Genius Yüzük Kumanda’da “İkinci Nesil”


Genius’un aynı zamanda uzaktan kumanda olan “yüzük faresini” bir konsept çalışması olarak duyurulduğu andan itibaren takip etmeye başlamıştık.
.
Başlangıçta sadece fuarlarda gösterilmek üzere hazırlanmış ilginç bir oyuncaktan ibaret görünüyordu. Gerçek bir ürün olarak piyasaya çıkıp çıkmayacağı ise belirsizdi. Geçen uzunca bir sürenin ardından, nihayet raflarda yerini aldığına dair haberi de memnuniyetle duyurmuştuk.
.
Ürün ilk duyurulduğunda bilgisayarlarda oynatılacak multimedya uygulamaları için bir uzaktan kumanda, daha çok bir kablosuz fare olarak düşünülmüş gibiydi. Biz ise ondaki sunum kumandası kapasitesini daha fazla önemsemiş, tek eksiğinin bir lazer işaretleyicisi olduğundan yakınmıştık.
.
Genius, ilgiyle karşılanan yüzük faresini kısa süre içinde yeniden elden geçirmiş görünüyor. Üstelik onu tam bir sunum kumandasına çevirmeyi başarmışlar. O küçük cihazın içine bir lazer işaretleyici yerleştirmekle kalmamış, PowerPoint sunumlar için “oynat, çık, son sayfa, sonraki sayfa, sol tuş” komutlarını içeren bir sunum modu da eklemişler. Fare ve sunum modlarını kenardaki bir düğme ile kolayca değiştirebiliyorsunuz.
.

.

1250 Dpi hassaslığındaki dokunmatik kontrolle (ilk modelde 1000 Dpi idi) imleci hareket ettirme, sol tuş, orta tuş, sağ tuş, sürükleme ve dört yönde kaydırma gibi tüm fare işlevleri toplamda beş düğme ile hayat buluyor
.
Üründe ultra ince Li-ion şarj edilebilir piller kullanılmış. Enerji sarfiyatı düşük tutulan cihazın üzerindeki mavi uyarı ışığı pilin bitmekte olduğunu önceden haber veriyor. Şarj edilebilir pil kullanılması iyi bir tercih. Bir eğitimin orta yerinde pilin bitmesi ve yanınızda yedek pil olmaması halinde, beraberinde şarj kablosu ile gelen yüzük kumandanızı, vereceğiniz kısa bir mola süresince yeterince şarj ederek programınıza kaldığınız yerden devam edebilmeniz mümkün olacaktır.
.
Bilgisayarın USB portuna takılan minik (piko) alıcı üzerinden 2.4GHz kablosuz haberleşme teknolojisi geniş sınıflarda bile sorun yaşamaksızın kürsüden ayrılabilmenizi sağlayacaktır. Lazer işaretleyicinin de 10 metreye kadar verimli çalışacağı belirtilmiş.
.

.
Siyah, gümüş, mavi, altın, pembe, mor ve yeşil olmak üzere yedi farklı renkte üretilen yeni model öncekine oranla çok daha şık görünmesinin yanı sıra, ergonomide de bir hayli iyileştirmeler yapılmış. Doğal kauçuk malzeme cihazın rahatsızlık vermeden parmağa tam oturmasını sağlıyor. Yeni tuşlar hatta lazer işaretleyici eklenmesine rağmen, ağırlığı 12 gramdan 9 grama düşürmeyi de başarmışlar.

.

.
Windows yanı sıra artık Mac platformlarıyla da uyumlu çalışabilen yüzük kumandanın çıkış tarihi ve fiyatı henüz net değil. Önceki model Türkiye’de 80 TL civarında satılmaktaydı.
.

.
Sağlıcakla…
(İlgili Konu : Ne Donanımlar Sevdim, Zaten Yoktular)
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız