Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 8 / Video Üzerine Materyal Eklemek, Animasyon Çizimler Yapmak


Bölümler
.
Video Montaj / Corel Video Studio Pro X5 Kullanımı -1 / Yeni Sürümü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 2 / Arayüzü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 3 / Kesme – Birleştirme
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 4 / Video, Logo Bindirmek, Blue Box Tekniği
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 5 / Hız, Ses, Renk Ayarları, Çevirmek, Geri Oynatım, Fotoğraf Almak, Sahneleri Ayırmak
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 6 / Text (Yazılar)
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 7 / Efektler
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 8 / Videolar Üzerine Materyal Eklemek Animasyon Çizimler Yapmak
.
Raf‘ımızın yanındaki sütun dizilimli sekmelerden çiçek sembollü ‘Graphic’i seçelim
Yukarıdaki açılır menümüz şimdi dört alt başlık içeriyor:

 

 

Color’ ile filminizin istediğiniz bölümlerine renk maskeleri uygulayabilir, örneğin istemediğiniz bölümleri kapatabilirsiniz. Uygulaması tıpkı iki video üst üste kullandığımız yöntemdeki gibi.

Object‘ altında clip-art benzeri zeminsiz objeler göreceksiniz. Kendiniz de istediğiniz kadar resim ekleyebilir, bunlarla örneğin, aklına bir fikir gelmiş kişinin başının üzerinde bir ampul görünmesini sağlayabilirsiniz.

Frame’ altında filminizi onların içinde oynatabileceğiniz çerçeveler bulunuyor. Hepsi şık, bazıları altyazılar için özellikle elverişli. (“png” formatındaki bu resimlerin bazı bölümleri şeffaf hale getirilebiliyor. Aynı formatta siz de dilediğiniz resimleri rafa çağırabilir ve videolarınızda kullanabilirsiniz)

Bu gün asıl ilgilenmek istediğimiz başlık ‘Flash Animation

Bu seçeneği tıkladığınızda rafta önceden yerleştirilmiş bir çok swf (Flash) dosyaları bulacaksınız. Buraya kendi Flash dosyalarınızı da çağırabilir ve kullanabilirsiniz. Sunum örneklerinde daha önce kullandığımız ve nasıl yapıldıklarını da öğrendiğimiz bazı Flash dosyalarını hatırlayın. Hareketli küpümüz veya dönen logo-yazımız gibi.

 

 

 

Bunları önce rafa çağırabilir, sonra overlay şeridine sürükleyerek filmin üzerinde hareketli logolar veya ihtiyaç olan her türlü hareketli obje olarak kullanabilirsiniz. Genellikle filminizin uzunluğuna göre bu animasyonlar kısa kalacaktır. Film boyunca görünmesini istiyorsanız tutup sündüremeyeceksiniz. O takdirde aynı objeyi raftan defalarca (peşpeşe gelecek şekilde) overlay şeridine sürüklemek ve en sonuncudaki taşan bölümü de daraltarak filme uydurmak zorunda kalabilirsiniz.

Uygulandıklarında gerçekten çok şık duruyor ve videoya bambaşka, profesyonel bir hava katıyorlar.

Aynı anda birden fazla obje kullanmak da mümkün. Overlay şeridi sayısını X5’te 20′ye kadar çıkarabiliyorsunuz. Biz üç kanal kullandık. (Tezgahta altta duran, filmde üstte görünüyor) Komyonlu filmimizin üzerine önce bir çerçeve getirdik. (Çerçevelerde ayrıca bir ayarlama yapmaya gerek kalmadan film doğruca ortasından görünür oluyor)

 

 

Bunun üzerine dönen yazımızı, onun da üzerine, yazının ortasına gelecek şekilde dönen bir dünya yerleştirdik. Gerektiğinde bunların zeminlerini yok etmeyi daha önce görmüştük. Corel VideoStudio’nun tüm bu yetenekleri özellikle eğitim videoları için çok uygun kompozisyonlar oluşturmayı mümkün kılıyor.

Burada ana film şeridine bir sinema salonu resmi yaydık (Bu şeride resim yerleştirmek de mümkün) Perdenin olduğu bölgeye –aynı perspektifle- kendi videomuzu yerleştirdik. Seyirciler bizim filmimizi izler gibi görünüyorlar. Aslında resim yerine bir sinema salonunun bu şekilde çekilmiş filmini de kullanabilir, canlı ışıklar ve hareket eden seyircilerle daha fazla gerçekçilik sağlayabilirdik. (Bu takdirde kameranın hareket etmediği bir çekim bulmamız gerekecekti)

 

 

Perpektif (bakış açısı) ayarlarını yapmak kolay. Bu parça tezgahın üzerinde “seçili” haldeyken player’da görünmeye başlayan çerçevesinin yeşil renkli tutamaçlarını kullanmak yeterli.

 

 

Corel VideoStudio Pro X5′te eğlenceli bir oyuncağımız daha var. ‘Painting Creator’ yani “çizim oluşturucu”. Bu araçla filminizin üzerine kalemle çizer gibi şekiller çizebilir, filmde dikkat çekmek istediğiniz bir şeyleri daire içine alabilir. Harita görüntüsü üzerinde oklarla yönler gösterebilir, insan yüzlerine komiklikler yapabilir, çiziminiz güçlüyse işi animasyonlara kadar götürebilirsiniz. (Televizyon programı Wipeout’taki çizimleri hatırlayın) Eğitim filmleri oluştururken zaman zaman işimize yarayacak bir özellik.

 

 

Üst menüden ‘Tools / Painting Creator’ komutu veriyoruz.

 

 

Ve karşımıza yepyeni bir pencereyle Painting Creator geliyor. (Dilerseniz tam ekran yapabilirsiniz)
Sağ sütunda dizili hazır örnekleri (galeri) tek tıkladıktan sonra hemen üstlerindeki oynat (play) tuşu ile izleyip fikir alabilirsiniz.

 

 

Hemen menüleri tanımaya başlayalım:

Buradaki sürgülerle çizgi kalınlığını ayarlayabiliyor, isterseniz de ayarınızı kilitleyebiliyorsunuz.

 

 

Burada değişik çizim araçları ve kalem uçları var. Hepsini tek tek deneyin. Tek tık ile seçtikten sonra ortadaki beyaz boşlukta farenin sol tuşu ile çizimler yapın. Farenin sağ tuşu ile –yine aynı desen ile- bu kez silebildiğinizi göreceksiniz. (Bu da zaman zaman işe yarayabilir. Başlangıçta tamamen renk veya desenle kaplı bir filmi giderek silinip genişleyen bir aralıktan görmeye başlayabiliriz)

 

 

En soldaki düğme ile deneme tahtasındaki tüm işlemlerinizi tek hareketle silerek tahtayı boşaltabilirsiniz. Onun yanında görüntüyü büyütme ve küçültme düğmeleri bulunuyor. Yanındaki 1:1 işareti ile orijinal boyuta geri dönüyorsunuz.

 

 

Çiçekli düğme ile size kopya çekme imkanı da veriliyor. Hem de üç ayrı seçenekle… Aşağıdaki pencerede ilk satırın dairesini doldurursanız sadece tek renkli sade bir arka planınız olacaktır. Eğer ortadaki satırın dairesini doldurursanız o an player’da görünmekte olan donmuş kare arka plana yerleştirilecek ve onun üzerinde hizalayarak çalışabileceksiniz. Eğer isterseniz dışarıdan çok farklı bir arka plan resmi de çağırabilir, onun üzerinde çalışabilirsiniz. Bunun için son satırı seçmeniz gerekiyor. Örneğin bir harita çızmek istiyorsanız o haritayı çağırıp, üzerinden giderek kopya çekebilirsiniz. Çalışırken kullandığınız bu arka planlar videonun kendisinde görünmeyecek elbette. Sadece sizin çiziminiz görünecek. Yukarıdaki resimde en sonda görünen sürgü ile bu kopya resmin şeffaflığını artırıp azaltabilirsiniz.

 

 

Sıradaki (beyaz, yuvarlak işaretli düğme) kaleminizin boya değil de, bir desen (Texture ) bırakarak ilerlemesini sağlıyor. Bitişiğindeki siyah üçgeni tıkladığınızda bu desenlerin bir kısmını resim görebiliyoruz. Hiç birini seçmeyecekseniz tekrar bu işarete dönmelisiniz.

 

 

 

Baştaki siyah kare çizginizin rengini belirleyebileceğiniz renk paletini açıyor. Aynı işi çok renkli şeritte bir yere tıklayarak veya onun bitişindeki damlalığı alıp çevredeki beğendiğiniz bir rengi tıklayarak da yapabilirsiniz.

 

 

Damlalığın yanında silgi var. Onun yanındaki tanıdık oklarla da işlemlerinizi geriye veya tekrar ileriye alabilirsiniz.

Gelelim asıl önemli komuta…

 

 

Tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan ve bir iki denemeyle elinizi alıştırdıktan sonra ‘Start recording’ düğmesine basıyor, resminizi çiziyor ve ardından aynı düğmeye basarak sonlandırıyorsunuz. Çizim animasyonunuz rafta diğerlerinin altında yerini alıyor. Beğendiyseniz alttaki ‘OK’e basarak bunu bir kalıp halinde saklayıp istediğiniz zaman kullanıyorsunuz. Bu galerideki bir animasyonu silmek için üzerinde çarpı işareti olan sayfa figürlü düğmeyi (Del) veya doğrudan klavyenizden ‘Del’ tuşunu kullanabilirsiniz.

En sondaki saat sembolü taşıyan düğme ile bu animasyonunuzun ne kadarlık bir süreye yayılmasını istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. Bu düğmeye bastığınızda gelen pencereye saniye cinsinden istediğiniz değeri girmeniz yeterli. Süreyi uzattıkça animasyon daha yavaşlayacaktır.

 

 

En altta, soldaki iki düğmeden birincisi, değiştirmediğiniz sürece tüm animasyonlarınız için geçerli olacak (default) ayarları yapmanızı sağlıyor. Sağındaki düğme ile çiziminizin bir animasyon mu yoksa sadece bir resim olarak mı saklanacağına karar verebiliyorsunuz.

 

 

Tabi, bu tür çizimler için özel kalemiyle bir tablet PC veya normal bilgisayarlar için bir çizim tableti (graphic tablet) aparatı ya da notebooklar için özel çizim kalemine sahip olmak avantaj yaratacaktır.

 

 

Sırada video montaj dünyasının yeni oyuncağı interaktif HTML5 videoları oluşturmak var.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

36 Comments

 1. Nazim dedi ki:

  insallah indire bilirim

 2. admin dedi ki:

  Takıldığınız bir yer olursa danışmaktan çekinmeyin. Yalnız bayağı yüklü bir dosya uzun zaman alabilir.

 3. bahattin dedi ki:

  Ekran görüntüsünü video olarak kaydetme nasıl yapılır anlatmamışsınız herhalde(gözümden kaçtıysa affola)

  anlatım güzel olmuş teşekkürler..

 4. murat dedi ki:

  öncelikle admine teşekkür ediyorum.çok güzel anlatmış.ben ultimate X5 versiyonunu kullanıyorum.program 1.42GB yer kaplıyor.prodad ve new blue ortalama 700 MB.boyutlar gözünüzü korkutmasın.program hiçbir kasma yapmıyor.herşeyi hızlı şekilde yapıyorsunuz.lisans kaydı yaptırdıktan sora hediye olarak new blue paketi hediye ediliyor.

 5. hakan dedi ki:

  harikasınız mükemmel bir anlatım olmuş ellerinize sağlık

 6. admin dedi ki:

  Teşekkürler.

 7. ahmet harmanda dedi ki:

  Çicek bölümüne tıkladığımda flas animation bölümünde ücretsiz olarak indirdiğim programda iki figür var taç ve filim efektleri bunları çoğaltmak için nerelerden yardım alırım ?

 8. admin dedi ki:

  Ahmet Bey, uzantısı “swf” (flash) olan her türlü dosyayı dışarıdan bu bölüme çağırabilir, sonra onları videolarınızda bir katman (bindirme) olarak kullanabilirsiniz. Yukarıda aynı yerin hemen sağ bitişiğindeki “Add” düğmesini kullanarak açacağınız pencerede bilgisayarınızın içini görebilir, oradan bu dosyaları çift tıklayarak programın içine getirebilirsiniz.

 9. forumcu dedi ki:

  adminim bize elinizde varsa bu uzantılı dosyaların linkini verebilirmisiniz.

  teşekkürler

 10. admin dedi ki:

  Şuradakiler olabilir mesela
  http://www.anniemation.com/clip_art/swf/flash_clip_art.html

  Burada da var
  http://classroomclipart.com/clipart/Animations.htm
  (indirirken Flash Animation seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun)

 11. tahsin dedi ki:

  merhaba.

  corel videostudio pro x5 de projeyi hazırlarken bir sorun gözükmüyor ancak avi veya mpeg formata dönüştürdükten sonra izlediğimde video içine yerleştirmiş olduğum resimler kaymış oluyor, yerleştirdiğim alandan daha farklı yerde görünüyor. bilginiz varmıdır acaba neden oluyor.

  teşekkürler

 12. admin dedi ki:

  Tahsin Bey, bu genellikle 16:9 veya 4:3 ekran oranlarını seçerken olur. Her ikisin de bir deneyin. Hangisi sorun çıkarmıyorsa onu kullanın.

 13. tahsin dedi ki:

  16.9 da biraz yavaş kaydediyor ama sorun çözüldü. hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

 14. gunes tan dedi ki:

  Merhaba admin , crack varmı pekı bu dosyanın:)

 15. admin dedi ki:

  Maalesef!

 16. eren dedi ki:

  merhaba admin örnegin 3D max ta oluşturduğuz bir karakteri (örneğin robot) bunu videonun herhangi bir sahnesine nasıl orijinalmış gibi koyabiliriz acil yardım lütfen

 17. admin dedi ki:

  Eren Bey, 3D Max’te oluşturduğunuz karakteri zeminsiz veya yeşil-mavi gibi tek renk zeminli haliyle video olarak kaydeder ve bunu VideoStudio’ya çağırırsanız, burada arka plan rengini anlattığımız şekilde
  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/25/video-montaj-corel-video-studio-pro-x5-kullanimi-4-video-logo-bindirmek-blue-box-teknigi/
  kaybedebilir ve bir başka video veya fon üzerinde oynamasını sağlayabilirsiniz.

 18. Berrak dedi ki:

  merhaba. corel’de video oluşturdum. aslında çok güzel bir program ama dönüştürme de sıkıntı yaşadım. wmv 1080 olarak dönüştürmem gerekliydi ama ses ve görüntü kayarak çeviriyor. görüntü sonradan gelmeye başladı bi kaç saniye bile olsa çok rahatsız edici oluyor. bunu nasıl çözebilirim . çok acil yardım lütfen

 19. admin dedi ki:

  Merhaba. Aslında programın tüm ayrıntılarını biz de bilemiyoruz, belki çok daha pratik bir yolu vardır ama aynı sorun benim başıma gelseydi sanırım önce videonun sesini ayırır (tezgahtayken sağ tıklayıp “Split audio” komutu ile) sonra bunları kaydırarak yeniden eşitlemeyi düşünürdüm.

 20. Burak dedi ki:

  bu programla bir videonun üstüne bir video daha ekleyebilirmiyiz sonucunda iki video aynı anda çalışıp iki videonun sesini tek bir seste birleştirmek istiyorum bunu bu programla yapabilirmiyim ve yapılıyorsa nasıl?anlatabilirmisiniz?

 21. admin dedi ki:

  Burak Bey, o konular şu bölümde ağırlıklı olarak incelenmiş http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/25/video-montaj-corel-video-studio-pro-x5-kullanimi-4-video-logo-bindirmek-blue-box-teknigi/ Onlarca videoyu üst üste bindirebilirsiniz. Hepsinin sesi aynı anda duyulacaktır. Bazılarını sessiz hale getirmek isterseniz, bulunduğu şeridi sağ tıklayıp “split audio” komutuna basın. O anda o videonun sesi aşağıdaki ses yollarından birine ayrılmış olarak getirilecektir. Bunu tıklayıp seçtikten sonra DEL tuşu ile silerseniz de o videoyu sessiz hale getirmiş olursunuz.

 22. Serdar dedi ki:

  programı indirdim kuruyorum fakat kurulum işleminde %99′ da kalıyor….

 23. admin dedi ki:

  Bu soruna uzaktan birşeyler söyleyebilmek zor Serdar Bey. Program bitime yakın merkezine bir durum bilgisi göndermek ihtiacında ama güvenlik ayarlarınız nedeniyle internete çıkamıyor olabilir mi? En doğrusu “Corel videostudio installation problem” gibi bir ibare ile internette bir arama yapmak.

 24. hasan dedi ki:

  Merhaba,
  video cekim sirasinda istenmeyen sesler, muzikler nasil silinie.
  saygilarimlan.

 25. admin dedi ki:

  Hasan Bey, işte o çok zor bir iş. Ses kaydının içinden istenmeyen sesleri ayıklayan bir uygulama doğrusu bilemiyorum. Eğer eğitim türü bir video söz konusu ise ben sizin yerinizde olsaydım asıl sesi silip yeniden seslendirmeyi düşünürdüm.

 26. RAŞİT ÖĞÜT dedi ki:

  COREL VİDEO PRO X5 İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ EĞİTİCİ ÇALIŞMANIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
  COREL VİDEO PRO X7 KULLANIYORUM.BUNUNLA İLGİLİ EĞİTİCİ ÇALIŞMANIZ VAR İSE PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ.
  TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM…

 27. admin dedi ki:

  Raşit Bey, Merhaba. İlginiz için teşekkürler. Aslında bizim eski sürümler için aktardığımız her açıklama yeni sürümler için de geçerliğini koruyor. Çok köklü değişiklik olmadıkça aynı şeyleri tekrarlamak elzem değil. X7 sürümü ile gelen bir iki yeni özelliği açıklamak istiyoruz ama bir türlü başına oturma fırsatı bulamıyoruz. Bunlardan en önemlisi aslında amatör kullanıcılar için çok da gerekli olmayan bir özellik. Bir video bölümündeki belli bir noktayı işaretlediğinizde program o noktayı (gözden çıkıncaya dek) sizin için takip ediyor ve siz o bölgeyi hareket halinde bile olsa bulanıklaştırabiliyor veya o hareketli noktaya yazılı bir açıklama ekleyebiliyor veya televizyonlarımızda çokça gördüğümüz üzere daire içine alabiliyor veya örneğin bir insanın yüzünü bir başkasıyla değiştirebiliyorsunuz. Tüm bunları ve akla gelebilecek daha bir çok “numarayı” yapabilmek için yazılımın hedef noktayı mimleyebilme özelliğine ihtiyaç var ve bu özellik yeni sürümle Corel Video Studio’ya da gelmiş görünüyor. Bunun dışındaki yenilikler ise daha yüksek çözünürlüklere verilen destek, grafik kartının gücünden daha fazla yararlanma gibi kullanımdan ziyade teknik rahatlamalardan ibaret. X5 sürümü için yazılan makale serisini incelediğinizde hala çok işe yaradığını göreceksiniz. Yeni makaleler içinse doğrusu tarih vermek istemiyoruz. Belki 8’inci sürümü beklemek yazacak daha fazla konu çıkması ihtimaline karşı daha akıllıca olabilir. – Saygılar.

 28. Kamil dedi ki:

  bir video üzerindeki belli yerlere yuvarlak çizip numaralandırmak istiyorum. Ama 3 saattir uğraşıyorum, net bir açıklama bulamadım. Video nasıl yükleniyor, üzerine daire nasıl çiziliyor, nasıl numara veriliyor. Bu kadar basit bir iş için saatlerim geçti ama basitçe bir bilgi yok. Bilmeyen birine öğretecek şekilde sade bilgi verilse daha iyi olurdu. Yinede teşekkürler.

 29. admin dedi ki:

  Kamil Bey, Merhaba.
  İçi rakamlı yuvarlağı dışarıda bir resim olarak (tercihen zeminsiz PNG formatında) hazırlayıp ikinci sıradaki video yoluna sürükleyin. Ekrandaki halini burada büyütüp küçültebilir veya belli bir bölgeye taşıyabilirsiniz Veya, en az bir rengi sonradan da yok edebileceğimizi hesaplarsak zemini şeffaf olmayan ama tek bir renkte düzenlenmiş bir resim de olabilir. Ayrıntılar makalede var. Bir deneyin ve takılırsanız nerede takıldığınızı sorun. (Video nasıl yükleniyor demişsiniz. O konu önceki bölümlerde işlenmişti. Yazı serisinin tüm bölümlerini şöyle bir gözden geçirin isterseniz)

 30. meraklıdeniz dedi ki:

  Merhaba, ben bir macbook kullanıcısıyım. Eğlence amaçlı yapmak istediğim bir şeyler var fakat soracak kimseyi bulamadım.
  1- Videolar üzerine resim çizmek istiyorum.
  2- Arkalarına değişik arayüzler yapmak istiyorum. Örneğin https://www.youtube.com/watch?v=m9ZEH8nObCo ( İmovie da kayıtlı arayüzler var ama ben bunların yapım aşamasını merak ediyorum.)
  3- https://www.youtube.com/watch?v=f8ZVqmrKoOU. Eşyaları yer değiştirmek, büyütmek küçültmek , videodaki bir nesneyi öne arkaya atmak, flulaştırmak vb şeyler.
  4- https://www.youtube.com/watch?v=s655INbIeSk Mesela Beyaz Showın jeneriğinde yapılan gibi bir videoya başka birini ekleme, kafa değiştirme vb. Tabi o kadar profesyonel olmasına gerek yok.
  Ben bunları nerede yapabileceğimi bilmiyorum. İnternetten program yüklemekten usandım, bilsem hangi program ya da programların işime yarayacağını vakit kaybım olmayacak. Macbook için hangi program/ları kullanmalıyım ? Hepsi çok emek isteyen şeyler farkındayım ama basitçe yapsam bile yetecek şimdilik. Bu Corel başlangıç için güzel görünüyor fakat malesef yalnızca windows için. Macbooka windows mu yüklesem :/ Cevap verirseniz çok sevineceğim ya da beni yönlendirebileceğiniz birileri, adres, site … Çok konuştum :D Şimdiden teşekkürler.

 31. admin dedi ki:

  Merhaba. Doğrusu sizin Windows ile olan mesafeniz kadar biz de maalesef MAC ortamı ve yazılımlarına yabancıyız. Belki bizden daha iyi bilen arkadaşlar çıkıp cevaplandırabilir. Diğer taraftan Corel son sürümü bu işleri yapabiliyor görünüyor. Henüz biz de inceleyip nasıl yapıldığına dair bir rehber oluşturamadık bir türlü ama yakınlarda o makalemiz de yayınlanacaktır. Doğrusu incelemeden Beyaz Show benzeri programlardaki efektlere ne kadar yaklaşıldığını bilemiyoruz. Onlar kuşkusuz en pahalı ve profesyonel özelliklerle donatılmış yazılımları kullanıyorlardır. Yine de yeterince sabırlı ve becerikli kullanıcılar eldeki daha kısıtlı imkanlarla da profesyonellere taş çıkarabiliyorlar.

 32. mehmet emir dedi ki:

  yaptığımız video nasıl diske CD ye yada DVD ye farkı bir cihaza yazılıp atılabilir biliyormusun bir doğum günü için çok acil lazım

 33. admin dedi ki:

  Hasan Bey, Merhaba. Bu işlemi merkezi yerlerdeki fotoğrafçılar 1 günde yapıyorlar diye biliyorum. Sorun yaşamazsınız.

 34. ali baykal dedi ki:

  corel video studyo x9 kullanıyorum paneldeki çalışma ekranım çok küçüldü herhalde yanlış bir yere tıkladım yardım rica edecektim

 35. admin dedi ki:

  Merhaba. Arayüzdeki her bölümün aslında görünmeyen kendi sınırları vardır ve bunları fare ile tutup, istediğiniz büyüklükte farklı yönlerde sürükleme yaparak büyüklüklerini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Fareyi sınır olacağını tahmin ettiğiniz bölgede biraz gezdirin. Ok işaretinin farklı bir şekil aldığı yer o sınır hattı olacaktır.

  Veya “Settingis / Preferences / UI Layout” yolunu takip ederek ulaşacağınız menüde en baştaki “Default” seçeneğini tıklayarak da ilk haline getirebiliyorsunuz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız