3 Boyutlu Model Görüntüleme ve Paylaşım Servisi / 3DFile.io


Bir çok insan hergün 3 boyutlu (3D) dosyalar ile çalışmak zorunda. Fakat çalışmalarını başkalarına göstermek, paylaşmak istediklerinde alıcıların bunları görüntüleyebilecekleri uygun yazılımlara sahip olup olmadıklarıyla başlayan daha birçok güçlük yaşanıyor.

3Dfile.io son derece basit bir şekilde 3D dosyalar veya DWG çizimlerin yine 3 boyutlu görünümleriyle izlenme ve paylaşılmasını sağlayan bir servis. Yeni internet teknolojisi WebGL platformu için iyi bir örnek oluşturan açık kaynak kodlu uygulamanın henüz “Beta” (son halinden bir önceki aşamada) olduğunu belirtelim.

Geniş Format Desteği

Stl, ply, obj, 3ds, sldprt, sldasm, prt, catpart, igs, iges, stp, step, x_t, x_b, sat, 3dxml, cgr, model, session, dlv, exp, mf1, arc, unv, jt, xmt, xmt_txt, par, pwd, psm, neu, xas, xpr, ipt, ifc, prc, u3d, dwg, dxf ve daha birçok üç boyutlu dosya formatı için bu servisi kullanabilirsiniz.

Uygulama

Görüntülemek veya başkalarıyla paylaşmak istediğiniz bunlar gibi üç boyutlu görsel dosyalarınız varsa basitçe bilgisayarınızdaki yerinden fare ile sürükleyerek sitedeki “Drop 3D model or DWG drawings here” yazan bölgeye bırakıyorsunuz.

 

 

Kısa süren bir işleme süreci ardından size şu opsiyonların sunulduğu pencere açılıyor.

 

 

http:/” ile başlayan satırı kopyalayarak internet tarayıcınızın (IE, Firefox, Chrome vb) adres satırına yapıştırıp “Enter”a bastığınızda (veya doğruca “Open the link” komutuna tıkladığınızda) o nesneyi üç boyutlu haliyle görüntüleyebiliyor, farenizle tutup çevirerek farklı açılardan izleyebiliyorsunuz.

“Email” tuşunu kullanarak bu linki istediğiniz birine gönderebilir; “Embed” tuşuyla edineceğiniz kodu sitenize yapıştırarak orada görüntülenmesini sağlayabilir; “Facebook” veya “Twitter” tuşlarıyla bu platformlarda paylaşabilirsiniz.

Aşağıdaki örneklerde farenin imleci ile modeli tutarak her yönde çevirebildiğinizi göreceksiniz.

 

.

.

Sol üstteki “Full window” komutunu tıkladığınızda objeyi dana ayrıntılı incelemenizi mümkün kılan geniş ekran moduna geçiyorsunuz. Sol üstteki komutlar modelin özellikleriyle bağlantılı olarak değişiklikler gösterebiliyor. İkinci örnekteki komutların açıklamaları aşağıdaki gibi

 

 

3D Distance (3 Boyut mesafe) model üzerinde tıklayacağınız iki nokta arası mesafe ölçümü
Normal Distance (Normal Mesafe)
Angle (Açı) tıklayacağınız üç nokta ile oluşturacağınız açının değeri
Hide Part (Parçaları gizle) Tıklayacağınız parçalar görüntüden kaldırılacaktır
Show All Parts (Tüm Parçaları Göster)
Share (Paylaşım) Bu komutla açılan menüden farklı yöntemlerle paylaşım için gerekli linkler sunuluyor.
FAQ (Sık Sorulan Sorular)
Feedback (Görüşünüzü buradan bildirebilirsiniz)
Turuncu cepheli kutular : Modelin belli cephelerden görünümlerine hızlı geçiş (Reset ayarları sıfırlayarak başlangıca dön)
Bounding Box : Modelin kutu formunda sınırlar içine alınması
Transparency (Şeffaflık) Yandaki sürgüyü kullanın
Light Intensity : (Işık şiddeti) Yandaki sürgüyü kullanın
Bleach : (Beyazlatıcı) Yandaki sürgüyü kullanın
Display : (Görüntü modu) Yandaki açılır menüden bir mod seçin
Explode Part (Modeli parçalarına ayır) Yandaki sürgüyü kullanın
Fare Tuşları :
Rotate : Çevir (Sol tık ile tutarak)
Zoom : Yakınlaştır – Uzaklaştır (Fare çarkını çevirerek)
Pan : Konumunu değiştir (Yatay sürükle) (Sağ tık ile tutarak)

.

Kullanım Alanları

Ürün veya yapı tasarımcılarının çalışmalarının son halini uzaktaki müşterilerine hızlıca gösterebilmeleri, bir forumda paylaşabilmeleri, tüm satıcılar için ürünlerini sitelerinde üç boyutlu sergileyebilmeleri için çok elverişli bir uygulama.

Eğitim alanına gelince, bir nesneyi sınıfta üç boyutlu incelemek istediğinizde eğer destekleyen yazılım sistemde yüklü değilse (ki, muhtemelen olmayacaktır) bu sorunu internet üzerinden aşmanız artık mümkün demektir.

.

Kısıtlamalar

Henüz “Beta” aşamasındaki uygulamanın bazı kısıtlamaları olsa da amatör destekçilerinin de katkılarıyla açık kaynaklı yazılımların bu tür eksiklerini kısa sürelerde telafi edebildiklerini hatırda tutmak gerekir.

Paylaşımların sadece WebGL desteği sunan Chrome ve FireFox tarayıcılarında görülebileceği belirtiliyor. WebGL opsiyonunu açmanız halinde Safari de bunlara eklenebiliyor. Çok yakında bu özelliğin tüm tarayıcılar için bir standart olacağını da belitelim.

Modeller için renk veya kaplama desteği şimdilik az sayıdaki format için mümkün.

Gönderilecek dosyaların en fazla 10 MB boyutunda olmaları ve bir defada en çok 10 dosya gönderilmesi isteniyor. (Daha az kısıtlama için TeamPlatform.com öneriliyor)

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız