Corel (Ulead) VideoStudio Pro X5 Kullanımı -3 / Kesme – Birleştirme


Bölümler
.
Video Montaj / Corel Video Studio Pro X5 Kullanımı -1 / Yeni Sürümü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 2 / Arayüzü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 3 / Kesme – Birleştirme
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 4 / Video, Logo Bindirmek, Blue Box Tekniği
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 5 / Hız, Ses, Renk Ayarları, Çevirmek, Geri Oynatım, Fotoğraf Almak, Sahneleri Ayırmak
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 6 / Text (Yazılar)
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 7 / Efektler
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 8 / Videolar Üzerine Materyal Eklemek Animasyon Çizimler Yapmak
.
.
Corel VideoStudio Pro X5 programının kullanımına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu bölümde videolara kesme / birleştirme işlemini yapmayı öğreneceğiz. İki video dosyasını çağıracak, bunlardan birinin içinden bir parça çıkarak ve ikincisiyle birleştireceğiz. (Burada kullandığımız resimler programın Windows XP‘deki görünümünü yansıtmaktadır. Farklı Windows versiyonlarında bu görüntüler çok az değişik görünebilirler)

 

 

Üst menüde “Edit” (İşleme) sekmesinde olmamız gerekiyor. Burada malzeme olarak videolar kullanacağımız için “Media” grubunu ve orada da hangi klasörü bu iş için ayıracaksak (biz diğerleriyle karışmaması için programla birlikte gelen ve içi malzeme dolu olan “Samples”ı değil, kendi eklediğimiz ve “Proje 1” adını verdiğimiz klasörümüzü seçmiş durumdayız. (Bu işlemler için yazı dizisinin ikinci bölümüne bakınız)

 

 

Şimdi “Import Media Files” (Malzeme ekle) düğmesine tıklayarak bize bilgisayarımızın içinde gezme imkanı veren küçük pencereyi açıyoruz.

 

 

Biz çağıracağımız video dosyalarını masaüstü’nde tutuyormuşuz. Sol sütundan oraya gittik ve “Parça 1” ve “Parça 2” adındaki iki dosyamızı (CTRL tuşuna basılı tutup üstlerini tıklayarak) aynı anda seçtik ve “” komutu (veya Enter tuşu ile) programa gelmelerini istedik. Şimdi “Proje 1” klasörümüzde tırnak resim (thumbnail) olarak görünüyorlar. (Thumbnail’de kullanılan resim videodaki ilk kareden alınıyor)

 

 

Eğer bilgisayarınızdan bir video dosyasını çağırırken hata veriyorsa (yaygın olmayan, değişik formatlı bazı videolar bazı programlarla uyuşmayabilir) o takdirde o dosyayı önce bir dönüştürücü kullanarak örneğin mpeg2‘ye çevirebilirsiniz. Bu durum normaldir. Tüm formatları birden tanıyan program henüz duymadım. (Formatlar konusunda şu yazımızı da inceleyebilirsiniz)

.

Video Kesme

Parça 1”in ortasından bir bölümü almak istiyoruz. Yani başından ve sonundan bir kısmı atmak niyetindeyiz. Bu parçayı farenin imleci ile tutup, tezgahımızdaki ilk yolun üzerine sürükleyip bırakıyoruz. (Tezgahta üstteki iki şerit videolar için ayrılmış. Daha sonra göreceğimiz üzere video şeritlerinin sayısını daha da artırabilir ve daha çok üst üste bindirme imkanına kavuşabiliriz)

 

 

Bu noktada player (oynatıcı) ekranını biraz daha yakından tanıyalım. Aşağıdaki rehbere bakarak siz de bir video üzerinde denemeler yapınız. Unutmayın, player’da bir videonun görünebilmesi için o videoyu rafta veya tezgahta iken üzerini tek tıklayarak “seçmiş” olmanız gerekiyor.

 

 

1.    Yöntem:

Player’ın hemen altında, beyaz çizginin her iki ucundaki turuncu renkli tırnaklar (Trim Makers : Kırpma işaretleyicisi) videonun o anki başlangıç ve bitiş noktalarını belirliyor. Bu sürgüleri fare ile hareket ettirerek arzu ettiğiniz başlangıç ve bitiş noktalarını (ekrandan izleyerek) kendiniz belirleyebilir, böylece videonun başından, sonundan veya her ikisinden birden istemediğiniz fazlalıkları atabilirsiniz. Aynı hareketlerin tezgah üzerindeki parçada da uygulanmakta olduğunu görün. Aslında tezgah üzerindeki parçanın da başlangıç ve sonunda turuncu çubuklar göreceksiniz (Seçili iken) bu çubuklardan da tutarak aynı işlemi burada da yapabilirsiniz.  Yalnız işlemi player üzerinde yaparken, yani oradaki sürgüleri çekerken aynı anda videonun neresine gidildiğini de izleyebiliyorsunuz. Tezgah üzerinde bu imkan olmuyor. O nedenle siz kesme kırpma işlemlerinizi player üzerinden yapın.

.

Yeniden düzenlediğiniz bu parça üzerindeki çalışmanız tamamlandığında tezgah üzerindeki videonun bu son (kırpılmış) halini bu kez de fare ile oradan alıp tekrar rafa sürükleyin. Rafta yeni bir thumbnail belirecek (Bu kez üzerindeki resim videonun o son hali ile başlangıç görüntüsü olacaktır)

.

Aslında oraya gönderdiğiniz video parçası gerçek bir dosya değil, sadece verdiğiniz bir “sipariş kaydından” ibaret. Yani o parça gerçekten çıkarılıp bir yerlere kaydedilmedi. Bunun için ayrıca vakit kaybedilerek bir işlemden geçirilmedi. Belki en son filminiz için başka başka parçalar daha çıkaracak, bunları en sonda gerçekten yeni bir dosya olarak birleştireceksiniz. Bu oluncaya kadar tezgahtan rafa sürükleyeceğiniz her parça sadece “Aklında tut, ben bu bölümü ileride kullanacağım” anlamında bir ön sipariş olarak kalacaktır.  Diğer yandan, eğer isterseniz o parçayı “Share” sekmesinde “Create Video File” (Video oluştur) komutuyla gerçekten ayrı bir video halinde oluşturup kaydedebilirsiniz. (Bunu aşağıda, “Birleştirme” başlığı altında göreceğiz)

.

Bu arada tezgahtaki parça hala yerinde duruyor. Bir kez üzerine tıklayıp “seçtikten” sonra onu yeniden (sürgüleri kullanarak) eski haline getirebilir, içinden başka başka parçalar daha alıp rafa gönderebilirsiniz. Yalnız dikkat! Rafa bir parça gönderdiğinizde en son “seçili” parça odur ve programda yeni işlemler yapmaya kalktığınızda tezgahta durmakta olan parça üzerinde değil, (sık sık başıma geldiği üzere) bu raftaki parçayla oynuyorsunuz demektir. Buradan da aslında tüm bu işlemleri raftaki parçaları tezgaha sürüklemeden, bulundukları yerdeyken yapabileceğimizi de öğrenmiş oluyoruz. Peki aradaki fark nedir? Neden tezgahta işlemeliyiz veya hangi durumlarda doğrudan rafta iken işlemek uygun olabilir? Bir videodan tek bir bölüm alacaksanız raftayken işleyebilirsiniz çünkü raftaki hali (elimizdeki tek kopyayı) kullanmış olacağız ve bu sizin için sorun değildir ama aynı videodan birden fazla parça alacaksanız her defasında tezgahta işleyip parçaları ayrı ayrı rafa taşımalısınız. Çünkü tek kopyayı birkaç kez kullanmamız gerekecek. Tekrar tekrar uyaralım: Bir işlem yaparken tezgahtaki parçaya mı yoksa raftakine mi uygulamakta olduğunuza (hangisinin seçili olduğuna) dikkat edin

.

2.    Yöntem

Player’ın altındaki beyaz çizginin üzerinde bulunan beyaz renkli “sürgüyü” fare ile videonuz için başlangıç olmasını istediğiniz noktaya getirip bırakın. Sonra  resimde “2” numara ile gösterdiğimiz bölgedeki komutları kullanarak bu noktanın “öncesini (veya isterseniz sonrasını) at” komutlarını verebilir veya videoyu o noktadan ikiye bölmek de isteyebilirsiniz. (Turuncu tutacaklar otomatikman bu noktalara gelecektir)

Beyaz sürgüyü tam istediğiniz yere getirmek için zaman bölmesine saat/kare cinsinden değerini yazıp “Enter”layabileceğinizi veya aynı yerden kare kare ileri geri gidebileceğinizi de aklınızda tutun. Daha hassas sürüklemeler yapabilmek için player ekranını büyütmek de size yardımcı olacaktır. Ayrıca tezgahın üzerindeki bir diğer beyaz sürgüyü kullanarak da tam istediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

 

 

3.    Yöntem

Kırpmak istediğiniz parçanın raftaki thumbnail’ine çift tıklayın. Bu kez videomuz yeni bir pencerede açıldı ve bu pencere player ile hemen hemen aynı. Sadece video üzerinde aradığınız noktaya ulaşmada daha hassas veya hızı ayarlanabilir aramalar yapabilmenize yarayan iki yeni araç eklenmiş. (Deneyerek görün) Buradaki işlemleriniz ancak OK tuşuna basıldığında uygulanmış olacaktır. Cancel ile yaptığınız işlemden vazgeçebilirsiniz.

 

 

Video Birleştirme

Şimdi ayırdığımız parçayı ve onun sonuna eklemek istediğimiz 2 numaralı parçayı peşpeşe tezgahın üst yoluna sürüklüyoruz. (O yolda önceden kalmış bir parça varsa tek tıkla seçtikten sonra “Delete” tuşuyla silerek boşaltmış olun) Burada filmler kendi uzunlukları ölçüsünde orantılı olarak şerit üzerine ‘yayılmış’ durumdalar.

Parçalarımız tezgah üzerinde çok yer kaplamış, başlangıç ve sonunu aynı anda göremez hale gelmiş olabiliriz. Eğer tezgah üzerinde uzunlamasına tüm çalışmayı aynı anda görebilmeniz gerekiyorsa aşağıdaki resimde işaretlediğimiz küçültme / büyütme sürgüsünü (veya sürgünün uçlarındaki büyüteç işaretlerini) kullanarak gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz. Bunun hemen sağında duran düğme ile tüm çalışmayı o an görünen alana tek hamlede sığdırmanız da mümkün.

 

 

Tezgah üzerindeki malzemelerimizi iki farklı şekilde görebiliriz. Şu ana kadar “şerit görünüm”deydik. Bu modda iken malzemelerimizin zaman cinsinden akışını görebiliyorduk. (Yukarıdaki resimde sarı renkli büyük düğme)

Bir de tüm malzemeleri parçalar halinde görebileceğimiz ve hikayenin gidişini kuşbakışı kontrol edebileceğimiz “Storyboard” görünümü var. Bunun için aşağıdaki resimde görünen sarı renkli düğmeye basmanız kafi. Bu modda iken tüm malzemeyi yine thumbnail (tırnak resimler) halinde görebiliyoruz. Dilerseniz parçaların yerlerini sürükleyerek değiştirebilirsiniz.

 

 

Bu haliyle birleştirirsek parçalarımız keskin bir geçişle birbirine yapıştırılacak. Oysa araya bir “geçiş efekti” yerleştirebilir ve ilk filmin sahneden belli bir şekilde kaybolmasını, sonraki parçanın yine artistik bir şekilde sahneye gelmesini sağlayabilirdik. Bunun için üst menüde Edit seçili iken, orta sütundan ‘Transition’ (geçişler) sekmesini tıklamalısınız. Öncelikle “My Favorites” yazısının sonundaki beyaz oku kullanarak kategorilerin bulunduğu listeyi açmanızı ve buradan “All” (hepsini göster) komutunu tıklayarak tüm efektleri birden çağırmanızı öneririz.

 

 

Buradaki hareketli animasyonları dikkatle inceleyin. A filminin sahneden nasıl çıkacağı (yuvarlanarak, yırtılarak, takla atarak vb) ve B filminin nasıl geleceğini önceden canlandıran “geçiş efektleri” size numaralarını sergiliyorlar. Beğendiğiniz bir tanesini tezgahta iki film arasında boş duran kutucuğa sürüklemeniz yeterli. Beğenmezseniz bu efekti tek tık ile seçtikten sonra ‘Delete’ tuşuyla kaldırabilir, yerine bir yenisini sürükleyebilirsiniz.

Seçtiğiniz efektin çalışmanızda nasıl görüneceğini kontrol etmek için tezgahın üzerindeki beyaz sürgüyü ilerleterek o bölümü izlemeniz mümkün.

.

Birleştirme

Parçalarımızı ve geçiş efektimizi de ayarladığımıza göre artık bunları tek bir video dosyası halinde “çıkarabiliriz”. Bunun için artık üst menüden “Share” (paylaş) sekmesine geçmemiz gerekiyor. Burada karşımıza çıkacak birçok komut düğmesi içinden en başta duran “Create Video File” (Video Dosyası Oluştur)a tıklayacağız.

Açılacak yeni bir liste ile parçayı hangi video formatında “çıkarmak” istediğimiz soruluyor. Benim önerilerim şöyle:

HD (High Defination / Yüksek çözünürlük) kullanmak istiyorsanız HDV / 720 p 25 (PC veya TV için ayrıca seçim imkanı) Bu format çok kaliteli görüntü ama büyük boyutlu dosya demektir.

PowerPoint’te kullanmak veya DVD oluşturmak için DVD (4-3 veya 16-9 ekran boyutlarıdır) Bu format orta kalite görüntü ve orta boyutta dosyalar anlamına gelir

İnternet’te kullanacaksanız WMV veya Mpeg4 olabilir. Bunun kendi içinde yüksek ve düşük çözünürlük seçenekleri bulunabilir.

 

 

Daha sonra tekrar kullanabileceğiniz orijinal bir kalıp yaratmak istiyorsanız bunu olabildiğince yüksek çözünürlükte tutmakta fayda var. Çünkü kalitesi düşük bir filmin sonradan kalitesini yükseltemezsiniz fakat kaliteli bir filmi sonradan her zaman düşürebilirsiniz.

Video çıkış formatınızı da seçtiğinizde bu kez dosyanın nereye ve hangi isimle kaydedilmesine karar vereceğimiz pencere gelecek. Daha önce parçaları aldığım yerin önerildiğini görüyoruz ve eğer yeni bir isim vermezsem “Untitled” (isimsiz) adıyla kaydedilecekmiş. (Dilersem bunu değiştirebilirim elbette)

 

 

Kaydet” tuşuna basmamızla birlikte dosyanın “çıkarılması” işlemi de başlatılacak.
Videonun toplam uzunluğu ve bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak değişen bir sürede (beliren bir yükleme çubuğu işlemin ilerlemekte olduğunu gösterecek) işlem tamamlanacak ve rafta, diğerlerinin sonuna thumbail görüntüsü eklendiğinde işlem tamamlanmış olacaktır.

 

 

Bu kez orada içi boş bir “sipariş” değil, gerçekten oluşturulmuş ve kaydedilmiş bir video bulunuyor.

 

 

Çoklu Kesme

Aynı videodan aynı anda “çoklu kesme” de yapabilirsiniz. Bu uygulama X3 sürümünden beri aynı. Buradan bakabilirsiniz.

.

Çalışmayı Kaydetmek (Save’lemek)

Eğer montaj işleminiz pek çok parça içeriyor ve daha üzerinde çalışmanız gerekiyorsa, programı kapatmadan önce bulunduğunuz aşamayı kaydetmeniz gerekir. Bunun için üst menüden “File / Save” komut sırasını izleyebilir ve tıpkı video çıkarmada gördüğümüz pencerede bu kez projemiz için bir yer ve isim belirleyerek kaydedebiliriz. Aynı projeyi tekrar açmak için bu kez “File / Open Project” yolunu izleyerek kayıt dosyamıza ulaşabilir ve çift tıklayarak açabiliriz.

Buraya kadar videoları kesip birleştirmeyi öğrendik. Program ile yapılabilecek daha pek çok keyifli işlem bulunuyor. Onları da serimizin ilerleyen bölümlerinde ele alacağız.

 

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

73 Comments

 1. engin çolakoğlu dedi ki:

  teşekkur ederim bir kaç converter programına baktım ama donma vs ses önden gitme gibi problemlerın önüne gecememışdir.biraz daha kapsamlı araştırmalıyım demek kı tşkler.

 2. admin dedi ki:

  Engin Bey, bazen işe yarıyor, şunu da deneyin. Dosyanın uzantısını (noktadan sonraki bölüm) sırayla .avi .mpeg .wmv .mov gibi değiştirerek sırasıyla deneyin. Program bunlardan biriyle kabul edebiliyor.

 3. ibrahim ulusoy dedi ki:

  slm bilgiler icin teşekkürler
  bir sorum olacaktı program içine 20 parça göruntu attik bunları tek tek cıkmasini istiyoruz yani butun video degilde oldugu yani formatını değiştirmek istiorum nasıl yapabiliriz
  kolay gelsin

 4. admin dedi ki:

  Birleştirmeden mi çıksın istiyorsunuz? Öyle ise her birini teker teker tezgaha alacak, varsa istemediğiniz yerlerini atıp onu tek başına “Create Video” sekmesini kullanarak video olarak çıkaracaksınız. Bu komutu verdiğinizde artık tezgahta kaç parça varsa hepsi birleştirilerek çıkartılır.

 5. samet dedi ki:

  sa ben corel pro x7 yukledim 64 bit i5 win 8 laptopuma ama içine videyo attıgımda oynattıgımda yani donuyo nedense sebebi ne olabilir acaba bunun 32 bit olanını mı yüklemem gerekiyo.

  yardımcı olursanız sevinirim.tşkler

 6. admin dedi ki:

  Windows sürümünüz 32 Bit ise olabilir. Her videoda mı yapıyor yoksa sadece bir iki tanesinde mi? Ender olarak yapıyorsa o videonun formatı ile anlaşamamış demektir. Bu da mümkün. O videonun codec’i bilgisayarınızda yüklü olmayabilir. Sorun buysa internetten “K-Lite Codec Pack” indirip kurabilirsiniz. Hemen bütün codecleri sağlamış olur.

 7. tahsin albayrak dedi ki:

  merhaba program ıyı hos guzel ancak ben slayt yapıyorum sarkı ekledim ancak bitiş yumsak olması gerekıyor yanı 2 . sarkıya gecerken kaybolarak movıe makerde bu cok rahat yapılıyor ancak bunda yapamadım varmı bır kolayı şarkı geçişleri nasıl yapılıyor saolun şimdiden

 8. admin dedi ki:

  Tahsin Bey, merhaba. Tıpkı videodan parça keser gibi ses şeridinin sonundan da bir parçayı kesin (ana gövdeden ayırın ama aynı yerine tekrar yerleştirin yani sese dosyası aslında iki parçalı olsun) ve sondaki o küçük dilimi çift tıkladığınızda gelecek menüden “fade out” (azalan çentikler) düğmesini kullanın. Aynı işlemi baş tarafa yaparak bu kez sesin yükselerek gelmesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için de yanındaki “fade in” düğmesini kullanın.

 9. emel dedi ki:

  merhaba, kestiğim ve birleştirdiğim videoyu kayıt ediyorum fakat olmuyor, bir türlü açılmıyor, neden olabilir acaba?

 10. admin dedi ki:

  Merhaba. Videoyu oluşturduğunuzda programın içindeyken seyredebiliyor fakat başka oynatıcılarda seyredemiyorsanız codec sorunudur. MediaPlayer ile mi seyretmeye çalışıyorsunuz? Bir de VLC Player veya MediaPlayer Classic gibi çok kullanılan oynatıcıları indirip deneyin. Günümüzde hala her videoyu her oynatıcı çalıştıramayabiliyor. Özellikle Windows Media Player bu konuda en yeteneksizlerden biri. Çoğu kullanıcı bunun yanına mutlaka yukarıda bahsettiğimiz türden başka oynatıcılar daha yükleyip onları kullanmak zorunda kalıyor.

 11. !ACİL! dedi ki:

  Merhaba,corel video yükledim fakat videoyu sıraya koyup da oynat dediğimde video donuyor yavaşlıyor ses geriden geliyor vs. Video Mp4 formatlı mp4 formatlı başka videoları açabiliyor ve hiç sorun olmuyor oynatırken programda, o zaman video da mı sorun vardır? Videoda normal oynatırken sorun yok bu arada sadece corelvideo da sorun çıkıyor. Ne yapmalıyım?

 12. admin dedi ki:

  Her bilgisayarın görüntü, ses donanımları, bunların kullandığı sürücüler, codec’ler farklılaşabiliyor. O nedenle uzaktan yorum yapabilmemiz çok kolay değil. Videoları sadece sıraya mı koyup oynatıyorsunuz, yoksa o sırayla yeniden montajladıktan sonra mı bunu yapıyor? Montajlanmış halinde bu kusur olmayabilir çünkü.

 13. !ACİL! dedi ki:

  Sıraya koyup oynattığımda sorun oluyor kaydet diyince sonra dosyaya girince sorun yok fakat bazı yerlerini kesmem gerektiği için donduğundan dolayı nereyi keseceğimi belirleyemiyorum.

 14. admin dedi ki:

  Bu durumda, sağlıklı parçalar üzerinden, kesilecek noktaların saniyelerini belirleyip onun üzerinden gitmenizi önermekten başka çözüm yolu göremiyorum.

 15. !ACİL! dedi ki:

  Hm anladım. Deneyeceğim, ilginiz için teşekkürler.

 16. osman dedi ki:

  Merhaba öncelikle ben bu programda yaklaşık 30gb yakın video görüntülerini birleştirerek dvd olarak export ediyorum lakin videoları nekadar bölsemde gb olarak düşürsemde dvd ye aktarırken olması gerekenden çok daha fazla video da çözünürlük kaybı yaşıyorum inanılmaz derecede görüntüde kristalleşme oluşuyor ne yaptı isem çözemedim bu problemi yardımcı olabilirmisiniz konu hakında tarafıma hoşça kalın teşekkür ederim şimdiden….

 17. admin dedi ki:

  Merhaba. Acaba biraz daha ayrıntı verebilir miydiniz? Şöyle adım adım yaptığınız işlemleri sıralayabilirseniz makbule geçecek. Hangi sürümü kullanıyorsunuz? Malzeme olarak kullandığınız video parçaları farklı çözünürlüklerde mi? (Bazen otomatik ayar olarak sıradaki ilk videonun çözünürlüğünü kabul eder) gibi… Ayarlar menüsünü de baştan aşağı şöyle bir inceleyin. Mevcut durumun ayarlarında soruna yol acan ayrıntıyı bulabileceğinizi sanıyorum.

 18. sümer dedi ki:

  merhaba ben Corel VideoStudio Pro X6 kulanıyorum videoları kesip birleştiriyorum ama kesik videolar arası geçişlerde önce siyah ekran sonra duraklayıp devam ediyor hızlı bir şekilde ikinci parçaya geçmiyor geçiş efekti kullandım önce siyah ekran sonra efekt geliyor. yardımcı olursanız sevinirim. mail adresimede cevabı gönderirseniz sevinirim teşekkürler

 19. admin dedi ki:

  Sümer Bey, Video şeritlerinde iki parça arasında boşluk kalmış olmalı. Veya ilk parça en sonunda siyah bir boşluk barındırıyor olmalı. O bölgeyi biraz büyüterek incelerseniz durumu görebilirsiniz.

 20. sümer dedi ki:

  merhaba ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.oluşturguğum videoyu m2ts modunda oluşturuyorum.videoyu philips flaş belleğe aktarıp philips marka tv de oynatınca bu sorun oluyor aynı videoyu pc veya lg marka tv de oynatınca bu sorun olmuyor sebebi nedir acaba.teşekkürler.

 21. admin dedi ki:

  Bu durumda sorun PC dışında gibi duruyor. Başka formatlarda da deneseniz.

 22. İdris dedi ki:

  Merhaba Ben Corel Studio Pro X5 kullanıyorum.Video kamera cihazımdan DV formatında aktardığım videoyu kesme işlemini yaptığımda kestiğim videonun biri 16:9 geniş ekran oluyor zaten bende bunu istiyorum ikinci kestiğim parça ise 4:3 oluyor ama kameradan pc ye aktardığımın tamamı 16:9 nedense ikinci kestiğim parça bir türlü 16:9 olmuyor yardımcı olursanız sevinirim.

 23. admin dedi ki:

  Share (Paylaş) sekmesindeki çıktı profillerinden 16;9’a uygun bir format seçiyor musunuz? Bir de en üstte “Same as project settings” seçeneği var onu açarsanız hemen altında “Same as first video clip” seçeneği göreceksiniz. Yani sıradaki ilk videonun standartlarını kullan diyor. Madem ilk video istediğiniz gibi geliyordu bir de bu seçeneği kullanın, bakalım ne olacak.

Yorum, Katkı ve Sorularınız