Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 4 / Video, Logo Bindirmek, Blue Box Tekniği


Bölümler
.
Video Montaj / Corel Video Studio Pro X5 Kullanımı -1 / Yeni Sürümü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 2 / Arayüzü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 3 / Kesme – Birleştirme
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 4 / Video, Logo Bindirmek, Blue Box Tekniği
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 5 / Hız, Ses, Renk Ayarları, Çevirmek, Geri Oynatım, Fotoğraf Almak, Sahneleri Ayırmak
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 6 / Text (Yazılar)
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 7 / Efektler
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 8 / Videolar Üzerine Materyal Eklemek Animasyon Çizimler Yapmak
.

Bazen iki videoyu üst üste bindirmek gerekebilir. Örneğin, geniş planda eğitim filmi oynarken aşağıda, daha küçük bir dilimde anlatıcıyı seyredip dinleyebiliriz. İşitme engellilerimiz için işaret diliyle çeviri yapılan yayınları hatırlayın. TV yayınlarından eğitim amaçlı filmler kaydetmiş iseniz bunu kullanmadan önce yayıncı kanalın logosunu veya eğitim esnasında kafa karıştırabilecek –haber şeritleri gibi- diğer bazı unsurları örtmek ya da kendi arzu ettiğiniz bir logoyu (yayıncılıkta buna ‘watermark’ da deniyor) eklemek de isteyebilirsiniz. Burada öğreneceğimiz bilgileri kullanarak yabancıların ‘blue box’ dedikleri yöntemle, istediğiniz bir obje veya bir insanı bir filmin içinde gezdirebilirsiniz de…

Ulead Video Studio X5 ile üzerinde düzenleme yapacağımız videoları raf’mıza çağırmayı öğrenmiştik.
Aşağıdaki tezgahımız ‘Timeline View’ durumundayken ana filmimizi en üstteki şeride (Video Track) sürükleyip bırakıyoruz.

 

 

Bu asıl filmimiz olacak. İkinci filmimiz ise yeri geldiğinde bir köşede belirecek, oynayacak ve işi bittiğinde kaybolacak. Onu da sürükleyip ikinci satıra, yani başında “iki film makarası” ile sembolize edilen (Overlay Track : Bindirme Şeridine) bırakıyoruz.

Dikkat ederseniz, olup biteni izlediğimiz ‘player’ (oynatıcıda) ikinci filmimiz öncekinin üzerinde görülüyor. Bu ekrandaki parçayı (video seçili iken) faremizle bir köşeye sürükleyebilir, köşelerinden tutup, büyütüp küçülterek istediğimiz gibi konumlandırabiliriz.

İkinci filmi, tezgahtaki bulunduğu satırda ileri geri sürükleyerek de asıl filmin neresinde sahneye gireceğini kolayca ayarlayabiliyoruz.

Bu videomuz “seçili” iken alet kutusunu (Options : sağ kenarda mavi renkli düğme) oradan da “Attribute” sekmesini açalım. Dolayısıyla ekranımızdaki görüntü aşağıdaki gibi olacaktır. Kazara başka bir yere tıklamış ve bu görüntüyü kaybetmiş iseniz, tekrar küçük filmin üzerine çift tıklayın.

 

 

Şimdi menülerimize ve ne işlere yaradıklarına bakalım. Önce sağdaki (Direction / Style) bölgesini inceleyelim. Soldaki kare çerçevenin (Enter / Giriş) içindeki yön tuşlarını kullanarak –eğer istiyorsanız- küçük filmin sahneye belli bir yönden akarak gelmesini, burada oynayıp işini bitirdikten sonra da, bu kez sağdaki kare çerçeveden (Exit / Çıkış) yapacağınız tercihle, yine belli bir yönde uzaklaşarak ekrandan çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. “Bunlara gerek yok, olduğu yerde görünüp kaybolsun” derseniz, merkezdeki çarpı veya baklava işaretleri seçili kalmalı.

Karelerin hemen altındaki dönme oklarını kullanırsanız geliş gidişlerde ayrıca takla atmasını da sağlayabilirsiniz. Tabi, ayrıca bir yön hareketi seçmediyseniz olduğu yerde takla atarak görünecek, aynı şekilde çıkacaktır.

Büyüyen veya küçülen üçgenlere basarak, bu kez “soluktan gelip“, işi bittiğinde “soluklaşarak gitmesini” de sağlayabilir, isterseniz bunların hepsini birden de kullanabilirsiniz.

Çok hassas kaydırmalar yapacaksanız “hizalama ızgarasının” görünmesini sağlayabilir (‘Show grid lines’ kutucuğunu tıklayın) ve bunun ayarlarına da yanındaki düğmeden (‘Grid line options’) ulaşabilirsiniz.

.

Peki bu ayarları kullanmış ve küçük filmimizi yolculukla getirip götürmeyi tercih etmişsek, ne hızla gelecek, ne kadar sabit kalacak ve ne sürede çıkacak derseniz, onun ayarları da player’ın hemen altındaki çubuğa yerleştirilmiş bir mavi bölge (şimdiki adıyla ‘pause duration‘ : sabitlik süresi) çubuğu ile ayarlanacak. Dikkat ! Sadece küçük filmimiz “seçili” iken ortaya çıkan bu uygulamada, normalde süre üç eşit parçaya bölünmüş. Giriş, (ilk gri bölge) bekleme (mavi dilim) ve çıkış (ikinci gri bölge). Mavi dilimin uçlarındaki turuncu okları sürükleyerek bu süreleri ayarlamak mümkün.

 

.

Şimdi menü bölümünün sol başındaki ‘Mask & Chorama’ seçeneğini tıklayalım. Birden tüm menü değişti ve şu hali aldı.

 

 

Üst sırada, sol baştaki dörtlü grup (en baştaki düğme sadece yer tutucu, bir işe yaramıyor) küçük filmimizi şeffaflaştırma (transparency) ayarları. Hepsi farklı yollarla aynı işi yapan üç alternatif ayar imkanımız var. Ya ‘0’ yazan yere başka bir değer giriyorsunuz, ya bunun yanındaki küçük aşağı/yukarı oklarını veya sondaki büyük üçgene tıklandığında ortaya çıkan sürgüyü kullanarak şeffaflık oranını değiştirebiliyorsunuz. Ne işe yarar derseniz, ikinci filmi ortalayıp şeffaflaştırarak, kopyalanmasını ve başkalarınca kullanılmasını önlemek isteyebilirsiniz. (Watermak : Su işaret)

 

 

İkinci grup, yani ‘Border’ ile küçük filmimizin etrafına bir çerçeve koyabiliyor, aynı yöntemlerle değerleri değiştirerek çerçeve kalınlığını ve diğer grupta olmayan, en sondaki beyaz kareye tıklayarak da çerçevenin rengini değiştirebiliyorsunuz.

 

 

Apply overlay options’ kutucuğunuzu tıkladığınızda altındaki menüler aktifleşiyor. Buradaki ayarları kullanarak üste bindirdiğimiz videodaki belli bir renge ait bölümleri yok edebiliyoruz. ‘Similarity’ satırında, tıklayınca açılan renk paletinden (renkli kutu) bir renk seçip (veya yanındaki damlalığı fare ile tıklayarak alıp istediğiniz bir rengi sağdaki film görüntüsü içinden işaretleyerek de seçebilirsiniz) Seçtiğiniz rengin etrafına ne kadar taşarak kaybolacağının ayarını aynı satırdaki ayar grubunu (70 ile başlayan) kullanarak o rengi küçük filminizden yok edebiliyorsunuz.

 

 

Diyelim ki siyah bir zeminin önünde dönmekte olan bir yerküre görüntüsünden siyah arka planı yok ederek geriye sadece küreyi bırakabilirsiniz. Bu firmanızın markası da olabilir elbette.
.

Logo Bindirmek

Bu son öğrendiğimiz bilgiyi filmimize bir başka küçük video değil, bu kez bir resim (bir logo olabilir) veya alttaki bazı alanları kapatmak üzere bir şerit eklemek için de kullanabileceğimizi fark etmişsinizdir. Rafımıza video çağırırken kullandığımız yöntemi bu kez video yerine resimler çağırmada kullanabilir ve aynı yöntemlerle onları da asıl filmin üzerine –bir logo olarak- bindirebiliriz.

Resminizdeki bazı renkleri (yani alanları) yok ederek arka planı şeffaf desenlere dönüştürebilirsiniz. Örneğin bir Türk Bayrağını –kırmızıyı kaybederek- sadece ay-yıldız motifine indirgeyebilir veya tam tersi beyazı yok ederek doğacak boşluğun içinden yine alttaki videonun göründüğü farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

 

 

Not: Tezgahta overlay şeridine yerleştirdiğiniz bir filmi sarı çubuklarından tutarak kısaltabilirsiniz fakat uzatmak mümkün değil. Sonuçta o bir videodur ve bittiyse bitmiştir. Fakat aynı şeride yerleştirdiğiniz bir resmi sarı çubuklarından tutarak tüm film boyunca sahnede görünecek şekilde uzatabilirsiniz.

.

“Blue Box” Tekniği

Eğer ikinci filminiz tamamen mavi veya yeşil bir fon önünde çekilmiş ise (insan teniyle karışmayan renkler) bu yöntemlele bütün fonu yok ederek, figürün, filmin içindeymiş gibi görünmesini sağlamanın yolunu da kavramış olduk. Aşağıdaki resim bu tekniği göstermek üzere internetten derlenmiştir.

 

.

.

Blue box için açtığımız parantezi kapatıp kaldığımız yerden devam edelim. Buradaki değerleri kullanarak küçük filminizi enlemesine (Widht) veya boylamasına (Height) kenarlardan kırparak küçültebilirsiniz

 

 

Şimdi gerçekten keyifli ve yaratıcılığa oldukça açık bir alana geliyoruz. Küçük beyaz oku tıklayarak ‘Chroma Key’ yazan açılır menüden ‘Mask Frame’i seçin.

 

 

Küçük filminizin ille de dikdörtgen görünmesi gerekmiyor. Onu türlü çeşitli, daha çok da “şekilli” çerçevelerin içine de yerleştirebiliyorsunuz.

 

 

Çerçeve çeşitleri aşağıya doğru devam ediyor. Sağdaki kaydırma tutacağını (veya okları) kullanarak bunları da görebilirsiniz

Oradaki hazır şekillere siz de yenilerini ekleyebilirsiniz. (Bu, resim formatına dönüştürülmüş bir yazı da olabilir) Sağ kenardaki (+) işaretine tıkladığınızda bilgisayarınızdan bir resim bulmanız istenecek. Bir resmi seçtiğinizde ise önce şu uyarı ile karşılaşacaksınız. Seçtiğiniz resmin çözünürlüğünün 8 bit değerine kadar düşürüleceği, bunu kabul edip etmediğiniz soruluyor. Onayladığınızda yeni çerçeveniz diğerlerinin sonuna ekleniyor.

 

.

.

 

Aynı Sahnede Daha Fazla Film

Ulead Video Studio X5‘te aynı anda 20 katman birden kullanarak o sayıda üst üste “bindirme” yapabiliyorsunuz. Bunun için ‘Overlay Track‘ şeridinin başındaki sembole ‘sağ tıklayın‘

 

 

Çıkan ‘Track Manager‘ ibareli yazıyı da tıkladığınızda Katman Yönetimi penceresine ulaşacaksınız. Buradan ihtiyacınız sayısında ek track’ler (yollar) için boş kutucukları doldurarak onaylayın.

 

 

Aynı pencereye buradan da ulaşabilirsiniz.

 

 

Gördüğünüz üzere sadece overlay (bindirme) videolar için değil, yazı, ses, müzik katmanlarının da sayısını çoğaltarak, bunlarda da üst üste bindirmeler yapabilmeniz mümkün.

Aslında mantığı kavradıktan sonra diğer ayrıntıları deneyerek keşfetmesi kolay, uğraşması keyifli. Sonraki yazıda filmleri ileri-geri ve yavaş-hızlı oynatmayı işleyelim.

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

48 Comments

 1. TURGUT dedi ki:

  İyi çalışmalar,

  Benim sormak istediğim konu corel prox5 ile çalışırken aşağıdaki işlemi nasıl yapacağım.

  Film düzenlerken filmin sadece istediğim bölümünün gözükmesi. Örneğin ; Bir uzaktan kumanda ayarlaması yaparken sadece ekran kısmını işaretleyip başka filmin üstüne koyduğumda kumandanın sadece ekran kısmının gelmesi.

  Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

 2. admin dedi ki:

  Turgut Bey, eğer iki video üst üste bindirecekseniz ve birinin bazı kısımları görünmesin (boyluklardan diğer video görünsün) istiyorsanız şu makaledeki “bluebox” tekniğini kullanmanız gerekecek demektir. Fakat onun için de mavi veya yeşil bir zemin önünde özel bir çekim yapmanız gerekecek.
  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/25/video-montaj-corel-video-studio-pro-x5-kullanimi-4-video-logo-bindirmek-blue-box-teknigi/

 3. Cihad dedi ki:

  abi kolay gelsın.Benım sorum ise şu olacak:
  ben vıdeoları ıkı sekıl de degıl de uc kanal halınde ve ya dört kanal halınde göstermek ıstiyorum.
  yanı kesık kesık uc dort sekıl de aynı anda göstermek ıstıyorum baya aradım yapmaya ugrastım olmuyor.
  hatta ıkı kesık goruntu bıle olmuyor. altta kı bar ile videoyu kesıp ekleyebılıyoruz fakat sabıt bar. videonun enlem boylamıyla oynamamıza ızın vermıyor.. ne yapmam lazım ?

 4. admin dedi ki:

  Cihad Bey, doğru anlamış mıyım? Ekranda üç veya dört sütun halinde bölümler olacak ve her birinde başka bir video oynuyor olacak öyle mi?

 5. admin dedi ki:

  Önce her bir sütunu ayrı ayrı imal edin. İkinci yola çekin ve her iki yandan kesmek isteyeceğiniz bölümleri örneğin açık yeşil veya mavi renk ile kapatın. Bu renkleri daha sonra (üst üste bindirme esnasında) kolayca yok edebilirsiniz. Tabi rengi seçerken videonun içinde olmayan birini tercih edin. Sonra hepsini şeritlere üst üste gelecek şekilde yerleştirin ve her birindeki renk bölümlerini yok ederek deneyin, bakalım istediğiniz gibi olacak mı…

 6. serkan dedi ki:

  admin kardeşim ben fotoğraf koymak istiyorm mesala reklam gibi logo filan yardımcı olur musun

 7. admin dedi ki:

  Elbette yardımcı olmaya çalışırız Serkan Bey. Nerede takıldınız?

  Kısaca özetlemek gerekirse sağ üst alana logo için kullanacağınız resmi sürükleyip bırakın. Sonra bunu en üstten ikinci yola (altta) tekrar sürükleyin. Uzunluğunu asıl video ile eşit hale gelinceye kadar ucundan tutarak genişlettikten sonra bu şerit seçili (tıklanmış) iken oynatıcı (player) alanında bunun köşesinden tutarak büyüklüğünü ayarlayın. Son olarak da hangi köşede yer almasını istiyorsanız oraya sürükleyip bırakın. Yukarıda hepsi ayrıntılarıyla yazılı aslında. Adım adım deneyinece hiç zor olmadığını göreceksiniz.

 8. Bekar Aydın dedi ki:

  Merhabalar Sayın Yönetici,
  Bende Pinnacle 12 var. Size bir sorum olacak: Örnek:
  Videoda enstrüman çalan birinin yüzünü başka 1 kişi ile değiştirmek istiyorum, mükün mü? nasıl yapılıyor? Anlatır mısınız? Teşekkürler

 9. admin dedi ki:

  Bekar Bey, işin aslı bunun profesyonelce nasıl yapıldığını bilmiyorum. Benim de merak ettiğim bir konudur. Eğer enstrüman çalan figür sürekli hareket ediyorsa iş hepten zor. Bunu otomatiğe bağlayan bir yazılım olması gerekir. Bildiğim kadarıyla yer değiştirecek bölgeler arası karşılıklı noktalamalar falan yapılıyor. Eğer okuyucularımız arasında bize doğru adresi gösterecek birileri çıkarsa inceleyip makale haline getirmeye çalışırız. Yardımcı olamadığımız için üzgünüm.

 10. mızrap dedi ki:

  slm admin.. x5 te fotorafı çerçeve olarak nasıl kullancaz.. yani ön planda fotograf arka planda video olcak.. fotoraf videoyu kapatmıycak.. yani video fotorafın içinde olcak.. birde videoyu fotorafın kenarına dogru nasıl ayarlıyoz ..yani resmi kapatmıycak şekilde.. insan yüzünü düşünün .videoyu koyduk..ama fotaraf kapattı.. çeneden agız kenarından burundan kafadan yai insan suratının kenarlarına dogru videoyu nasıl yerleştircez… bana bi yardımcı olabilirmisiniz

 11. admin dedi ki:

  Merhaba.
  Fotoğrafı en üst şeride taşıyacaksınız. Videoyu ise onun altındakine bırakacak ve kenar tutamaçlarından yararlanarak istediğiniz boyuta indirgeyeceksiniz. Bu tutamaçları kaybederseniz, yeniden görünmelerini sağlamak için şeritteki haline bir kez tıklayıp yeniden “seçmeniz” gerekir. O zaman tutamaçlar tekrar görünür.

  Eğer fotoğrafın bazı bölümleri görünmesin, hatta o bölümlerin içinden arkadaki video görünür kalsın ibtiyorsanız, fotoğraf üzerinde önceden düzenleme yapmanız, kaybolmasını isteyeceğiniz yerleri boşluk olacak şekilde wmf veya png dosya biçimlerinden biri ile kaydetmiş olmanız gerekir. Bunun yapılışını şu yazılarda görmüştük.

  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/23/gimp-ile-zeminsiz-resimler/
  http://www.egiticininegitimi.net/2009/10/23/powerpoint-sunum-hazirlamak-5-transparan-gif-yapmak/

 12. mızrap dedi ki:

  admin bey.. bana yardım ettiniz öncelikle teşekürler.. fakat ben sizin verdiginiz cavaptaan yararlanamadım.. hata benim uygulayamadım.. size bir örnek getirdim.. https://www.facebook.com/photo.php?v=112030022293838&set=vb.444822565556407&type=3&theater bakın bu videoda video fotorafın içinde oynuyor.. video insan suratının kenarına doru ayarlı… bu ayar nasıl oluşuyor… fotorafın üzerinde oynataabiliyorum ama içine yerleştiremiyorum videoyu…eger zahmet olmazsa görsel bir şekilde anlatabilirmisiniz..

 13. admin dedi ki:

  Örnek getirmeniz çok iyi olmuş. Bunu yapabilmek kolay aslında. O fotoğrafı önce bir resim işleme yazılımında ortası (boşluk olacak kısmı) düz mavi veya yeşil renkle doldurulmuş olarak hazırlamamız gerekiyor. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken konu seçeceğimiz rengin fotoğrafın çerçeve kısmında (yani görünecek olan kısmında) bulunmuyor olması. Yani çerçevede yeşil renk versa biz ortası için maviyi seçeceğiz. Çünkü video işlerken bu orta kısımdaki rengin yok edilmesi emrini verdiğimizde program aynı rengi çerçevede de bulursa onu da yok edecektir.

  Sonra programı açacak ve videoyu en üst yola bırakacağız. Çerçeveyi ise bunun bir altındaki yola… Sonra üzerini çift tıklayarak “Attribute” sekmesi altından “Mask Chroma Key” düğmesine tıklayacağız. (Bu bölüm en üstteki video yolundaki malzemeler için açılmaz) Yeni bir menü açılacak.
  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/25/video-montaj-corel-video-studio-pro-x5-kullanimi-4-video-logo-bindirmek-blue-box-teknigi/ yazımızda bundan sonrası anlatılıyor. Tekrar deneyin ve olmazsa yeniden bildirin lütfen.

 14. mızrap dedi ki:

  biraz daha bilgilendim teşekürler… fakat video önüne fotorafı koydugumuzda fotoraf videoyu kapatıyor.. fotorafı video üzerine çerçeve halinde nasıl koyuyoruz… afın içinde nasıl oynayacak..

 15. admin dedi ki:

  Resmi (çerçeveyi) bir alt yola koyduğunuzda (ve oradayken tıklayıp seçilmiş halde iken) yukarıdaki oynatıcı (player) bölümünde köşelerinde tırnaklar görünecektir. Bu tırnaklardan (köşedekilerden) tutup büyüterek tam çerçeve oturmasını sağlayabilirsiniz. Sorunuz bu muydu, yoksa resmin ortasındaki boşluğu mu çıkaramadınız? Eğer öyle ise o boşluk olması gereken kısmı yeşil ya da mavi ile doldurmuştunuz değil mi? Bunu programda yok etmeyi mi yapamadık?

 16. mızrap dedi ki:

  birde bu programı x5 şi demo kullanıyorum ben…birkez indiriyorum bittiginde bidaha kurmuyor.. seri numara felan istiyo sanırsam ..bunun sebebi ne olabilir

 17. mızrap dedi ki:

  evet fotorafın ortasını yok edemiyorum..

 18. admin dedi ki:

  Evet, seri numarası yani satın alma istiyor. Deneme süresi 1 ay ile kısıtlı.

 19. admin dedi ki:

  Baştan alalım öyleyse. Resmin ortasındaki (kaybolması gereken) bölümü önceden bir resim işleme programında tek renk (yeşil veya mavi) haline getirebiliyorsunuz değil mi? Burada sorun var mı?

 20. mızrap dedi ki:

  getirebilirim sorun yok orda

 21. admin dedi ki:

  Öyleyse sırayla üzerinden geçelim:
  1. Hem videomuzu, hem de çerçeve olacak resmimizi programa çağırıyoruz.
  2. Videoyu tezgahtaki en üst şeride, resmi de onun bir altına sürükleyerek yerleştiriyoruz.
  3. Resmin olduğu şeridi (şeritteki resmin kendisini) tıklayarak seçiyor ve player’da görünmeye başlayan sarı köşe tutamaçlarından tutarak büyütüp ekrana tam oturmasını sağlıyoruz.
  4. Resim seçilmiş (üzeri tıklanmış haldeyken) bulunduğu şeritte sağdaki sarı kenarından tutarak videonun sonuna kadar uzatıyoruz.
  5. Resmin olduğu şeridi çift tıklayarak araçlar alanında “Attiribute” sekmesinin açılmasını sağlıyoruz.
  6. Bu sekmedeki “Mask Chroma Key” komutuna basıyoruz.
  7. Gelen ortamda “Apply Overlay Options” yanındaki boş kutucuğu tıklayarak dolduruyoruz.
  8. Damlalık şeklindeki düğmeye basarak bu aracı alıyor ve yandaki ön izleme penceresinde görülmekte olan resmimizin ortasındaki o mavi veya yeşil alanı tıklayarak bu rengin yok edilmesini istediğimizi söylüyoruz.
  9. Player’da oynat düğmesine basarak herşey yolunda mı bakıyoruz.
  10. Herşey yolunda ise videomuzu “Share” sekmesinden istediğimiz formatta çıkarıyoruz.
  Bu aşamaların hangisinde takılırsanız tekrar sorun.

 22. mızrap dedi ki:

  çok teşekürler bu kez başardım çok yardımcı oldunuz sagolun

 23. admin dedi ki:

  Sevindik :) Geçmiş olsun.

 24. zeynep dedi ki:

  logo bindirmeyi çok güzel anlatmışsınız. gerçekten çok faydalandım. merak ettiğim, bunun tam tersi bir işlem yapılabiliyor mu corel video’da? yani kullanacağımız video’daki istenmeyen bir logoyu, yazıyı az da olsa belirsiz hale getirmemiz mümkün müdür? yoksa tek çözüm üstüne kendi logomuzu koymak mı? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 25. admin dedi ki:

  Zeynep Hanım, bu özellik yok. Ben “Remove Logo Now” isimli bir yazılım kullanıyorum. Fena değil ama 50 USD civarı bir fiyatı var. Günün Ücretsiz Yazılım kampanyasına çıktığında almışım. “Remove logo free” şeklinde aratırsanız başka ücretsiz yazılımlara ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Bir başka ihtimal de videonun logolu kısmını dışarıda kalacak şekilde kırpmak olabilir. Bunun için videoyu ikinci yola sürükleyin ve oradayken büyüterek logo dışarıda kalacak şekilde taşırın.

 26. zeynep dedi ki:

  Önerdiğiniz yolları deneyeceğim. İlgi ve yardımınız için teşekkürler.

 27. SERKAN dedi ki:

  admin kardeş öncelikle cevaplarının hızı için sana teşekkür ederim.
  sorum: 3ds max’da yaptığım animasyonun arka planını yeşil yaptım ve video halinde kaydettim.
  elimde ayrı bir video daha var bunları birbirlerinin üzerine bindirip 3ds maxda yaptığım videonun arkasında (yeşil olan bölgesinde) elimdeki ayrı videonun oynamasını istiyorum. iki videoda tek videoda üst üste oynayacak.

  şimdiden teşekkürler

 28. SERKAN dedi ki:

  bu işi nasıl yaparız?

 29. admin dedi ki:

  Serkan Bey, önce ana video şeridininin başındaki makara resmine sağ tıklayıp “Track Manager”i açın “Overlay track” sayısını üçe çıkarın. İçinde boşluk yaratılacak olan videoyu üçüncü şeride, arka planda bu boşlukları dolduracak olanı da ikinci şeride taşıyın ve büyüklüklerini ayarlayın. (Her defasında seçerek) Gerisi makalede yazıldığı gibi. Kolay gelsin.

 30. osman dedi ki:

  üstadım kolay gelsin ben corel video studio 12 kulanıyorum size sorularım olucaktı iki kamerayla çekim yapsam nasıl montajlayıcam önce 1 inci kamera görüntüsünü sonra 2 inci kamera görüntüsünü mü arka arkaya koyucam ayrıca videonun üzerine title bölümünde yazıyı nasıl ekliycem şimdiden teşekkürler

 31. admin dedi ki:

  Osman Bey, Merhaba.

  Kamera kaynağı önemli değil. Elinizdeki görüntüleri nasıl ve hangi sıralamayla isterseniz öyle kesip birleştirebilirsiniz. Deyim yerindeyse o artık sizin “yönetmenlik” keyfiniz. Eğer ben yanlış anladıysam ve siz iki görüntüyü üst üste bindirmeyi kastettiyseniz o zaman şu devam yazısına bakmanızı öneririm.

  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/25/video-montaj-corel-video-studio-pro-x5-kullanimi-4-video-logo-bindirmek-blue-box-teknigi/

  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/30/corel-videostudio-x5-kullanimi-6-text-yazilar/

 32. cumhur dedi ki:

  sayın admin:
  cep telefonuyla video çektim yalnız makinayı ters tutmuşum film 180 derece ters yani baş aşağı duruyor. nasıl düzeltirim… teşekkürler

 33. admin dedi ki:

  Video Studio içinde bu özellik yok. Ben vaktiyle Günün Ücretsiz Yazılımı köşesinden indirdiğim “Video Rotator” isimli minik programı kullanıyorum. O da sorunsuz değil aslında. Bunu ücretsiz yapmanın bir yolu da şu olabilir. PowerPoint’te bir slaytın üzerine bu videoyu çağırın (Ekle/Video komutlarıyla) sonra onu tıklayarak seçin ve üzerindeki yeşil noktayı kullanarak fare ile çevirin. Bu slaytı daha sonra video olarak kaydedin. (Dosya / Kaydet ve Gönder / Video Oluştur) komut yolu ile… Kenarlardaki fazlalıkları Video Studio içinden atar veya azaltabilirsiniz.

 34. emrullah çoksöyler dedi ki:

  video saydamlığını nasıl azaltabilirim

 35. admin dedi ki:

  Merhaba, yeni bir gelişme olmadıysa sadece tek bir rengi saydamlaştırabiliyorsunuz. Bunun için videonun alt video yollarından birine taşınmış olması gerekiyor. Gerisini yukarıda anlatıldığı üzere “Mask & Chroma Key” sekmesinde hallediyorsunuz.

 36. Ferit dedi ki:

  Merhaba indirme linkini verirmisin bulamadım internette.

 37. admin dedi ki:

  Artık 8. sürüme geldi. http://www.videostudiopro.com/en/

 38. Ferit dedi ki:

  AMA SİZ 8.sürüm için anlatmamışsınız.

 39. admin dedi ki:

  Cesaretinizi kaybetmeyin. %90 herşey aynıdır :)

 40. Ferit dedi ki:

  peki bu işlerde yeniyimde :)

 41. admin dedi ki:

  Her zaman danışabilirsiniz

 42. Ferit dedi ki:

  mesela istediğimiz bir logoyu videonun istediğimiz yerine
  koyabiliyormuyuz?

 43. admin dedi ki:

  Tabi ki… Yazıda hepsinin olması lazım.

 44. Ferit dedi ki:

  istediğimiz yerden sonra logo kaybolucak dimi
  yani logo sadece belirlediğimiz yerde gösterecek ondan sonra yok olacak dimi ?

 45. admin dedi ki:

  Tabi ki… Akış şeridi üzerindeki o parçanın (logoyu temsil eden parça) sonundaki çubuğu tutup sürükleyerek bitiş noktasını belirleyebilirsiniz.

 46. Ferit dedi ki:

  Teşekkürler.

 47. alparslan dedi ki:

  seşlamlar abı ben corel vıdeostudyoda cekılen bır vıdeonun bellı bır kısmını sansur yapmak ıstıyorum nasıl yaparım yardım edersenız sevınırım tessekurler

 48. admin dedi ki:

  Alparslan Bey, Merhaba. Videoyu yerleştirdiğiniz yolun altındaki başka bir video yoluna bir renk çerçevesi sürükleyin. Sonra o seçili iken ön izleme alanında fare ile sürükleyerek konumunu, büyüklüğünü de ayarlayabilir ve tam kapatmak istediğiniz bölgeye taşıyabilirsiniz. Eğer kapatmak istediğiniz bölge sabit değil, hareketli ise renk çerçevesini (yoldaki) sağ tıklayıp “Customize motion” seçeneğini açın. Orada kapatıcı çerçeveyi videonun ilerlemesine göre hareket ettirerek izleyeceği yolu belirleyebilirsiniz. Aslında program son sürümlerinde bunun için de bir araç sunmaya başladı ama tam olarak nasıl çalıştığını bildiğimi söyleyemeyeceğim. Maalesef biraz karışık yapmışlar. İncelemek isterseniz yolların hemen üzerindeki “Track Motion” ibaresine tıklayın.

Yorum, Katkı ve Sorularınız