Çocuklar için Güvenli İnternet – 1


Normal arama motorları internette güvenli gezinti (sörf) anlamında etkili bir filtreme yapabilmekten hala uzaklar. Çocuklarının karşılaşmalarını asla istemeyecekleri uygunsuz (vahşi veya cinsel) içeriklerle şok olmaları, ciddi ruhsal yaralanmalara maruz kalmaları ihtimali aileleri tedirgin ediyor. Bu amaçla çocuklar için kullanıma sunulan güvenli sörf servislerinin sayıları artıyor ve tüm dünyada giderek yaygınlaşıyorlar.

.

Bu servisler arasında öne çıkan bir düzine kadarını incelediğimizde neredeyse hiç birinde henüz Türkçe arama yapılamadığını gördük. İçlerinde Squirrelnet‘in yüzlerce ülke ile birlikte Türkçe ile de kullanılabilmekte olduğunu gördüğümüzde ilk anda sevinmiştik fakat Türkçe karakterleri tanımayan bir Türkçe arama motoru ile karşılaşmak şaşırtıcı oldu. Bu durum arama sonuçlarını da doğrudan etkiliyordu. Örneğin “Eğitim” yazdığımızda bunu “editim” olarak algılıyor ve bolca eğitim sonucu arasında video “editleme” içerikleri de sıralayabiliyordu. Umarız zamanla geliştireceklerdir. Şimdilik pek öneremiyoruz.

.

Yüzümüzü güldüren servis ise  KidRex oldu.

KidRex aslında Google arama teknolojisinin çocuklar için özelleştirilmiş bir hali. Kullanımı diğer arama motorları ile aynı. Yazma kutusuna aramak istediğiniz kavramı girdikten sonra “Search” (Ara) düğmesini tıklayacak veya doğrudan “Enter” tuşuna basacaksınız. Sadece uygun içerikler listelenecektir.

 

 

Tabi bu servisler bir Google kadar konforlu ve çok seçenekli değiller. Örneğin, özel bir  resim veya video araması gibi seçenekler sunmuyorlar. Hiçbir yazılımın bir resim veya videonun içinde ne olduğunu bilemeyeceğini düşününce bunu mantıklı karşılamak gerekiyor.

Şu incelemede servisin uygunsuz kelime ve senaryolarla yapılan zorlayıcı denemelerden sıfır hata ile çıkmayı başarabildiği ifade edilmiş. Üstelik sonuçların çocukların anlama kapasitelerine uygun olarak filtre edilebildiği de görülmüş. Benzerlerine oranla daha fazla sayıda sonuç verebilmesi bir diğer artı yönü. Tanıtım yazısının sonunda hiçbir filtrelemenin yüzde yüz başarılı olamayacağının unutulmaması gereği de hatırlatılıyor.

.

Ücretsiz olan servisin aylık 5 USD karşılığında daha fazla güvenlik ve konfor içeren ücretli bir pro versiyonu da bulunuyor.

.

Çocuklar için güvenli internet gezintisi konusunu ele almaya devam edeceğiz. Okuyucularımızdan kullanmakta oldukları ve memnun kaldıkları farklı çözümler konsunda katkılarını bekliyoruz.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız