Corel (Ulead) VideoStudio Pro X5 Güçlü Yeniliklerle Çıktı


Bölümler
.
Video Montaj / Corel Video Studio Pro X5 Kullanımı -1 / Yeni Sürümü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 2 / Arayüzü Tanıyalım
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 3 / Kesme – Birleştirme
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 4 / Video, Logo Bindirmek, Blue Box Tekniği
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 5 / Hız, Ses, Renk Ayarları, Çevirmek, Geri Oynatım, Fotoğraf Almak, Sahneleri Ayırmak
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 6 / Text (Yazılar)
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 7 / Efektler
Video Montaj / Corel VideoStudio Pro X5 Kullanımı – 8 / Videolar Üzerine Materyal Eklemek Animasyon Çizimler Yapmak
.

Corel’in Video Studio montaj programının kullanımını ProX3 sürümü ile öğrenmiş, Pro X4 sürümünün çıkışını haber yapmış ve getirdiği yeniliklerden bahsetmiştik. Corel Video Studio PX5 geçtiğimiz günlerde önemli ilave yeteneklerle gelmiş görünüyor. Bu tanıtım yazısının ardından Pro X5’in kullanımı için de bir dizi hazırlayacağız. Bu kez kolay olacak çünkü programın ara yüzünde, menü sisteminde ve kullanımında neredeyse hiç değişiklik yok.

.

.

Yenilikler

Daha fazla ücretli veya ücretsiz efekt seçeneği ve üçüncü parti yazılım desteği.
Paint Shop Pro çıktıları için çok katmanlı grafik desteği
Ekran görüntüsünü video olarak kaydetme aracı
HTML5 interaktif (etkileşimli) web video oluşturma
3D kameralara destek.
Çoklu işlemci desteği ve grafik kartlarının gücünden daha fazla yararlanarak işlemleri hızlandırma özelliğinde iyileştirmeler.
DVD ve BlueRay işlemede geliştirmeler
14 ilave ile toplamda 21’e çıkarılan katman sayısı ile daha zengin içerikle çalışma imkanı
Uyarlanabilir, hazır gelen ve Web’den indirilebilir geniş şablon kitaplığı (deposu) ve şablon ticaretinde geliştirmeler.
Monitörlerde daha esnek yerleşim imkanları.
Çalışmalarınızı saklayabileceğiniz 25 GB ücretsiz web alanı.

X3, X4 ve X5 sürümleri arasındaki farkları tablo halinde görmek isterseniz şu adrese göz atabilirsiniz.

.

.

.

Sevindirici bir diğer haber de 30 günlük ücretsiz deneme sürümünün hala “kısıtlamasız” geliyor olması. (Şu yazıyı inceleyiniz) Yalnız programın indirme dosyası 1,4 GB’a yükselmiş durumda. Bilgisayarda ise 1,7 GB yer kaplıyor.

Hala Türkçe altyazıya doğrudan destek yok ama önceden başka programlarda (Word, NotePad gibi) yazıp kopyaladığınız metinleri Arial, Times New Roman gibi Windows standardı fontları kullandığınızda kayıpsız yapıştırarak sorunu aşabiliyoruz. (Daha fazlası olup olmadığına bakacağız)

.

.

Sistem Gereksinimleri

Windows 7, Windows Vista, Windows XP
Intel Core Duo 1.83 GHz, AMD Dual-Core 2.0 GHz
2 GB RAM (4 GB ve üstü önerilir)
128 MB veya üstü Grafik kartı
3 GB boş disk alanı (Bir kısmı geçici bellek kullanımı için)
En az 1024 x 768 monitör çözünürlüğü

.

Desteklenen Multimedia Formatları

İşleme

Video: AVI, MPEG-1, MPEG-2, AVCHD, MPEG-4, H.264, BDMV, DV, HDV™, DivX, QuickTime, RealVideo, Windows Media Format, MOD (JVC MOD File Format), M2TS, M2T, TOD, 3GPP, 3GPP2
Audio (Ses): Dolby Digital Stereo, Dolby Digital 5.1, MP3, MPA, WAV, QuickTime, Windows Media Audio
Images (Resim / Grafik): BMP, CLP, CUR, EPS, FAX, FPX, GIF, ICO, IFF, IMG, J2K, JP2, JPC, JPG, PCD, PCT, PCX, PIC, PNG, PSD, PSPImage, PXR, RAS, RAW, SCT, SHG, TGA, TIF, UFO, UFP, WMF
Disc: DVD, Video CD (VCD), Super Video CD (SVCD)

Çıktı Formatları

Video: AVI, MPEG-2, AVCHD, MPEG-4, H.264, BDMV, HDV, QuickTime, RealVideo, Windows Media Format, 3GPP, 3GPP2,WebM, HTML5
Audio: Dolby Digital Stereo, Dolby Digital 5.1, MPA, WAV, QuickTime, Windows Media Audio, Ogg Vorbis
Images: BMP, JPG
Disc: DVD (DVD-Video/DVD-R/AVCHD), Blu-ray Disc (BDMV)

Bazı formatların da üçüncü parti yazılımlarla desteklenebildiği belirtilmiş.
.
Ücretsiz deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz (“Download Trial” düğmesi)
Yeni kullanıcılar için 70 Euro ücret belirlenmiş. Bu özelliklere sahip video montaj yazılımları için oldukça makul bir fiyat. XP3 ve XP4 versiyonlarının kayıtlı kullanıcısı iseniz yeni sürüme yükseltme fiyatı 50 Euro. Bunun için eski sürümünüzü kayıt ettirmeniz (register) ve yükseltme esnasında seri no’sunu bildirmeniz yeterli.

Satın almışsanız bir mail ile seri numarası ve aktivasyon kodu gönderiliyor. Aynı mailde hediye edilen WinZip 15 Pro (Tanınmış dosya sıkıştırma yazılımı) indirme linki (ve seri numarası) ile 25 GB ücretsiz alan için uygulamanın indirme linkini bulacaksınız.

.

Kurulum

İndirdiğiniz 1.3 GB’lık dosyayı çift tıklayarak çalıştırın.

Sözleşmeyi kabul ettiğinizi gösteren kutucuğu tıklayarak doldurun ve devam düğmesi (Continue) ile ilerleyin. Sorulduğu aşamada Pal-Secam (Türkiye’deki yayın formatı) seçmeyi unutmayın. Bazen internet bağlantısı için firewall programınız izin isteyebilir. Bunları onaylayın.

Kaspersky firmasının güvenlik taraması eklentisini kurmasanız da olur. Bu aşamayı kutucuğu boşaltarak geçin.

.
Kullanımını anlatmaya çalışacağımız devam yazılarında buluşmak üzere sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

39 Comments

 1. MACİT ERMİŞİ dedi ki:

  LİSANLI Corel Video Studio Pro X5 ALMAK İSTİYORUM.

 2. admin dedi ki:

  Macit Bey, şu sayfadaki telefon numarası ile irtibat kurmanızı öneririz. http://www.corelturkiye.com/home.aspx

 3. Tehlikeli Fikir dedi ki:

  Merhabalar, ben Corel VideoStudio X5’i kuramadım. Dosyayı indirdim hatta kurdum kullandım. Daha sonra kaldırdım programı daha doğrusu önce ‘Program Files’ten sildim daha sonra denetim masasından kaldırdım. Şimdi kurmayı denedim kurulmuyor program. Neden olabilir acaba?

 4. admin dedi ki:

  Merhaba. Programları mutlaka kendi uninstall yolu üzerinden kaldırmak gerekir. Klasörleri silerek geride sadece bozuk bir altyapı bırakmışsınız. Bunun üzerine yenisini kuramıyor. İşin fena tarafı böyle bir durumda bildiğimiz kadarıyla Windows’u baştan kurmadığınız sürece bu programı yeniden kuramayacaksınız demektir. Üstleki satın alsanız da bu durum değişmeyecektir. İleri seviye bir kullanıcı belki tek tek gerekli temizlik ve müdahaleleri yapabilir. O da belki… Aklıma son bir -zayıf- ihtimal geliyor. Eğer sabit diskinizde birden fazla bölüm var ise bu kez programı o diğer bölümlerden birine kurmayı deneyebilirsiniz. Hala çok zayıf ihtimal ama…

 5. Tehlikeli Fikir dedi ki:

  Peki şu anda yapabileceğim birşey yokmu?

 6. admin dedi ki:

  Akla gelen bir ihtimal de sistemi eski tarihlerden birine geri döndürmek. Ben hep imaj almak ve onu geri açmayı tercih ettiğim için doğrusu sistemi kendi içinden geri döndürmenin nasıl yapıldığını artık hatırlayamıyorum. Google’da bir aratın, mutlaka sonuç alırsınız. Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız (XP, Win7 gibi) onun ismini yazın ve yanına “eski tarihe çevirmek” benzeri ibareler koyup aratın. Yalnız bunu başardığınızda geri dönülecek olan o günden sonraki tüm gelişmeleri de kaybedeceğinizi bilerek gerekli herşeyin yedeğini almayı ihmal etmeyin.

 7. Tehlikeli Fikir dedi ki:

  Sistem geri yüklemeyi yaptım fakat programı kurduğum ilk güne yapmıştım. Program geldi ekran geldi ‘active later’ dedikten sonra prg. açılmıyor. Başka yöntem varmı bildiğiniz.

 8. admin dedi ki:

  Bu durumda büyük ihtimalle deneme süresi de bitmiş olmalı. Bunu kendi merkezlerinden tespit edebildikleri için sizin eskiye dönmenizin o anlamda etkisi olmaz. Yine de kalıntıları temizlemiş oldunuz. Yeni bir e-posta hesabıyla tekrar hesap açıp denemenizi öneriyoruz.

 9. kusurlu dedi ki:

  Corel türkiye ditribitörü 180$+Kdv(380tl) fiyat verdi.Corel in sitesinde 70 avro.Hangisini tercih edeyim sizce?

 10. admin dedi ki:

  Tereddütsüz siteden indirin. Eğer faturasını işyeri için kullanacaksanız indirme yoluyla alınacak faturaların geçerliliğini muhasebenize sorun. Ancak o zaman durum değişebilir. Deneme sürümünü son tarihine kadar kullanırsanız son günlere doğru %30 indirimlere kadar teklifler gönderdiklerini hatırlıyorum ama zaten şu sıralar yılbaşı indirimleri de var. Buna da dikkat edin.

 11. macit ermiş dedi ki:

  lisanslı ürğn almak itiyorum.türkçe formatlı olması tercihimdir

 12. admin dedi ki:

  En iyisi kredi kartı ile sitesinden satın alarak indirmektir. Yalnız Türkçe’si yoktur. Bizim yazı serimizi öncelerseniz bu ihtiyaç ortadan kalkıyor aslında :)

 13. MACİT ERMİŞ dedi ki:

  PROGAMINI ÜCRET, SORMUŞTUM CEVAP ALAMADI

 14. Doğukan Rybak dedi ki:

  Merhaba admin , ben Doğukan , Youtube ‘ de kanalım var , yaklaşık 17 bin izlenimde ancak kendime 1 yıldan beri bir intro bulamadım :( , ancak bu programda mümkünmüdür ?

 15. admin dedi ki:

  Doğukan Bey gerçekten tebrikler. İntro için şu iki çözüm daha iyi olur gibi.

  http://www.egiticininegitimi.net/2010/09/08/blufftitler-dx9-8-1-ile-jenerik-ve-animasyonlar-%E2%80%93-1-programi-taniyalim/
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/02/18/taninmis-jenerikleri-kendinize-uyarlayabilirsiniz/

  VideoStudio içinse hazır şablonlara göz atabilirsiniz.

 16. Doğukan Rybak dedi ki:

  Admin , Öncelikle çok teşekkür ederim . ancak ben bu ivipid olayını daha önce yaşadım herşeyi biliyorum . ancak dollar $ istediği için bilgisayarıma yüklüyemiyorum . bu yüzden bu soruyu sormuştum. cevaplarınızı bekliyorum .

  Not: Arkadaşım …… VideoStudio diye bir introsu iyi olan bir program demişti onu bulabilirseniz sevinirim. Noktalı yerleri ben bilmiyorum .

 17. Doğukan Rybak dedi ki:

  ve Vipid ‘ de hesap verirseniz çok çok mutlu olurum :D

 18. admin dedi ki:

  Doğukan Bey, oraya üyeliği sadece makaleyi hazırlamak için kullanıp çıkmış bir daha da uğramamışız. Bir umut bizi otomatik tanır da hesap bilgilerimizi öğrenir, hala kullanılabilecek kapasite varsa size kullandırırız diye denedik ama bizi de tanımadı. Ücretsiz üyelikte günde bir adet intro yapabiliyormuşsunuz, bunu YouTube’da da kullanabiliyorsunuz ama 480 çözünürlükte oluyor ve üzerine kendi adını da yazıyormuş. Ne derece rahatsız edici bir damgadır, onu bilemiyoruz.

  Diğer sorunuza gelince, programın “Edit / Samples” bölümünden ulaşacağınız düzenlenebilir intro örneklerinin çoğu da pekala işinizi görebilir.

 19. Doğukan Rybak dedi ki:

  Admin, samimi oluyorum , Arkadaşım bu programı indirdim setup dosyasını ancak açmıyor delirecem D:

 20. admin dedi ki:

  Hepimizin ara sıra yaşadığımız gibi, mutlaka gözden kaçan basit bir nedeni vardır. Öncelikle işletim sisteminiz ve indirdiğiniz dosyanın boyutu nedir?

 21. Doğukan Rybak dedi ki:

  İşletim Sistemim Win7 4GB 64-bit indiriğim dosyanın oranı 1.4 GB yani açıyorum siyah ekran çıkıp hemen kapanıyor.

 22. Doğukan Rybak dedi ki:

  ve uzun süre sonra geliyor izin isteği / açma isteği /

 23. admin dedi ki:

  Bu verilerde bir gariplik yok. Daha önce deneme sürümünü yüklememiştiniz değil mi? Ziplenmiş dosyaları açmak için bilgisayarınızda hangi program yüklü?

 24. Doğukan Rybak dedi ki:

  Birde öbür pc’mde denedim. O 2GB ram 32 Bit , daha önce deneme sürümü yükledim ama açmadı dediğim gibi siyah ekran açılıyor sonra hemen kapanıyor. Ziplenmiş dosyaları açmak için WinRAR Kullanıyorum.

 25. Doğukan Rybak dedi ki:

  Galiba hemen çıkıp siyah ekrandaki yeri buldum Şöyle diyor :

  ”Program Too big to fit in memory”

 26. admin dedi ki:

  Ya sabit diskinizde yeterince yer kalmamış veya sisteme takılan hafıza miktarını yetersiz buluyor. Hangisi olduğunu anlamaya çalışın.

 27. Doğukan Rybak dedi ki:

  Tamamdır admin hallettim . WİN8 Format attım . Yönetici olarak çalıştırdığımda setup geldi saol :D

 28. MACİT ERMİŞ dedi ki:

  bu seriyi almak istiyorum.Türkiye de ilgilenen var mı?

 29. admin dedi ki:

  Corel Türkiye’de görünmeye başlamış. Bu siteyle irtibata geçerseniz en sağlıklı bilgiyi vereceklerdir.
  http://www.corelturkiye.com/urun.aspx?ContentId=719

 30. MACİT ERMİŞ dedi ki:

  DVD LİSANSLI PROGRAM ALMAK İSTİYOYORUM

 31. MACİT ERMİŞ dedi ki:

  ÜCRETLİ LİSANSLI PROGRAM ALMAKİSTİYORUM

 32. admin dedi ki:

  Macit Bey, bir üstteki soruya verdiğimiz cevapta mavi renkli linki tıklayarak ulaşabileceğiniz yetkili temsilcileri size yardımcı olabilirler.

 33. Tamer dedi ki:

  Merhaba

  Sözleşmenin kabul edildiğini gösteren kutucuğu tıkladıktan sonra next dediğimde herhangi bir ilerleme olmuyor. Next butonu aktif değil gibi. Aynı ekranda kalıyorum. Sözleşme sayfasını geçmiyor.

  Bu neden dolayı kaynaklanmış olabilir. Yardımınızı rica ederim.

  Teşekkürler

 34. admin dedi ki:

  Tamer Bey, belki kaza ile iki kez tıkladıysanız ikincisinde tekrar boşaltmış olabilirsiniz. O kutu boşken Next pasif olur. Kutucuğun içinin dolu olduğundan emin olun. Yine olmazsa tekrar haberleşelim. Bir de, aslında o kadar büyüklükte dosyayı indirmişsiniz ama eğer problem yaşamaya devam ederseniz bari son sürümü olan XP6’yı indirip kurun derim.

 35. sefa dedi ki:

  Admin bey ben deneme sürümünü kullanmak istiyorum . dowload a tıklıyorum doswloan trial düğmesine basın diyor orda fakar bi türlü bulamadm bunun deneme sürmündeki direk linki atarmısınız buraya ?

 36. admin dedi ki:

  Sefa Bey 6. sürümü de çıktı. Şu sayfadaki “Download Trial” düğmesine tıklayarak ilerleyin. Minik bir pencere açılacak. Onu da onayladığınızda indirme işlemi başlayacaktır.
  http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod4900075&hptrack=emea_lb_vs15_113012

 37. Trz dedi ki:

  Merhabalar kusura bakmayın belki farklı bir başlık altında soruyorum bunu ama ben 3 yıl önce PCMCIA kartı satın aldım ve içinden corel videostudio essential x4 çıktı yükledim ne olduğunu da bilmiyordum video düzenleme programıymış… Neyse bu güne kadar gayet güzel çalışıyordu ama şimdi ne olduysa çalışmıyor hiç açılmıyor yani iki kez sol tıklıyorum küçük bi kum saati çıkıyor ama 2 saniye geçmeden o da kayboluyor. Yönetici olarak çalışrtırı falan denedim olmuyor x7 nin deneme sürümünü indirdim acaba o çalışır mı diye o da çalışmadı hiç açılmadı neden yapar bunu bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz???

 38. admin dedi ki:

  Merhaba. Aslında çok fazla ihtimal var. Uzaktan kesin birşey söylemek zor. Öncelikle bu sürümü süre ile kısıtlı olmasın? Driver sorunları, bazen Windows güncelleme sorunları da (genellikle geçici olur) yol açabilir. Peki hiç bir uyarı yazısı, bir açıklama gelmiyor mu? Programı kaldırıp yeniden kurmayı denediniz değil mi?

Yorum, Katkı ve Sorularınız