Fatih Projesi – Ağustos – Kasım 2011


Fatih Projesi‘ni merakla takip etmemek mümkün değil. Bir süredir biriktirdiğimiz yazıları – olabildiğince kısaltarak – tarih sırasıyla aktarmak istedik. Projedeki gelişmeleri, imkan ve sorunları genel hatlarıyla bu yazılardan takip edebilmek mümkün. (Bu kısaltmalar sırasında derlememizin bilimselliğini – alıntı yapılabilirliğini – kaybetmiş olduğunu belirtelim. Bu amaçla çalışma yaparken yolu düşen okuyucularımızın her bir yazının başlığına iliştirdiğimiz linkleri ziyaret ederek, metinleri orijinal kaynaklarından okumalarını öneririz)

.

.

8 Ağustos 2011
Ali Işıngör’ün Yazısından

Birazdan bahsedeceğimiz üreticinin adı Bharat Electronics. Web sitesi bir ortaokul öğrencisine yaptırılmışa benzeyen Bharat Electronics, aslında son derece ilginç bir firma. Bu firmanın Hindistan’da 12 bin çalışanı var ve geçen yıl 1,2 milyar dolarlık iş cirosu gerçekleştirmiş.

“Hindistan’ın ASELSAN”ı diyebileceğimiz Bharat Electronics’in Bhrat adıyla çıkarttığı tablet bilgisayar, 7 inçlik bir ekrana sahip. 70 dolarlık bu tabletin en ilgi çekici özelliğiyse, güneş enerjisiyle şarj olması!
Bulut teknolojisini kullanacak olan Bharat tablet bilgisayarın 4,5 ayda geliştirildiğini belirtelim. TÜBİTAK ya da ASELSAN bunu niye yapmaz?

Hindistan bunu yaparken, bizimkiler ne yapıyor dersiniz? Microsoft’un patronunu havalanında karşılayıp, 1,5 milyar liralık Fatih Projesi kapsamda alınacak donanımların ihale şartnamesine Microsoft ürünlerinin adını koyuyorlar!

.

19 Ağs 2011

Ali Işıngör’ün Yazısından

Geçen hafta Fatih Projesi’nin ihale şartnamesinde Microsoft’un kapalı ve sahipli teknolojilerinin şart koşulmasını eleştirmiş, Hindistan’da bu işlerin yerel kaynaklar kullanılarak nasıl yürütüldüğünü detaylı bir şekilde anlatmıştık. Türk özgür yazılım camiasının pek çok bileşeni ve bilişim öğretmenleri bu duruma itirazlarını sık sık yükseltiyordu. Bugün aldığımız ve iki ayrı bakanlığın yanı sıra Başbakanlık’tan da doğrulattırdığımız haber, son derece sevindirici: Fatih Projesi’nin ihale şartnamesinden Microsoft Windows çıkartılarak, TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pardus’un adı konmuş durumda!

Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Pardus, bugüne dek son kullanıcı ve kurumlara yönelik pek çok sürüm çıkarmış bir Linux dağıtımı ve teknolojik düzeyde rüştünü çoktan ispat etmiş bir ürün. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu karardan dolayı kutluyor, bu yeni ihalenin başına bir “yol kazası” gelmemesini umut ediyoruz!

.

06 Eylül 2011
MEB’den okullara Fatih Projesi uyarıları

Fiziki ve Teknolojik Altyapı bilgisi giren tüm resmi okullardaki dersliklere uygulanacak olan Eğitimde FATİH Projesi hakkında bankalıktan uyarılar geldi.

Okul Binalarının Topraklanması istendi

Kurulumu yapılacak donanımların verimli ve güvenli olarak çalışması için okullardaki elektrik tesisatı topraklamasının standartlara uygun olması gerektiğinden okullarda kurulumlar başlamadan önce elektrik tesisatının norm ve standartlara uygunluğunun kontrolü ve topraklamalarının yapılması istenmiştir.

Okulların Kendi İmkânları İle Teknoloji Sınıfı Yapılmaması İstendi

Eğitimde Fatih Projesi çerçevesinde, tüm dersliklere Panel Tip Etkileşimli Tahta ile tüm okullara ise ağ altyapısı, doküman kamera ve çok fonksiyonlu yazıcı kurulumları yapılacağından kamuda kaynak israfına yol açmamak amacıyla, Eğitimde Fatih Projesi kapsamında oluşturulacak konsepte uygun olmayan uyumsuz donanımların dersliklere kurulmaması istenmiştir.

.

17 Eylül 2011
Fujitsu – Microsoft Projesi (Donanım : Server / Sunucu Ayağı)

Fujitsu, Windows MultiPoint Server 2011 ile eğitim kurumlarına ve bütçesi kısıtlı olan işletmelere uygun maliyetli çözümler sunuyor. Fujitsu çoklu işyeri çözümleriyle 20 kullanıcı aynı anda tek bir PC’ye veya sunucuya bağlanabiliyor. Windows MultiPoint Server 2011 ile optimize edilen Fujitsu PRIMERGY MX130 sunucu ve ESPRIMO P700 masaüstü PC, kullanıcılara kullanıma hazır, yüksek performanslı bir çözüm sunuyor.

Fujitsu, eğitim kurumlarının teknoloji alanındaki en büyük sorunu olan bu bütçe problemini uygun maliyetli çözümler sunarak ortadan kaldırıyor. Özellikle eğitim ortamları için tasarlanan Windows MultiPoint Server 2011, kurumların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Çoklu işyeri çözümü özelliği, eğitmenlerin tüm aktif masaüstlerini küçük pencerelerde izlemelerine olanak sağlıyor. Eğitmenler aynı zamanda bu pencerelerden herhangi birini yakınlaştırarak ayrıntılı görüntü elde edebiliyor. Öğrencilerle masaüstlerini paylaşan eğitmenlerin bu uygulama sayesinde sunum yapmaları ve ders konularını adım adım bilgisayar üzerinden anlatmaları çok daha kolay oluyor.

.

23 Eylül 2011
Apple (Türkiye Temsilcisi Bilkom) – Doğa Koleji Projesi

iPad ve Mac Mini’leri temel eğitim aracı olarak kullanmaya karar veren Doğa Koleji, Ataşehir’deki yerleşkesinde iOS ve Mac OS X altyapı otomasyonu desteğiyle kullanılacak iPad sistemini hayata geçiriyor. Sistemin diğer elemanı olarak seçilen Mac Mini’ler ise gücünü yeni nesil Sandy Bridge Intel Core işlemcilerinden alırken; yüksek hızlı Thunderbolt arayüzü ve Lion işletim sistemiyle öne çıkıyor.

Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık, iPad ve Mac Mini’lerin eğitimde sağlayacağı avantajları şu şekilde sıralıyor. iPad’in tablet segmentindeki liderliği, yüksek ekran çözünürlüğü, hızlı ve kolay kullanımı, dış şartlara dirençli özellikleri, Thunderbolt I/O teknolojisinin sağladığı yüksek performans ve genişleme imkanları, işletim sistemi Lion.

.

23 Eylül 2011
Microsoft – Erzurum Bilişim Akademisi

Ülkemizde yaşayan 15-25 yaş arası 1 milyon gence temel bilgisayar eğitimi sunma hedefiyle yola çıkan Microsoft, bu yolda başlattığı ”Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi kapsamında açmakta olduğu akademilere yenilerini ekliyor.

T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye tarafından ortaklaşa yürütülen bu önemli sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Microsoft Türkiye KOBİ’ler ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere tüm vatandaşlara yönelik tasarım, yazılım ve güvenli internet eğitimleri verecek.

.

26 Eylül 2011
Qualcomm : ‘ABD’de yaptık Türkiye’de de yapabiliriz’

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Qualcomm’un CEO’su Dr. Paul E. Jacobs, Türkiye’nin mobil pazarda dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğu için İstanbul’da bu yıl ofis açtıklarını ve FATİH Projesi ile yakından ilgilendiklerini söyledi. Jacobs, “Proje ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve çeşitli kamu kurumları ile iletişim halindeyiz. Yerel partnerler ile neler yapabileceğimiz üzerine çalışıyoruz. Bu projede kesinlikle yer almak istiyoruz” dedi. Jacobs, “Burada oldukça çok potansiyel gördük. Birlikte üretim yapabileceğimiz yerel şirket, marka ve uygulama geliştiricilerle yatırım fırsatları bizim için oldukça önemli. Şu anda yatırım yapabileceğimiz şirketlere ulaşmak için bir süreç başlattık” diye konuştu.

Jacobs, “Dijital teknojilerin eğitim alanında kullanılması konusunda ABD’de dematematik dersi alan öğrenciler üzerine bir proje gerçekleştirdik” diye konuştu. “Aynı öğretmen akıllı mobil cihazlar aracılığıyla aynı anda farklı sınıflardaki öğrencilere özel bir yazılımla ulaşabiliyor. Öğrenciler problemleri online olarak okulda veya okul dışındayken, öğretmeniyle birlikte çözebiliyor. Öğrenciler online olan öğretmenlerine her yerden ulaşabiliyor, soru sorup, konuşabiliyor. Bu da eğitimin kalitesini çok geliştiriyor.”

.

30 Eylül 2011
Türk Telekom: FATİH Projesine A’dan Z’ye talibiz; tabletimiz TTdroit

FATİH Projesi ihalesine soyunan yeni isim Türk Telekom oldu. Türk Telekom, Fatih Projesi dahilinde hazırlanacak olan tabletlere yönelik yazılım, tasarım, işletim sistemi ve üretim için hazırlıklara başladı.

TTdroit ismini taşıyacak olan tablet için Apple MacBook Air’in tasarımcısı ile işbirliği yaptıklarını açıklayan Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, Macbook’ta birden fazla tasarımcının olduğunu ve kendilerinin anlaştıkları kişinin adını gizlilik nedeniyle veremeyeceklerini söylerken, bu kişinin şu an Apple’dan ayrıldığı ipucunu vermekle yetindi.

Ana hedeflerinin FATİH projesi olduğunu ve bu projeye donanım ve yazılım altyapısından, eğitsel e-içeriğe ve fiber altyapısına kadar yani A’dan Z’ye talip olduklarını dile getiren Bozkurt, prototipin hazır olduğunu açıklarken, pilot üretime 2012’nin ilk çeyreğinde başlamayı planladıklarını ifade etti.

Tamamen kendileri tarafından geliştirilecek Android tabanlı tabletin hem ticari hem de çocukların kullanımına uygun yapıda olacağını belirten Bozkurt, hedeflerinin üretimi Türkiye’de gerçekleştirmek olduğunu ve bu bağlamda Vestel, Arçelik, Foxconn ile işbirliği yapabileceklerini not düştü.

Sohbet esnasında Hindistan’da da benzer bir proje olduğunu ve o projede kullanılacak tabletlerin 85 dolara yaptırıldığınn hatırlatılması üzerine Bozkurt “Bir tabletin civataları dahil maliyetini biliyoruz. Ancak bu kesinlikle 85 dolar olamaz. En azından bizim tarifini yaptığımız tablet bu olamaz. Bundan çok daha yüksek bir rakam” cevabını verdi.

Tablet, FATİH projesinin en önemli ayağı. TTdroit ile Türk Telekom bu projede önemli bir aşama kaydedecek. Dediğim gibi Vitamin ile de içerik konusunda tecrübesi var. Bir diğer avantajı ise internet erişimi. Bu konuda da Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan söze girerek şu bilgiyi verdi:

“Türkiye’de 42 bin okulun 37 bini internete bağlı. FATİH projesi ile sadece okullar değil sınıflar da internete bağlı olacak. Bu 600 bin sınıf demek. Hedefimiz her okula fiber ile girmek, bant genişliklerini artırmak. Okullardan sınıflara kablolamamız olacak. Halen 133 bin kilometrelik fiber kablomamız var. Sanırım FATİH projesinin altyapısını bizden daha iyi verebilecek bir kuruluş yoktur.”

.

04 Ekim 2011
Tabletler Türkiye’de üretilecek! – Fatih projesi kapsamında kullanılacak tabletlere Türkiye’de üretilme şartı getirilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Fatih Projesi kapsamında öğrencilere dağıtılması planlanan tablet bilgisayarların kesinlikle Türkiye’de üretileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinden oluşan değerlendirme komisyonunun konu üzerinde çalıştığını belirten Ergün “Yabancı ortaklıklar da dahil olabilir, yerli ortaklıklar da olabilir ama bunun üretimi mutlaka Türkiye’nin içinde olacak net olarak bunu söyleyebiliriz. En rasyonel şeklin ne olacağına da o komitenin yapmış olduğu çalışma nihai şeklini vermiş olacak ama bundan sonra Türkiye’nin yaklaşımı; kamunun projeleri ve satın alma gücünü buna dönüştürmek olacak” dedi.

6-9’uncu sınıflardan başlayarak çocukların tablet bilgisayarlarla elektronik kitaba ulaşmalarını sağlamak istediklerini belirten Bakan Ergün Bu 5 milyar dolarlık bir pazarı karşımıza çıkartıyor. Ayrıca, her yıl 700-800 bin tabletin daha üretilmesi gerekecek. Bu durumu, burada bir üretim mekanizmasının oluşması için bir fırsat olarak görmemiz lazım” diye konuştu.

.

7 Ekim 2011
Microsoft – Adobe – Acer – Turkcell – Özel Yüce Okulları Projesi

2011-2012 eğitim öğretim yılına başlarken, Özel Yüce Okulları 3G internet bağlantılı tablet uygulaması ile defter ve kitap ihtiyacını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bulut bilişim teknolojisini eğitime taşıyan bu proje “Öğrence Bulutu” olarak adlandırılıyor. Öğrenciler 3G bağlantısı bulunan tabletler ile internet üzerinden sayısız ders kaynağına tüm ders kitaplarına erişecekler.

Turkcell tarafından kurulan kurumsal APN ve 3G alt yapısı, öğrencilerin güvenli internet kullanımına ve okul tarafından yönetilen zengin ders kaynaklarına erişebilmelerini sağlanıyor. Böylelikle öğrenciler istedikleri zaman ve her yerden okulun sunduğu tüm kaynaklara 3G bağlantıları ile ulaşacaklar.
Öğretmenler de aynı teknolojiyi kullanarak öğrencilerine “Öğrence Bulutu” üzerinden destek verecekler. Öğrenciler kendileri için özel olarak hazırlanmış e-kağıtlarını tablet üzerinde el yazılarıyla tamamlarken, öğretmenler de aynı e-kâğıtlar üzerinde düzeltme yapabilecekler. Böylelikle kitap ve defter ihtiyacı ortadan kalkacak.

Tabletler üzerinde kurulu olan ve en yaygın işletim sistemi olan Microsoft Windows sayesinde öğrenciler çok daha kapsamlı kaynaklara ulaşabilecekler. Yine Microsoft tarafından sunulan “Learning Suite” servisi öğretmen ve öğrencilerin etkileşimli öğretim programlarını kullanmalarına olanak sağlanıyor.

Projede e-kitap ve e-kâğıt uygulamaları için gerekli yazılım altyapısını sağlayan Adobe, “Öğrence Bulutu” projesi ile multimedya ile zenginleştirilmiş ve bireyselleştirilmiş e-kağıt uygulamasını ilk defa bir okulda gerçekleştirmiş olacak. Bu servislerin yönlendirilmesinde ve okul yönetiminde ise Türkiye’de yaygın olarak K12Net Okul Bilgi Sistemi kullanılıyor.

Yüce Okulları öğrencileri tarafından TabY olarak adlandırılan tabletler ACER tarafından tedarik ediliyor. “Öğrence Bulutu” için gerekli donanımları bir arada toplayan ACER Iconia W501P tabletler 3G bağlantısı, Windows işletim sistemi, yüksek çözünürlükteki ekranı, uzun süreli pil ömrü ve tableti adeta dizüstü bilgisayara çeviren masaüstü istasyonu ile öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap veriyor.

Ders kaynakları ile ilgili olarak yurt içinden ve yurt dışından birçok yayıncı ve tedarikçi ile görüşmeler yapılarak öğretim programlarına uygunluk sağlayan yayıncılar ile anlaşma yapıldı. Özellikle yurt dışındaki yayıncıların projeye ilgisi çok yüksek oldu.

.

10 Ekim 2011
Yerli tablet için seferberlik çağrısı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Tabletlerde kullanılacak hangi parçaların Türkiye’de üretilmesi gerektiğine karar verilecek. Yerli şirketlerimiz bu konuda ortak olabilir. Belki biz de bir noktada Arçelik, Vestel, Exper ve Casper’dan bu proje için ortak olmalarını isteyebiliriz” diye konuştu. Yerli firmaların ortaklıklar kurarak bugün kazandıklarından daha çok kazanabileceklerini ifade eden Ergün, “Niye Sabancı, Koç, Kibar bir araya gelip, ‘şu işi beraber yapalım’ demiyor? Japonya’da devlet öncülük yaparak LED teknolojilerin geliştirilmesi için Sanyo, Hitachi ve Sony’yi bir araya getirdi. Türkiye’de bu zayıf. Bunun öncülüğünü biz de yapabiliriz” şeklinde konuştu.

.

11 Ekim 2011
Türkiye’de çift sim kartlı telefonlarıyla tanınan General Mobile, yerli üretim tablet bilgisiayarı ‘e-tab’la Fatih Projesi’ne hazırlanacak.

General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, e-tab 32 GB’nin üretiminde yüzde 26’lık yerli payı bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin ilk yerli tablet bilgisayarını İstanbul Levent’teki montaj hattımız da üretiyoruz” dedi.

İlk parti olarak 1000 adet üretim yapılacak tablet bilgisayarın kasım ayında satışa sunulacağını açıklayan Gölcü, Türkiye’de bir şarj aleti bile üreten fabrika bulunmadığını vurgulayarak, “Bu nedenle tablet bilgisayarın ana parçalarını ithal ediyoruz. Türkiye’de otomotiv sanayi yedek parça sanayinin desteklemesiyle bugünlere geldi. Elektronik, teknoloji sektörüne yönelik de Ar-Ge çalışmaları yapılmalı” dedi.

Muzaffer Gölcü, şu bilgileri verdi: “Android 3.2 işletim sistemine sahip. Tableti ilk etapta Wi-Fi versiyonuyla sunuyoruz. 2012’de 3G’li modelini de üreteceğiz. 8.9 inç’lik, IPS teknolojisine sahip ekranı var. 512 MB’lık Ram’i bulunuyor. 550 gram ağırlığında. 10.8 milimetre inceliğe sahip. Tek tuşla erişilen Glassboard uygulaması ile ekran görüntüsü üzerine çizim, el yazısı ile not alma olanağı sunuyor. Tek klik ile fotoğraf, müzik ve video içeriklerinin DLNA sertifikalı TV, DVD, PC cihazlarla paylaşılabiliyor.”

.

General Mobile E-Tab Satışta ile teknoblog34
.
30 Eylül 2011
İlk yerli üretim tablet General Mobile’dan geldi

Orta ve ortanın üstü seviyeye hitap etmesi planlanan e-tab 1GHz hızında işlemciye, 512MB RAM belleğe, 8.9 inç 1280 x 768 kapasitif çoklu dokunmatik LCD ekrana ve 32GB depolama kapasitesine sahip. Arka kısmına 1.3MP çözünürlüğünde kamera konumlandırılan e-tab, boyutları 163.1mm x 237.9mm x 9.9 mm şeklinde. Kablosuz bağlantı olarak Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR kullanılıyor. 6000mAh bataryası ile cihaz 6 saate kadar kesintisiz kullanım ömrü sunuyor.

Fiyat ve çıkış tarihi gibi ayrıntılar belirtilen lansmanda kesinlik kazanacak.

.

11 Ekim 2011
İlk yerli tablet için seri üretim başladı

General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, “Ürünün tasarımı tamamen Türk mühendisleri tarafından yapıldı. Yazılımda yüzde 30, içerikte yüzde 25, montajda ve paketlemede yüzde 100 bizim katkımız var. Bunun dışındaki alanlarda şu aşamada bir şey yapmak mümkün değil” dedi. Gölcü, ” Tek bir firmanın alamayacağı, tek firmaya verilemeyecek kadar çok büyük bir proje. Proje kapsamında konsorsiyumlar içinde de yer alabiliriz” şeklinde konuştu. Kasımda piyasaya verilecek ürünün perakende satış fiyatı ise 899 TL. olarak belirlendi.

.

13 Ekim 2011
Z. Bildirici’nin Yazısından…

Türkiye’nin belki de dünyanın en büyük bilişim hamlelerinden biri sayabileceğimiz Fatih projesinde işletim sistemi olarak Pardus kullanılmasını hepimiz istiyoruz. Gelinen bu noktada elimizde yayınlanan şartnameler artık mevcut- (->Bknz)

Teknik şartnamede:
1.10. Etkileşimli tahta bilgisayarı ve arabirimleri Windows ve Linux (Pardus) son sürümlerine uyumlu olmalı ve sürücüleri temin edilmelidir ve 2.39.6. İşletim sistemi Microsoft Windows ve Pardusun son sürümü yüklü olacaktır maddelerinde gördüğümüz üzere Etkileşimli (Akıllı) tahtalarda Windows ve Pardus işletim sistemi yüklü olacak.

Bu Türkiye’de Pardus ve özgür yazılım adına ne bir zafer ne de bir mağlubiyet. Fakat bu şartname bu haliyle gösteriyor ki Bu derece önemli bir projede hala kapalı kaynaklı yazılımlara bağımlı kalmışız ve biz üzerimize düşeni yeteri kadar yerine getirememişiz.

Bildiğiniz üzere bu konuda bir kamuoyu oluşturmak için şimdiye kadar arada kalan çalışmalar yaptık. CeBIT Bilişim Eurasia 2011 Fuarında Pardus ile çalışan akıllı tahta ve tablet bilgisayarın sunulması birçoğumuza umut verdi.

Peki geç mi kaldık? Hayır geç kalmadık, doğru kamuoyu için hala zamanımız var. Tercihin sadece Pardus’tan yana yapılması, herkes adına büyük bir zafer anlamına gelecek. Bu derece büyük bütçeli bir proje, belki de Dünya’da Linux ve özgür yazılımın gelişmesi için en büyük itkiyi sağlayacak.

Bu olmazsa ne olacak, hiç birşey, kapalı kaynak teknolojilere bağımlı bir projeye milyar dolarlar akacak, ve projenin ömrü boyunca bu maliyetler olacak. Vergilerimiz  asla bizim olmayan ve bizim insan kaynağımızı bırakın, insanlığın bilgi birikimine fayda vermeyen kar odaklı yazılım kartellerine gidecek. Hiç bir şey değişmeyecek, distribütörler, teknoloji ithalatçıları, çok yüksek saat ücreti ile gelen yabancı sistem uzmanları yine bu ülkede para kazanırken, bizim üretken yazılımcılarımız işsiz gezecek, oldukları noktada kalacak ve bu koca şirketin afiyetle yediği büyük pastanın kırıntılarından faydalanmak için sırada bekleyecek.

Keza, donanım üreticilerimiz kapalı teknolojiler nedeniyle, en fazla ham işçilik sunacak, kendi çözümlerinde lisans bedellerinden dolayı rekabet gücü azalacak, teknoloji üreten kişileri istihdam edemeyecek çünkü bir sahiplenip geliştirebileceği bir teknoloji olmayacak, en iyi ihtimalle yabancı bir üreticinin ürünlerini lisanslı üretecek, yani fasonculuk yapacak.

Fatih projesinde Pardus kullanılması için elinizden geleni yapınız! Yazınız, çiziniz, anlatınız! Bu davayı sahipleniniz.

.

18 Ekim 2011
Yerli tablet üretiminde ikinci firma Türk Telekom oldu

TT Pad’in bilinen özellikleri 10 inç boyutunda 1280 x 800 çözünürlükte dokunmatik kapasitif ekran, ARM mimarisini temel alan 1GHz hızında çift çekirdekli NVIDIA Tegra 2 işlemci, gravity sensörü, 3 eksenli dijital pusula ve opsiyonel jiroskop. TT Pad üzerindeki çalışmalar İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki ARI4 Teknokent’te kurulan Türk Telekom AR-GE Merkezi’nde sürdürülüyor. Tablet halen deneme sürecinde.

Yazılım tarafında ise mühendisler tarafından güvenlik düzeyi artırılmış Android yapısını temel alan TT Droid adlı bir işletim sistemi kullanılacak. Uygulama mağazası olarak TT AppStore yazılımı tablette konumlandırılmış. Tabletin tasarımı, Macbook Air modelinde de görev alan bir uzman tarafından yapıldı. Tabletin montajı ülkemizde yapılacak. Ancak ilerleyen dönemlerde tamamen yerli kaynaklarla üretim yapılacak. Üretim konusunda Vestel ve Arçelik dahil 5 firmayla görüşmeler yapılıyor. Ürünün fiyatı henüz belli değil.

.

Eki 19, 2011
Burak Şekercioğlu’nun Yazısından…

Fatih Projesinde 3G Kullanımı

FATİH Projesinde 40-50 kişilik sınıflarda 3G cep telefonları kullanıldığı düşünülürse oluşacak elektromanyetik etkinin tüm üreticilerin şu anda sığındığı whole-body ortalama SAR sınır değerlerinin (0.08 W/kg) bile üstüne çıkacağı aşikardır. Bu kimsenin göze alabileceği bir risk değildir.

Çok basit olarak şu mantığı yürütebiliriz; Evet internete ihtiyacımız var, ama neden bunu belki de 1-2 km uzaktaki 3G anteni ile sağlamaya çalışalım? Çok yakınımızda ve doğal olarak elektromanyetik yayılımı çok daha az kablosuz internet erişimi ile sağlamak daha akılcı olmaz mı?

WLAN cihazlarının ortalama soğurma etkisi incelendiğinde 6-7 misli daha azdır. Ancak yine de 40-50 kişilik sınıflarda tüm öğrencilerin WLAN kullanması durumunda ICNIRP’ye göre özgül soğrulma oranı (SAR) değeri limitleri aşacaktır. Bunun farkında olan birçok Avrupa ülkesinde konuya dikkatle yaklaşılmaktadır.

Sonuç olarak FATİH Projesi, sadece teknolojik beklentiler, Türkiye’de üretim veya donanım ve yazılımı dahil orijinal üretim konuları yanında sağlık sorunları açısından da incelenmelidir. Yönetim Kurulu üyesi olduğum Tübider Bilişim Sektörü Derneği’nin FATİH Projesi hakkında resmi görüşü aşağıda verilmiştir. Çok dikkatli okunmasını dilerim.

Fatih Projesi Tübider Resmi Görüşü (Kısaltılmıştır)

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği olarak FATİH Projesini … destekliyoruz. Bu amaç doğrultusunda bilfiil derneğimizin gerektiğinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarına karşılıksız danışmanlık hizmeti verebileceğini ve derneğimize üye kuruluşların hâlihazırda ellerinde bulunan 1,000 saati aşkın görsel bilişim eğitimlerini kamuya hibe ettiklerini de belirtmek isteriz.

Derneğimiz, … bu projede Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin yerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmektedir. FATİH Projesinin “FATİH’leri”, proje kapsamında tüm okullara dağıtılacak olan bilgisayar,  akıllı tahta veya projeksiyon gibi cihazların etkili, verimli ve en doğru şekilde eğitimde kullanılmasını sağlayacak, gereğinde bu amaçla tüm öğretmenleri eğitecek olan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleridir. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri BT derslerinin kaldırılmasından dolayı “Norm Kadro dışı kalmak” gibi uygulamalarla  sıkıntıya düşmüştür. Derneğimiz, çıkartılacak kanun ve yönetmelikler ile Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin gerçekten öğretmen, formatör veya teknolog kadrolarının yeniden biçimlendirilmesi ve buna paralel olarak BÖTE ve TEF fakültelerinin açılması veya kontenjanlarının uygun şekilde değiştirilmesi gerektiği görüşündedir.

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği, FATİH Projesinin 2. evresinde tüm öğrencilere tablet PC verilmesinin bugün için hem teknolojik maliyet, hem de eğitim açısından çok doğru olmadığı kanısındadır. Milyonlarca tabletin kullanımında gizli bir maliyet ve içinden çıkılamayacak problemler oluşturacak bakım-onarım gider ve sorunlarının oluşacağını ve bu sebeple konunun, öncelikle deneyimli ve devletten maddi beklentisi olmayan bilişim STK’ları ile tartışılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Mutlaka tüm öğrencilere bir eğitim aracı verilecekse öncelikle en azından tüm ilk ve orta öğretim derslerinin, kurulacak ağ ile tüm yurt sathında sunulmasının ardından, sadece bir e-okuyucu/e-kitap düşünülmesi gerektiğini açıkça görüyoruz. Bu e-okuyucu tüm chip, işlemci ve yazılım tasarımları da dahil  bilimsel ve teknolojik anlamda Türkiye’de üretilebilir.  Ancak  bunun sanayi anlamda rantabl olup olmayacağının iyi değerlendirilerek yerli katkının nasıl arttırılacağı daha iyi planlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Elektromanyetik Güvenlik Komisyonu gibi birimlerce yapılan ve özellikle çocukların cep telefonu kullanımlarının kısıtlanması gerektiğini vurgulayan uyarılar bulunurken ve dünyanın birçok ülkesinde okullarda 3G veya Wifi cihazlarının kullanımı engellenirken, Türkiye’de 15 milyon öğrenciye  FATİH projesinde nasıl bir altyapı sağlanacağı  sadece teknik açıdan değil, öncelikle  sağlık ve güvenlik açısından uzmanlarca incelenmeli ve çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmayacak bir çözüm oluşturulmalıdır.

.

26 Ekim 2011
BlackBerry’nin Patronlarının Gözü FATİH’te!

BlackBerry’yi üreten Research In Motion firmasın Yardımcı CEO’su Jim Balsillie’in Türkiye ziyaretinin ardından Türkiye’de büyüme ve güçlü ortaklık sözü verdi. Ziyaret kapsamda yapılan görüşmeler, RIM’in Türkiye genelindeki okulların en son bilgi teknolojisi ile donatılmasını amaçlayan “Akıllı Sınıf” girişimini de içine alan “FATİH Projesi”‘ni destekleme konusundaki ilgisini içeriyor.

RIM, çeşitli sosyal yardım girişimleri, sponsorluklar ve burslar aracılığıyla, eğitimi ve birlikte düşünme yeteneklerini destekliyor. RIM, ofislerinde, okullarda, kampüslerde ve birçok topluluk içerisinde gençlerin yeteneklerini geliştiren ve fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmeleri konusunda onları teşvik eden fırsatları destekliyor.

.

29 Ekim 2011
Erol DİZDAR’ın Yazısından…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin dijital ortamda tüm ders içeriklerine ulaşabilmesi için normal ders kitaplarının video, ses, görüntü ve animasyonla zenginleştirilmiş biçimi olan “z-kitap (zenginleştirilmiş kitap)” geliştirdi. z-kitap, öğretim programları esas alınarak animasyon, video, ses, fotoğraf, harita, grafik, tablo, simülasyon gibi ögelerle etkileşimli hale getirilmesi anlamına geliyor.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, ”Öğrencinin başka linklerden alabileceği artı bilgiler, öğretmenin ekleyeceği birtakım yeni bilgiler yer alacak. Öğrencinin konuyu daha çabuk kavraması, daha iyi anlaması sağlanacak” diye konuştu.

Z-kitap ile öğrenciler istedikleri zamanda; okulda, evde, arabada, dışarıda her yerde zenginleştirilmiş içerikle etkileşme olanağı bulacak.

Akıllı tahtalarda kullanılacak eğitim materyali içeriklerinin genel müdürlüklerce, özel sektörce üretilebileceğini ifade eden Tufan, ”Bunu herkes üretebilir ama bunların sonuçta bakanlıkça gözden geçirilmesi ve ‘Bunlar sınıfta kullanılabilir’ denmesi gerekmektedir” dedi. Bu incelemenin TTK tarafından yapılacağını belirten Tufan, eğitim materyallerinin içeriğine ilişkin kriterleri belirlediklerini, şu an için önlerine gelen bir eğitim materyalinin olmadığını söyledi. z-kitapta yer alacak e-içeriklerin belirlenen genel, eğitsel, tasarım, teknik kriterlere uygun olması gerekiyor.

z-kitap’ta ölçme ve değerlendirme bölümü de yer alacak. Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilen ve okutulan ders kitaplarındaki mevcut sorular kullanılacak ve ölçme değerlendirme bölümündeki yükümlülük bu soruların etkileşimli hale getirilmesi ile sınırlı olacak.

Merdan Tufan, kuruldaki uzmanların kitap incelediklerini, ancak bu konunu elektronik anlamda olmasından dolayı alanında uzman kişilere ihtiyaç olduğunu kaydetti. İçeriklerin elektronik ortamda incelenirken, genel olarak nelere bakılması, nasıl olması gerektiğine ilişkin komisyon oluşturulduğunu ve bu komisyonun çalışma yaparak kriterleri belirlediğini anlatan Tufan, ”Uzmanlarımız inceleme yaparken bu kriterlerden yararlanacak” dedi.

.

03 Kasım 2011

Eğitimin Yeni Fatih’i Kim Olacak?

Türk oyuncular

Bu başlıkta sayabileceğimiz beş farklı firma bulunuyor; Vestel, Arçelik, Exper, Casper ve General Mobile.

FATİH Projesi özelinde olmasa da tablet pazarına adımını atacağını duyuran ilk firma Vestel olmuştu. Ocak ayında ilk prototipini duyurarak bu alandaki yatırımlarını açıklayan Vestel, henüz resmen satışa başlamamış olsa da Manisa’daki tesislerinde bu ortamı hazırlayıp istenilen adetlerde üretim yapabilecek kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Bir diğer aday olan General Mobile ise Türkiye’nin ilk yerli üretim tablet bilgisayarı ünvanıyla ürettiği e-tab isimli ürünü için ön sipariş toplamaya başladı bile.

Yerli firmalarımızdan Exper de Easypad isimli bir ürünüyle yerini almış durumda.

Diğer üreticilerden Arçelik ve Casper da bu işe talip olduklarını açıklayan, ancak detaylar konusunda yorum yapmak için beklemede olan firmalar olarak listeleniyor.

Birlikten kuvvet doğar mı?

Ekim ayı gündemi, FATİH Projesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün bir çağrısına sahne oldu. Tablet bilgisayar üretimi için yerli üreticileri işbirliğine davet eden Ergün’e sektör temsilcilerinden yanıt gecikmedi. Genel kanı, “neden olmasın?” yanıtıyla şekillenirken, bu işbirliğinin hangi şartlar altında olabileceğinin tartışılması şimdilik uzak görünüyor.

Bakan Nihat Ergün’den gelen işbirliği önerisine yanıt veren isimlerden Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, kimin üreteceğinden çok üretimin yerli olmasının önemli olduğu vurgusunu yaptıktan sonra gelen teklif için “Olumsuz bakmıyoruz, olmayız diye de bakmıyoruz” diyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül Rekabetçi olmak için milyonlarca adet üretim yapmak gerektiğine dikkat çeken Yüngül, her işte olduğu gibi yerli tablette de ölçek yakalanmalı, aksi takdirde yaşama şansı kalmaz yorumunu yapıyor.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu başından beri FATİH Projesi’yle yakından ilgilendiklerini belirtirken, projenin ilk adımı olan akıllı tahta alanında, Pardus işletim sistemi ile çalışan bir örneği CeBIT Fuarı’ndaki Tübitak standında sergilediklerini hatırlatıyor. Tablet üretimi alanında net bir yanıt vermeyen Çakıroğlu, sürdürülebilir ve rekabetçi bir iş modelinin oluşturulmasının, projenin başarıya ulaşmasını olumlu etkileyeceğinin altını çiziyor.

FATİH Projesi’ni yakından takip ettiğini açıklayan aday firmalardan Casper’ın Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakıllı, konunun yalnızca Türkiye boyutuyla ele alınmaması gerektiğini belirtiyor. “Büyük resmi görmek açısından felsefe olarak ortak üretim önerisini destekliyoruz.” diyen Fakıllı, Türkiye’nin Ortadoğu, Avrupa ve Afrika’nın üretim üssü haline gelebileceğine dikkat çekiyor.

2011 Şubat ayından bu yana Easypad modeliyle onbinlerce tablet satışı gerçekleştirdiklerini belirten Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz da ortak üretim fikrine olumlu bakan isimlerden. BT teknolojilerinde tablet üretiminin Türkiye için bir fırsat olduğuna dikkat çeken Korkusuz, projenin toplamı içindeki yerlilik oranına bakılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yabancı oyuncular

FATİH Projesi’nin şartnamesi henüz ortaya çıkmamış olsa da resmi ağızlardan belirtilen bir açıklama var: O da yerli firmalara ihalede yüzde 10’luk bir avantaj sağlanacağı. Bu açıklama aday küresel markaların şansını azaltmakla birlikte projeye olan ilgilerini azaltmıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’yi ziyaret eden BlackBerry’nin üreticisi Research In Motion (RIM) Co-CEO’su Jim Balsillie, FATİH Projesi’ne olan ilgilerini bizzat birinci elden hükümet yetkililerine iletti. Diğer firmalar henüz net bir açıklama yapmazken, sahip oldukları teknolojileri daha çok yerli üreticiler üzerinden kullandırmaya yönelik bir strateji taraftarı olarak görünüyor.

Konuyla ilgili Toshiba Türkiye Genel Müdürü Aytaç Biter, Türkiye’de üretme fikri için de Japonya’da pek çok görüşme yaptıklarını açıklıyor. Toshiba’nın mobil dünyanın ilk üreticilerinden biri olduğuna dikkat çeken Biter, böyle bir vizyona sahip Toshiba’nın FATİH Projesi ile ilgilenmeme ihtimalinin olmadığını belirtiyor. Aytaç Biter’in aynı programda dile getirdiği, diğer katılımcılar Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz ve Index Grup CEO’su Erol Bilecik’in de onayladığı bir konu ise üretimin tam anlamıyla yerli olmasının küresel ekonomik koşullar dahilinde pek mümkün görünmediği.

“Yüzde 100 yerlilik? Yüzde 50 belki!”

Sektör temsilcilerinin ortak görüşü resmen olmasa da dile getirilen yüzde 70’lik yerlilik oranının yakalanmasının ne kısa ne de uzun vadede mümkün görünmediği. FATİH Projesi kapsamında Türkiye’de üretilmesi planlanan tabletlerin yerlilik oranının başlangıçta düşük seviyelerde olacağını, uzun vadede bir ihtimal yükselebileceği konusunda hemfikir. Telaffuz edilen yüzde 70’lik oran için işlemci ve panel haricinde kalan kısmın üretiminin ticari olarak tutarlı olmadığını belirten sektörün uzman isimleri, asıl yerlilik oranının tabletin üretiminde değil, projenin içerik ve servis alanlarında yoğun olabileceğini belirtiyor.

İşletim sistemi ne olacak?

Kamuoyunda tablet üretiminin Türkiye’de gerçekleştirilecek olması, tabletlerde kullanılacak işletim sistemi ve diğer yazılımların ne olacağı sorusunu gölgede bırakmış durumda. Bu noktada beş önemli aday bulunuyor: Microsoft, Apple, Google, RIM ve Tübitak.
Tabletlerin üretilme tarihine bakıldığında Microsoft’un bu alana Windows 8 ile dahil olacağını söyleyebiliriz. Microsoft, farklı üreticiler tarafından tercih edilebilir, ancak en çok satışı gerçekleştiren Apple’a baktığımızda, ancak tabletler kendi markasıyla olduğu takdirde iOS’un kullanılabileceği net bir gerçek. iOS ile birlikte tabletlerde en çok kullanılan Google’ın Android’i ise bir diğer önemli alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Apple’dakine benzer bir durum, RIM’in BlackBerry’si için de telaffuz edilebilir. Geçtiğimiz haftalarda yeni BBX’i duyuran RIM, FATİH Projesi’nde PlayBook’lar kullanıldığı takdirde BBX ile sahne alacaktır.

İşletim sistemi tarafında son aday ise Tübitak bünyesinde geliştirilen Pardus. Ağustos ayında çıkan bazı haberlerde FATİH Projesi için Pardus kullanılacağı açıklansa da TÜBİTAK BİLGEM Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, Eylül ayı ortalarında yaptığı açıklamada ciddi bir teklif ya da fırsat oluşmadıkça mobil cihazlarda proaktif hareket etmeme kararı verdiklerini söylemişti.

Servis ve bakım

Tıpkı işletim sistemi gibi projenin servis ve bakım ayağı da henüz konuşulmayan başlıklar arasında bulunuyor. Üretilen tablet bilgisayarların Türkiye’nin dört bir yanındaki okullarda kullanılacağı, akıllı tahtaların ve ihtiyaç duyulan ağ altyapısının kurulumu ve sonrası ile arızalanan tabletlerin hangi koşullarda tamir edileceği ya da yenileneceği de netleşmemiş durumda. Türk bilişim sektörü açısından bakıldığında, bu aşama belki de en rahat gerçekleştirilebilecek olanı. Ülke genelinde hizmet veren pek çok kurum halihazırda mevcut, ancak projenin bu safhasının aktif olabilmesi için öncelikle akıllı sınıflar dahil tüm kurulum ve dağıtım işlemlerinin gerçekleştirilmesi, aktif kullanıma başlanması gerekiyor.

.

4 Kasım 2011
Samsung 9. Okulunu Açtı

Samsung Electronics, TOÇEV’in (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) Milli Eğitim Bakanlığı ve Show TV ile birlikte yürüttüğü kampanya kapsamında bugüne kadar 8 okul yenilenmişti. Adıyaman’da Salı günü hizmete açılan Burç İlköğretim Okulu ile bu sayı 9 oldu.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Samsung Electronics Türkiye Başkanı Sung Yong Hong, dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca kişinin ortak tercihi olan Samsung’un sosyal sorumluluğa büyük önem verdiğini söyledi.

.

07 Kasım 2011
İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) Başkanı Doç Dr. Mustafa Akgül’ün Yazısı

Bu yazının tamamının okunması gerektiğini düşünüyoruz. O nedenle linkini vermekle yetinelim.

.

7 Kasım 2011
Apple, ürünlerinin okullarda eğitim amaçlı kullanılması için planlar yapıyor

Basılı kitaplardan dijital kitaplara geçiş yapan eğitim sektörü Apple için biçilmiş kaftan. Buradaki en önemli problem pahalı Apple ürünlerinin eğitim kurumlarında nasıl benimseneceği.

New York Times gazetesinin raporuna göre son 10 yıldır Apple eğitim kurumlarının üst düzey yöneticilerini Kaliforniya’ya davet ederek yöneticileriyle buluşturuyor, Apple ürünlerinin eğitim kalitesini nasıl artıracağını göstermek için bilgisayar ve taşınabilir cihazlarının tanıtımını yapıyor.

Son iki yıldır ise Apple, Little Falls Minnesota’dan okul yöneticilerini ağırlıyor ve ürünlerinin avantajlarını anlatıyor. Eylül ayında bu bölgede 1700 öğrenciye iPad ödül olarak verildi. Yine satışlarda 1.2 milyon dolarlık bir yükselme bu bölgeden sağlandı.

Oakland bölgesinde ise 2010 yılında öğretmenlere 350 MacBook dağıtırken bahar döneminde 450 iPad lise öğrencilerine hediye edildi. Toplamda 637 000$ para harcandı. Aynı şekilde Avrupa kıtasında da bu tür hareketlilikler göze çarpıyor.

Eğitimciler Apple’ın çalışmalarından oldukça memnun ancak bazıları sektörün tamamen Apple’ın hırsları altına bırakılmasından korkuyor. Eğitim sektörünün tamamen Apple’ın yönlendirdiği bir alan olması kimse için bir yarar sağlamaz.

Apple eğitim konusunun kendi DNA’sında zaten var olduğunu ısrarla belirtiyor ve eğitim kurumlarına birlikte çalışmak için teklifler sunuyor. Bunun yanında görüşülen eğitim yöneticilerine bir anlaşma imzalatılarak ziyaretlerin kesinlikle basına sızdırılmaması isteniyor.

Apple’ın Eğitim Teknolojilerine göz atmak isterseniz

.

8 Kasım 2011
Bakan Nihat Ergün, Netaş, Aselsan, Arçelik, Vestel, Casper, Exper şirketlerinin ortak teklifle kendisine geldiğini açıkladı

Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Netaş-Aselsan-Arçelik-Vestel- Casper-Exper şirketlerinin ortak teklifle kendisine başvurduklarını belirterek, “Önemli bir potansiyel var ve onlar da bu potansiyeli görmüşler şu modelle yapabiliriz diyorlar. Bir araya geldiler ortak bir sunum hazırladılar ‘Bu iş nasıl yapılabilir’ diye. Türkiye birikimini yeni evreye taşımak için önemli fırsatlar var ve buradan önemli işbirliği çıkacak” dedi.

.

8 Kas 2011

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın Açıklamaları

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, artık, ˊOxford vardı da biz mi okumadıkˊ döneminin bittiğini belirterek ˊˊÇünkü Oxford 3Gˊnin olduğu her yerde. Fatih Projesiˊnde dağıtılacak tabletlerin teknoloji dalgasının gerisinde kalıp kısa ömürlü olmaması için, tüm platformlardan internet erişimi olması bence bir gereklilikˊˊ dedi.

Cihazların 3G uyumlu olmasının da aynı şekilde önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kocabaş…

Dünyanın en önemli teknoloji üniversitelerinden MIT dahil, birçok önemli eğitim kuruluşunun tüm müfredatına artık internetten ulaşmanın mümkün olduğunu anımsatan Kocabaş, şunları kaydetti:

ˊˊArtık, ˊOxford vardı da biz mi okumadıkˊ dönemi bitti. Çünkü Oxford 3Gˊnin olduğu her yerde. Fatih Projesiˊnde dağıtılacak tabletlerin teknoloji dalgasının gerisinde kalıp kısa ömürlü olmaması için, tüm platformlardan internet erişimi olması bence bir gereklilik. Tabletlerden sadece kablolu erişim olması doğru bir uygulama değil, öğrencilerin mobil internet ile her yerde bilgiye erişmesi gerekiyor. Okula devamsızlık durumunda derslere katılabilmek, serviste, yolda dersleri takip edebilmek, her yerden her zaman Elektronik kitap içeriklerine ulaşabilme özgürlüğü gibi pek çok avantaj 3G sayesinde mümkün. Örneğin, 3G sayesinde, cihazlar uzaktan takip edilebilmekte, öğrencinin yer ve konum bilgisi her an velisine iletilebilmekte. Bir de internet güvenliği konusu var. Her türlü içeriğe erişmek yerine doğru içeriğe kontrollü şekilde ulaşmak için, Turkcell Teknolojiˊdeki Mühendis arkadaşlarımızla birlikte, tabletler üzerinden içeriğe erişimi, kontrol ve takibi yetkilendirme sistemi ile yönetmek için gerekli alt yapıyı geliştiriyoruz.ˊˊ

Cep Telefon u kullanımının Sağlık üzerine etkisi

Selen Kocabaş, 3Gˊli ve Wi-Fiˊlı bilgisayarların insan sağlığı üzerine etkileri konusunda ise, bunun uzun yıllardır fazlasıyla tartışıldığını hatırlattı.

ˊˊÇocuklarımız hepimizin en değerli varlığı. Sık sık bu konuda sorulara maruz kaldık ancak biz bu konuyu bilim insanlarına bırakmanın en doğrusu olduğu inancındayızˊˊ görüşünü dile getiren Kocabaş, bugüne kadar bu iddiayı destekleyen ne bir bilimsel araştırma ne de bir bilimsel rapor bulunduğunu söyledi.

Bu konuda Türkiyeˊde Teknoloji Bilgilendirme Platformuˊnun da önemli çalışmaları olduğunu belirten Kocabaş, şunları anlattı:

ˊˊGeçtiğimiz günlerde, Danimarkaˊda Kanser Epidemiyolojisi Kuruluşu tarafından yürütülen ve 18 yıl süren bilimsel araştırmanın sonuçları açıklandı. Bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma, tıp dünyasının en itibarlı dergilerinden British Medical Journeyˊde yayımlandı. 358 bin 403 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre; cep telefonu kullanımının beyin tümörü ya da herhangi bir kanser çeşidinde artışa neden olduğuna dair kanıt bulunamadı.ˊˊ

Wi-fi ve 3G kullanıcı cihazlarının her ikisinin de çalışma frekanslarının, çıkış güçleri ve SAR limit değerlerinin birbirine yakın olduğunu, her öğrenciye özel internet hızı ve kapasitesi oluşturmak ve bilgiye her yerden erişebilmesini sağlamak için geniş kapsama alanı sağlayan 3G teknolojisi ile desteklemek gerektiğini belirten Kocabaş, ˊˊWifi+3Gˊˊ tabletler, dünya standartlarına uyumlu bir şekilde üretiliyor. Lütfen önyargılarımızı aşalım ve bilimle, ilimle ülkemizi daha ileri götürmek için tüm olanaklarımızı seferber edelimˊˊ dedi.

ABD Eğitim Bakanlığının, 5 yıllık bir plan yaparak bu dönüşümü gerçekleştirme yolunda somut hedefler belirlediğini, Avustralya hükümetinin kısa bir süre önce eğitimde dijital dönüşüme 2,4 milyar dolarlık bütçe ayırdığını, bu bütçe ile öncelikli olarak 9-12 yaş grubu için eğitim reformu başlatacağını duyurduğunu hatırlatan Kocabaş, şöyle devam etti:

ˊˊBugün Türkiye, yaptığımız yatırımlar sayesinde dünyanın en iyi 3G-mobil internet altyapılarından birine sahip. Aynı şekilde grup şirketimiz Turkcell Superonline ile ülkemizi fiber optik ağlarla donatmış durumdayız. Türkiye yakaladığı bu teknoloji dalgasını ve bu avantajı iyi kullanarak her alanda teknolojiyle, mobil iletişimle çıtasını yükseltmeli. Biz Turkcell olarak, eğitimde dijital dönüşümün önemine olan inancımızla, bu yolda önemli mesafeler kat ettik. İlk olarak eğitimde dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak, fırsat eşitliğine katkıda bulunacak ve bunun yanında öğrenmeyi eğlenceye dönüştürecek projemiz www.okul.com.trˊyi hayata geçirdik. Daha sonra Fatih Projesi için çok özel bir örnek teşkil eden Ankaraˊdaki Yüce Okulları ile uygulamaya koyduğumuz Öğrenci Bulutu projesini gerçekleştirdik. Uygulama sayesinde öğrenciler ücretsiz tablet bilgisayar sahibi olurken, ders takiplerini, ödevlerini, araştırmalarını ve sınavlarını bu sistem üzerinden yürütebiliyorlar. Yine geçtiğimiz aylarda Türkiyeˊde ilk kez Nişantaşı Meslek Yüksekokulu ile Akıllı Okul projesini hayata geçirdik. Turkcellˊin kurduğu uçtan uca altyapı sayesinde Türkiyeˊde ilk defa bir okul tamamen akıllı tablet ile eğitime geçti. Bu sayede 2011-2012 eğitim yılından başlayarak Nişantaşı Meslek Yüksekokulu öğrencileri tüm eğitimi tablet bilgisayarlar üzerinden yapacak.ˊˊ (A.A)

.

11 Kasım 2011
FATİH Projesi dahilinde verilecek tabletler, öğrenciler tarafından satıl(a)mayacak!

Geçtiğimiz ay içerisinde, devletin bundan iki yıl önce pilot bölge olarak seçilen Kocaeli’nde gerçekleştirdiği ‘Her Öğrenciye Bir Bilgisayar’ kampanyası kapsamında 52 bin öğrenciye dağıtılan bilgisayarlardan bazılarının, maddi durum kötü bazı öğrenciler tarafından satıldığı ortaya çıkmıştı

1,591 öğrenciden 127’sinin bilgisayarını sattığının anlaşılması üzerine FATİH Projesi kapsamında dağıtılacak olan tabletlerin de başına aynı şey gelmemesi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınacak güvenlik önlemi belli oldu. MEB’in öğrencilere verilecek bu tablet bilgisayarları korumak için geliştirdiği güvenlik sistemine göre tablet okuldaki akıllı tahta ile bağlantılanacak ve eğer ondan sinyal alamazsa kilitlenecek.

Tabletlere kırılamayacak bir yazılım yüklemeyi planlayan MEB, geliştirilecek bu yeni yazılımla, öğrencilere verilecek olan tablet bilgisayarlar ‘tampon süre’ olarak tanımlanan zaman aralığında sınıflardaki akıllı tahtalardan sinyal almazsa kilitlenecek. Tampon süre okul ve tatil dönemleri için ayrı ayrı ayarlanabilecek ve kilitlenen bilgisayar anacak yetkililerin vereceği parolayla açılabilecek. Böylece, çalınma veya satılma durumunda okuldaki akıllı tahtadan sinyal alamayan bilgisayar kilitleneceğinden alıcıların işine yaramayacak.

Bu yazılımın kırılması ihtimalini engellemek için alınacak olan önlem ise yazılımın işletim sistemi üzerine değil, bilgisayar içinde bulunan en pahalı donanımlar üzerine gömülü biçimde hazırlanması. Bu sayede hem yazılımın yükleneceği bu parça sökülüp yenisi takılmadan yazılımın kırılması mümkün olmayacak hem de parça değişimi durumunda masraf çok fazla olacağından bilgisayarın çalınmasının ya da satılmasının bir anlamı kalmayacak. Keza bu önlemin bir diğer faydası da tabletlerin çalınması riskinin azalacak olması nedeniyle sigorta masraflarının da düşecek olması.

Bu vesileyle, zararlı sitelere girilmesinin engellenmesi için MEB tarafından yönetilecek bir filtreleme sistemi kullanılacak.

.

13 Kasım 2011
Yerli Üreticilerden CASPER’ın Çekinceleri

Casper Yönetim Kurulu Başkanı Farkılı Fatih projesi için Brezilya modeli kullanılması İntel’e Türkiye’de CPU ürettirir

Casper’ın Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı 15 milyon adet tablet dağıtılmasını amaçlayan Fatih Projesi için “Bu kapsamda üretilecek yerli tabletin sadece devlete satmak için yapılmasının yapılan yatırımı kaldırmayacağını, tableti tüm dünyaya, en azından bölgeye satmak gerekeceğini “ bildirerek, “bunun için projenin sadece tabletle de kalmaması gerekiyor. Elimizdeki parçalarla Notebook’lar, Ultrabook’lar üretmeyi de düşünmeliyiz” dedi.

Tabletin tüm parçalarının Türkiye’de üretilemeyeceğini dile getiren Fakılı şöyle devam etti: “Her parça üretilemez ama özellikle panel üretimi için yatırım yapılması lazım. Yapılan bu panel cep telefonunun ekranından, akıllı ev kontrol ünitesine hatta yerli otomobil projesinde bile kullanılabilir. Yatırımın da ucu bucağı yok. Panel’in yatırımı ayrı, pilin yatırımı ayrı. İçindeki çiplere kadar üreteceğim derrseniz o da ayrı bir karar. Ama parçaların bazıları üretilmeli bazıları üretilmemeli. Doğru kararı vermek önemli. Önemli olan ihracat. Çünkü tek bir müşteriye mal satmak için hiçkimse yatırım yapmaz. Ben motherboardu Türkiye’de üretmeye başlarsam bunun için destek verilmeli. Yoksa ben de gider hazır alırım herkes gibi.”

Fakılı şunları söyledi: “Bir tabletin ömrü 2-3 yıldır. Bunu düşününce tabletleri bütün okullara ve yaş gruplarına vermek ne derece doğru, hangi sınıfta vermek lazım bilmiyorum. Son iki seneye gelmiş öğrencilere vermek daha mantıklı olabilir. Böyle yapılırsa belki toplam tablet sayısı düşecek ama bunlar tartışılabilecek konular. Önemli olan projenin arkasındaki iyi niyet ve ülkeye en üst düzey teknolojiyi getirme isteği.”

Projeyle ilgili hükümetten kimseye direk bir davet gelmediğini dile getiren Fakılı “Proje bugün başlasa tablet 6-8 ay içerisinde hazır olur. Devlet bizimle direkt temas kurmadı. Hiçbir yatırımcıyla da kurmadı. Ama gördüğüm kadarıyla herkes yerli teknolojinin gelişmesine olumlu bakıyor” dedi.

.

14 Kasım 2011
FATİH Projesi’ni TÜBİTAK yönetecek

İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Akgül: ”Projeyi koordine etme görevinin TÜBİTAK’a verildiğini,
Açıkladı ve başarısızlık maliyetinin yüksekliği konusunda uyarıda bulundu.

.

17 Kasım 2011

FATİH projesi yenilikçilikle ilgili hedeflerine ulaşabilecek mi?

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan, projenin, dünya tablet pazarında tek bir müşteri tarafından verilen en yüklü sipariş olabileceğini düşünüyor.

“Şu an ciddi bir tablet pazarından konuşmak mümkün değil. Şu an [dünyanın bu alandaki önde gelen şirketleri] şartlar ne olacak, onu öğrenmeyi bekliyorlar.”

Ruacan ayrıca piyasanın yüzde 75-80’inin iPad’in elinde olduğunu da kaydediyor. FATİH projesinin kapsamının çok büyük olduğuna dikkat çeken Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ise, bu bağlamda işin içine tablet bilgisayarların ötesinde, bulut teknolojisi ve başka çözümlerin de girebileceğini belirtiyor.

“Bu projeye çok sayıda oyuncu katılacaktır. Tablet piyasasına baktığımızda on beş milyon adetlik bir sipariş muazzam bir rakam,” diyen Aydın, bu çerçevede uluslararası şirketlerin, üretim operasyonlarının bir bölümünü Türkiye’ye bile kaydırabileceklerine inanıyor.

Dell Türkiye Genel Müdürü Murat Mediceler de benzer şekilde düşünüyor: “Yabancı oyuncuların yatırım yapacakları denli büyük bir proje. Biz de belli bir ölçüde ilgileniyoruz.”

General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü’ye göre, proje, uluslararası şirketler ile yerli üreticiler arasında daha etkin bir işbirliği ortamının oluşmasını sağlayacak. “Örneğin proje bileşenlerini oluşturan unsurlardan biri de tablet bilgisayarın pilidir. Türkiye’deki pil üretim teknolojisine sahip firma(lar) ile ihtiyaç olan pilin yerli üretilmesi için bir konsorsiyum sağlanabilir. Bunun gibi örneklerle de projenin diğer bileşenleri çoğaltılabilir,” diyen Gölcü, böylelikle Türkiye’nin bölgesel bir teknoloji merkezi haline gelmesi yönünde bir fırsat yaratılabileceğini düşünüyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurulan sektör uzmanları, yerli üretime ufak yüzdelerle başlanıp zamanla büyüme sağlanabilir, diyor. Örneğin Burak Aydın’a göre “önce yüzde 20 yerli üretimle başlanıp, bu oran zamanla yüzde 50’lere çıkarılabilir.”Barış Ruacan ise “Sonra 10-15 yıl içinde neden Güney Kore’de olduğu gibi yüzde yüz yerli üretim olmasın? Ama bugünden yarına yüzde yüz yerli üretim mümkün değil,” diyor.

Proje ile ilgili tüm heyecana rağmen, gizli tuzaklar da yok değil diyor, kimi uzmanlar.

SEBİT Eğitim ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Eti, FATİH projesinin bir donanım projesinden ibaret olmadığına ve eğitim alanında hedeflenen dönüşümün sağlanabilmesi için uygun bir öğretim altyapısı da gerektiğine dikkat çekiyor. “Olaya hep donanım diye bakıldı. Halbuki sınıf ortamını zenginleştirmedikçe, öğretmeni merkezine koymadıkça, kaliteli içerikleri sağlamadıkça ve bunu ölçmedikçe, bu işin olabilmesi mümkün değildir. Proje bir donanım projesi değil, bir dönüşüm projesidir. Fakat maalesef kamuoyunda yanlış bir algı oluştu, sanki cihaz alımı esasmış gibi.”

.

2-4 Şb. 2011
Öğretmenler ne kadar hazır?

.
24 Kasım 2011
FATİH Projesi ihaleleri başladı: İlk aşamanın galipleri VESTEL ile Servus

İlk ve Ortaöğretimde okuyan 15 milyon çocuğa tablet dağıtılmasını içeren FATİH Projesi ihale sürecinin ilk aşamasının birinci fazını kazanan isimler VESTEL ile Servus oldu.

Akıllı tahta, yazıcı, tarayıcı ve doküman kamera ihalelerinden oluşan ve en düşük fiyatı veren firmanın ihalenin galibi olacağı bu ilk etapta; akıllı tahta ihalesini kazanan 339 milyon 595 bin TL’lik teklifiyle VESTEL olurken; yazıcı, tarayıcı ve doküman kamera bileşenlerinin tedariği ise 11 milyon 114 bin TL’lik teklifiyle Servus firmasına gitti.

Kamu İhale Mevzuatına göre yapılacak değerlendirmenin ardından resmiyete kavuşacak olan ihale, VESTEL ve Servus’un gerekli belgeleri tamamlamasıyla neticelenmiş olacak. Bu aşamalarda da herhangi bir sorun yaşanmaması ve her iki firmanın da değerlendirmeden olumlu sonuç alması öngörülüyor.
.
26 Kasım 2011
Yerli tablete İngiltere’den talip çıktı

Türkiye’de 17.8 milyon, dünyada ise toplam 391 milyon abonesi olan GSM operatörü Vodafone, Fatih Projesi’ne göz dikti. Türkiye’deki vergilerin yüksekliğinden yakınan Vodafone Group CEO’su Vittorio Colao, “Farklı ülkelerdeki tablet konusundaki deneyimlerimizi Türkiye’ye aktarmaktan memnun oluruz” dedi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretimdeki öğrencilere 15 milyonun üzerinde tablet bilgisayar dağıtılmasını öngören Fatih Projesi için İngiltere merkezli GSM operatörü Vodafone “Ben de varım” dedi. Londra’da Türk gazetecilerle biraraya geldiği toplantıda Fatih Projesi’yle ilgilendiklerini ifade eden Vodafone Group CEO’su Vittorio Colao, “Fatih Projesi, kırsal bölgelerdeki hane halkının internet erişimini de artıracaktır. Farklı ülkelerdeki tablet konusundaki deneyimlerimizi Türkiye’ye aktarmaktan memnun oluruz” dedi.

‘İSTENİRSE DESTEK VERİRİZ’
Toplantıda yeralan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise ‘vizyoner bir proje’ olarak nitelendirdiği Fatih Projesi’ne ilişkin olarak şunları belirtti: “Projenin daha geliştirilecek çok yönü var. Hane halkının internet erişimin artmasında önemli bir adım olabilir. Vodafone Türkiye, bu projede internet veri iletişimi konusunda çalışabilir. Vodafone’un dünyanın en büyük tablet ve mobil cihaz alıcısı firma konumunda. İstenirse bu alandaki tecrübelerimizi de paylaşabiliriz.”

.

Aşağıda konuyla ilgili bazı videolara da yer verdik.
.
Akıllı Tahta
.

.
Öğretmenlerin Eğitilmesi
.

.
Bütçe Boyutu
.

.
22 Kasım 2011
Epson ile Fatih Projesi için sundukları interaktif projeksiyon ve 3D çözümleri konuştuk
Epson ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, Fatih Projesi için sunulan interaktif projeksiyondan gözlüklü ve gözlüksüz 3D projeksiyonlara kadar şirketteki son gelişmeleri, ürünleri konuştuk. Fatih Projesi’ne büyük önem veren Epson, Türkiye’de üretim tesisi açmayı da planlıyor. Detaylar videomuzda.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

1 Yorum

  1. bayram dedi ki:

    Sayın başbakanımız yozgat/saraykent ilçesine de tablet verin 2 sene sonra biz yokuz okulda lütfen.

Yorum, Katkı ve Sorularınız