Küçük ve Hafif Sunum Netbook’u / Samsung NC110


Farklı yerlerde eğitimler veren, bazen şehirler arası dolaşan danışman ve eğitmenler için dizüstü bilgisayarlarının taşınabilirliği önemli.
.
Yakın geçmişin moda minikleri “netbooklar” yavaş yavaş ortadan kayboluyor. Hafiflik isteyen kullanıcılar için onların yerine asgari özelliklerini İntel’in belirleyerek üreticilere şart koştuğu ultrabook’lar geçiyor. Bu ikinci tür daha güçlü. Bir de, bizim her fırsatta övdüğümüz, ufak, güçlü ama üreticisi AMD’nin yaşadığı sorunlar nedeniyle piyasa taleplerine yetişecek miktarlarda üretilemediği için Türkiye’de kolay bulunmayan GPU teknolojisi notebookları da var. (Fusion veya yeni nesil ismiyle Trinity)
.
Her üçünde de çoğunlukla optik sürücü (CD/DVD gözü) ve farklı sinevizyonlara bağlanabilmek için hala çok gerekli olan VGA çıkışı genellikle bulunmuyor. (Görüntü çıkışı için yer verilen yeni nesil HDMI soketlerin karşılığı ise her sinevizyon cihazında mevcut değil)
.
Bu genel kuralların zaman zaman dışına çıkan istisna ürünlere burada yer vermeye çalışıyoruz. Bir netbook olduğu halde üzerinde VGA bağlantısı bulunan Samsung NC110 sadece 1.2 kg ağırlığında.
.

.

Teknik Özellikler

.
İşlemci: Çift çekirdekli Intel Atom N570 (1.66 GHz)
RAM: 2 GB
Sabit disk: 320 GB (5 400 rpm S-ATA) Ekran boyutu: 10.1 inç
Çözünürlük: 1024 x 600
Optik sürücü: Yok
Grafik kartı: Intel GMA3150
Giriş, çıkışlar: Ethernet, kulaklık, VGA, 3 x USB 2.0
Wlan 802,11 b/g/n Kablosuz LAN
SD Kart okuyucu: Var
Web Kamerası Var
Ağırlık: 1.2 kg
İşletim Sistemi Orijinal Windows® 7 Starter
Fiyat: 730 TL
.

.
Taşımak için çok elverişli boyutlar uzun saatler süresince ofis veya görselleştirme çalışmaları için rahatsız edici derecede küçük ve kullanışsız kalacaktır. Ofiste daha büyük bir monitör – klavye ikilisi bulundurmak ve cihazı bunlara takarak kullanmak sorunu çözebilir. 2 GB’lık hafıza miktarını örneğin 4’e çıkarmanız halinde (cihazın altında yer alan ufak kapağı açarak bellek güncellemesini kolaylıkla yapabiliyorsunuz) ortalama bir performans ve kullanım rahatlığı sağlamak mümkün olacaktır.

.

.

USB portları cihaz kapalıyken de akım verebilme özelliği sayesinde netbook’unuzu açmadan bir çok taşınabilir aygıtınızı şarj edebiliyor.
.
Samsung NC110  normal kullanımda 5, yoğun kullanımda 3 saate varan pil ömrü sunuyor.

.
Resmi (Türkçe) web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
.
Tanıtım videosu:
.

.

Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız