Corel (Ulead) VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 2 / Arayüz


Bölümler
.
Video Montaj / Corel Video Studio Pro X5 Kullanımı -1 / Yeni Sürümü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 2 / Arayüzü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 3 / Kesme – Birleştirme
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 4 / Video, Logo Bindirmek, Blue Box Tekniği
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 5 / Hız, Ses, Renk Ayarları, Çevirmek, Geri Oynatım, Fotoğraf Almak, Sahneleri Ayırmak
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 6 / Text (Yazılar)
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 7 / Efektler
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 8 / Videolar Üzerine Materyal Eklemek Animasyon Çizimler Yapmak
.
Corel VideoStudio Pro X5 programının kullanımını öğrenmeye bu yazıyla başlıyoruz.

Önceki yazımızda programı genel olarak tanıtmış, 30 günlük ücretsiz ve kısıtlamasız deneme sürümünden (ve süreyi uzatmaktan) bahsetmiş, yükleme esnasında dikkat edilmesi gereken bir iki püf noktasını paylaşmıştık.

.

.

Programı kurduysak masaüstüne (ana ekranımız) atılan kısayolunu çift tıklayarak açalım.

Programın kendisiyle birlikte ön planda daha küçük bir pencere daha açılıyor. “Startup” (başlangıç) penceresi sağ üstte göreceğiniz 4 sekmeden oluşuyor. Deneme sürümü ile satın alınmış sürümler arasında farklılıklar olabilir. Bu pencere ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibi.

.

.

Bizim önerimiz bu pencereyi sonraki açılışlarda görünmeyecek şekilde kapatmanızdır. İleride ihtiyaç duyarsanız program arayüzünün sağ üst köşesindeki turuncu işareti tıklayarak her zaman ulaşabilirsiniz.

.

.

Vimeo’daki eğitici videolara (İngilizce) buradan ulaşabilirsiniz.

.

Programın Arayüzünü Tanıyalım

Raf

İşlemek istediğiniz video, resim, ses, efekt vb dosyaları (montaj parçalarını) bilgisayarınızdan programın içine çağırdığınız alan. Dolayısıyla, buraya biz işlenecek malzemelerin bekletildiği “RAF” diyelim.

.

.

Çağırdığınız malzemeler bu alanda thumbnail’ler (pul resim – tırnak resim) halinde dizilirler.

.

.

Bu alandaki malzemeleri sürükleyip bırakarak farklı sıralamada yerleştirebilir, isminin üzerini tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Bir film oluştururken çok farklı malzeme (filmler, grafikler, kaplamalar, Flash animasyonlar, yazılar, sesler vb) ve uygulamalar (efektler, geçişler) işin içine dahil edilebilir. Bu farklı türdeki malzemeyi aynı alanda barındırmak karışıklık yaratabileceğinden, her grup için farklı “sekmeler” üzerinden o türün rafına ulaşmak üzere sol kenarındaki sütuna dizilmiş sembolleri kullanıyoruz. (Kitapçılardaki döner tebrik kartı raflarını düşünün) Bu düğmelere bastıkça istediğiniz malzeme türünün rafı önünüze getirilecektir.

.

.

Denerseniz, kullanmanız için buralara önceden birçok profesyonel malzemenin yığılmış olduğunu da göreceksiniz. Daha fazlasını siz bilgisayarınızdan çağırabilir, program içinde yaratabilir, programla bağlantılı internet kaynaklarından yenilerini alabilir veya mevcutları silebilirsiniz.

İpucu: Farenin imlecini bir süre üzerinde tuttuğunuz düğmelerin İngilizce isimleri (dolayısıyla ne işe yaradıkları) okunur olacaktır.

Bu aşamada sadece en üstteki “Media” sekmesini tanıyacak, diğerlerini yeri geldikçe öğrenmek üzere zamana yayacağız.

.

Media

Bu bölümde çağırdığımız videolar, resimler ve ses dosyalarının olduğunu biliyorsunuz. Bu türlerden istediklerinizi geçici olarak gizleyerek diğerleri üzerinde daha rahat çalışabilirsiniz.

.

.

Rafa Bilgisayardan Malzeme Çağırmak veya Silmek

Import media files” komutu ile bilgisayarınız içinde gezebilir, istediğiniz malzemeyi çift tıklayarak buraya çağırabilirsiniz. Raf’tan bir malzemeyi kaldırmak için üzerine bir kez tıklayın (seçin) ve klavyenizden ‘Delete’ tuşuna basın. Bu malzeme bilgisayarınızdan silinmedi, sadece raftan kaldırılmış oldu.

Farklı projeler üzerinde çalışıyorsanız bunların malzemelerinin birbirine karışmaması için her birine ayrı klasörler açmanız mümkün. Yukarıdaki örnekte o sırada “Samples” (Örnekler) adlı klasörün içini görüyormuşuz. Bu klasör kendiliğinden geliyor ve içinde programı öğrenirken kullanabileceğiniz örnek malzemeler yığılmış.

Yeni bir klasör oluşturmak için “+ Add” düğmesine tıklamanız ve isim vermeniz yeterli. Aşağıdaki resimde “Proje 1” ve Proje 2” isimli klasörleri biz oluşturduk. Bir klasörün üzerine sağ tıkladığınızda gelen iki seçeneği kullanarak ismini değiştirebilir (Rename) veya o klasörü (içindeki malzeme ile birlikte) silebilirsiniz (Delete)

.

.

Tezgah

Filmlerinizi işleyeceğiniz alan (video kesme, birleştirme, üzerine ses, resim, yazı, başka film bindirmek ve çeşitli efektler uygulamak) Buraya da “tezgah” diyelim. Altta uzunlamasına bir bölgeyi kaplar. Burada filmler, sesler, yazılar, fotoğraflar için alt alta, şerit kanallar bulunur. Hepsinin en başındaki sembollerden veya (imleci biraz bekleterek) ne kanalı olduklarını kolayca anlayabilirsiniz. Tezgah ayar düğmelerinin de hemen üzerinde sıralanmış olduğuna dikkat ediniz.

.

.

Bir malzemeyi raftan tezgahtaki kendi kanalına farenin imleciyle tutup sürükleyerek getirebilir, kanal üzerinde de yine sürükleyerek başka parçalarla yerlerini (sıralamasını) değiştirebilir, fare ile bir kez tıklayarak ‘seçtiğiniz’ malzemeyi ‘del’ (delete : sil) tuşu ile tezgahtan kaldırabilirsiniz. (Rafta durmaya devam edecektir)

Bir dosyanın rafta veya tezgahta ‘seçilmiş’ durumda iken diğerlerinden nasıl farklı görüntülendiğini deneyerek –bir kez tıklayarak- tecrübe ediniz.

.

.

Seçme” işlemi önemlidir çünkü sonrasında vereceğiniz her komut “seçilmiş” parçaya uygulanacak demektir. Bir seçim yapmamışsanız zaten komutların çoğu pasif durumdadır veya komutlar sonuç doğurmuyor demektir.

.

Alet Çantası

Rafta malzemeleriniz, önünde tezgahınız olsa bile bir alet çantasına da ihtiyacınız olacaktır. Bu çanta mantıken rafın altlarında bir yerde duruyordur. Rafımızın sağ alt köşesinde, mavi üzerine beyaz yazı ile (Options) düğmesine tıklayarak ‘Options Panel’i de açalım. (Daha önce filmlerden birini tek tık ile seçmiş olmalısınız. Yoksa bu düğme pasif kalıyor)

.

.

Aslında daha kolay yolu da var. Tezgahtaki (raftaki değil) herhangi bir parçayı ‘çift tıklarsanız‘ da o parça ile ilgili ”Options Panel‘ otomatikman açılıyor.

.

Player – Oynatıcı

Öncelikle her aşamada ihtiyaç duyacağımız bir ‘ön izleme / takip alanı’ yani bir player (oynatıcı) olacaktır. (Bazı montaj programlarında filmin orijinalini ve işlenmekte olan halini aynı anda göstermek üzere – bilgisayarı zorlamak pahasına – iki tane de olabilir)

.

.

Üst Menü

.

.

Açılır Menüler

File / Edit / Tools / Settings isimlerini taşıyan dört adet “açılır menü” altında, aslında çoğunu genel arayüz üzerinde de bulabileceğiniz komutlara topluca ulaşabiliyor olacağız. (Bu programda her şeyi yapmanın daima birden fazla yolu olduğunu belirtmeliyiz)

Sekmeler (Üretim Aşamaları)

Film düzenleme işimiz tıpkı fabrikalardaki üretim hatlarına benzer şekilde, hepsi aşama aşama, mantıklı bir sıralama ile gidilecektir. Corel Video Studio Pro X5’te temel aşamalar bu mantık sıralaması ile en üstteki sekmeli menüye de yerleştirilmiştir.

1 Capture : (Yakalama) Bilgisayarınızda bir tv kartı varsa buradaki yayını kaydetmek, el kameraları veya webcam’inizden görüntü almayı programın içinden de halledebilirsiniz. Fabrikamızda işlenmek üzere dışarıdan ürün satın alma olarak görebilirsiniz.

2 Edit : (İşleme / Üretim Aşaması) Filmin işlendiği aşama. Programı açtığınızda bu sekmede başladığını göreceksiniz. Gerçekten de çoğu kez işimiz burada olacak.

3 Share : (Paylaşım / Dağıtım) Filminizin son haliyle çıktısını almak, disklere yazdırmak veya internete göndermek işlemleri burada (paketleme diyebiliriz)
.
Gördüğünüz üzere hepsi bir mantık sırasıyla gidiyor. Yine de bu üst menüyü sık kullanacağınız düşünmüyorum. Belirttiğimiz gibi, aynı işlemi yapmanın hepsi de pratik birden fazla yolu var. Program yaptığınız bazı seçimlere bağlı olarak ne yapmak istediğinizi tahmin edip menüleri kendiliğinden değiştirecek. Bilgisayar dünyasında buna ‘sezgisellik’ deniyor.

Program penceresinin sağ üst köşesinde ise tüm programlardan aşina olduğumuz standart komutlar duruyor.

Turuncu düğmeyi yukarıda açıklamıştık. Başlangıçta çıkan küçük yardım penceresine ulaşma düğmesi idi.

(-) işareti ile pencereyi gizleyebilir

Kare / çift kare işaretini tıklayarak tam ekran veya daha küçük alanda sınırlarından tutarak ayarlayabileceğiniz büyüklükte çalışması sağlayabilir

(x) işaretini tıklayarak da programı kapatabilirsiniz. (Bu sırada üzerinde çalışmakta olduğunuz bir proje var idiyse kapatmadan önce bunu kaydetmek (Save) isteyip istemediğiniz sorulacaktır)

.

Alan Düzenleme

Program arayüzünü tüm temel parçaları ile kaba hatlarıyla olsa bile tanıdık. Birçok montaj programında bu alanlar genellikle bulunur.

Bu temel bölümleri birbirinden ayıran kalın siyah sınırlardan tutarak bir bölümü diğerleri aleyhine küçültebilir, büyütebilirsiniz. Bu esnada farenin imleci aşağıdaki gibi görünecektir.

.

.

Ayrıca her bölümün sol üst köşesinde bir dizi nokta halinde göreceğiniz bölgeden tutarak o bölümü genelden ayırabilir, örneğin çift monitör ile çalışıyorsanız oraya bağımsız bir bölüm olarak taşıyabilir, böylece çok daha rahat bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

.

.

Karmaşık göründüğünün farkındayım. Bir konuyu ilk kez öğreniyorken hissedilen klasik bir duygudur ama gerçekte korkuya hiç gerek yok. Bizim gibi en temel birkaç basit işi görmekle yetinebilecekler için buna uygun birkaç komutun yerini bilmek fazlasıyla yeterli olacaktır. Videolarla uğraşmanın hoşunuza gittiğini düşünürseniz zamanla bu temelin üzerine daha istediğiniz kadar kat çıkabilirsiniz. Bir seri yazı ile biz buna yardımcı olacağız zaten.

Şimdilik sadece arayüzdeki ana bölümleri ve işlevlerini kabaca gördük. Sonraki bölümde artık video kesme – birleştirme konusunu işlemeye başlayacağız.

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

16 Comments

 1. Anil dedi ki:

  Süper Olmuş Ellerine Saglik..

 2. admin dedi ki:

  Teşekkürler

 3. birkan dedi ki:

  videonun üzerine ses (mp3) eklemeyi bulamadım yardımcı olurmusunuz? teşekkürler . :(

 4. admin dedi ki:

  Birkan Bey, Merhaba. Tıpkı bir videoyu programa çağırırken yaptığımız gibi MP3 dosyasını da önce rafımıza çağıracak, sonra tezgahtaki şeritlerden ister mikrofon sembollü olanına, isterseniz de müzik notası sembolü olana bunu sürükleyip bırakacağız. Videolara yaptığımız tüm işlemleri bu şeritler üzerindeki ses dosyalarına da yapabiliyoruz.

  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/27/corel-videostudio-x5-kullanimi-5-hiz-ses-renk-ayarlari-cevirmek-geri-oynatim-fotograf-almak-sahneleri-ayirmak/

 5. kusurlu dedi ki:

  Helal olsun üşenmemiş yazmıssın.Şu üretici firmalar ürünün satıldığı ülkelerde dil desteği verseler çok malbüle geçecek..

 6. admin dedi ki:

  Teşekkürler. Sormayın… Dil desteği çok önemli gerçekten.

 7. birkan dedi ki:

  gerçekten bunun türkçe dil paketi falan yokmu yaa :(

 8. admin dedi ki:

  Maalesef

 9. Özay dedi ki:

  Adminn Kardeş bu program acılmıyorr bende ne yapabilrim.??

 10. admin dedi ki:

  Özay Bey, bir önceki yazıda belirtilen aşamaları tam olarak uygulamış mıydınız? Şu yazı :
  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/02/ulead-videostudio-xp5-guclu-yeniliklerle-cikti/
  Eğer öyle ise, açmaya çalıştığınızda herhangi bir uyarı çıkıyor mu?

 11. kusurlu dedi ki:

  Merhaba.Ben bu programı kısa film montajı için satın almayı düşünüyorum.Kuallanımını sayenizde bayağı çözdüm.BU program kısa film montajı için yeterli profosyenel seviyede mi başka bir öneriniz var mı?(kalite-fiyat)

 12. admin dedi ki:

  Doğrusu konu hakkında bir otorite sayılmayız. Ayrıntılarıyla bildiğimiz yegane program bundan ibaret. O nedenle yanıltmak istemeyiz. Konuyla doğrudan ilgili sitelerde kısa bir araştırma yapar, forumlarda sorarsanız mutlaka daha yönlendirici sonuçlar alabilirsiniz.

  Yine de bir yazılımı daha dikkate almanız konusunda bir önerimiz olabilir. Lightworks isimli program yakın geçmişe kadar çok tanınmış birçok Holywood filminde kullanılmış profesyonel bir yazılım. Bugün itibariyle (2010 yılından beri) açık kaynak kodlu ve ücretsiz hale getirilmiş. http://www.lightworksbeta.com adresinden indirilebiliyor. İşin güzel tarafı artık tamamen ücretsiz.

 13. ahmet harmanda dedi ki:

  anlatış tarzınızı kısaca dilinizi iletişiminizi sevdim samimi ve sıcak buldum.Ve programı öğrenmeyi kafaya koydum ve başladım da :) Şimdilik ücretsiz olarak indiriyorum daha sonra ücretli olarak indirirsem veya bu programı teknosa vs vatan computer gibi marketlerden alabilir miyim.Progamın donmasını ve sorunların olmasını istemiyorum rahat çalışmak için :) teşekkürler sizde sağlıcakla kalın

 14. admin dedi ki:

  Ahmet Bey, öncelikle çok teşekkürler. Yazılımı öğrenmek göreceğiniz üzere çok kolay. Orada sorun yaşamazsınız ama bu programı Türkiye’den ancak sitesinden satın alıp, kilidini açmak suretiyle edinebilirsiniz. VideoStudio yetenekleri itibariyle asla pahalı sayılmaz ama biz yakında tamamen ücretsiz yazılımlara da bakacağız.

 15. Yunus dedi ki:

  Sizi sürekli takip ediyorum gercekten egitimci dersler ve her soruya cevap var.Çok teşekkür ederim.Benim sorunum arayüzdeki tezgah raf hepsini ayardım ama şimdi eski haline alamıyorum ilk indirdigim gibi nasıl yaparım programı.Şimdiden teşekkür ediyorum..

 16. admin dedi ki:

  Yunus Bey çok teşekkürler. Programın yerleşimini bölmelerin arasındaki sınırlardan tutup sürükleyerek ayarlayabilirsiniz. “Settings / Layout Settings / Switch to / Default” yolunu takip ederek ilk haline de getirebilirsiniz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız