Hücre İşleyişi için Eğitsel Videolar / Virtual Cell Animation Collection


“Eğitimciler hücre ve ona ait moleküler işlemler konularını aktarmakta güçlük çekerler. Çünkü ellerinde genellikle iki boyutlu malzemeler vardır. Araştırmalar üç boyutlu görsellik ve canlandırmaların eğitime yardımcı olduğunu ve edinilen bilgilerin çok daha uzun zaman hatırlandığını göstermiştir.”

.

Kuzey Dakota Devlet Üniversitesi (NDSU) ve World Wide Web Instructional Committee (WWWIC) inisiyatifi ile yürütülen bu projede eğitmenler ve öğrenciler için hücre ve çalışma şekli profesyonel animasyonlara dönüştürülmüş.

.

Sitede sol sütunu incelerseniz, konuların “Cellular Process” (Hücre işleyişi) ve “Molecular Process” (Moleküler İşleyiş) olarak iki ana başlığa, onların da alt modüllere ayrılmış olduğunu göreceksiniz. (Daha önce genel bir tur atmak isterseniz aynı sütunun en üstündeki “Flythrough Tour”a katılabilirsiniz)

.

Modüllere tıkladığınızda açılan sayfalarda o konunun üzerinden üç farklı şekilde geçebileceğinizi göreceksiniz. “Firs Look” resimli bir özet şeklinde. “Advanced Look” ise konunun yine resimlerle ama daha geniş ele alınmış hali. Bu resimleri eğitimlerde slayt gösterisi olarak kullanabilirsiniz.

.

The Movie” ise –o konuyla ilgili- videoları barındıran bölüm. Bunu tıkladığınızda ulaşacağınız sayfada göreceğiniz “For a text version… click here” linkine tıkladığınızda videodaki anlatım metnine ulaşabilirsiniz.

.

 

Ve en önemlisi, “Dowload” linkini takip ederek videoyu bilgisayarınıza indirebileceksiniz. Yalnız, bunun için önce üyelik kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra ayrıca konuyla ilgili bir de bilgisayar oyununa ulaşabilirsiniz.

.

 

Önemli Not:
Koleksiyon dahilindeki indirilebilir bu modüller üzerinde müdahalede bulunulması, değişiklik yapılması, satılması, kiralanmasının yasaklanmış olduğunu ekleyelim.

.

Üyelik formuna ulaşmak için Download butonuna bir kez basın. Gelecek sayfanın altına doğru karşılaşacağınız şu formu doldurarak “I agree…” ile başlayan düğmeyi kullanarak gönderin.

.

 

Sonrasında mail adresinize gelecek olan onaylama linkine tıklayarak üyeliğinizi tamamlayaksınız. Sonraki girişlerinizde Username (kullanıcı adı) ve Password (parola) bilgilerinizi girerek kendinizi tanıtacaksınız.

.

Site içeriğinin iPod touch, iPhone, ve iPad üzerinde çalıştırılmasını sağlayan uygulamayı (App : Application) siteden indirebileceğiniz gibi App Store’dan da şu linki tıklayarak adı geçen aygıtlara yükleyebilirsiniz.

.

Aşağıda videolardan YouTube’a yüklenmiş bir örneği izleyebilirsiniz.

.

.

Hücre ile ilgili kapsamlı görsel materyal için bu kaynağı da ziyaret etmenizi öneririz:

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız