Corel VideoStudio X5 Kullanımı – 5 / Hız, Ses, Renk Ayarları, Çevirmek, Geri Oynatım, Fotoğraf Almak, Sahneleri Ayırmak


Bölümler
.
Video Montaj / Corel Video Studio Pro X5 Kullanımı -1 / Yeni Sürümü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 2 / Arayüzü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 3 / Kesme – Birleştirme
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 4 / Video, Logo Bindirmek, Blue Box Tekniği
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 5 / Hız, Ses, Renk Ayarları, Çevirmek, Geri Oynatım, Fotoğraf Almak, Sahneleri Ayırmak
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 6 / Text (Yazılar)
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 7 / Efektler
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 8 / Videolar Üzerine Materyal Eklemek Animasyon Çizimler Yapmak
.

Tezgaha bir video sürükleyin ve üzerini çift tıklayın. Bizim “alet çantası” adını verdiğimiz bölüm ortaya çıkacaktır. Bildiğiniz gibi buraya “Options” yazılı mavi düğmeyle de ulaşabiliyoruz.  Bu bölümün daha önce “Attribute” sekmesindeki komutları görmüştük. Bu yazıda sıra “Video” sekmesindeki komutlarda. Burada video montaj konusuyla ilgilenmek isteyen herkes için kullanmaktan keyif alacakları eğlenceli işler gizli.

 

 

Sol üstteki zaman ayarı aslında player altındaki ile aynı. (Biz fazladan bir fonksiyon göremedik)

Ses Seviyesini Ayarlamak

Hoparlör simgesi ile başlayan satırda ses ayar komutları bulunuyor. Kayıttaki ses seviyesini buradaki araçlarla (rakam girerek veya aşağı – yukarı oklarıyla ayarlayarak veya aşağı bakan okun göstereceği sürgüyü kullanarak) azaltabilir, 500 değerine kadar yükseltebilir, çarpılı hoparlör simgesi ile tamamen kapatabilir, üçgenleri kullanıp yükselerek gelmesini veya azalarak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Filmi Yan ve Ters Çevirmek

Resimde görülen oklar yönünde filmin yönünü her defasında 90 derece olmak üzere değiştirebilirsiniz. Ters çevirmek için iki kez basmak yeterli.

 

 

Renk Ayarı

Bu düğmeye bastığnızda…

 

 

… videonun renk ayarlarıyla oynayabileceğimiz şu pencere geliyor. Burası daha çok konuyla profesyonelce ilgilenenlerin kullanacağı ayarlar. Sağ bölümdeki sürgüleri ileri geri oynatarak sonucu izleyin. Sağ alttaki geri dönüş okunu kullanırsanız tüm ayarlar eski haline gelecektir.

 

 

White Balance” (beyaz ayarı) fotoğrafçıların yakından tanıdığı bir konu. Bu yazının solundaki kareyi doldurduğunuzda aktif hale gelen bölmeden “damlalığı” aldıktan sonra video üzerinde gerçek bir beyaz alan bularak tıklamanız halinde renkler buna uygun gerçekçi tonlarda yeniden düzenlenecektir. Bunun altındaki otomatik ayarlar (ampul, bulut vb) fotoğraf makinelerinden tanıdığımız önceden belirlenmiş kalıplar. Tüm bunlara ihtiyaç duyacağınız sanmıyoruz. Belki kötü şartlarda çekilmiş videoları düzeltmek veya renk olarak çok farklı tonlardaki videoları birleştirirken bu ayarlarla birbirine yakınlaştırmak isteyebilirsiniz.

.

Hızlandırma / Yavaşlatma

Filmi hızlandırma – yavaşlatma ayarını buradan yapıyoruz. Bu düğmeye bastığınızda…

 

 

… karşınıza şu menü geliyor. Yine aynı işe yarayan birden fazla enstrüman var. (Daha silik gösterdiğimiz bölüm kafanızı karıştırmasın. Orada sadece sistemin mantığına örnek verilmiş)

 

 

Original clip duration” videonun orijinal süresinin ne olduğunu gösteriyor. (Saat / dakika / saniye / kare ve parantez içinde toplam kare sayısı)

New clip duration”da aynı değerler için kendi girebileceğiniz rakamlara ayrılmış. Bu yolla video süresini artırıp azaltabilirsiniz.

Frame frequency” ile videoda saniye içinde kaç kare (frame) gösterileceğini yeniden düzenleyebilirsiniz.

Speed” (hız) kutucuğuna yeni değerler girerek veya yukarı aşağı oklarıyla değeri değiştirerek  %-10’a kadar yavaşlatma veya %100’e kadar hızlanma sağlayabiliyoruz.

Muhtemelen kullanmayı isteyeceğiniz en pratik araç en sonda duruyor. Aynı işi alttaki sürgüyü kullanarak da ayarlayabiliyorsunuz. Ortadaki yeşil sürgüyü ‘Slow’ yönünde yavaşlatmak, ‘Fast’ yönünde hızlandırmak için kullanabiliriz.

En altta bir de ipucu var. Diyor ki, tezgahın üzerindeki videonun sonundaki sarı çubuğu (klavyeden “shift” tuşuna basılıyken ileri geri oynatarak da videonun süresini ayarlayabiliyormuşuz. Bu özellik bazı durumlarda çok yararlı olabilir. Eğer bir videonın süresini tezgahtaki başka bir unsura göre uyarlamak istiyorsanız bunu kullanabilirsiniz.

.

Tersten Oynatmak

Videonuzu tersten başa doğru çevirmek istiyorsanız “Reverse Video” yazının başındaki kutucuğu doldurmanız yeterli.

 

 

Fotoğraf Almak

Filmin içinden bir karenin fotoğrafını almak için player’da istediğiniz kareye gitmek  ‘Take a Snapshot’ düğmesine basmak yeterli. Fotoğrafınız raf‘taki fotoğraflar sekmesine son sıradan eklenecek. Bunu örneğin videonuzdaki bir anı bir süreliğine “dondurmak” üzere kullanmak isteyebilirsiniz.

 

 

Sesi Ayırmak ve Ayrıca İşlemek

Bu ilginç bir uygulama. Tezgahtaki bir video seçili halde iken bu komuta (Split Audio / Sesi Ayır) bastığınızda…

 

 

… videonun sesi görüntüden ayrılıyor ve ses yoluna bırakılıyor.

 

 

Dilerseniz bunu sadece ses dosyası olarak ihraç edebilirsiniz ama asıl amaç görüntüye dokunmadan ses üzerinde oynayabilmek. Kahverenkli ses şeridine çift tıkladığınızda alet çantasında fazladan bir de “Audio Filter” komutu görünecek.

 

 

Bunu tıkladığınızda, bu kez ses üzerinde efektler oluşturabileceğiniz filtrelerin listelendiği yeni bir pencere ile karşılaşıyorsunuz. Bunları tıklayıp “Add” komutu vererek ses üzerinde örneğin, stadyum, tiyatro salonu, yankı benzeri efektler uygulayabilirsiniz.

 

 

Sahne Geçişlerini Otomatik Ayırmak

Bu da çok faydalı bir araç. Her video birbirini takip eden farklı sahneler veya farklı kamera açılarının akışından oluşuyor. İşte bu komutu kullanarak ulaşacağınız küçük pencerede bu sahneleri otomatik olarak tespit edip o noktalardan ayrılmasını sağlayabiliyorsunuz.

 

 

Şu anda ortada tek bir video var (1) ve bunun ön izlemesini sağdaki player (oynatıcı) bölümünden yapabilirsiniz.

 

 

Scan” (tara) komutunu verdiğimizde program kısa sürede video içi bölümleri tarayarak saptayacak ve kaç tane ise listeleyecek. Bu yeni satırları tıklayarak seçtikten sonra player’da izleyebiliriz. Hangilerinden itibaren videoyu parçalara ayırmak istiyorsak o satırların yanındaki kutucukları dolu, diğerlerini boş tutup “Okey”e basarsak, tezgah üzerindeki videomuzun o noktalardan otomatik olarak kesilmiş oduğunu göreceğiz.

 

 

Çoklu Kesme

Çoklu Kesme konusunu bir önceki yazımızda (Kesme – Birleştirme) işlemiştik. O pencereye bu düğmeden de ulaşabiliyoruz.

 

 

Sonraki bölüm filme yazılar eklemeyle ilgili olacak.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

11 Comments

 1. murat dedi ki:

  öncelikle anlatımınız için teşekkür ederim corel hakkında yabana atılmayacak bilgiler edindim sayenizde.Sizden mkv konusunda yardım istiyorum corel mkv videoları görmüyor.Bunun için bir yol bir codec falan varmıdır acaba.Lütfen yardım edin.

 2. admin dedi ki:

  Murat Bey, Corel’in işlediği format sayısı geniş fakat aralarında mkv bulunmuyor gerçekten. Corel doğrudan desteklenmeyen formatlar için üçüncü parti yazılımların kullanılabileceğini belirtmiş. İnternet’te sanki bu amaçla üretilmiş gibi görünen ama sadece daha fazla tıklanma almak üzere içi boş plug-in (eklenti) bağlantıları ile karşılaşılıyor. Belli ki mkv desteği için şu ana kadar elle tutulur bir eklenti çıkmamış. Bu durumda mkv formatındaki malzemeyi Corel’in anlayacağı dile (diğer formatlara) çevirmek en mantıklı çözüm gibi duruyor. Bunun için internet’te “free mkv converter” ibaresiyle arama yaparsanız bir çok ücretsiz ufak yazılım bulmak mümkün. Doğrusu siz bu soruyu sorana dek Corel’in bu formatı desteklemediğini ben de fark etmemiştim. Ciddi bir eksiklik aslında. Yakında bir eklenti mutlaka çıkacaktır.

 3. murat dedi ki:

  Öncelikle bu kadar hızlı ve anlaşılır bir dille cevap verdiğiniz için size teşekkür ediyorum,bu sizin işinizi ne kadar önemsediğinizi gösteriyor.Elimde O kadar çok mkv formatında video varki “free mkv converter” ve buna benzer programlarla onları corel in istediği uzantıya getirmek yıllarımı alır çünkü bu programlar oldukça yavaş ve kalitesiz çıktılar veriyor.Matroska’ya mail atmam gerek herhalde yada corel’e teşekkür ederim.

 4. kusurlu dedi ki:

  Merhaba.Bu yazılımı CD-kutu olarak satın alabileceğim güvenilir bir site biliyor musunuz acaba?

 5. admin dedi ki:

  Kutu olarak Türkiye’de satıldığını sanmıyorum. Yurt dışı sitelerden sipariş etseniz yine kredi kartı veya PayPal hesabı gerekecek. Üstelik günlerce elinize ulaşmasını bekleyeceksiniz. En iyisi programı indirip kurduktan sonra satın almak. Güvenli alışveriş olsun istiyorsanız kendi sitesinden alabilirsiniz. Bir sorun çıkmayacaktır. Size sadece mail ile aktivasyon numarasını gönderecekler o kadar. Kredi kartınız yoksa, olan birinden rica edebilir, CD’ye çeker, numarayı kaydedersiniz olur biter.

 6. VEHUL dedi ki:

  Düzgün bir anlatım ve son derece faydalı. Çalışmalarınızın devamı dileklerimle…

 7. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler…

 8. Engin dedi ki:

  Murat bey… Kullandığım Corel VideoStüdiox7 Alet Çantası bölünde bulunan Videodan resim alma özelliği yok..Acaba ne yapabilirm…
  Selamlar
  Engin YILMAZ

 9. admin dedi ki:

  Engin Bey, elimizde x7 sürümü yok ama belki yazıdaki açıklama bu düğmenin yerini tam belirtmiyor olabilir. Tekrar kontrol edelim. Videoyu tezgaha sürükleyin, resmini almak istediğiniz ana gidin ve burada iken video şeridinin üzerini çift tıklayarak ilgili menülerin açılmasını sağlayın. Bu menüler dikkat ederseniz iki sekmelidir. Bunlardan “Attiribute” olan değil, “Video” yazan sekmeyi seçin. “Take a snapshot” düğmesinin orada olması lazım. Eğer değilse yeni sürümde kaldırılmış olamaz. Olsa olsa yeri değişmiştir. Menüleri, hatta sağ tık menüsünü dikkatlice inceleyin. Oralarda olmalı çünkü yazılımlar içlerinde var olan bir özelliği sonradan kaldırmaz, daha da geliştirirler.

 10. fehmi dedi ki:

  x8 kullanıyorum videoya tıklayıp başlattığım da ses geliyo cubuğu en başa alıp paşlattığım da ses gelmiyo videoyu yükledikten sonrada görüntü vr ses yk… nasıl düzeltebilirim ???

 11. admin dedi ki:

  Merhaba. Yardımcı olmakta en çok zorlandığımız konular genelde sesle ilgili olanlar. Çünkü her bilgisayarın ses rejimi oldukça farklı ve kendine özgü. Sistemde kullanılan ses kaynaklarının farklılığı, bazen çakışmaları veya ilgili progamla sorun yaşamaları uzaktan çözümlenmesi pek de mümkün olmayan konular. Üstüne bir de bunların ayarları da hep kendine özgü menüler üzerinden yapılabiliyor. Yine de deneyelim ama küçük umut için bile daha fazla ayrıntıya ihtiyacımız olacak. Öncelikle söz konusu videoyu herhangi bir player ile oynattığınızda (baştan sonuna kadar) herhangi bir ses sorunu var mı? Böylece ses probleminin orijinal videodan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kestirebiliriz.

  Bir de şunu deneyin. Videoyu aşağıdaki şeridine (bizim tezgah dediğimiz yer) taşıyın ve bu şerit halinin üzerine sağ tıklayarak ulaşacağınız menüden “Split audio” (sesi ayır) komutunu verin. Şimdi daha aşağıdaki ses yolu üzerine kahverengi bir şerit daha eklenmiş ve ses dosyası videodan ayrılmış olmalı. Şimdi ilk sürüklediğimiz videoyu seçin ve silin. Şimdi tezgahta sadece ses var. Bunu Share sekmesinden Audio komutu ile dışarı aktarın. Videoyu yine çağırın bu kez ses şeridine daha önce çıkarttığınız yeni halini sürükleyin ve birlikte işleyip çıkarın. Bakalım bu sefer olacak mı? Büyük ihtimalle olacaktır da aralarındaki senkronizasyonun kaybolma ihtimali de var.

Yorum, Katkı ve Sorularınız