National Geographic Education


Okul içi ve dışı eğitsel materyal geliştirmeyi amaçlarından biri saydığını ilan eden National Geographic, coğrafya, pozitif ve sosyal bilimler konularındaki bilgi birikimini eğitsel standartlara uyarlayarak, “National Geographic Education” (Eğitim) adıyla eğitimciler, öğrenciler ve aileleri olarak tanımladıkları “geniş çaplı erişime” açıyor. Desteklenen diller arasında (şimdilik) Türkçe’nin olmaması bu değerli kaynağın tek eksi yönü.

.

.

Yenilenmiş haliyle “gelecek nesil website” kavramının ilk evresi olarak gösterdikleri site halen “beta” yani deneme ve geliştirme aşamasında. Yakında birçok yeni özelliğin daha eklenmiş olacağını her fırsatta dile getirmişler.

Yeni anlayışın daha çok kitleye ulaşmak adına getirdiği önemli özelliklerden biri “izleyici bakışı” (audience view) adı verilen özgün bir yöntem. Buna göre teachers (öğretmenler) informal educators (serbest eğiticiler) families (aileler) students (öğrenciler) ve kids (çocuklar) siteyi kendi profillerine uyarlanmış halleriyle görüp yararlanabiliyorlar.

.

.

Sayfalarda sağ üste yakın bulabileceğiniz bu düğmelere bastığınızda ilk bakışta farkedilmesi güç olsa da sayfa yapısı seçtiğiniz o profile uygun olarak değişiyor. Örneğin Kids (çocuklar) moduna geçtiğinizde zemin ve düğmelerin desenleri farklılaşıyor, “ağır” makalelere giden linkler ve ağır açıklama kutucukları kayboluyor. Arama kutucuğundan elde edilecek sonuçlar profilinize uygun olarak filtreleniyor.

.

Konu sayfalarına geçtiğimizde sitede bir tür Wikipedia mantığı bulunduğunu görebiliyoruz. Wikipedia’dan ayrıldığı iki olumlu nokta, konuların otoriteler tarafından ve çok daha renkli görsel malzemeler eşliğinde yazılmış olması. Bu iki özelliği hesaba katarsak zamanla Wikipedia’nın yerini alır mı bilinmez.

.

National Geographic’in bu yolda önemli artılarından bir diğeri de güçlü “içerik pantnerleri”. The Verizon Thinkfinity Consortium, aralarında Kennedy Center ve Smithsonian olmak üzere onbir eğitsel amaçlı partner’den oluşuyor. Birlikte eğitimciler ve öğrenciler için ücretsiz eğitsel materyal sağlıyorlar. (Verizon Thinkfinity sitesi üzerinden bu materyale ulaşmak mümkün. Siz de ücretsiz Thinkfinity topluluklarına üye olabilir, sunulan kaynakları ücretsiz araçlarla organize edebilir, fikir, plan ve önerilerinizi bu platformda başkaları ile paylaşabilirsiniz. Bunu başka bir makale konusu yapalım)

.

NatGeo Education’un yapımında Verizon Vakfı’nın bir uzantısı önemli rol oynuyor. Kar amacı gütmeyen Education Development Center (EDC), (Eğitimi Geliştirme Merkezi) isimli enstitü ile çalışılmış. Geliştirmenin her aşamasında hedef kitlenin görüşleri dikkate alınmış. Halen okuyucu görüşlerine ihtiyaç duyuyorlar Bir çok sayfada bulunan “Tell Us What You Think” banner’ına tıklayarak görüşlerinizi iletebiliyor ve anketlere katılabiliyorsunuz.

.

 

Kullanım

Bilgisayarlar ve internet konusunda tecrübeli olanlar için siteye alışmak sorun değil ama biz yine de sözümüzü unutmayalım ve yazımızı acemiler için kaleme alalım. Ana sayfa ilk bakışta gereğinden fazla karmaşık gibi görünebilir. İnsan bir eğitim sitesinin ister istemez, bir ansiklopedi düzenliliği içinde olmasını bekliyorken, karşılaştığı bu karmaşadan bir parça ürkmüyor değil ama konuya “yayıncılık” bakış açısıyla yaklaşırsak, ana sayfaların, çoğu zaman içerideki her şeye yer vermeye çalışan dergi kapakları gibi karışık olmalarını normal karşılamaya başlıyorsunuz. Bu sayfaya çok takılmadan üst menü aracılığıyla ulaşabileceğimiz “bölümler”e geçmekte fayda var. Aslında oralarda da, bu kez o bölümün “kapağı” olma özelliği nedeniyle -azalsa da- benzer bir karışıklık sürebiliyor.

En iyisi, konu sayfalarından birine gidelim (bunlara Encyclopedic Entry : Ansiklopedik giriş deniyor) Oradaki yapıya alıştıktan sonra “kapak” sayfalar da artık gözünüze daha anlamlı gelmeye başlıyor zaten.

.

.

Sayfanın en göze çarpıcı yeri kuşkusuz görsellerin (multimedya) sunulduğu alan. Birçok araç fare imleci ile player üzerine geldiğinizde görünüyor.

.

.

Bir resmi büyüttüğünüzde, görmek istediğiniz ayrıntı çerçeve dışında kalmış ise resmi fare imleciyle sürükleyerek ortalayabilirsiniz.

.

Sekmeler (Katmanlar)

Açık mavi renkteki düğmeler katmanlar halinde aynı alanı paylaşmakta olan, fakat arka planda kaldığı için o an görünmeyen ek bilgilerin olduğuna işaret ediyor. Bunları tıkladığınızda ön plana çıkıyorlar ve daha önce ön planda duran bilgi (aktif katman – sekme) arkaya geçiyor ve mavi renk alarak pasif sekme haline geliyor.

.

.

Açıklama Kutucukları

Metinlerde geçen bazı kavramlar (sarı alt çizgili, mavi kelimeler) üzerinde fare imleci ile durduğunuzda (veya tıkladığınızda) açıklama kutucuğuna ulaşabiliyorsunuz.

.

.

İndirilebilir Materyal

Bazı görselleri eğitimde kullanmak üzere bilgisayarınıza indirebilimeniz mümkün kılınmış.

.

Ana Menü – Bölümler

Sitede ne gibi bölümler bulunuyor dersek…

.

.

Teaching Recources (Öğrenim Kaynakları)

Activities & Projects (Aktiviteler & Projeler)

Reference % News (Kaynaklar & Haberler)

Mapping (Haritalandırma)

İhtiyaç duyacağınız haritaları kendinizin imal edebilmesine imkan tanıyan bu bölüm üzerinde biraz durmak istiyoruz. Bir bölge üzerine bindireceğiniz konusal katmanları kendiniz seçerek haritanızı oluşturabiliyor, sunulan araçlardan yararlanarak – örneğin ek işaretlemelerle – özelleştirebiliyorsunuz.

.

.

1 Eklenebilir konu katmanları

Deprem, nüfus, iklim vb birçok katmanı ekleyip kaldırmak için yanlarındaki kutucukları doldurunuz

2 Çizim Araçları

3 Mesafe Ölçeği.

Yanındaki minik siyah oku kullanarak ölçü birimini değiştirebilirsiniz. Buna tıkladıktan sonra harita üzerinde doğrusal bir çizgi çekmeye başlayın. İlerlediğiniz mesafe seçtiğiniz birim üzerinden gösterilecektir.

4 Harita işaretlemeleri

Buradaki işaretleri sürükleyerek harita üzerinde istediğiniz noktaya bırakabilir veya dışarı sürükleyerek kaldırabilirsiniz.

5 Bölgeye Git

Haritayı fare imleciyle sürükleyerek belli bir bölgeye gidebileceğiniz gibi buradaki listeden çağırmak da mümkün.

6 Harita Tipi

Zemindeki ana harita görüntüsünü buradaki türler arasından seçebilirsiniz.

7 Büyütme – Küçültme

.

Multimedia (Görseller)
Etkileşimli multimedia (çoklu ortam dosyaları) fotoğraflar, şekil, resim, diyagram ve karikatürler

Education Programs (Eğitim Programları)

What is Geo-Literacy (Coğrafi Okur – Yazarlık / Farkındalık)

Gündelik yaşamda, kritik ve güncel başlıklar üzerinde, kişisel veya toplumsal bazda kararlar alırken coğrafik akıl yürütmeyi içselleştirmenin zorunluluğu, onu yaşanan yer ile ilgili bir karar oluştururken, doğal risklere karşı tedbir alırken veya üretim, tedarik zinciri kurarken bu kavramın etkin olması gerektiğini ileri süren yaklaşım. Site geo-literacy (coğrafik okuy-yazarlık) kavramı üzerine faaliyetler ve onlara nasıl katılabileceğiniz üzerine bilgilendirmeler barındırıyor. Bu kavram üzerine daha fazla bilgiyi şu sayfada bulabilirsiniz.

.

Sosyal Medya Bağlantıları

Sitedeki gelişmeleri Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

1 Yorum

  1. erdinc dedi ki:

    Paylaşım için teşekkurler

Yorum, Katkı ve Sorularınız