Kendi Heykelinizi “Basın” ! / Cube 3D


Ofisler için satın alma sınırına giren ilk 3D yazıcıyı daha önce duyurmuştuk. Şimdi üç boyutlu modelleri basabilen bu ürünler ev kullanıcılarının satın alma menziline de girmiş görünüyor.

.

.

3D Systems tarafından 2012 yılı ilk yarısında 1299$ fiyatıyla piyasaya çıkacağı duyurulan “Cube 3D” isimli yeni 3 boyutlu obje yazıcısı (3D printer) küçük boyutları ve 5Kg ağırlığı ile odanıza kolayca sığıyor.

.

.

On ayrı renkte olabilen dayanıklı ABS plastik şerit malzemeyi cihazın haznesine yerleştiriyor ve seçtiğiniz kalıp için baskı komutu veriyorsunuz. Plastik şerit 3 boyutlu modelinizin katmanlar halinde oluşturulmasında kullanılıyor. Modelinizi parçalar halinde üretip monte ederek daha karmaşık ve büyük yapılara ulaşmak mümkün.

.

.

Birçok amatör ve profesyonelin hazırladığı ücretli / ücretsiz, hazır 3 boyutlu kalıpları (bilgisayar dosyaları) modellerinizde kullanmanız mümkün. Tabi kendiniz de 3 boyutlu yazılımlarla arzu ettiğiniz kalıpları hazırlayabilir hatta bunları Cubify adı verilen platformda paylaşarak para da kazanabilirsiniz. Diğer taraftan 3 boyutlu modelinizi bastırmak için Cube 3D yazıcısına sahip olmak zorunda değilsiniz. Kalıbınızı gönderip basılı modelinizin adresine teslim edilmesini de isteyebiliyorsunuz.

3 boyutlu model ihtiyacı duyan tüm meslekler yanı sıra, tamamen özgün dekoratif eşyalar veya gerçek hayatta kullanımı mümkün olan kimi gereçlerin bu yolla yapımı artık herkes için kolay.

.

.

Eğitimlerinde kullanmak üzere ders araç gereçleri ve modellerini kendileri üretmek isteyecek okullar ve eğitmenler için yakın geleceğin teknolojik enstrümanlarından biri daha netleşmeye başlıyor. Muhtemelen artık her okulda bunlardan bir tane olacak ve birçok eğitsel gereç sadece bakanlıktan e-posta ile gönderilen modellerin dakikalar içinde basılmasıyla kullanılmaya başlanabilecek.

.

.

Hediyelik eşya satılan mağazalarda arzu ettiğiniz modellerin oracıkta üretilerek size teslim edileceği veya – bu yazıdaki teknolojiyi hatırlarsanız – birkaç dakika poz verdikten sonra 3 boyutlu modelinizin çıkarılması ardından, bu cihazlarla basılacak heykelinizi paketleyip eve götüreceğiniz, daha da iyisi bunların hepsini evinizde yapabileceğiniz günler gelmiş görünüyor.

Ürünün resmi sitesi ve Cubify platformuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

.

.

.

.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız