Kimya – Dinamik Periyodik Tablo


Kimya eğitiminde en çok başvurulan kaynak “periyodik tablo” için internette birçok interaktif uygulama bulunuyor. Benzerleri arasında Türkçe desteği ile ön plana çıkan Dinamik Periyodik Tablo uygulamasına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tamamen HTML ile kodlanmış olması, Flash içermemesi, ekranlara otomatik ölçeklenmesi nedeniyle farklı platformlarda da internet üzerinden sorunsuz çalışabilecek olan uygulama interaktif özelliği ile de benzerlerinin önüne geçiyor. Sadece tıklamalarda değil, fare ile gezinmelerde de tablo üzerinde birçok bilgilendirici değişimi eş zamanlı takip edebiliyorsunuz.

Elementler için ayrılan kutulardaki bilgi miktarını sağ üstteki seçeneklerden belirleyebiliyorsunuz. Tablonun sol üstünde bulunan sekmeli menüleri kullanarak ulaşabileceğiniz farklı görüntüleme modlarının çoğunda bulunan sürgüyü kullanarak değişik dış etkenlerde (ısı gibi) elementlerin verdikleri tepkiyi anında görebilmeniz mümkün oluyor. Sol üstteki sekmelerden birincisi olan “Vikipedi”nin üzerine gelindiğinde açılan bir menü daha bulunduğuna dikkat ediniz. Buradaki modlardan hangisini seçmiş iseniz elementlere tıkladığınızda karşınıza gelecek bilgilendirmenin farklı kaynaklara bağlanabildiğini göreceksiniz. Bunlar sırasıyla Vikipedia, video içerikler, resimli içerikler ve podcast’ler (önceden kaydedilmiş anlatımlar)

Aşağıdaki İngilizce versiyonunun tanıtım videosundan kullanım ipuçları bulabilirsiniz.

.

.

Dinamik Periyodik Tablo’nun en önemli özelliklerinden biri de sürekli güncel tutulmakta olması.

Üst orta bölümdeki reklam alanını sağ üstündeki çarpı işareti ile kaldırabilirsiniz.

Batı dillerini kullananlar için internet üzerinde her alanda çok güçlü eğitici içerik, uygulama ve yardımcı kaynağın zenginliği karşısında hayıflanmamak, gençlerimizin dil engeli nedeniyle, üstelik hemen ellerinin altındaki bu çağdaş kaynaklardan ne kadar uzakta kaldığını hissetmemek mümkün değil. Mutlaka ama mutlaka MEB, YÖK veya TÜBİTAK bünyesinde bir “Türkçeleştirme, kazandırma, uyarlama” organizasyonunun kurulması gerekiyor. Biz de buradan Dinamik Periyodik Tablo’yu Türkçe’ye kazandıranlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız