Engelliler için Elektronik Aygıtları Sesle Kullanım Teknolojileri / Dragon ve GVZ


Ses tanıma, sesli komut, sesle yazdırma uygulamaları giderek güçleniyor. Bu konunun elektronik cihazlara sesli komut vermek veya şaşırtıcı yazılımlarla dertleşmenin ötesinde, özellikle engelli öğrenciler için büyük fırsatlar doğurduğuna dikkat çekmek istiyoruz.

.

Nuance Communications, Apple ürünlerinde kullanılan meşhur sohbet uygulaması Siri’nin altyapısında, akıllı TV’lerdeki sesli komut- ses tanıma uygulamaları alanında becerilerini kanıtlamış firmanın 34 ülkedeki iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılan Dragon Dictation (sesle yazdırma) ve Dragon Search (arama) uygulamaları kullanıcıların SMS mesajlarını, e-postalarını, sosyal ağ güncellemelerini, mobil web aramalarını ve daha fazlasını yazarak değil konuşarak, dolayısıyla beş kat daha hızlı olarak gerçekleştirme fırsatı sunuyor.

.

Dragon Dictation kelime sayı kısıtlaması olmaksızın, 60 saniyelik sürede söylenen her türlü sözü yazıya çeviriyor. Kullanıcının bir çağrıyı yanıtlamak üzere ara verdiği durumlarda kullanışlı bir ‘Otomatik Kayıt’ fonksiyonuna da sahip. Konuşma sonunu da otomatik olarak algılayan uygulama benzerlerine oranla minimum hata ile oluşturduğu metni farklı yazılımlarda kullanmak mümkün.

.

Kullanıcıların konuşarak mobil web dünyasında aradıkları bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayan Dragon Search ile sorgulamaların Google, Yahoo!, Twitter, iTunes, Wikipedia ve YouTube gibi çok çeşitli kanallarda saniyeler içinde akılcı bir şekilde bulunmasına olanak sağlanıyor.

.

.

Uluslararası alanda isim yapmış bu tür yazılımlarda Türkçe desteği bulabilmenin imkansız olduğu bir dönemin ardından gelen sevindirici haber ise bu yaygın ve ücretsiz uygulamanın artık şaşırtıcı seviyede başarıyla Türkçe desteğine kavuşmuş olması.

.

Türkçe dil desteği Apple’ın iOS-5 işletim sistemli iPhone, iPad ve iPod touch cihazları için AppStore’dan indirilmeye başlandı. Mobil dünyanın diğer yaygın işletim sistemlerii olan Android ve Windows Phone kullanan cihazlar için de uyumlu versiyonları çok yakında sunulmuş olacağı belirtiliyor.

Dragon Search uygulamasına bu adresten, Dragon Dictation uygulamasına ise bu adres üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilir, programlar hakkında daha kapsamlı içerik sunan özgün bir incelemeyi TeknoBlog’un şu yazısında bulabilirsiniz.

.

.

.

Bu iki uygulama ile ellerini kullanamayan insanların da cihazlara metin girmeleri ve arama yaparak bilgiye daha rahat ulaşabilmeleri mümkün görünüyor. Fatih Projesi‘nde özürlü öğrenciler için benzer teknolojilerin kullanılacağını görmek şaşırtıcı olmayacak.

.

Yeri gelmişken ses tanıma alanında uzun yıllardır başarılı çalışmalar ortaya koyan GVZ’yi de anmadan geçmemek lazım. SesTek’in çalışmalarına da buradan ulaşabilirsiniz.

.

.

Sağlıcakla…

 

Not : Android telefonlar için Konuş Yazsın adıyla yeni bir uygulama daha eklendi. Buradan kontrol edebilirsiniz.

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız