WebGL Örnekleri – 6 / Akışkan Dinamiği


Akışkanların dinamiği üzerine eğitimler veriyorsanız aşağıdaki WebGL uygulamaları müfredatınızı görselleştirmede, hatta sınıfta canlı gösteriler paylaşmada yardımcı olabilir.
.
WebGL hakkında bilgi için şu yazımıza bakabilirsiniz. Gün itibariyle WebGL uygulamalarının en iyi Google Chrome tarayıcısında izlenebildiğini ekleyelim.
.
İlk örneğimizin ismi WebGL Water. Bu uygulamada havuz içindeki topu oynatarak su üzerindeki etkilerini canlandırabiliyoruz. Siteye bu bağlantıdan ulaşabilir, “Launch Experiment” düğmesini tıklayarak uygulamayı başlatabilirsiniz. (Kısa bir süre yüklenmesi bekleniyor)

.

.
Komutlar

Fare imleci ile su yüzeyine “çizikler” atabilirsiniz.
Arka planı tutup oynatarak bakış açısını değiştirebilirsiniz.
Hareketi durdurmak (pause) ve serbest bırakmak için Space tuşunu (alttaki uzun tuş) kullanabilirsiniz.
Yine fare imleciyle topu tutarak konumlandırabilir, örneğin yüksekten bırakabilirsiniz.
“L” tuşu ile ortamdaki ışığın yönünü değiştirebilirsiniz.
“G” tuşu ile yerçekimi gücünü devreye alıp çıkarabilirsiniz.
.
İkinci örneğimiz 2D Fluid (iki boyutlu akışkan dinamiği) adını taşıyor. Adından da anlaşılacağı üzere bu uygulama üç boyutlu değil. Değişkenler üzerinde oynayabilmek, resmin hemen altında (neredeyse yapışık) konumda bulunan kutucuklardaki değerleri değiştirmekle mümkün. Bunlardan dört tanesini kolayca anlayabiliyoruz.
.

.

.
Reset Yeniden başlat
Stop Durdur
Delay tepki gecikme süresi
FPS (Frame per second) simülasyonun akıcılığı.
.
Diğer iki kutucuktaki değerlerin ne anlama geldiklerini ise fizik konusundan anlayan uzmanlara bırakmaktan başka çare göremiyoruz.
.
Sağlıcakla…
.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız