Etkileşimli Matematik İçerikleri Hazırlamak için GeoGebra


GeoGebra, Cambridge Üniversitesi Eğitim Enstitüsü tarafından geliştirilen, 2003 yılında Avusturya Eğitim Yazılım Ödülü, 2004’te Almanya Eğitim Yazılım Ödülü alan ve pek çok ülke tarafından eğitim sisteminde kullanılan kapsamlı ve profesyonel bir yazılım.

“Dinamik Matematik Yazılımı” olarak nitelendirilen GeoGebra ücretsiz, açık kaynak kodlu bir platform. GeoGebra ile üretilen her seviyedeki matematik öğretimi ile ilgili elektronik uygulamalar, uluslararası ve ulusal web siteleri aracılığı ile ücretsiz paylaşılmaktadır.

.

.

M.E.B tarafından da bu yıl müfredata alınan, Fatih Projesi kapsamında matematik eğitimi için kullanılacak temel yazılımlardan biri olduğu anlaşılan GeoGebra uygulamalarının paylaşıldığı bazı Türkçe web sitelerini aşağıda sıraladık. Bu kaynaklarda yazılımın kullanımını açıklayan kapsamlı metinlere, konferans ve diğer etkinliklerin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

.
http://w3.gazi.edu.tr/web/aktumen/dosyalar/geogebraturkiye.pdf
http://geogebra.erciyes.edu.tr/
http://tolgakabaca.pau.edu.tr/pev/PEVseminer.pdf
http://site.adu.edu.tr/tme/index.asp
http://tolgakabaca.pau.edu.tr/pev/ozetler_kitabi.pdf
http://www.geocebir.org/
http://ankarageogebra.org/cms/
http://www.matematikperver.com/ogretmenler-icin/
http://www.matematik.us/etiket/geogebra

.

Tüm Platformlar için HTML5 Desteği

Şubat Ayı içerisinde 4.2 Beta sürümüyle birlikte GeoGebra’nın artık HTML5 desteğine de kavuşturulmuş olduğu duyuruldu. HTML5 formatıyla platformlar üstü yapıya kavuşan yazılım, PC‘ler yanı sıra tabletler ve Chromebook’lar üzerinde de çalışabilecek. Bilindiği üzere, HTML5’in bir diğer önemli özelliği de web tabanlı bu platform üzerinde çalışabilmek veya üretilenleri izleyebilmek için ekstra bir programın yüklenmesinin gerekmiyor oluşu. Üç boyutlu çalışmalara verilen destek de ayrıca önemli elbette.

.

.

GeoGebra’nın resmi sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. Sağ üst köşedeki açılır menüden Türkçe’yi seçerek sitenin dilini değiştirebilirsiniz. Sitedeki tüm içerik Türkçeleşmiş olmuyor tabi ama programın kendisinin Türkçe’ye çevrilmiş olduğunu memnuniyetle duyuralım.

Aynı sayfadan yazılımı indirebiliyoruz. Seçenekler arasında görülen “Webstart” ile “Aplett Start” aslında biri PC’de program olarak, diğeri internet üzerinden yüklemesiz çalışabileceğiniz aynı sürümler. “GeoGebraPrim”de ise daha genç kullanıcılar için özel bir arayüz kullanıldığı açıklaması ile karşılaştık.

.

.

Materials” sekmesi altında çoğu öğrenci ve öğretmenlerden oluşan kullanıcılar tarafından hazırlanan etkileşimli grafik, cebir ve hesap cetvelleri, ilkokuldan üniversite seviyesine kadar ücretsiz öğrenme materyalleri bulunabiliyor. Paylaşımlar arasında yaş grupları, diller ve materyal tipine göre arama yapılabiliyor.

.

.

Siz ve öğrencileriniz de web üzerinden bu çalışmalara katılabilir veya mevcutlardan yararlanabilirsiniz. Yerli platformlar arasında SAMALA (Sanal Matematik Laboratuarı) iyi bir başlangıç olabilir.

Sitelerde dolaşırken bazı çalışmaları görebilmek için Java eklentileri kurulması gerektiğine dair uyarılarla karşılaşırsanız, bunların kurulmasında sakınca olmadığını da belirtelim.

.

Matematik disiplini ile arası hayli zayıf bir yazarın bu türden uzmanlık isteyen bir kaynağı kapsamlı ekosistemiyle birlikte tanıtmaya çalışması yanlışlar içermeye varabilecek derecede sıkıntılı bir çaba. O yüzden, düzeltme ve  katkılara açık olduğumuzu belirtmeye gerek yok.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız