PowerPoint Sunumlar ve Ekran Boyutları


Geçmişte de ara sıra değişik sunum boyutlarıyla karşılaşmıştık. PowerPoint’in “sayfa yapısı” menüsünden gerekli ayarlamayı yaparak istediğimiz ölçülerde sunumlar hazırlayabileceğimizi çoğumuz bilir ama nedense hiç kullanmayız. Bu defaki örneklerimiz sunum boyutlarıyla ilgili…

.

.
İlki, klasik 4:3 ekran.
.


.
“Yeni klasik” widescreen (16:9 geniş ekran) Televizyonlardan başlayarak, reklam panellerine, kiosklara ve nihayet sinevizyonlara doğru artık heryerde bu ölçüler geçerli olmaya başladı. Bir çok toplantı salonunda artık LCD paneller kullanılmakta olduğunu düşünürsek bu ölçeği herkesin ciddiye almasında fayda var. 16:9 oranı aynı zamanda insan görüş alanını tam kapladığı için izleyiciye görselin içindeymiş duygusunu verebilen en uygun format.
.

.
Özellikle çok uzun olmayan sunumlarda daha fazla ilgi çekmek için “sıra dışı” boyutlar kullanmak iyi bir yöntem olabilir.
.

.
Sunuyu kitap – broşür ölçeklerinde kullanmak da aynı sürpriz etkiyi yaratabilir. Monitörü çevirmek yeterli. Özellikle yüksek binaların söz konusu olduğu mimari sunumlar için iyi bir yöntem.
.

.
İşte bu en ilginci… Sanatçı dört ekranı yanyana yerleştirmeyi ve buna uygun ölçülerde hazırladığı tek bir sunumu onlara dağıtmayı düşünmüş. (Bir çok bilgisayar ekran kartı bunu yapabilir) Böyle olunca izleyenleri şaşırtmayı, esir etmeyi neredeyse garanti kılacak şekilde bazen büyük, bazen tek, bazen ayrı ayrı görüntüler kullanmış. Fuar, lobi veya firma resepsiyonları için çok uygun. Şapka çıkarıyoruz.
.

.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız