Taşınabilir Sunum Netbook’u / Asus Eee PC 1225B


AMD taşınabilir bilgisayarlarda fiyat / performans oranı en iyi durumdaki APU’su “Fusion” modellerini talebe yetecek miktarlarda üretmekte sıkıntı çekiyor.  Böyle olunca bir çok modelin ülkemize hiç uğramadığını üzülerek gördük. Bugün haberini vereceğimiz Asus’un Eee PC 1225B ismini taşıyan modelin de başına aynı kader gelir mi bilinmez.

.

.

Fusion platformundaki netbook’ları ideal sunum bilgisayarları olarak biz çok beğeniyoruz. Küçük ve hafif olmaları dolayısıyla kolay taşınabiliyorlar. Düşük güç tüketmeleri nedeniyle pil üzerinden çalışma süreleri daha fazla. Grafik gücü açısından rakibi İntel’in önündeler ve daha ekonomik etiketlerle geliyorlar. Her projeksiyon cihazında bulunan VGA çıkışı sunuyorlar ve eğer 2 GB üzerinde RAM (hafıza modülü) olan bir model seçer veya siz eklerseniz, onunla videolarınızı montajlamaya varana dek bir çok uygulamayı da üzerinde gerçekleştirmeniz mümkün. Yalnız küçük boyutları nedeniyle bu tür çalışmalarda sıkıntı yaşamamak için ev veya ofiste ayrı bir (geniş) monitör ve belki ayrı bir klavye ile desteklemek ideal çözüm olabilir.

Daha önce de Fusion haberleri vermiştik. Kuşkusuz onlar artık teknolojik olarak biraz eskimiş oldular. Asus Eee PC 1225B ise Fusion’un en üst düzey işlemcisi, 1.6GHz‘de çalışan çift çekirdekli E-450 ile geliyor (Dilerseniz daha düşük seviye C-60 işlemcili seçeneği de bulunuyor)

.

.

Teknik Özellikler

11.6 inç’lik (1366 x 768) LED arka aydınlatmalı ekran
296 x 200 x 28 – 35 mm; 1.44 kg
AMD Fusion E-450 (1.6GHz) ve/veya C-60 işlemci seçenekleri
AMD Radeon HD 6320/6290 grafik ünitesi (508MHz’de çalışan (Turbo ile 600MHz), 80x paralel işlem birimine sahip grafik birimi ile entegre grafik birimi ile hem 3D grafik hem de yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma desteği sunuluyor)
1GB RAM (Seçime bağlı 2/4GB)
320/500/750GB sabit disk seçenekleri
Ethernet, Wi-Fi ve Bluetooth 3.0 bağlantıları
Çoklu kart okuyucu,
web kamerası,
3 tane USB yuvası (İkisi USB 3.0),
HDMI/VGA çıkışları
6-hücreli batarya (7-8 saate kadar pil süresi)
DirectX 11 desteği
Windows 7 Home Premium işletim sistemi yüklü biçimde gelen ve siyah/beyaz (parlak kasa) ile gri/kırmızı/gümüş (mat kasa) renk seçeneklerine sahip olan modelin taban fiyat etiketi 350 avro olarak belirlenmiş durumda.

Kendi sınıfındaki en güçlü modellerden biri olan Asus Eee PC 1225B, Avrupa pazarında 349 Avro civarında bir fiyatlandırma ile sunulacak.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız