Ağa Takılanlar – Eylül 2012


Sitede yayınlamak üzere hemen her gün pek çok haberi arşivliyor fakat çoğunu ayrı ayrı yazılarla değerlendirmek için vakit bulamıyoruz. Bazılarını Facebook ve Twitter hesaplarımız üzerinden paylaştığımız oluyor. Yeni bir köşe açmak ve bu haberleri başlıklarıyla, bir liste halinde ve kaynağına link vererek duyurmak daha iyi olacak.

 

 

İlk haber köşemizle karşınızdayız. Aşağıdaki başlıklar bizim ilgimizi çekmiş.

 

3D (3 boyutlu) Yazıcılar

 

 

Daha önce iki ayrı 3D yazıcısı tanıtmıştık. (12)

Eski yazılarımızın birinde “Eğitimlerinde kullanmak üzere ders araç gereçleri ve modellerini kendileri üretmek isteyecek okullar ve eğitmenler için yakın geleceğin teknolojik enstrümanlarından biri daha netleşmeye başlıyor. Muhtemelen artık her okulda bunlardan bir tane olacak ve birçok eğitsel gereç sadece bakanlıktan e-posta ile gönderilen modellerin dakikalar içinde basılmasıyla kullanılmaya başlanabilecek” demiştik. Alım sınırına giren iki 3D yazıcı haberine daha bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

http://www.teknolog.com

http://www.donanimhaber.com

 

PC’den iPad’e Dosya Aktarabilmek

 

 

Apple ürünleriyle tanışma, kullanma fırsatımız henüz olmadı. Karşılaştığımız bir yazıda farklı platformlardan iPad’e dosya aktarabilmenin güçlükleri olduğunu, küçük bir cihazın bu sorunları ortadan kaldırdığını okuyunca paylaşmak istedik

http://www.teknolog.com

 

TV’den Görüntü Kaydı

 

 

TV programları, özellikle de belgesellerden kendi eğitimlerimizde kullanabileceğimiz çok kıymetli görüntüler alabileceğimizden hareketle bu yayınları kaydedebilme konusunu ilgi alanımız içinde tutuyoruz. TV kartlarından kayıt konusunu daha önce incelemiştik.

Bu kez doğrudan televizyon cihazları üzerinden sabit diske kayıt imkanı sunan bir cihaz için link veriyoruz.

http://www.teknolog.com

 

Norveç’ten Dünyaya Yayılan Dijital Eğitim Platformu / It’s Learning

Bu konuyu ileride ayrıntılarıyla işlemek istiyoruz.

http://www.egitimtercihi.com

 

Ağ Güvenliği

 

 

Çok sayıda bilgisayarın bağlanabildiği bu ağ cihazı ayrı ayrı antivirüs kurulumu ve masrafını ortadan kaldırdığı gibi, ağa bağlı bilgisayarlarda aynı nedenle performans kaybını da en aza indirebiliyor. Biz mantığını beğendik.

http://www.teknolog.com

 

Görme Engelliler için

Bu cihaz görme engellilerin daha kolay yazabilmeleri için geliştirilmiş.

 

 

http://www.donanimhaber.com

 

Eğitici Oyuncaklar

Çocuk gelişiminde oyuncakların rolü malum…

 

 

http://www.4mturkiye.com/

 

Microsoft’tan…

Microsoft’un eğitim atakları devam ediyor.

2011 Kasım ayında deneme sürümü yayınlanan yeni nesil bulut çözümü Eğitim için Office 365, Haziran 2012 sonu itibariyle Microsoft Live@edu’nun yerini almış bulunmakta. Peki Eğitim için Office 365’in Live@edu’dan farkı nedir ve bize getirdiği yenilikler nelerdir?”

 

 

http://blog.microsoft.com.tr

 

Eğitimde Windows 8’li Tabletler Baskın Mı Çıkacak?

Fatih Projesi ile eğitimde tablet kullanımı uygulaması yaklaşıyor. Tasarlanan tabletlerle öğrencilerinin içeriği sadece tüketiyor olmamaları, bunun yanı sıra üretebilmelerinin önemi giderek gündeme geliyor. Windows 8 ise bu konuda iddialı.

http://blog.microsoft.com.tr

 

Windows RT Mobilite Sorununu Çözecek Mi?

Biz danışmanlar hep farklı yerlerde eğitim veriyor ve PowerPoint sunumlarımızı bu nedenle beraberimizde taşımak zorunda kaldığımız diz üstü bilgisayarlarımızda barındırıyoruz. Bu durumdaki herkesin özlemle beklediği üzere cep telefonlarımızın PowerPoint sunumları hakkıyla çalıştırmaya başlayacağı günler artık uzakta değil. WindowsRT ile belki sadece eski tip videoların oynatılması dışında sorun yaşanmayacak gibi görünüyor. Demek ki PowerPoint sunumlarımız içindeki bu gibi videoları yeni nesil formatlara dönüştürecek ve ağırlık yapan dizüstü bilgisayarlardan kurtulabileceğiz.

http://blog.microsoft.com.tr

 

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız