Günün Ücretsiz Yazılımı için Rehber


Sitemizin sağ sütununda “Günün Ücretsiz Yazılımı” uygulamasını görüyorsunuz. Bu servis her gün aslında ücretli olan bir yazılımın sadece bir gün süresince bedava indirilerek sonrasında sınırsız kullanılabildiği bir hizmet sunuyor. Programlarını bu tür tanıtımlarla kitlelere daha hızlı yaygınlaştırmak yazılım firmalarının da yararına oluyor. Burada sık sık önemli fırsatlarla karşılaştığımızı, örneğin, 400 USD değerindeki e-learning (uzaktan eğitim) yazılımına bu şekilde sahip olduğumuzu hatırlarsınız.

.

.

Bizim ele aldığımız konularla ilgili olanları veya önemli gördüklerimizi vakit kaybetmeden duyurmaya çalışıyor, her defasında da programın nasıl indirileceğini ve kurulacağını baştan anlatmak zorunda kalıyoruz. Bizim önemsemediğimiz fakat birçok ziyaretçimizin ilgisini çekebilecek programların da olabileceğini dikkate alarak, bu konuda genel bir rehber yazı kaleme almanın ve ilgili pencerenin hemen altında o yazıya bağlantı vererek sabitlemenin daha yararlı olacağını düşündük.

.

İlk ve en önemli kuralımız şu olsun:

Lütfen, gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşünmediğiniz programları kurmaktan kaçının. Çünkü bir bilgisayara yeni bir program veya bir sürücü kurmanın, hatta mevcut olanları güncellemenin bile önceden tahmin edilemeyecek sorunlar çıkarma ihtimali her zaman vardır. Aslında bilgisayar kullanıcısı olarak her an her sürprize hazır olmakta fayda var. Bunun için en iyi yöntem sabit diskinizin bir imajını (bire bir yedeğini) almak ve bir sorun yaşadığınızda o imajı aldığınız ana dakikalar içinde geri dönebilmektir. (Bu konuda şu yazılarımıza göz atabilirsiniz)

.

Günün ücretsiz yazılımı konusuna dönersek, burada duyurusu yapılan programlar her sabah saat 09.00’da değişiyor. Dolayısıyla bu saatten, ertesi sabah aynı saate kadar ilgili yazılımı indirmiş ve kurmuş olmanız gerekiyor. “Programı indireyim ama daha sonra kurarım” demek de mümkün değil.

Bir programı kurmaya karar verdiğinizde ilk iş bu penceredeki herhangi bir alana tıklamak olacaktır.

.

.

İnternet tarayıcınız sizi Giveaway of the Day servisine yönlendirecek. Bu sayfada -ve sonrakilerde de- yanlışlıkla basabileceğiniz, aslında reklam olan bağlantılarla bir parça karışmış bir ortamla karşılaşacaksınız. Burada fazla oyalanmadan “İndirme sayfasına gidin” yazılı büyük sarı düğmeye tıklıyoruz.

.

.

Bir sonraki sayfada bilinmesi gereken üç ayrıntı var.

Programı indirip kurmadan önce resmi sitesine gitmek, buradaki kapsamlı açıklamaları ve örnek uygulamaları gözden geçirmek son kararınızı vermede çok yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, yine bu sayfanın en altındaki kullanıcı yorumlarına da göz gezdirmekte fayda var.

.

.

Eğer programı kurmaya karar verdiyseniz, son aşamada yukarıda da göreceğiniz üzere, “Hemen İndir” ile başlayan satırı tıklayın.

Şimdi karşınıza bir onay penceresi gelecek ve kurulum paketini bilgisayarınıza indirek isteyip istemediğinizi tekrar soracak. (Hala XP kullandığım için bu pencere bende aşağıdaki gibi görünüyor. Sizde biraz daha farklı olabilir)

.

.

Tamam” düğmesine basarak onaylamanız halinde indirme işlemi başlayacak, paketin büyüklüğü ve internet hızınıza bağlı olarak değişen bir süre alacaktır.

İndirme işlemi bittiğinde bilgisayarınıza kaydedildiği yere gitmeli ve “çift tıklayarak” kurulumu başlatmalısınız. Genellikle basit birkaç adımda tamamlanacak olan kurulum sırasında, (başlardaki bir aşamada) “kurulum sözleşmesini” onaylamanız istenecek. (I Agree / Disagree) Bu aşamada “I Agree” (onaylıyorum) seçeneğini işaretlemediğiniz sürece sonraki aşamaya geçilmez.

.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bu ücretsiz yazılımların birçoğunun beraberlerinde aslında hiç de gerekli olmayan bir takım “eklerle” gelmeyi sevmesidir. Bunlar genellikle internet tarayıcınıza yeni bir komut satırı olarak yerleşen, aramalarınızı kendi üzerinden yapmanızı sağlamaya çalışan, internet gezilerinizi kaydederek belli merkezlere istatistikler ulaştıran ve hızınızı yavaşlatan, kısaca istemeyeceğiniz eklentilerdir. Neyse ki, bunların da programla beraber kurulmasını isteyip istemediğiniz mutlaka sorulur. Genellikle onay kutucukları zaten dolu durumdadırlar. Eğer ezbere her pencereyi onaylayarak ilerliyorsanız, bir yerlerde bunları da fark etmeden kabul etmiş olursunuz. Siz en iyisi her aşamayı önce biraz inceleyin. Öyle yaparsanız sorun yaşamazsınız. Bunların kutucuklarını –içlerine tıklamak suretiyle- boşaltarak yola devam ederseniz sorun çıkmayacaktır.

.

Kurulumun en sonunda “Giveaway of the Day” uygulaması da kendisin ortaya atacak ve kendi eklentisini kurmayı onaylamanız halinde günün programlarını size her gün bildireceğini söyleyecektir. Burada tercih sizin.

.

Son olarak, bazı durumlarda o programın çalışması için şart olan kimi platformların bilgisayarınızda mevcut olup olmadığı kontrol edildikten sonra, eğer bunlar yok ise kurmanız gerektiği (yeni bir uyarı penceresi ile) söylenebilir. Bunlar genellikle “.net”, “DirectX”, “FlashPlayer” veya “Jawa” benzeri uygulamalardır. Bu tür bir öneri ile karşılaşır ve ne yapmanız gerektiğini bilemezseniz o uygulamanın adını yazarak Google’da aratmak kısa sürede sizi aydınlatacak sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız