Tüm Akıllı Tahtalar için Ortak Platform / Desmos


Dijital teknolojilerin büyük bir hızla sınıfları doldurduğunu gözlüyoruz. İçeriğin aktarılmasında Office programları çoğu kez bu ortamlarda sorunsuz çalışıyor fakat “interaktif” (tepki veren / etkileşimli) uygulamalar için hala farklı donanımlar farklı yazılımlarla çalışmayı gerektiriyor. Platform-bağımsız (donanım ayırmayan) ortak bir uygulama ise bulunmuyordu. Bu parçalanmışlığı telafi etmek üzere ortaya çıkan Desmos ile içerik sağlayıcıları, dağıtımcılar ve tek tek öğretmenler artık sınıflardaki donanımların kısıtlaması altında kalmaktan kurtuluyorlar. İçeriklerini kendi bilgisayarlarında oluşturarak kullanabildikleri gibi, web üzerinden ortaklaşa çalışmalar yapabiliyor, isterlerse bunları yayınlayabiliyor veya sitelerine iliştirebiliyorlar. Desmos’un Yale kökenli genç kurucusu Eli Luberoff parolalarının “her platformda ve herkes için interaktif içerik” olduğunu söylüyor.
.

.
Desmos halen beta aşamasında. Bu süreçte kullanıma katılabilmek için üyelik gerektiriyor. Dilerseniz buradan üye olabilirsiniz.
.
Katılımcıların oluşturdukları içerik şimdilik herkese açık. İleride üyeler için “özel alanlar” da yaratılacağı söyleniyor. Ücretsiz yazılım internet tarayıcısı programlar üzerinden (Internet Explorer, Mozilla, Chrome gibi) çalışmasına rağmen, kullanmak için internet bağlantısı gerekmiyor. Bilgisayarınızda oluşturduğunuz veya kaydettiğiniz içeriği bulunduğu yerden kullanabiliyorsunuz.
.
Aşağıdaki örnekte Matematik işlemler için grafik oluşturucunun kullanımını görüyoruz.
.

.
PC, mobil cihazlar ve interaktif tahtalarda çalışabilen uygulamanın tek kısıtlaması Adobe Flash yazılımının çalışabildiği donanımlara ihtiyaç duyuyor olması. iPAD veya iPhone gibi bu desteği vermeyen donanımlar ve Android platformu için bir uyumluluk çözümü üzerinde çalışılıyor.
.
Desmos’un üstlendiği misyonu önemli buluyor ve nihai sürümün yayınlanması ardından, kullanımı konusunda yazılar hazırlamayı planlıyoruz.

Aşağıda Eli Luberoff’un bir tanıtım konuşmasını bulacaksınız.
.

.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız