dönüşüm ve Türkiye’den Bir Dünya Devi : Sebit


Eğitmenin anlattığı, katılımcıların dinlediği klasik eğitim yönteminin neredeyse Aristo’dan beri hiç değişmeden günümüze kadar geldiği, eğitimcilerin yeniliklere karşı en muhafazakar kesimi oluşturduklarına dair pek çok serzenişi sizler de sıklıkla duymuşsunuzdur. İçinde bulunduğumuz çağda bu yöntem istesek de istemesek de, dirensek veya desteklesek de meşhur tabirle tarihin tozlu sayfalarına gömülüyor. Değişimin öncüleri ise eğitimciler değil… Yasa koyucular veya ilgili bürokrasi bile değil. Belirleyici aktör bambaşka bir kaynaktan çıktı. Tüm dünyada yeni eğitimin dev teknoloji şirketlerinin ellerinde şekillenmeye başladığı tarihsel bir dönemecin tam içindeyiz. Henüz o derece içindeyiz ki, birçoklarını ancak yakın gelecekte, adı konulduğunda irkiltmeyi başaracak denli hızlı bir süreç söz konusu.

.

Kısa bir özet yapalım…

Windows hep iş dünyasının, Apple ise daha çok sanat çevrelerinin tercihiydi. Rekabet ise gençler üzerinde süregelmekteydi. Windows, oyunlardaki teknolojik üstünlüğü ile uzunca bir dönem genç nesli kendisine bağlı tutmayı başardı. Gözlerini hangi sistemde açmışlarsa genellikle fanatizm derecesinde ona bağlı kaldığı bilinen bu kesime Apple eğitim üzerinden ve sessizce yöneldi. Önce taşları ustalıkla ve rakiplerini şüphelendirmeden, hatta çoğu kez onların yarı alaycı bakışları altında, göstere göstere yerleştirdi. Yayıncılığa el attı. Müzik, derken kitap mağazaları açtı. Birçok okulda öğretmenlere ücretsiz dağıttığı tablet bilgisayarların dünyada da öncülüğünü yaptı. Derken… Üzerine doğru üfleyerek, ekrandaki yel değirmenlerini döndürebildiğiniz interaktif eğitim teknolojisi iBook ile  karşımıza çıktığında –bir Windows’cu olmama rağmen- salonda kopan alkışa ekran karşısında aynı coşku ile katılmaktan kendimi alamadığımı itiraf etmeliyim. İşte yeni çağın eğitim sistemi böyle bir şey olmalıydı. Üstelik Apple sizi bu teknolojinin sadece tüketicisi yapmıyor, onu kolayca üretebilmenizi sağlayarak herkese kendi iBook’larını oluşturabilme -hatta pazarlama- imkanı sunuyordu.

 


Teknoloji devleri için gençleri kaptırmak, uzun vadede erimekle eş anlamlı olduğu için son birkaç yıldır başta Microsoft olmak üzere, hemen ardından Google, şimdilerde Samsung’u tüm enerjilerini kanalize ederek bu süreçte telaşla yerlerini almaya çalışırlarken izledik. Tam da bu sırada Türkiye’de gündeme gelen Fatih Projesi’nin içinde bulunabilmek, en azından dışlanmamak uğruna bakanlarımız, hatta Cumhurbaşkanımız bu merkezlerde olağanüstü ihtimamla karşılanıp, eğitsel kapasiteler sergilenmeye çalışıldı.

.

Microsoft, tüm platformlarda akıcı çalışabilen Windows 8 “karşı hamlesi” ile Apple’ı bir hayli şaşırtıp ürküttü. Muhtemelen, bu kadar kısa sürede, bu denli etkili bir “altyapı karşı atağının” hazırlanabileceğine ihtimal vermemişlerdi. Diğer taraftan, eğitim dünyasını artık sadece PowerPoint ile domine etmenin mümkün görünmediği bir ortamda Microsoft cephesinde bu yeni ve ışıltılı sistemin içine monte edilecek, adı konmuş, ayrıntıları netleşmiş herhangi bir eğitim platformu, başka deyişle bir iBook karşılığı ise hala ortalarda görünmüyordu.

.

Sebit

.

Tam 24 yıl önce şu yaklaşımla yola çıkmışlardı.

“Teknolojinin izlerini kendi yaşamlarında da uygulayan yeni nesiller, dönemin ilerisinde bir algıya sahipler. Filmlerde, oyunlarda ya da sanal dünyada, insanın hayal gücünün ötesinde bir çarpıcılıkta görsellik, hareketlilik var ve eğitim dünyasında da bu dili konuşmayı bilen ortamlar arıyorlar.”

.

Sebit, eğitim yazılımları geliştirmek üzere 1988 yılında TÜBİTAK bünyesinde kuruldu. 1996 yılında özelleştirilmesi ardından 2007 yılında (yüzde yüz iştirak ile) Türk Telekom bünyesine katıldı. İnternet üzerinden eğitim verme amacı için ülkenin en yaygın internet ağının bünyesine girmek akıllıca idi. Halen ODTÜ Teknokent’te 250 kişilik kadrosu ve ABD’de Arizona ofisi ile AR-GE çalışmalarını sürdüren Sebit, Türkiye’de bilgisayar destekli eğitim yazılımı “Vitamin” ile tanınıyor. ABD okullarında giderek yaygınlaşan kardeşi ise Adaptive Curriculum.

.

Sebit’in uluslararası ödülleri saymakla bitmiyor. SIIA (Software & Information Industry Association) sponsorluğunda düzenlenen, Adobe, SAP, Dow Jones, National Geographic ve Blackboard gibi dünyaca ünlü yüzlerce şirketin 1000’in üzerinde başvurusuna sahne olan ve eğitim endüstrisinin Oscar’ı olarak değerlendirilen CODiE ödüllerinden son dört yıldır üst üste birinciliklerle döndüğünü belirtmekle yetinelim.

 


Sebit’in Tianyi adıyla Çin’i, Vitamin Arapça ve Vitamin Malezya ile bu ülkeleri de fethetmesinin ardından, iClass ile Avrupa Birliği’ne e eğitim alanında AR-GE liderliği etmekte olduğu haberlerinin tadına doyamamışken asıl bomba geçenlerde patlatıldı ve Microsoft’un tüm dünyada Apple’ın karşısına Sebit ve onun ”V-Book”u ile çıkmak üzere tarafların aralarında anlaştığı duyuruldu.

.

24 yıllık çalışmada emeği geçen herkese biz de yürek dolusu teşekkür ediyor, bir an önce V-Kitap hakkında etkili tanıtımlar yapılmasını ve eğitimcilerin onu nasıl kullanabilecekleri konusunda aydınlatılmayı beklediğimizi ekliyoruz.

.

.

Basın Bülteninden…

Yeni nesil E-kitap olan VBook’lar, dünyada bir ilk

.

Sebit Genel Müdürü Ahmet Eti yaptığı açıklamada, “dünyaya ilk olarak bizim sunduğumuz yeni nesil elektronik kitaplar olan VBook’ların altyapısı uzun zamandır hazırlanmaya başlamıştı. Microsoft genel merkezinde heyacanla karşılanan bu uygulamalarımızın sayısı da, Microsoft’la işbirliğimiz de artarak devam edecek” dedi.

Modüler bir yapıda tasarlanan AC VBooks, kişiselleştirilebilen öğrenme deneyimi ile bir anlamda kendi kendini oluşturan yeni nesil elektronik kitap uygulaması. Vitamin’in ‘V’si ile “VBook” olarak adlandırılan her bir uygulama birbiriyle bağlantılı konuları bir arada sunuyor. Öğrenme nesnelerini kullanıcının yeterliğine göre sıralıyor.

Windows 8’de ihtiyaca göre ayrı ayrı satın alınabilen küçük parçalar halinde yer alan bu uygulamalarda kullanıcı, konu ile ilgili hazır bulunuşluğunu değerlendirdikten sonra detaylı konu anlatımlarına çalışabiliyor, özet bölümünün ardından, ilgili testi çözüyor. Sistem, eksiklerini belirleyen geri bildirimler vererek kullanıcıyı, bu eksiklerini tamamlayabileceği anlatımlara yönlendiriyor.

VBook’larda “widget” adı verilen, kullanıcının etkileşime girip sonucu görebildiği özgün etkileşimlerin yanı sıra interaktif etkinlikler ve 3D animasyonlar bulunuyor. Kullanıcı ayrıca, VBook’un üzerine notlarını alabiliyor, link ekleyebiliyor. Sebit’in tüm dünyada kabul görmüş zengin içeriğinin, yakında Matematik, Kimya ve Biyoloji VBook’ları ile de eğitsel uygulama marketlerinde yer alması bekleniyor.

Bulut teknolojisiyle uyumu sayesinde kullanıcının öğretmen/öğrenci tabletinde, bilgisayarında, cep telefonunda herhangi bir aktarma gerekmeksizin kullanabildiği bu uygulamalar, elektronik kitap teknolojisine yepyeni bir yaklaşım getirerek, bir sonraki nesli başlatıyor.

Sadece Türkiye’nin değil, tüm dünya eğitim sektörünün Windows 8 üzerinde böylesine kapsamlı bir uygulamaya kavuşmasından çok mutlu olduklarını belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Değerli iş ortağımız Sebit’in hazırladığı Adaptive Curriculum uygulaması benzersiz modüler yapısı ile eğitime yepyeni bir bakış getiriyor. Bu bakışı Windows Mağazası’nın eşsiz erişim gücü ile milyonlarca kullanıcıya ve öğrenciye ulaştıracağımız için çok heyecanlıyız.” dedi.

.
Vitamin’in ülke çapında anlık ölçümlerle hızlı ve sağlıklı geri bildirimler alabiliyor olması, eğitmenlere ve öğrencilere yönelik teşvik edici yarışmaları, düzenlemekte olduğu uluslararası çalıştaylar, ProG adı altında hızla serpilen, herkese açık, sertifikalı kurumsal ve kişisel eğitim çözümlerinin her biri başlı başına övgüyü hak ediyor. Yalnız, -belki de bizim bu sitedeki asli hedefimiz olduğu için hemen dikkatimizi çeken- bir eksik kalmış gibi… O da, eğitimciyi teknolojik içeriği üreten kişi haline getirmek… Sebit’ten bu yönde atılımlar da bekliyoruz.

.

Eğitim kavramının baş döndürücü hızla yeniden tanımlandığı, kökten dönüşmekte olduğu böylesi bir dönemde direksiyondaki devler arasında bir de Türk markasının bulunduğunu görmek içimizi rahatlatıyor.

.

İyi ki varsın Sebit.

Yolun hep açık olsun.

.

Wall Street Institute

7 Comments

 1. Mustafa Ekinci dedi ki:

  sebit ve vitaminin yurtdışı çalışmalarını bilmiyorum ama Türkiye çalışmaları çok nitelikli değil. 1998 yapımı cd’ler, çalışmaları daha kaliteliydi kesinlikle..

 2. admin dedi ki:

  Mustafa Bey, bizim yukarıda eksik bıraktığımız, çok yerinde bir konuya dikkat çektiniz. İçeriğin sunulacağı teknoloji ayrı birşey ama içeriğin kendisi her zaman daha önemli. İşte o içeriğin üretilmesi, veya mevcutlardan derlenmesi kuşkusuz biraz zaman alabilir. O noktada değil 250 kişilik ekipler -madem ülkedinin geleceğini dolaylı yoldan onlara emanet ediyoruz- belki binlerce insanın çalışıyor olması, yetenekli eğitmenlerin aynı noktaya kanalize edilmesi, ellerinde hazır malzeme bulunan kurumlarla anlaşmalar yapılması, yüklenici firmalara siparişler verilmesi gibi bir çok kanalın aynı anda işletilmesi gerekecektir. Sanırız ki -son gelişmelerle- süreç bu yolda ilerliyor olacak. Hep birlikte, dikkatle takip edeceğiz.

 3. Mustafa Ekinci dedi ki:

  Şüphesiz haklısınız içerik arka planda.. teknoloji herşeyi halleder düşüncesi hakim. Bu alanda öğretmenlerin fikri alınmıyor. Sınıftaki asıl gözlemci onlar ama akıllı tahtaya, tablete içerik üretmesi gereken asıl kesim unutuluyor hemde büyük bir kasıtla. Ama biz sizin çalışmalarınızı ve sitenizi bir ışık olarak görüyoruz. Ama bu ışığın son zamanlarda çok parlamaması biz öğretmenleri üzüyor. Yaptıklarınız bizim için önemli.. Gönülden teşekkürler..

 4. admin dedi ki:

  Çok teşekkür ediyoruz Mustafa Bey. Son zamanlarda çaptan düştüğümüz doğru. Bunun değişik nedenleri var. Hepsinden önemlisi biz hala elimizdeki tüm bilgisayarlarda XP kullanmaya devam ediyoruz ve XP üzerinde çalışan programları tanıtmaya devam etmek günümüzde heves kırıcı artık. Diğer taraftan aklımızdaki her konuyu işlemişiz. Hatta bir temizlik yaparak yazı sayısını düşürmek mi gerekir diye düşündüğümüz de oluyor. Bundan sonrası artık eldekileri güncel tutmak, iBook, VBook tanıtımları olabilir belki. CrazyTalk Animator’e devam etmemiz gerekiyor. Sonrasında Win8 için herşeye baştan başlamalı ama onun da oturmasını beklemek gerekecek. Uyardığınız için ayrıca teşekkürler. Biraz kendimize gelmemiz gerektiği anlaşılıyor.

 5. sıddık dedi ki:

  İşin mutfağında biz varız neden bize sormuyorlar, biz yaptık oldu… bu yakınmaları hep duyarım, az da olsa haklılık payı varsa da çok samimi bulmuyorum bu serzenişleri. fatih projesi için kısa adı EBA olan bir site yapıldı. Bu sitede yer alacak materyaller için öğretmenlerden görüş istendi. Ancak çevremdeki öğetmenlerin büyük çoğunluğu neden bize soruyorlar biz ne anlarız kendiler yapsın gibi eleştirilerde bulundu. Acı gerçek bu sorsan kabahat sormasan kabahat… biz program geliştirme uzmanı değiliz, neferiz. bakanlığın geliştirdiği programları uygularsak bu programlar başarıya ulaşır. aksi takdirde ölü doğar ve yatırımlar heba olur…

 6. admin dedi ki:

  Bu da işin bir başka boyutu :)

 7. Mustafa Ekinci dedi ki:

  Sıddık Hocam ” eğer herkesin çevresi kriter olsaydı eskimolara muzu ve maymunu anlatmamız imkansız olurdu. Ayrıca neferiz’ e katılmıyorum. Bakanlarımızın hangisi Milli Eğitim kökenli okulu sınıfı teşkilatı ‘ içeriden ‘ tanıyor. EBA kusura bakmayın ama çok yetersiz.Kabahat ‘ amerika’yı yeniden keşfedenlerde.. Tabletlere verilen önem yazılımlara verilmiyor ki..

Yorum, Katkı ve Sorularınız