“Yeni Office” ve PowerPoint 2013 Yenilikleri


Microsoft, en son sürüm Office 2013 için bu rakamlı isim yerine “Yeni Office” demeyi tercih ediyor olabilir. Preview (ön bakış) sürümü deneme kullanımları için bir süredir indirilebilen yazılım paketi için Microsoft Türkiye Resmi Blogu‘nda Türkçe bir  “İnceleme Rehberi” yayınladı. Bu doküman içinden PowerPoint 2013 ile birlikte gelen geliştirmelerin listelendiği kısmı aşağıda size aktarıyoruz. Aynı linkten dokümanın tamamını indirerek diğer bileşenleri de inceleyebilirsiniz.

 

 

Şık sunumları rahatça ve güvenle tasarlayıp paylaşın

Başkalarıyla kolayca çalışın ve şık sunumlar tasarlayın. Sezgisel tasarım araçları; bir tema ile başlamanızı, farklı tarzlar uygulamanızı, metin ve ortamları hizalamanızı ve hatta özelleştirilmiş simgeler oluşturmanızı kolaylaştırıyor. Birlikte çalışırken, birlikte yazarken ve yorumları yanıtlarken tek bir sürümle çalışarak işleri basitleştirin, tüm önemli görüşmeleri en anlamlı yerlerde tutun. İnternette paylaşmak çok basit: Hedef kitlenizde PowerPoint olmasa bile tarayıcıları üzerinden sunum yapabilirsiniz. Sunum yaparken sahne arkasında kontrol tamamen sizin. Notlarınızı takip edin, istediğiniz slaytlara yaklaşın ve slaytlar arasında kolayca gezinin.

Tasarlayın
Sunumunuza başlamak ve sunumunuzun harika görünmesini sağlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Başlangıç ekranı: Başlarken bile kolaylık ve şıklık sizinle. PowerPoint’i açarken, karşınıza sunumunuzu oluşturmak için kullanabileceğiniz göz alıcı geniş ekran temalardan oluşan bir koleksiyon gelecek.

Hizalama kılavuzları: Geliştirilmiş hizalama kılavuzları; şekilleri, metin kutularını ve diğer grafikler hizaya sokmanızı kolay ve sezgisel hâle getiriyor. Böylece sunumlarınız adeta bir tasarımcı tarafından düzeltilmiş gibi görünüyor.

Akıllı kılavuzlar: Grafiklerinizin nasıl hizalandığını gerçek zamanlı olarak görün ve nesneleri doğru yerlerine sezgisel olarak koyun.

Ana düzey kılavuzları: Belli slaytlar için ana slayt üzerinde sabit kılavuzlar belirleyerek tüm slaytlarda görsel tutarlılığa ulaşın.

Tema seçenekleri: Sunumunuzun görünümünü tek tıklamayla değiştirerek onu eşsiz kılın.

Şekilleri birleştir: Slaytınızdaki iki veya daha fazla şekli seçerek birleştir, parçala, kesiştir ve çıkar komutlarıyla kolayca yeni şekiller oluşturun. Diyagramlarınız ve simgeleriniz için harika yeni şekiller yaratabilirsiniz.

Damlalık: Slaytlarınızın harika görünmesi için tam istediğiniz rengi yakalayın. Üç basit adımda bir başlığın rengini ilgili resimle eşleştirin veya logonuzun doğru rengini kullandığınızdan emin olun.

Çevrimiçi resimler: İnternete bağlıyken PowerPoint’i kullanarak Facebook, Flickr ve diğer servislerdeki çevrimiçi albümlerinizde arama yapabilir; resimlerinizi masaüstünüze, dizüstünüze ve tabletinize kaydetmenize gerek kalmadan doğrudan belgenize ekleyebilirsiniz.

Ortam desteği: Videolar sayesinde sunumlarınızı canlandırın ve çok daha fazla biçim desteğiyle rahata erişin.

Arka Planda Yürüt: Tüm sunumunuz boyunca, istediğiniz slaytlarda müzik veya seslerin çalınmasını sağlayın.

Nesneyi Biçimlendir görev bölmesi: Bu yeni bölme; tüm şekil, resim ve metin tasarımı kararlarını sizin için bir araya getiriyor. Tüm biçimlendirme seçenekleri arasında kolayca gezinin ve etkilerini anında görün.

Veri Düzenini Değiştir: Verilerinizi etkilemeden, çizelgelerinize çabucak ve kolayca ince ayar yapın. Yeni bir sezgisel menüyü kullanarak verileri filtreleyin.

Etkileyin
Hiçbir zahmete katlanmadan kontrolü elinize alın. Slaytlarınıza değil, dinleyicilerinize odaklanın.

Sunucu Görünümü: İkinci bir ekranda (örneğin projektör) sunum yaparken, yeni sahne arkası araçları kontrolü size verir ve dinleyicilerinize odaklanıp onlarla iletişim kurmanızı mümkün kılar.

 

Geliştirilmiş Sunucu Görünümü ile sunumunuzu zahmetsizce kontrol edin.

Slayta yakınlaştır: Dinleyicilerinizin fikirlerinize odaklanmasına yardımcı olun. Belli bir diyagrama, çizelgeye veya grafiğe yakınlaşmak veya uzaklaşmak için tıklamanız yeterli.

Gezinti ızgarası: Slaytlarınızı bir bakışta görebileceğiniz görsel bir ızgarayı kullanarak slaytlar arasında kolayca gezinin: Dinleyicileriniz sadece sunmakta olduğunuz slaytı görecek.

Otomatik genişlet: İkinci bir ekrana bağlandığınızda PowerPoint, Sunucu Görünümü’nü etkinleştirmek ve doğru ekranın kullanıldığından emin olmak için doğru ayarları otomatik olarak uygular.

Ekran değiştir: Sunucu Görünümü büyük ekrana ve sunum da kişisel monitörünüze yansıtılmışsa, tek tıklamayla ayarları tersine çevirip kontrolü ele alabilirsiniz.

Birlikte çalışın
Başkalarıyla gerçek zamanlı olarak sunumlar oluşturup düzenleyin ve kolayca internette paylaşın.

Basitleştirilmiş paylaşım: Çevrimiçi olduğunuzda ve Microsoft Hesabınıza veya kurum veya okul kimliğinize oturum açtığınızda, sunumlarınız varsayılan olarak buluta kaydedilir. Sadece bir bağlantı göndererek paylaşıma ve birlikte çalışmaya başlayabilir, karşı tarafa okuma ve düzenleme izinleri verebilirsiniz. Çevrimiçi paylaşım sayesinde sunumunuzun tek bir sürümünü kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Yorumu yanıtla: İlgili metnin veya grafiğin hemen yanında tartışma başlatın ve yorumları kolayca izleyin. Kimin kime ve ne zaman yanıt verdiğini görebilir, böylece en anlamlı olacakları yerde işe yarar tartışmalar yapabilirsiniz.

Yorumlar bölmesi: Yeni yorumlar bölmesi, bir slayttaki tüm yorumları ve yazışmaları gözden geçirmeyi kolaylaştırır.

PowerPoint Web Uygulaması ile Birlikte Geliştirme: Birlikte geliştirme, PowerPoint Web Uygulaması’na geliyor. İnternete bağlıyken, aynı sunum üzerinde ekibinizle birlikte masaüstünden veya SkyDrive’daki ücretsiz PowerPoint Web Uygulaması’ndan çalışabilirsiniz.

Okumaya Devam Et: PowerPoint, bir sunumdaki son konumunuzu otomatik olarak işaretler. Bir sunumu tekrar açtığınızda, SkyDrive’da oturum açtıysanız farklı bir cihazda olsanız bile, tam kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Çevrimiçi Sunum: PowerPoint sahibi olmasalar bile, sunumunuzu herkesle paylaşabilirsiniz. Onlara gönderdiğiniz bağlantıyı tarayıcılarında açtıklarında, siz kendi ekranınızdaki sunumda ilerledikçe onlar da izleyebilirler.

 

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız