Ücretsiz Elektronik Devre Şeması Tasarım / Görselleştirme Programları


Teknik okul veya işletmelerde eğitmenlik yapanlarımız için içeriklerini görselleştirmede kullanabileceklerini düşündüğümüz üç adet ücretsiz tasarım programını “duyurmakla” yetineceğiz. Ne yazık ki, ihtisas gerektirdiği için kullanımları konusuna girmeyi düşünmedik ama konuyla ilgilenenler kısa sürede bu aşamayı geçeceklerdir zaten.

.

Circuit Diagram Maker

Adından da anlaşılacağı üzere elektronik devre şemaları çizme yazılımı ve ücretsiz sunuluyor. Elektronik komponentler için (Wire, Resistor, Push Switch, Diode, NPP Transistor, Voltmeter, Inductor, Light dependent resistor, Loudspeaker, Meter, Microcontroller, Microphone, Seg Display, Supply, Switch (push, toggle, push-to-break, changeover), Thermistor, Transformer ve fazlası) hazır sembol kütüphanesiyle birlikte geliyor.

Çalışmalarınızın çıktılarını PNG ve SVG formatlarında alabiliyorsunuz.

 

 

Web sitesi
İndirme linki (download)
Kaynak

.

FidoCadJ

Sade arayüzüyle öğrenmesi ve kullanımı kolay bir elektrik – elektronik devre şemaları çizim programı. PCBs üzerine basit hazır şekil çizim komutları, katman desteği, zengin sembol kütüphanesi, bir çok formatta (PDF, JPJ, PNG, EPS, SVG, PGF veCadSoft Eagle SCR)çıktı alabilme imkanı sunan ücretsiz yazılımın MacOSX, Linux ve Windows için versiyonları bulunuyor.

 

 

Web sitesi ve indirme
Kaynak

.

StripMagic

Paralel bağlantılı (stripboard) devre şemaları için uygun ücretsiz bir tasarım – çizim programı

Kurulum aşamasında önce “start.jnlp” isimli küçük bir dosyayı bilgisayarınıza indirip çalıştırın. (Bu esnada (eğer önceden bilgisayarınızda yüklü değilse) Jawa Web Start isimli platformun da beraberinde indirilmesi gerekebilir.

 

 

Kablo renklerini seçebileceğiniz programda aşağıdaki bileşenler şemaya eklenebiliyor.

Jumpers
Trace Out
Resistor
Capacitor
Electrolyte
Diodes
Light Emitting Diodes
Transistors
DIL IC’s
Text
Wires
Trimmers
Potentiometers
Switches
Jacks

DIYLC v1 ve LTSpice tipi dosyalar destekleniyor. Hazır dosyaları dışarıdan çağırabilirsiniz.

Beta aşamasındaki yazılımın henüz resmi bir sitesi görünmüyor.  Bu forumdan bilgi alabilir ve şu bağlantıdan indirebilirsiniz.
Kaynak

Konudan anlayanların yorumlarını özellikle bekliyoruz.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız