Wall Marker ile Tüm Yüzeyler “Akıllı Tahta”


Data aktarımı alanında faaliyet gösteren SAMM Teknoloji A.Ş.’nin  interaktif sistemler üzerine uzmanlaşmış bir iştiraki olan Data Mer Optik, Türk mühendislerinin beş yıllık Ar-Ge çalışmaları neticesinde her marka projeksiyonla çalışabilen ve duvar, perde, cam gibi tüm yüzeyleri interaktif hale çevirebilen  Wall-Marker™  modülünü üreterek piyasaya sürdü.

.

.

Yansıtmalı interaktif projeksiyon sistemlerinde bir bilgisayar, bir sinevizyon cihazı ve bir de akıllı tahta bulunur. Wall Marker sayesinde aynı sistemi akıllı tahta olmadan kurabilmek artık mümkün. Bu modülü ekleyerek elinizdeki mevcut sinevizyon / bilgisayar ikilisine uygun maliyetle ve dilediğiniz ölçülerde bir akıllı tahta özelliği kazandırabiliyorsunuz. Projeksiyonun duvara olan mesafesi (yansı büyüklüğü) ayarlanarak çalışma alanı boyutlarının isteğe göre değiştirilmesi her zaman mümkün. Akıllı tahtalarda ise bu büyüklük akıllı tahtanın boyutları ile sınırlı ve sabit.

Wall-Marker™, ayrı bir akıllı tahta barındıran sistemlerden daha ucuz, daha az enerji harcayan, bakım gerektirmeyen, kurulumu ve kullanımı kolay bir çözüm.

Akıllı tahtaların tüm fonksiyonlarını yerine getirebilen Wall Marker™ özel kalemlerinin hareket ve tıklamalarını algılayan kamerası ile yansı üzerinden bilgisayarınızı yönetmenize, çizim ve işaretlemeler yapmanıza izin veriyor. Tabi bunun doğru şekilde gerçekleşebilmesi için, başlangıçta basit bir kalibrasyon şart. (Bu ayar işlemi yalnızca gösterilen dokuz noktaya akıllı kalem ile dokunmaktan ibaret)

.

.

Alıcı (kamera) 15 metrelik bir USB kablosu ile bilgisayara bağlanıyor ve beraberinde gelen bir sürücü ve yazılımı yüklendikten sonra kalemlerden gelen verileri bilgisayara aktararak işlemlerin gerçekleşmesini sağlıyor. Kalemlerin ucuna her dokunulduğunda (yazı yazılırken veya çift-tıklatırken) içerisindeki kızılötesi lamba yanıyor ve alıcı kamera bu kırmızı ışığı takip ederek tıpkı bir bilgisayar faresi gibi kullanılmasını sağlıyor. Bu kalemler yardımıyla programlarınızı çift tıklatarak çalıştırabilir, sunularınızı yapabilir, sunuların üzerinde notlar alabilir, önemli başlıkların altını çizebilirsiniz. Böylece akıllı tahtalarda yapılabilen tüm işlemler özel bir zemin veya tahtaya ihtiyaç duyulmadan kullanılabiliyor.

İki ayrı tipte kalem aparatı bulunuyor. Birincisi, çalışılacak yüzeye temas ettiği zaman aktif olan kısa kalem, ikincisi ise üzerindeki tuşa basınca aktif olan ve daha uzun bir ebata sahip teleskobik olanı. Her modül setinde bunlardan bir çift bulunuyor.

Özel olarak tasarlanan kalemlerin düşme ve hafif darbelerden etkilenmeyecekleri belirtilmiş. Kalem pil ile çalışan ürünlerde kullanıma bağlı olarak ortalama pil ömrü 2 aya ulaşabiliyor. Kalemler kullanıldıkları yüzeylerde iz bırakmamak üzere tasarlanmışlar, ancak sürekli kullanılacak alanlarda, örneğin bir sınıfta, var olan yazı tahtası üzerinde kullanılması veya bir koruyucu kullanılması öneriliyor.

Bu kalemler ve sinyal alıcı ünitesinden oluşan modülü tek başına satın alarak mevcut sinevizyon cihazınızla kullanabileceğiniz gibi, modül ile birlikte üretilmiş ACTO marka sinevizyon cihazlarından temin etmek de mümkün. Cihazların üretimi Çin’de kurulu ACTO Projeksiyon firması ile ortak marka ve işbirliği altında gerçekleştiriliyor. Bu çeşitler arasında “short focus” tabir edilen, yansıtılacak yüzeye çok yakın mesafede yerleştirilebildiği için anlatıcının sınıfa döndüğünde ışıktan rahatsız olması veya gölgesinin yansıya düşmesi gibi olumsuzlukları engelleyen modeller de bulunuyor.

.

.

Üreticiler Wall Marker için şu bilgileri veriyorlar:

“Yakaladığımız başarım, dünyadaki tüm rakip sistemlerden daha üstün. Ürünümüzle birlikte her türlü akıllı tahta yazılımının kullanılması mümkün. Yine de okullar için özel bir yazılım geliştirdik, bu program öğretmenlerin duvardaki görüntüyü bir tahtaya tebeşirle yazması gibi kullanılabiliyor. Ücretsiz Wall-Marker™ yazılımını kullanarak çok hızlı şekiller çizebilir, ders notlarını ve soruları bir gün önceden hazırlayabilir, hatta yazdığınız ev ödevlerini öğrenci ve velilere mail ile gönderebilirsiniz.

Ürünümüzü diğerlerinden öne çıkaran farkı yerli üretim olması nedeniyle maliyetinin düşük olması, kurulumunun kolay olması teçhizatının az olması. Diğer sistemler çok kalabalık teçhizata sahip, kurulumlu zor ve maliyetli sistemler. Daha sonraki bakımları zor. Bizim sistemimiz çok kolay. Ortalama projeksiyon fiyatına akıllı tahtaya sahip oluyorsunuz.”

.

Video İnceleme

Acto LX 640 Wall-Marker sinevizyon cihazı için SDN:net sitesinde videolu bir inceleme yayınlanmış.
.

Yeni Özellikler için AR-GE Çalışmaları Sürüyor

Wall-Marker’ı bir dünya markası haline getirmeyi hedefleyen SAMM Teknoloji firması Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. Hedeflerin başında, projeksiyon cihazlarında bulunan kablo bağlantılarını kaldırmak geliyor. Wall-Marker cihazlarında, normal projeksiyonlarda bulunan VGA kablolarının yanı sıra, interaktif sistemi aktif etmek için bir adet de USB kablo bağlantısı gerekiyor. Ancak bu durumun kısa bir süre sonra değişeceği ve hem VGA, hem de USB kablo bağlantısına ihtiyaç duyulmadan projeksiyon cihazlarını kullanmanın mümkün olacağı belirtiliyor. Böylece hem kurulum açısından büyük rahatlık sağlanmış olacak, hem de görünüm açısından daha estetik bir yapı elde edilecek.

Kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda, ürünlerini özel bir kalem aparatına ihtiyaç duymadan, ister parmakla ister herhangi başka bir cisimle (normal kalem, çubuk, vs) kullanılabilir hale getirilmesi ve birden fazla kalemin aynı anda kullanılabileceği bir yazılım üzerinde de çalışmalar sürüyor. Bu yazılımla, örneğin 3 kişi aynı anda duvara boyama yapabilecekler.

Ürün resmi sayfası burada.  Fiyatları incelemek ve internet üzerinden sipariş için bu bağlantıyı da tıklayabilirsiniz.

.

Burada YouTube‘da yayınlanmış bazı tanıtım videolarını izleyebilirsiniz.

Modül Tanıtımı

.

.

Akıllı Tahta Uygulamaları

.

.

ACTO Sinevizyon Cihazları Tanıtımı

.

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

3 Comments

  1. semih dedi ki:

    gerçekten çok başarılı bundan sonra herkes her projeksiyonda bu özelliği isteyecek buna eminim.

  2. ergun hakan dedi ki:

    muhteşemsiniz..

  3. admin dedi ki:

    Çok teşekkürler :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız