Yazıcılarda “Nihayet” Dönemi / Epson’dan Doldurulabilir Kartuşlu L Serisi


Eğitim konusu ile ilgiliyseniz mutlaka hem ofisinizde hem evinizde baskı işleriniz hep olacaktır. Ders notları, katılım belgeleri, gündelik ofis baskıları…

40-60 TL arası orijinal kartuşlarla baskı masrafınız inanılmaz boyutlara tırmanabilir. Bilinen en ekonomik çözüm muadil kartuşlar kullanmak veya yeniden doldurtmaktır. Çok daha ucuzdur ama pek çok soruna gebedir. Mürekkeplerin kalite sorunları bir yana, orijinalinin ancak 2/3’ü kadar idare eder ama kısa sürelerde bozulurlar. Dolu dönse bile ortalığı bulaştırması, birkaç düzgün sayfadan sonra iflas etmesi, daha önce doldurulmuş aynı kartuşa ses çıkarmayan yazıcının bu defa reddetmesi gibi sorunlar listesi uzar gider.

Üreticiler, cihazlara, kartuşlara ekledikleri akıllı devreler ve türlü yazılımlarla alternatif çözümlere engel olmaya çalışırlar. Tabi cihazın “garanti kapsamı” dışına çıkarılması tehditleri de ihmal edilmez. Bu haliyle ofislerde baskı işleri ciddi gider kalemlerinden biridir. En fazla yapabileceğiniz şey yetkili bir bayi ile servis anlaşması yapmak, tüm dolum işlerini biraz daha ekonomik şartlarda onlara devretmektir.

Bu arada muadil (eşdeğer) sektörü de zaman içinde gelişmiş, kendi akıllı devreleri olan ve çok ucuza temin ettiğiniz kaliteli mürekkepleri yine kendinizin kolayca doldurabileceğiniz kartuş setleri ideal çözümler olarak baskın çıkmaya başlamıştır. Bu setlerde bir kartuşun dolumu 2 TL’nin altındadır. Üreticilerin muadil çevreden gelen bu bitirici atak karşısında nihayet mutedil :) çözümlere yöneldiğini görmek çok sevindirici.

Epson, yüksek adette baskı alma ihtiyacındaki kullanıcıların, “çok düşük maliyetli” ve aynı zamanda sorunsuz baskı yapabilmeleri için geliştirdiği “Sürekli Mürekkep Besleme Sistemli” yazıcıları pazara sundu.

.

.

Epson L100, L200 ve L800 olmak üzere üç farklı modelden oluşan yeni yazıcı serisi, bünyelerine entegre doldurulabilir mürekkep tankları ile kullanıcıya sayfa başına çok düşük maliyet sunmak için tasarlandı. Epson garantisi altında olan bu yazıcılar, yüksek adette baskı ihtiyacı duyan tüm küçük-orta ve büyük işletmeler düşünülerek geliştirildi.

Epson bu yeni iş modelini yalnızca belirlediği ülkelerin pazarlarında uyguluyor. Yazıcıya entegre yüksek kapasiteli tank kullanıcı tarafından kolayca doldurulabiliyor. Epson bu yazıcılarda kullanılmak üzere 70mlt‘lik şişelerdeki mürekkeplerini de satışa sundu.

.

.

Epson‘ın “Hızlı Mürekkep Top-up” (FIT) Teknolojisi sayesinde bu yazıcılarda mürekkep kullanımı maksimize ediliyor. Bu teknoloji, özel olarak tasarlanmış hava geçirmez kapak ve filtrenin yanı sıra, mürekkebin geri akmasını önlemek için mürekkep akışını kontrol eden bir jikle valfi içeriyor. Bu sistem mürekkep kullanımını maksimize ederken, yazıcının her zaman kolay ve güvenli şekilde istenen yere taşınmasını da sağlıyor.

.

.

L200, hızlı ve kolay baskı, tarama ve fotokopi yapabilen çok fonksiyonlu bir yazıcı. L100 ise tarama ve fotokopi fonksiyonlarına ihtiyaç duymayan kullanıcılar için tasarlandı. Her iki model de 4 kartuş kullanıyor. Yazıcı kutusunun içinde siyah, mavi, kırmızı ve sarıdan oluşan 4 adet her biri 70ml‘lik orijinal Epson mürekkep şişesi ve yanı sıra “ekstra” 2 adet daha siyah mürekkep şişesi geliyor. 70 ml’lik siyah mürekkebin baskı kapasitesi 4.000 sayfa, renkli mürekkeplerin baskı kapasitesi ise 6.500 sayfa.1 L200 ve L100 modelleri ile gelen 2 adet ekstra siyah mürekkep şişesi sayesinde kullanıcı yazıcısını 12.000 sayfa siyah baskı kapasitesi ile satın alıyor.

Doküman baskısı için geliştirilen L100 ve L200’den farklı olarak, L800 fotoğraf baskısı için geliştirilmiştir. L800; siyah, mavi, kırmızı, sarı, açık mavi ve açık kırmızıdan oluşan toplam 6 adet 70ml’lik orijinal Epson mürekkep şişesiyle birlikte satılıyor. Kullanıcılar, A4 boyutuna kadar çerçevesiz kaliteli baskılar alabiliyor ve yüzeyine yazılabilir CD ve DVD‘lerin üzerine doğrudan uzun ömürlü baskılar alabiliyor. L800 ile 10x15cm’lik fotoğraf baskısı 12 saniye gibi kısa bir sürede hızlı ve verimli bir şekilde yapılabiliyor.

.

.

Mart ayı sonu itibarı ile satışa sunulan yazıcıların fiyatları ise şöyle:

L100 169 Euro +KDV
L200 209 Euro +KDV
L800 299 Euro +KDV

L100 ve L200 modellerinin her bir renk 70 mlt’lik mürekkep şişesi fiyatı: 7,82 Euro +KDV
L800 modelinin her bir renk 70 mlt’lik mürekkep şişesi fiyatı: 13,13 Euro +KDV

.

.
Bu linkte Türkçe bir inceleme ve video bulabilirsiniz.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız