ThingLink ile İnteraktif İmajlar Hazırlamak ve Paylaşmak


Diyelim ki bir resim, afiş veya bir proje görselinin (imaj) üzerinde birçok açıklamaya da yer vermek istiyorsunuz ama üzerine notlar yerleştirmeye başlamanız halinde bu açıklamalar resmi giderek kapatacak, estetiği öldürecek, daha kötüsü anlaşılması giderek güçleşen bir karmaşayla kendi amacını baltalamaya başlayacak.

Peki ihtiyacınız olan açıklamaları sadece fare ile resmin üzerine geldiğinizde görünen minik noktalara gizleseniz… Bir noktanın üzerine geldiğinizde gerekli açıklama minik bir kutucukta görünüyor olsa… Üstelik sadece kuru bir yazı ile değil, gerekiyorsa bu kutucuklara bir video, bir ses dosyası veya web linkleri de yerleştirebiliyor olsanız. Hatta bu noktacıklar üzerinden satış yapsanız, Twitter hesabınıza “Takip et” linki ekleseniz…

 

 

Bugünkü konumuz ThingLink servisi.
Kullanım alanı neredeyse sınırsız, çok başarılı bir uygulama.

.

Onu örneğin kataloglarda…
.

.

Eğitimlerde bir konuyu işlerken…
.

.

Haritalarda…
.

.

Bir projeyi tanıtırken…
.

.

Hatta tek sayfa halinde başlı başına bir web sitesi olarak da tasarlayabilirsiniz.
.

.

Daha fazla örneğe buradan ulaşabilirsiniz.

.

ThingLink uygulamasını kullanmak ücretsiz. Diğer taraftan, bu imajlar servisin kendi alanında barındırılıyor. Giriş seviyesi kullanıcılar 50 imaja kadar ücret ödemeksizin servisi kullanabiliyorlar. Başkalarının ürünlerinizi paylaşma sayısına bağlı olarak yürütülen ödül sisteminden daha fazlasına da hak kazanabiliyorsunuz. Örneğin yeni bir kullanıcının sizin bir imajınızı paylaşması halinde 10 yeni imaj için hak elde ediyorsunuz. Bunun dışında 50 imajdan fazlası için ödeme yapmak gerekiyor. Tarife şöyle:

 

 

Servis üzerinden paylaşımlarınız için “kişisel kullanım” hakkınız yok. İsteyen bunları kendi sitesine ekleyebilir hatta eğer siz izin vermiş iseniz üzerinde oynama da yapabilirler.

Gerçek zamanlı istatistikler desteği ile hedef kitlenize ulaşım takibinde geri dönüş alabiliyorsunuz.

İmajlar üzerindeki bu noktacıkları “Tag” (etiket) deniliyor. Tag’lere içerik aktarmada pek çok tanınmış web uygulamasından da yararlanabiliyorsunuz.

Ses dosyaları için SoundCloud veya Spotify’den, videolar için YouTube veya Vimeo’dan, satış için Etsy, Amazon, BestBuy veya iTunes üzerinden dataları bu tag’lere ekleyebilirsiniz. Ayrıca Google Maps, Flickr, Facebook, Twitter, LinkedIn, Mailchimp, FanBridge ve daha fazla servisi kullanmak mümkün.

İmajın kendisini ise hemen her yerden sağlayabilirsiniz. Temelde üç farklı imkan sunuluyor:

Resimleri web’den linkleyebilir (sağ tıklayarak ulaşabileceğiniz web adresi), Flickr hesabınızdaki son 20 imajı (ayrıca tool kullanmaya gerek kalmaksızın) veya doğrudan bilgisayarınızdan (servisi kullanarak) upload edebilirsiniz (gönderebilirsiniz)

 

 

Başlamak için sitenin hemen her sayfasında bolca serpiştirilmiş “Start Tagging”, “Sign Up” veya “Sign Up Now” düğmelerinden birine basarak kayıt ve sisteme giriş işlemimizi başlatıyoruz. Bu pencerenin kullanımı aşağıdaki gibi.

Ama durun…

Pencereyi incelemeye başlamadan önce altındaki paragrafa göz atmanızı öneririz.

 

 

Aslında yukarıdaki imaj ne kadar çirkin, kafa karıştırıcı ve belki de en önemlisi heves kırıcı…

Peki bu imaj şöyle sunmuş olsaydık…
.

.

Akıllı Eğitim

Bu gibi interaktif imajlar öğrencilerin öğrenme heveslerini artıran gelişimlerine yardımcı kaynaklar olabiliyor. Hatta ThingLink’i sadece açıklayıcı imajlar değil eğitsel bulmacalar hazırlamak için de kullanabilirsiniz. Öğretmenler yaratıcı ve etkin ürünlerle bu materyali Interatkif Learning Modüle (ILMs) kavramı altında rahatça kullanabilir, yeni öğrenme deneyimleri oluşturabilirler.

Öğretmenler için 500 gönderimlik “Plus” hesap için %30 indirim sağlanıyor. Bunun için sales@thinglink.com mail adresine başvurmanız gerektiği söylenmiş. Ticari çözüm arayışları için de aynı adrese başvuru isteniyor.

Eğer kodlama yapmaktan anlıyorsanız uygulamaya amaçlarınıza uygun müdahalelerde bulunabilirsiniz bunun için Tag Development Environment bölümüne göz atmalısınız.

 

Kullanım

Siteyi biraz karmaşık bulduk ama alışınca her şey gibi bu da sorun olmaktan çıkıyor.

Kayıtlı kullanıcı iseniz artık servisin web sayfası üzerinde şu sekmeleri göreceksiniz.

 

 

Dashboard” ile yeni bir interaktif imaj oluşturma bölümüne çıkacaksınız.
Gallery” tüm kullanıcıların ürünlerinin sergilendiği yer. Buradan beğendiğiniz imajları kendi sitenize ekleyebilirsiniz.
Settings” bölümünde kendi kullanıcı hesabınız üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz.
Upgrade” bölümünde ücretli paketlerden satın alabilirsiniz.
Help” sekmesi altında kullanıcılar için zengin yardım içeriği bulunuyor.

.

Yeni bir imaj oluşturmak için doğal olarak, ilk önce imajın kendisini belirlememiz gerek. Aşağıdaki menü sayfası size alternatifleri gösteriyor.

 

 

Upload images”e tıklayarak bilgisayarınız içinde gezineceğiniz küçük pencereye ulaşabilir, buradan seçeceğiniz imaj dosyasını çift tıklayarak servise kolayca yükleyebilirsiniz. (Diğer üç alternatif kendilerini anlatıyorlar zaten)

Eğer daha önce imajlar üretmiş iseniz onları da bu sayfada görebiliyor, üzerlerinde değişiklikler yapabiliyor ve istatistiklerine ulaşabiliyorsunuz.

Upload images” ile bilgisayarımızda önceden hazırladığımız bir imajı yüklemek istediğimizde yeni bir pencereye ulaşıyoruz. (Site biraz karışık derken kastettiğimize güzel bir örnek aslında. Bu sayfanın -daha değişik bir dizayn ile hazırlanmış olsa da- bir önceki ile işlevi aynı ve bu nedenle gereksiz bir basamak olmuş) Yine farklı kaynaklardan resimler çağırabileceğimiz sekmelerle karşı karşıyayız. Bu kez bilgisayarımızdan resim çağırmak üzere “Upload images” sekmesinde iken “Choose images” yazılı mavi kutudaki “images” kelimesine tıklamamız gerekiyor.

 

 

Resmimiz kısa sürede yükleniyor ve otomatik olarak onu işleyeceğimiz sayfaya yönlendiriliyoruz. Aslında işlem paneli de açılmış oluyor ama bu sekteye uğramışsa resmin üzerinde göreceğiniz kalem işaretini veya “Edit tags” yazısını tıklayarak kendiniz de açabilirsiniz. (Yeri gelmişken, sağ üstteki çöp kutusu simgesine tıklayarak bu projeyi silebilirsiniz)

 

 

Bundan sonrası gerçekten çok kolay.  Artık resmin herhangi bir yerine tıklayarak oraya bir “tag” bırakabilirsiniz. Bu etiketi sürükleyerek tam olmasını istediğiniz yere götürebilirsiniz. Ardından etiketi tamamlamak için sizden istenen iki basit işlem bulunuyor. Eğer bu etikete bir video, ses, web adresi gibi internet üzerindeki bir bağlantıyı eklemek istiyorsanız o malzemenin bulunduğu sayfanın adresini kopyalayıp “Link” yazılı satıra yapıştırmanız gerekiyor. “Descriptions” kutucuğuna da gerekli gördüğünüz açıklamaları yazıyorsunuz. “Remove” ile bu etiketi silebilirsiniz. İşlemi tamamlamak için ise buradaki “Save” düğmesini tıklayacaksınız. İlk “tag”iniz hazır. Bunlardan istediğiniz kadar üretebilirsiniz.

Başkalarının bu imaj üzerinde oynamasına izin vermek istiyorsanız sağdaki “Allow” ile başlayan kutucuğu işaretlemiş olmalısınız.

Image title” kutucuğunun içine de bu çalışma ile ilgili açıklamalarınızı, en azından çalışmanın adını yazmanızda fayda var.

İmaj ile işiniz bittiğinde bir kez de sağ altta gördüğünüz genel “Save” (kaydet) tuşuna basarak çıkıyorsunuz.

Bu pencereden işlem yapmadan çıkmak isterseniz klavyenizden “Esc” tuşuna basın.

 

 

Bundan sonra da dilediğiniz zaman imajınızı (kalem simgesine tıklayarak) yeniden düzenleyebilirsiniz. Zaten siteye her girdiğinizde doğrudan çalışmalarınızın bulunduğu kendi sayfanıza yönlendirileceksiniz.

En alttaki “iki tırnak içinde nokta” ile sembolize edilmiş düğmeyle ise bu çalışmayı kendi web alanınızda paylaşabilmek için gerekli embed )iliştirme) kodunu görebilir, buradan kopyalayıp sitenize yapıştırarak paylaşabilirsiniz.

 

 

İnsan figürlü düğmeye tıklayarak çalışmanızı sosyal paylaşım servislerine gönderebileceğiniz küçük pencereye ulaşabilir, buradan Facebook, Twitter vb hesaplarınızda görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

En alt satırdaki adresi kopyalayıp dostlarınıza, öğrencilerinize göndererek onların bu sayfaya ulaşıp çalışmanızı görmelerini sağlamanız da mümkün.

Servisin yardım (Help) sayfaları ve yine buradan ulaşabileceğiniz kullanıcı forumu zengin bilgi birikimi sağlıyor.

YouTube üzerinde birçok açıklama videosu bulabilirsiniz.

.

EK:

Bu yazıyı hazırlamamızın üzerinden geçen kısa bir sürenin ardından geliştiriciler etiketler için “renk seçeneği” sundular. Artık etiketlerden birinin üzerine tıkladığınızda “Choose custom nubbin” yani “Etiketi özelleştirme” imkanı sunulduğunu görüyoruz..

 

 

Bunu tıkladığımızda ise renk seçenekleri geliyor. İçlerinden dilediğinizi seçerek o etiketi renklendirebiliyorsunuz)

 

 

.

Benzer bir başka servis için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız