Ücretsiz Ekran Görüntüsü Yakalama Aracı / GreenShot


Greenshot açık kaynak kodlu, ücretsiz, hafif, üstelik tamamen Türkçeleştirilebilen yetenekli bir yazılım. Programı bu sayfadaki büyük “Download” yazısına tıklayarak indirebilirsiniz.

Önce bir reklamlar sayfası çıkacak ve kısa bir süre burada bekletileceksiniz. Bu sayfada hiçbir yere tıklamadan küçük indirme diyalogunu bekleyin.

 

 

Dosyayı kaydet” komutuna basın. 1 MB’tan bile küçük bir dosyanın indirilme işlemi kısa sürede tamamlanacaktır. Bu dosyanın bilgisayarınıza indirildiği yere gidin ve çift tıklayarak yüklemeyi başlatın. (Sırayla Çalıştır / Next / Next / İnstall / Finish)

İlk açılışta dil seçimi yapmanızı isteyen bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bunu şimdilik “OK” ile geçin.

 

 

Hotkeys Uyarısı

Birçok yazılımda, komutları düğmelere tıklayarak verebileceğiniz gibi, hemen hepsinin bir de klavyeden basılan, önceden atanmış tuşlarla çalıştırılması da mümkündür. Bunlara “hotkeys” denir. Hotkey’ler önceden belirlenmiş olarak (default) gelirler ama bunları sonradan düzenlemeniz de çoğu kez mümkündür. Greenshot yazılımının ayarlarına ulaşmak üzere kullanmak istediği “Print Screen” tuşunun daha önceden başka bir program tarafından “hotkey” olarak tanımlanmış olması halinde kurulumun hemen ardından bir uyarı penceresi çıkabilir. Bunu onaylayarak geçin.

.

Türkçe Desteği

Türkçe destek dosyalarını ayrıca indirmemiz gerekecek. Aynı web sayfasına geri gidiyoruz. Buradaki diller listesinde iki yerde Türk bayrağı göreceksiniz. Bunlardan ilki (language-tr-TR.xml) programın Türkçe desteğinin, ikincisi (help-tr-TR.html) ise Türkçe yardım (açıklama) dosyalarının indirme linkidir.

Her ikisini de indirin. (indirme şekli yukarıdakinin aynıdır) Bunları daha sonra asıl programımızın yüklenmiş olduğu yerdeki “C Bölümü / Program Files / Greenshot / Languages” klasörünün içine sürükleyip bırakın. Artık dil seçenekleri arasında Türkçe’yi de görebiliyor olacağız.

.

Kullanım

Monitörümüzün sağ alt köşesindeki minik ikonlar arasında artık Greenshot’ın yeşil “G” harfi biçimindeki ikonu da bulunuyor olmalı.

 

 

Bu ikona sağ tıkladığımızda karşımıza şu menü çıkacak.

 

 

Buradan “Preferences”i (tercihler / ön tanımlı ayarlar) tıklayarak önce programı Türkçeleştirelim. “General” sekmesi altındaki ilk tercih olan “Language” (lisan) başlığının sağındaki açılır menüden Türkçe’yi seçiyor ve “OK”e basıyoruz.

 

 

Bu menüyü tekrar açtığımızda Türkçeleşmiş olduğunu görüyoruz.

 

 

Bölge yakala : Bu komutu seçerseniz fare imlecini ekran üzerinde sürükleyerek oluşturacağınız dörtkenar bir alanın imleci bıraktığınız andaki halinin bir resmini çekmiş olacaksınız ve bu resim programın kendi arayüzü ile size gösterilecek. (Klavyeden “Print” tuşuna basarak da aynı işlevi başlatabiliyor olduğumuza ve diğer komutlar için de başka “hotkey”ler bulunduğuna dikkat edin)

Son bölgeyi yakala : Daha önce kullandığınız bölge otomatik olarak tekrar resimlenecektir. Böylece aynı bölgedeki aşamalı değişiklikleri peş peşe resimleyebilirsiniz.

Pencere yakala : Bu komutu verdiğinizde ekranda açık durumda bulunan program pencereleri arasından hangisinin üzerine fare ile giderseniz o pencerenin sınırları içinde kalan görüntüsü alınacaktır. Pencerenin üzerine başka bir pencerenin bir bölümü düşüyorsa o da görüntüye gireceği için önceden gereken ayarlamayı yapmış olmalısınız.

Tüm ekranı yakala : Bu komut ile monitörünüzün tamamının görüntüsü alınacaktır.

Dosyadaki görüntüyü aç : Bu komutu verdiğinizde bilgisayarınız içinde dolaşmanızı sağlayan küçük pencere açılacak ve buradan seçerek çift tıklayacağınız (jpg, gif, png, bmp gibi desteklenen formatlardaki) resimlerin Greenshot programı ile açılmasını sağlayacaksınız. Bir resmi bu programdaki araçları kullanarak düzenlemek istediğinizde işinize yarayacak bir seçenek.

Çabuk ayarlar : İleride ustalaştıkça deneyerek görebileceğiniz, çok da gerekli olmayan bir iki seçeneği barındırıyor.

.

Ayarlar

Sadece önemli olanları ele alacağız. Diğerlerine gelince, unutmayın, artık yardım dosyalarımız da Türkçe ve oldukça açıklayıcılar.

.

Genel

Burada önemli olan ayar “Fare imlecini de yakala” komutu. Ekrandan alacağınız görüntü içinde farenin imlecinin de görülmesini istiyorsanız bu seçenek dolu kalsın.

Kaydedilmeden önce beklenecek milisaniye” değerini buradaki gibi 2.000 rakamına çekmek daha mantıklı bazen çekmek istediğiniz görüntüyü hazırlayabilmek (örneğin bir programda alt menüleri açabilmek) için yeterli zamana sahip olmak gerekebiliyor.

 

 

Çıkış

Yakalanan Ekran Görüntüsünün Hedefi : Yani yakalama işleminden sonra otomatik olarak ne yapılmasını istiyorsunuz?

En mantıklı iki tanesi şunlar:

Görüntü düzenleyicide aç : Yakaladığınız görüntüyü programın kendi düzenleyici arayüzü ile açar. Eğer resminiz üzerinde oynamak, yazılar, işaretlemeler eklemek istiyorsanız bu arayüzü kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki ayarları kullanarak kaydet : Önceden belirleyeceğiniz yere, belirleyeceğiniz isim verme formatı ile ve belirleyeceğiniz dosya uzantısı ile otomatik kaydedilmesini sağlar. Bu ayarları “Çıkış dosyası ayarları” başlığı altından yapabiliyorsunuz.

JPEG kalitesi için %80 değeri genellikle iyidir. Eğer sunumlarda kullanacaksanız bunu 100’e çekebilirsiniz.

 

 

Yazıcı

Eğer görüntünüzü yazıcıya göndermek isteyecekseniz buradaki ayarları kullanabilirsiniz.

 

 

Düzenleme Arayüzü

Resminiz üzerine çerçeve, daire, çizgi, ok gibi işaretlemeler, fosfor renklendirmeler yapmak, açıklama yazıları eklemek veya görünmesini istemeyeceğiniz bölgeleri filtrelemek için 1. bölgedeki komutları kullanabilirsiniz. Buradaki komut düğmelerinin üzerine fare ile geldiğinizde açıklaması görünecektir.

 

 

2. bölgedeki komutlar ise, 1. bölgede hangi komut ile uğraşmakta iseniz, ona uygun ikincil ayarlar haline dönüşmüş olacaktır. Örneğin çizgilerin kalınlığı, rengi veya yazı ile uğraşıyorsanız, font, punto ayarları burada olacaktır.

.

Sorun:

Alışık olduğumuz ve her zaman bolca kullandığımız “geri al” komutu ile ilk defa bu programda karşılaşmadık ve doğrusu epey zorluk çektik. Resim üzerine bir şey eklediğinizde ondan kurtulmak istiyorsanız sol sütundaki “seçim aracını” (beyaz ok) alacak, o nesneyi tıklayarak seçtikten sonra ya klavyeden”DEL – Delete” tuşuna veya üst menüdeki makas görünümlü “Kes” komutuna tıklamanız gerekecek.

Diğer ayrıntılar için yardım dosyaları içinde gerekli tüm açıklamaları bulabilirsiniz.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız