Turkcell ve TTNet’ten E-Kitap Servisleri


E-kitap (veya elektronik kitap), geleneksel basılı kitaptan farklı olarak, elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanmış olan kitaplara verilen addır. E-kitap, geleneksel kitap ile kıyaslandığında hem yazara, hem yayıncıya, hem de okuyucuya, geleneksel kitabın sunamadığı büyük artılar sunan bir yayın türüdür. Kitap basım ve yayım maliyetlerini büyük oranda düşürebilir, elektronik ortamın sağladığı olanaklar sayesinde, konular, ses, müzik ve görüntü ile desteklenebilir, kitap içinde arama yapma, önemli yerleri vurgulama, notlar alma, önemli sayfaları işaretleme,  arka plan, yazı büyüklüğü ve fontunu değiştirebilme gibi özellikler kullanılabilir. Dahası kütüphanenizi her an yanınızda taşıyabilir, yeni kitaplar için gönderim süresini beklemeden ve kargo ücreti ödemeden satın alıp, anında okumaya başlayabilirsiniz.

 

Elektronik aygıtlar üzerinden kitap satın almak ve okumak yurt dışında uzun süredir yaygın ve ciddi noktalara gelmiş durumda. Sadece bu iş için üretilen elektronik kitap okuyucu aygıtlar peynir ekmek gibi satılıyor, hatta yeni modelleri tıpkı cep telefonları gibi toplumda sansasyon yaratabiliyorken ülkemizde e-kitap alanında hiçbir hareketlenme olmaması iyice dikkat çeker olmuştu.

Şimdi iki dev kuruluşun bu alana el attığını görüyoruz. Turkcell ve TTNet hemen hemen aynı günlerde e-kitap servislerini duyurdular. Dünyada bu işin öncüsü ve en önemli aktörü olan Amazon.com’un da bundan birkaç hafta önce –yılların inadını bırakarak- Türkiye’ye gelmeyi tasarlamakta olduğu haberi şimdi biraz daha anlam kazanmış oldu.

Konuyla ilgili konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, hedeflerinin beş yıl içinde e-kitabın sektördeki payını yüzde 10’a çıkarmak olduğunu ifade ediyor. Cenk Bayrakdar, “Bugün e-kitabın ülkemizde yayıncılık sektörü içerisindeki payı binde 4 civarında. Oysa bu oran ABD’de yüzde 13, İngiltere’de ise yüzde 6. Tüm dünyada bu alanda yaşanan dijital dönüşümü Türkiye’nin de yakalaması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuşuyor.”

.

Turkcell’den “Turkcell Kitaplık”

Turkcell elinde önemli miktarda Türkçe e-kitap arşivi bulunduran tanınmış dağıtımcı İdeefix ile ortaklaşa kurdukları platformda şimdiden 4 binin üzerinde kitabı dolaşıma sokmuş durumda. Mobil elektronik cihazlarınız ile bu kitapları orijinalinden sadece bir – iki TL daha ucuz (bazen eşit) fiyat ile kredi kartınızı kullanarak satın alabiliyorsunuz. Ücretlendirmede biraz daha ucuzluk sağlanabilseydi iyi olurdu. Sonuçta bu yolla satılan kitapların maliyetlerinde ciddi bir düşüş olsa gerek.

 

Turkcell Kitaplık adı verilen platformdan yararlanabilmek için Turkcell abonesi olma şartı bulunmuyor. Buna karşılık www.turkcellkitaplik.com adresine girerek üye olmanız ve kitapları okuyabilmek için ücretsiz sunulan Turkcell Kitaplık uygulamasını da mobil cihazınıza indirerek kurmanız gerekiyor. Bunun herşeyden önce aynı kitabın farklı mobil cihazlara paylaşımının önlenmesi amaçlı olacağını düşünüyoruz. Aynı kaygılarla olsa gerek, uygulamanın geçerliliği “mobil” cihazlarla sınırlı kalıyor ve onları bilgisayarlarda kullanamıyoruz.

Şimdilik iPad ve iPhone üzerinden kullanılabilen uygulamanın çok yakında Android sistemli mobil cihazlara da ulaşacağı söyleniyor. Üstelik Senkronizasyon özelliği ile her iki cihazdan da kaldığınız yerden kitabınızı okumaya devam edebiliyorsunuz. Turkcell Kitaplık’ın güzel bir özelliği de arkadaşlarınıza hediye kitap satın alarak internet üzerinden gönderebiliyor olmanız.

Sitede kitaplar kategoriler, fiyat aralığı, çok satanlar, yeni çıkanlar ve dikkat çekenler gibi farklı listelendirme sekmeleri üzerinden incelenebiliyor. Doğrudan kitap veya yazar adı ile arama yapabilmeniz de mümkün. “Yardım” sekmesi altındaki kısa ve doyurucu açıklamalar sizi yönlendirecektir.

 

Henüz Android platformu devreye girmemiş olduğu (bizim de elimizde Apple ürünümüz olmadığı) için sistemi deneme imkanımız olamadı.

.

TTNet’ten “TTNet Kitap”

Okuyucular TTNET Kitap ile 100’den fazla yayınevinin kitaplarını www.ttnetkitap.com
sitesi yanı sıra AppStore (Apple) ve Google Play (Android) satış kanalları üzerinden satın alıp iPad, iPhone, iPod Touch, Android tablet ve akıllı telefonları üzerinden,  kullandıkları 5 ayrı cihaza yükleyerek okuyabilecekler. (Bu platformda da kitapların bilgisayarlarda okunabilmesi mümkün görünmüyor) Satın alımlarda kredi kartı kullanımı yanı sıra, bedelin TTNet ADSL faturasına eklenmesi kolaylığı da sunulmuş. TTNet müşterisi olmayanların da ücretsiz üyelik ardından sistemi kullanabilmeleri mümkün. Müşterilerin ise “TTNET Tek Şifre” ile sisteme kolayca girebilecekleri ve ücretlendirmede biraz daha kayırılacakları belirtiliyor.

 

Deneme

5,04 TL’lik kitabı 29 Kuruş indirimle  4,75 TL’ye fatura üzerinden ödenmek üzere satın aldık. Android (veya Apple Store) üzerinden cep telefonuna yüklediğimiz 24 MB’lık “TTNet Kitap” uygulamasını açıp “güncelleme” düğmesine bastığımızda satın aldığımız kitap göründü. Onu da açıp incelemeye başladık. Küçük cep telefonunun ekranına sığdırılmak üzere her defasında birer paragraf halinde gelen metni sorunsuzca okuyabildiğimizi memnuniyetle gördükten sonra üzerinde ne gibi işlemler yapabileceğimizi merak ederek çağırdığımız menüden, doğrusu hiç bir şey anlamadık. Ne telefonda ne de internet sitesinde bu uygulamanın nasıl kullanıldığına dair hiçbir bilgi ile karşılaşamadık. Topu topu beş altı düğmelik bir menüyü kendi kendimize de zorlanmadan çözebileceğimizi düşünerek komutlara sırayla dokunmaya başladık ama bunun da pek faydasını görebildiğimizi söyleyemeyeceğiz. Derken “Düzenle” yazan bir butona bastığımızda biz bir menü açılmasını beklerken kitabın yanında bir kırmızı çarpı işareti belirdi. Başka yollarla bundan kurtulamadığımızı görünce üzerine basmaktan (tıklamaktan) başka seçeneğimiz kalmadığına kanaat getirdik ve tıklamamızla birlikte korktuğumuz gibi oldu, kitabı sildik ve hala ulaşamıyoruz. Diyeceğimiz o ki, uygulamanın bu haliyle pek de “kullanıcı dostu” olduğunu söyleyemeyeceğiz. Bir de satışa sunulan kitapların daha geniş perspektifle seçilmesini beklediğimizi ekleyelim.

 

Sonuç

E Kitap uygulamaları için ülkemizde de böylesi kanalların açılmaya başlaması çok sevindirici fakat her iki uygulamada da kitapların neredeyse basılı olanlar ile aynı fiyattan satılmaya çalışılmasını anlayışla karşılamak mümkün değil. Fiyatlandırmada düşüş sağlanabilmesinin önündeki engelin kitapların yayın haklarını ellerinde bulunduran yayınevlerinin e-kitap olgusuna bir türlü ısınamamış olmalarından kaynaklandığı söyleniyor. Maliyetlerin çok daha düşük olduğu böylesi bir formüle sıcak bakmadıklarına göre maliyetlerin daha da düşük olduğu başka formülleri mi var diye merak ediyor insan. Bakalım Amazon.com’un gelişi ile bir şeyler değişecek mi?

.

Not :

Samsung  Türkiye’nin Android ve Windovs 8 destekli servisi için şu haberi okuyunuz. Kapsamlı içerik, bol ücretsiz kitap…

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız