Macrium Reflect – 2 / İmaj Dosyasını Geri Yüklemek


Serinin ilk bölümünde işletim sistemimizin imaj yedeğini almaktan ve bu işlem için kullanabileceğimiz ücretsiz bir yazılım olan Macrium Reflect‘ten söz etmiştik. Bu bölümde de yedeğimizi geri açmaktan bahsedeceğiz.

 

 

Windows çalışıyorken yani yedeğimizi geri açacağımız “C” bölümünüz meşgulken, bir yandan onu silip yenisini yüklemek mümkün değildir. Bunun için geri yükleme süresince bilgisayarımızı farklı bir işletim sistemiyle ve CD veya DVD üzerinden çalıştırmak zorundayız. (Yeni nesil mobil cihazlarda artık bir CD/DVD sürücüsü bulunmuyor. Bunlar için programın sunduğu bir başka yeteneği kullanacak, açılış ve kurtarma sürücüsü olarak bir USB belleği de kullanabileceğiz)

Demek ki yapılması gereken ilk iş bu CD veya DVD’yi oluşturmak. Bunun için önce CD/DVD yazıcımıza boş bir CD veya DVD (bunlara “medya” da denir) yerleştiriyor ve sol üst köşede göreceğiniz CD ikonlu komuta (Create bootable Rescue media : Kurtarma medyası oluştur) tıklıyoruz.

 

 

Gelen pencereden anlıyoruz ki iki farklı türde kurtarma medyası hazırlama imkanımız bulunuyor. Bunlardan ilki yine Microsoft’un geliştirdiği bir yazılım (Windows PE) diğeri ise medya üzerinden bilgisayar çalıştırmakta sıkça kullanılan Linux.

Linux ile kurtarma medyası oluşturmak kısa sürüyor. Buna karşılık, Win PE opsiyonunu kullanmak istediğimizde önce Microsoft’tan 1,7 GB gibi oldukça büyük boyutta bir uygulamayı indirip kurmamız gerekecek. Pencerenin altındaki nottan WinPE’nin tavsiye edilmekte olduğunu okuyor fakat –başımıza geleceklerden habersiz- daha zahmetsiz görünen Linux’u seçiyoruz.

Aman Dikkat !

Bu minik işletim sistemi ile “kurtarma medyamızı” kolayca hazırlıyor ve önceden aldığımız yedeği bu medyayı kullanarak yeniden açmayı deniyoruz. Linux’lu kurtarma operasyonumuzun imajı olması gerektiği bölüme ve olması gerektiği gibi tekrar açmış olduğunu fakat aynı sabit disk üzerinde bulunan bir başka bölümümüzü içindeki bilgilerle birlikte uçurmuş olduğunu görüyoruz. Linux hedef bölüm (partisyon) ayırımı yapamıyor ve o partisyonun bulunduğu bütün diski hedef olarak görüyor. Yaşadığımız aksilik belki sadece bizim bilgisayarımıza özgü de olabilir ama bu riski almaya kesinlikle değmeyecektir. Önerimiz, sonradan deneyip hiç sorun yaşamadığımız WinPE’li opsiyonu kullanmanızdır. Eğer bilgisayarınızda iki disk var ve onları bölmeden kullanıyorsanız Linux ile de sorun yaşamanız beklenmez. Yine de bu tür işlerde her zaman söylendiği üzere değerli dosyalarınızı bir başka ortama yedeklemeyi ihmal etmeyiniz.

Kaldığımız yerden devam edelim. Yukarıdaki resimde göreceğiniz şekilde seçeneklerin işaretlendiğinden emin olarak “Next” ile sonraki aşamaya geçiniz. Burada 1.7 GB’lık dosyanın indirilmesi için onayımız isteniyor. “Continue” ile devam ediyoruz.

 

 

Yeni pencerede de “Continue” diyerek dosyanın indirilmesini başlatıyoruz. En altta yeşil bir çubuğun ilerlemesinden indirme işlemini takip edebiliyoruz. Sonrasında internet hızınıza bağlı olarak tamamlanan indirme işleminin ardından uygulama kendi kendine yükleniyor.

Sonraki pencerelerde sırasıyla…

“Next”
“I accept…” seçeneği ve “Next”
“Next”
“Install”

Komutlarıyla devam ediyoruz. Yeşil çubuklar yüklenme durumunu gösteriyor olacak.

Bu sırada bir uyarı penceresi daha çıkarsa bunu da “OK” ile onaylıyoruz. (Belki bu da bize özgü bir yükseltme ihtiyacından ibaret olabilir)

 

 

Finish” ile çıkıyoruz.

Otomatik olarak yeni bir pencerede bu kez WAIK (Windows Automated Installation Kit) için yüklemenin başlayacağını anlıyoruz. “Next” ile devam…

Sonraki pencerede “I Agree” seçeneğini tıklıyor ve “Next” ile sonraki aşamaya geçiyoruz.
Takip eden iki pencereyi daha “Next” ile onaylıyoruz.

İlerleyen yeşil çubuklardan yükleme işleminin yapılmakta olduğunu takip ediyoruz.

Arada siyah zeminli pencereler görünüp kayboluyor ve “Installation Complete” ibaresinden yüklemenin tamamlandığını anlıyoruz. Bu son pencereyi “Close” ile kapatıyoruz.

İlk pencere tekrar ön plana çıkıyor ve bir takım otomatik işlemler ardından “Reflect / Completed Succesfuly” (Başarıyla tamamlandı) ibaresi görünüyor. Meşhur 1.7 GB’lık dosyanın indirilmesi, yüklenmesi ve Macrium Reflect ile bağlantılandırılması işlemleri böylece bitmiş oldu.

Şimdi sırada kurtarma medyasının (CD / DVD) hazırlanması var. Bu işlem de otomatik olarak başlıyor. Gelen ilk pencerede “Continue” ile devam ediyoruz.

 

 

Sonraki aşamada eğer CD/DVD değil de bir USB belleği kurtarma sürücüsü olarak hazırlamak istiyorsanız menüde, altta göreceğiniz “USB Device” seçeneğini doldurmuş olmamız gerekiyor. Aksi takdirde olduğu gibi bırakıp sadece “Finish” komutunu tıklamamız gerekecek.

Sürücüye yerleştirdiğimiz boş medyanın (boş CD veya DVD) yazdırılması başlıyor. “Rescue Media Successfuly Created” (Kurtarma medyası başarıyla oluşturuldu) yazan pencereyi “OK” ile kapatıyor, yazdırılan medyayı çıkarıyor ve özenle saklıyoruz.

 

Eğer USB bellek opsiyonunu kullanmış iseniz yazdırmaya başlanmadan önce bellekteki diğer tüm bilgilerin silineceği konusunda bir uyarı alacaksınız. Boş (veya silinmesini göze alacağınız) bir USB belleği sadece bu iş için ayırmak ve saklamak durumundasınız. İşlem tamamlandığında bu kez “WindowsPE USB Rescue media successfully created” (…başarıyla oluşturuldu) bilgilendirmesi ile karşılaşacaksınız. “OK” diyor ve kurtarma USB belleğini saklıyoruz.

İmajın Geri Yüklenmesi

İmaj yedeğimizi geri yükleme ihtiyacı duyduğumuzda ilk iş kurtarma medyamızı yerleştiriyor ve bilgisayarımızı bu şekilde açıyoruz. Önce siyah zemin üzerinde beyaz bir yazı ile karşılaşacağız. Bilgisayarı CD / DVD ile açmak istiyorsak klavyeden herhangi bir tuşa basmamız gerektiğini söylüyor. Bu yazı kaybolmadan önce (kısa süre içinde) bir tuşa basarak…

 

 

Macrium Reflect’in menüsü gelinceye kadar bekliyoruz.

(İlk penceredeki şu uyarıyı biz de tekrarlayalım: Bu kurtarma CD’si RAID sistemlerini desteklemiyor)

Yazılımın önceden tanıdığımız ara yüzü ile karşı karşıyayız. İmaj dosyamızın bulunduğu yeri bilgisayara gösterebilmek için üstteki “Browse for an image file…” yazısını tıklıyoruz. Resimde ortada daha küçük görünen pencere açılıyor ve buradan imaj dosyamızın bulunduğu bölümü (bizde “F” idi) tıklıyor ve “Open” komutu ile devam ediyoruz.

 

 

Yeni pencerede o bölümün içini görüyor olacağız. Buradan imaj dosyamızı tıklayarak seçiyor ve tekrar “Open” diyoruz.

Sonraki aşamada bu imajın hangi bölüm için alınmış olduğunu otomatik olarak algılanmış buluyoruz. (Bizde “C”) Bu bölümü tıklayarak seçiyor ve ancak ondan sonra hemen altında görünecek olan “Actions…” komutuna basarak minik bir menüyü çağırıyoruz. Burada ikinci şıkkı, yani “Restore this partition” (Bu bölümü restore et) seçeneğini tıklıyoruz.

 

 

Sonraki pencerede imajımızı açacağımız bölümün kutucukları tıklanmış (dolu) iken “Next” diyoruz.

 

 

Son pencerede bir kez daha yapmakta olduğumuz operasyona ilişkin tüm bilgiler yazılı olarak bize gösteriliyor. Bir hata yapmadan önce son kez kontrol imkanı. Her şey yolunda, bilgiler doğru ise ise “Finish” ile bitiriyoruz.

 

 

Daha doğrusu menülerle işimizi bitirdiğimizi zannederken bir “Confirm overwritten” (Üzerine yazmayı onayla) diyen bir pencere ile karşılaşıyoruz. E kolay değil, bir hata ile değerli bilgilerimizi kendi elimizle uçurabilir ve bundan yazılım firmasını sorumlu tutabiliriz. Birçoğunu tamamen gereksiz bulduğumuz bu kadar çok menü ve işlemin varlığı bu nedenle olsa gerek.

 

 

En nihayet işlem başlatılıyor. Aşağıdaki yeşil çubuklar işlemin hangi aşamasında olduğunu gösteriyor. Bunlar dolup tamamlandığında minik bir pencerede “Restore completed in …” (Yerine koyma işlemi …. Dakikada tamamlandı” raporu ile karşılaşıyoruz. Önce bunu “Okey” ile, ardından bir sonraki pencereyi “Close” ile kapatıyoruz.

Ekranın sol alt köşesindeki kırmızı düğmeyi (Üzerine geldiğinizde “Shutdown WinPE..” ile başlayan açıklamayı görebilirsiniz) tıklayarak tüm bunlardan çıkıyor ve bilgisayarımızın yeniden normal ve eskiye döndürülmüş haliyle açılması sürecini başlatıyoruz. Tabi bunun için de bir onay gerekecek :) (Bu sırada CD’yi çıkarmanızda fayda var)

 

 

Eski tarihli (ama sağlıklı) imajınızı açtıktan sonra şu işlemleri ihmal etmeyin:

İmaj almakta hiçbir risk yoktur ama açmak çok dikkatli olmayı gerektirir.

Unutmayın, imajı açtığınızda, alındığı tarihten sonraki tüm gelişmeler de kaybolacaktır. Sonradan yüklenmiş programlar, yeni ayarlar, güncellemeler vb. İlk yazıda işaret ettiğimiz gibi bunları tekrar yerine koymaya hazır olun. Bir kenara listeleyin ve nasıl yapıldıklarına dair notlar tutun.

İmajı açmadan önce şu 7 maddelik check-list’i mutlaka takip edin:

Masaüstündeki dosya ve klasörler başka bölüme yedeklendi mi ?
Belgelerim içindeki dosyalar…
C’nin altında başka bir yerde yedeklenmemiş klasör veya dosya kaldı mı ?
Mailler
Adres Defteri
İnternet tarayıcınızdaki favoriler listeniz
Oyun save’leriniz.

İlk yazımızdaki önerileri uyguladıysanız (XP içindir) bunların çoğu için kaygılanmanıza da gerek kalmamış demektir.

İmajı açar açmaz başka hiç bir şey yapmadan önce tüm güvenlik programlarınızı (antivirüs, firewall vb) ve internet tarayıcınızı güncelleyin ve yine başka bir işlem yapmadan önce bilgisayarınızı bunlarla taratın. Ortaya ilk çıktıklarında, bu gibi koruyucu programlar tarafından henüz bilinmedikleri için onları aşıp bilgisayarınıza sızmayı başarmış zararlı yazılımlar varsa bile artık güncellenmiş yazılımlar karşısında hemen deşifre edilmiş olacakları için bu defaki taramaya yakalanacaklardır.

Bilgisayarınızdaki bir bileşeni değiştirmiş iseniz (grafik kartı, ses kartı, sabit disk vb) eski bir imaji açtığınızda uykusundan uyandırılmış eski Windows bu duruma şaşıracaktır. Genellikle yeni bir donanım bulunduğu söylenecek ve driver’larını (sürücülerini) yüklemeniz istenecektir. Bunun için de hazırlıklı olun.

En son aldığınız imajı bir kez olsun yeniden açıp denemediğiniz sürece -çalıştığı kanıtlanmış olan- bir öncekini asla silmeyin.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. sedat dedi ki:

    merhaba birşey sormak istiyorum. windows çalışırken yedeklediğimiz imaj dosyasını rescue cd kullanmadan kurmamız mümkünmü?

  2. admin dedi ki:

    Sedat Bey, Macrium Reflect için mümkün değil diye biliyorum. Acronis gibi başka yazılımlarda olabiliyor. Bunun için yazılımlar sabit diskinizden 10 Mb gibi küçük bir kısmını kendilerine “gizli bölüm” olarak ayırıyor ve bilgisayarı oradan başlatıp çalıştırıyorlar. Aslında günümüzde hala CD/DVD’ye ihtiyaç görülmesi iyi bir özellik değil. Biz Macrium Reflect’i Eylül PC Net dergisinde görmüş ve ücretsiz olması dolayısıyla tanıtmak isemiştik ama inceledikçe bu kadar çok menü barındıran başka bir yazılım daha hatırlamadığımızı, bunun da kullanımını acemiler için oldukça zorlaştırdığını belirtmeliyiz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız